Fotografovi hrozí väzenie!

Autor: Martin Droppa | 19.11.2018 o 13:14 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  1293x

 Fotografujete. Ako fotograf ste na celom svete oceňovaný. Ako fotograf poskytnete rozhovor celosvetovej televízii. Za to vám hrozí väzenie na sedem až štrnásť rokov. Šialené!   

 Shahidul Alam (rodným menom শহিদুল আলম - 1955, Dháka, Bangladéš) je fotograf s medzinárodnou povesťou, držiteľ mnohých prestížnych fotografických cien a ocenení, aktivista za ľudské práva a priekopník digitálnych médií. Shahidul Alam založil niekoľko mimoriadne vplyvných fotografických organizácií v Ázii, vrátane Drik Multimedia Agency, Pathshala School Of Photography a fotografický festival Chobi Mela International Photography Festival. Medzi mnohými oceneniami je Shahidul Alam čestným členom Royal Photographic Society vo Veľkej Británii a hosťujúcim profesorom na University Of Sunderland v Anglicku. Predsedal porote prestížnej celosvetovej fotosúťaže World Press Photo. Jeho fotografie boli vystavené a publikované po celom svete. V októbri 2018 Shahidul Alam získal prestížnu cenu Lucie Award za svoje dlhoročné medzinárodné úspechy v oblasti humanitárnej fotografie.  

Shahidul Alam bol 6. augusta 2018 v Bangladéši obvinený a uväznený na základe paragrafu 57 bangladéšskeho zákona o informačnej a komunikačnej technológii - po tom, ako poskytol rozhovor pre televíziu Al-Jazeera o vlne študentských protestov v Bangladéši. Na základe poskytnutia rozhovoru Shahidulovi Alamovi hrozí minimálny trest väzenia až na sedem, maximálny na štrnásť rokov. Amnesty International považuje Shahidula Alama za väzňa svedomia, zadržiavaného len za legitímny prejav v rámci slobody prejavu. Amnesty International preto prostredníctvom oslovenia celosvetovej verejnosti vyzýva bangladéšske úrady na okamžité a bezpodmienečné prepustenie Shahidula Alama. K výzve sa môže pripojiť aj naša verejnosť.  

       A Struggle For Democracy / Boj za demokraciu  
 Northern Centre Of Photography pri University Of Sunderland v spolupráci s Autograph Of London a s bangladéšskou Drik Picture Agency pripravilo rezentáciu fotografií Shahidula Alama ako súčasť masovej medzinárodnej kampane za slobodu nespravodlivo uväzneného fotografa Shahidula Alama. Screen-shows prebiehali od 8. do 28. októbra 2018 po celom svete, pričom presahy termínov výstavy ďalej umožňujú podporiť medzinárodnú protestnú akciu za slobodu Shahidula Alama a za slobodu tlače a slova.
 Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi - kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, spolupracuje s Northern Centre Of Photography aj s občianskym združením Dom fotografie. Galéria sa preto zapojila do celosvetového projektu, kampane  #FreeShahidulAlam - Osloboďte Shahidula Alama.  Screen-show z fotografií od Shahidula Alama je možné do 2. decembra 2018 vidieť vo foyer Galérie umelcov Spiša na Zimnej ulici číslo 45 v Spišskej Novej Vsi a na webe galérie.  
Každý z nás môže pridať svoj hlas za oslobodenie fotografa Shahidula Alama v rámci celosvetovej kampane, a to tak, že pošle e-mail s podporným textom pre Shahidula Alama prostredníctvom webstránky 
   https://www.amnesty.org.uk/actions/free-shahidul-alam --- link
alebo na Instagrame:
   ≠FreeShahidulAlam

Spravte to, prosím. Ďakujeme.  

     Galéria umelcov Spiša  ---  link. 
    Dom fotografie  --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?