Prehra ako prijateľný úspech

Autor: Martin Droppa | 18.11.2018 o 22:55 | (upravené 19.11.2018 o 8:11) Karma článku: 1,88 | Prečítané:  689x

 V komunálnych voľbách 2018 som kandidoval za poslanca Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Hrádku. Získal som 481 platných hlasov. Ako prvokandidát som spokojný.  

Najskôr a hlavne - ďakujem všetkým Hrádočanom a Hrádočankám, ktorí a ktoré mi odovzdali voličský hlas. Spravili ste mi radosť, potešili ste mňa i mojich najbližších. Ďakujem všetkým, ktoré a ktorí ma vo voľbách podporovali, držali mi palce, úprimne mi prajúc úspech. Aj keď som nebol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva, vďaka vám považujem svoj volebný výsledok za prijateľný, povzbudzujúci a pekný úspech.    

Zopár podstatných čísiel. V našom volebnom obvode (číslo 2) sme volili z ponuky 29 kandidátok a kandidátov do Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Hrádku 11 poslancov. Najviac platných hlasov - presne 1 264 - získal nezávislý kandidát Mgr. Peter Čajka, tohto času náčelník Mestskej polície v Liptovskom Hrádku, ktorý bol poslancom v zastupiteľstve aj v predchádzajúcom volebnom období. Na druhom mieste, so ziskom 1 201 platných hlasov, skončil nezávislý kandidát Ivan Spilý, prevádzkujúci taxislužbu, ktorý bol poslancom v zastupiteľstve aj v minulom volebnom období. Na treťom mieste, so ziskom 1 149 platných hlasov, sa umiestnila nezávislá kandidátka Danica Žiaková, samostatná odborná referentka referátu kultúry na Mestskom úrade v Liptovskom Hrádku. Ako posledný - so ziskom 628 platných hlasov, bol do zastupiteľstva zvolený nezávislý kandidát Dominik Imrich, prvokandidát, študent, športový reprezentant mesta, dokonca na celosvetovej úrovni. Môj zisk 481 platných hlasov ma posunul na tretiu priečku "pod čiarou." Predomnou, so ziskom 542 platných hlasov, skončila prvokandidátka Mgr. Veronika Pavúková, nezávislá kandidátka s podporou strany SaS a hnutia OĽaNO. Pred ňou, so ziskom 560 platných hlasov, sa umiestnila Alena Slivošová, kandidujúca za Smer - SD, vychovávateľka, ktorá bola poslankyňou zastupiteľstva v predchádzajúcom volebnom období. Spolu s Veronikou Pavúkovou som sa ako nezávislý kandidát s podporou strany SaS a hnutia OĽaNO umiestnil na najlepšom mieste z celej našej sedemčlennej skupiny nezávislých kandidátov - liptovskohrádockých aktivistov. Primátorom Liptovského Hrádku sa suverénne, už štvrtý raz za sebou, opäť stal nezávislý kandidát Mgr. Branislav Tréger, PhD., ktorý získal 2 831 platných hlasov a podporu neuveriteľných 96,18 % tých, ktorí platne odvolili.    

Čo sa mňa týka - nič nie je stratené. Do zastupiteľstva sa ako poslanec môžem legálne a legitímne dostať, a to na základe uvoľnených poslaneckých mandátov (z rôznych dôvodov - niekto z poslancov bude vymenovaný za prednostu mestského úradu, čím jeho poslanecký mandát zanikne, niekto z poslankýň, poslancov sa z rôznych dôvodov počas volebného obdobia vzdá mandátu a pdobne - na tie uvoľnené miesta potom nastupujú tí kandidáti a tie kandidátky, ktorí a ktoré vo voľbách získali "pod čiarou" najviac platných hlasov.  
    Plusy a mínusy - prečo som získal 481 platných volebných hlasov.  
Keď už je po všetkom, po voľbách, treba zhodnotiť. Najskôr hlavné plusy a potom hlavné mínusy, ktoré v súvislosti so mnou a s komunálnymi voľbami 2018 vnímam. 
     Plusy:  
+ Podľa mnohých obyvateľov nášho mesta, aj podľa mnohých kandidujúcich, som mal veľmi dobrú, ak nie najlepšiu predvolebnú kampaň. Nebola agresívna, založená na negativizme a falošnej, neoprávnenej kritike. Stručne som zhodnotil to, čo dobré som pre mesto, v ktorom žijeme, dosiahol - a to v prospech všetkých. Nič som nesľuboval, žiadne prázdne rečičky. Zhodnotil som to najpodstatnejšie čo obyvatelia nášho mesta potrebujú a čo považujú za dôležité - a to aj na základe rozhovorov s nimi, "z prieskumov." Mnohé z toho, čo som mal zakotvené vo volebnom programe, nemal vo svojich volebných programoch nikto (napríklad zvýšenie bezpečnosti v meste, zabezpečovanie väčšej bezbariérovosti, propagáciu mesta smerom do zahraničia a podobne). V žiadnom prípade som nesľuboval plnenie toho, na čo zo zákona samospráva nemá žiadny dosah.
+ Moja predvolebná kampaň a napokon ani celé moje vystupovanie na verejnosti neboli konfliktné, vyhrotené do kontraproduktivity.
+ Využil som všetky legálne a relevantné možnosti predvolebnej kampane.
+ Nebol som proti nikomu - bol som za pokračovanie v dobrom a perspektívnom v meste.
+ Predvolebné letáky som mal profesionálne vytlačené na certifikovanom recyklovateľnom papieri certifikovanými ekologicky odbúrateľnými farbami. Predvolebná kampaň ma stála necelých =192,- Eur a zaplatil som si ju len z vlastných financií - bez prispenia sponzorov.
A ešte jedno veľké plus priniesli naše voľby: Ako na celom Slovensku, tak aj v Liptovskom Hrádku absolútne prepadli všetci kotlebovci - kandidáti K-ĽSNS a kotlebovskí sympatizanti.  
    Mínusy:  
- Mrzí ma, že liptovskohrádockí voliči akosi zabudli na to, kto sa ako aktivisti postavili proti výstavbe nadregionálnej plazma-spaľovne odpadov nad mestom, ani nie pol kilometra od najväčšieho sídliska v meste. Že akosi zabudli na to, kto sa ako prví postavili proti zámerom vyrúbať lesík pri Belej a postaviť tam rodinné vily, kto sa ako prví postavili proti zámerom zastavať lúku pod Skalkou. Boli to liptovskohrádockí aktivisti - nezávislí kandidáti v týchto komunálnych voľbách. Nikto z nich v týchto voľbách neuspel.
- Napriek tomu, že som kandidoval ako nezávislý kandidát s podporou strany SaS a hnutia OĽaNO - ani SaS a ani OĽaNO sa absolútne nijako nepričinili k propagácii a k podpore tých, ktorí kandidovali s podporou SaS a OĽaNO: neprispeli mi ani jediným eurocentom na predvolebnú kampaň, nikto "od nich" nás neprišiel osobne podporiť (napríklad formou predvolebného stretnutia s občanmi). Takto sa, prosím pekne, zachovali vraj najsilnejšie vraj opozičné strany na Slovensku. Ale my sme museli mať logá SaS a OĽaNO na predvolebnej propagácii. Fajn - budú voľby, napríklad parlamentné, môj voličský hlas ani moju podporu Richard Sulík ani Igor Matovič nedostanú - aj keby prišli za mnou osobne s prosíkom a s volebnou urnou, v sprievode Nicka Masona, bubeníka z Pink Floyd. Z toho všetkého pre mňa plynie vážne poučenie: Ak sa rozhodnem o štyri roky opäť kandidovať - tak si pokojne a s prehľadom zozbieram potrebný počet podpisov na kandidátku. Prázdnu podporu žiadnej politickej strany už nikdy potrebovať nebudem.  
- Sklamala ma malá účasť mladých ľudí vo voľbách, hlavne prvovoličov. Napriek tomu, že nám nasľubovali ako určite pôjdu voliť - premnohí voliť nešli.
- Nepáčila sa mi antikampaň, ktorú proti mne, ako inak - z anonymity, viedlo zopár indivíduí, a to dokonca aj z miest a dedín odkiaľsi z iných častí Slovenska, teda zo strany osôb, ktoré s Liptovským Hrádkom nemajú nič spoločné. Nech sa radšej starajú o seba a dajme tomu aj o to, prečo zhoreli ako cigaretľový papier, nasiaknutý metaxou, napríklad vo voľbách do samosprávnych krajov kdesi na opačnom konci republiky.
- Nepáčilo sa mi okamžité scenzurovanie, zmazanie niektorých mojich príspevkov, dokonca nepredvolebných(!) na webe Facebook - Liptovský Hrádok - Naše mesto bez cenzúry. Jasné - sú bez cenzúry; asi ako Psík je vegetariánom  :-)  Ale - dobre vedieť.

     Záver:  
S výsledkom volieb 2018 v Liptovskom Hrádku som spokojný, s výsledkom, ktorý som v nich dosiahol, som spokojný. Preto 481-krát ďakujem: svojim voličkám a svojim voličom. Tieto voľby ma obohatili o nové poznatky aj skúsenosti. Nič sa nimi nekončí - vo svojich starých aktivitách v meste a v regióne, pre obyvateľov mesta a regiónu, budem pokračovať. Pribudnú k nim moje nové aktivity. Viem, že už teraz pre to nachádzam podporu aj v našej samospráve, aj v novom poslaneckom zbore. Svoj výsledok vo voľbách v žiadnom prípade nevnímam ako debakel a prehru - ale ako prijateľný a pekný úspech.  
 Stal som sa tieňovým poslancom Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Hrádku  ;-)  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?