Už vieme kto zvíťazil (+ video)

Autor: Martin Droppa | 10.11.2018 o 22:22 | (upravené 12.11.2018 o 11:13) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  1916x

Už vieme kto zvíťazil v Liptovskom Hrádku. Víťazkami a víťazmi sa stali: Ester, Eva, Ivana, Ján, Ladislav, Ľudmila, Martina, jeden Roman, druhý Roman, Sofia, Václav. Blahoželáme!

Vo štvrtok 8. novembra 2018 sa v Dome kultúry v Liptovskom Hrádku uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie IV. ročníka Literárnej súťaže KongenScript 2018, vyhlásenie jej výsledkov a odovzdanie cien, ocenení aj darčekov účastníčkam, účastníkom súťaže.   

 Počas štyroch ročníkov regionálnej Literárnej súťaže KongenScript - určenej neprofesionálnym autorkám a autorom písaného slova, trvalo žijúcim, študujúcim alebo pracujúcim v okrese Liptovský Mikuláš, sa podujatia zúčastnilo presne 35 súťažiacich. Tohto roku sa do súťaže zapojilo jedenásť účastníčok a účastníkov. Súťaž (ako to tradične nazývame) má vždy kategórie poézia a próza. Do kategórie próza je možné prihlásiť všetky literárne, publicistické, dramatické a iné tematické príspevky. Tohto roku, v roku 2018, pribudla tretia, tematická kategória, nazvaná Ja, my a 100. výročie vzniku Česko-Slovenska. Porotu tohtoročnej súťaže KongenScript tvorili: Marta Gerbocová z Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši, Martin Kráľ z neziskovej organizácie KongenKult, Naďa Kubányová - poetka a knihovníčka z Liptovského Mikuláša, Peter Laučík - publicista, spisovateľ a ex-novinár z Jamníka, Anna Ondrejková - poetka z Bobrovca, Danica Žiaková z Mestského úradu v Liptovskom Hrádku a Martin Droppa - autor súťaže a hlavný organizátor súťaže, predseda poroty s hlasom poradným, z Liptovského Hrádku. Hodnotné a krásne vecné ceny a darčeky do tohtoročnej súťaže KongenScript poskytli samosprávy L. Hrádku a L. Mikuláša, KongenKult, n. o., Borová Sihoť - hotel & kemping & reštaurácia, Slovenský filmový ústav a jeho predajňa Klapka.sk, Vydavateľstvo Absynt, REPROservis - tlačiareň a dtp a Komunitná nadácia Liptov.  

Tohto roku sa súťaže KongenScript zúčastnilo spolu jedenásť účastníčok a účastníkov; v abecednom poradí: Roman Baláž (L. Mikuláš), Martina Bučková (L. Peter), Ester Koroľová (L. Hrádok), Eva Krajčiová (Bobrovec), Sofia Kráľová (L. Mikuláš - Iľanovo), Ľudmila Lišuchová (L. Hrádok), Roman Martinský (L. Hrádok), Ladislav Milan (Demänovská Dolina), Ján Pafko (Važec), Václav Papež mladší (L. Peter) a Ivana Petrová (L. Mikuláš). Ceny a ocenenia v súťaži prišli odovzdať Branislav Tréger - primátor L. Hrádku, a Ján Blcháč - primátor L. Mikuláša. Neformálnu atmosféru podujatia okrem hudobného programu násobili krátke rozhovory s pánmi primátormi na tému knihy, literatúra, hudba, história v súvislosti so storočnicou vzniku Česko-Slovenska, ale aj na tému ich literárnych aktivít - lebo, ako vieme, vari niet človeka, ktorý by aspoň v mladosti nepísal - dajme tomu pre lásku a z lásky.

Kto dostal ceny, ocenenia aj darčeky v súťaži KongenScript 2018 - za tento rok? Výsledky už IV. ročníka regionálnej Literárnej súťaže KongenScript sú:  
  Hlavná cena (čítačka elektronických kníh a päť-dvd Prvá - Female First): Roman Baláž.  
  Tri ceny v kategórii Ja, my a 100. výročie vzniku Česko-Slovenska (dvoj-dvd dokumentov August 68 / November 89): Roman Baláž, Ester Koroľová, Ladislav Milan, .  
  Cena v kategórii poézia (päť-dvd Prvá - Female First): Ľudmila Lišuchová.  
   Ďalšie umiestnenia v kategórii  poézia:  Roman Baláž a Václav Papež ml.
  Cena v kategórii próza (päť-dvdPrvá - Female First): Roman Baláž.  
   Ďalšie umiestnenie v kategórii  próza:  Ivana Petrová. 
  Ocenenie / cena primátora Liptovského Hrádku (knihy, vecné ceny): Ľudmila Lišuchová.   
  Ocenenie Mesta Liptovský Hrádok (knihy, vecné ceny): Ester Koroľová. 
  Ocenenie / cena primátora Liptovského Mikuláša (knihy, vecné ceny): Roman Baláž.  
  Ocenenie Mesta Liptovský Mikuláš (knihy, vecné ceny): Ľudmila Lišuchová. 

Súčasťou cien boli aj knihy Cigán je Cigán (autorka Lidia Ostałowska), Smrť v bunkri (autor Martin Pollack) a Vojna nemá ženskú tvár (autorka Svetlana Alexijevič). Tak ako v predchádzajúcich troch ročníkoch súťaže KongenScript, tak aj v tomto ročníku sme zachovali dobrý zvyk: všetky účastníčky a všetci účastníci súťaže dostali darčeky "za účasť." Tohto roku všetci dostali dvd s filmom Obrazy starého sveta s bonusmi (réžia Dušan Hanák) a knižku aj literárnych reportáží zo Slovenska Slon na Zemplíne (autor Andrej Bán).
Účastníčkam a účastníkom súťaže blahoželáme k cenám, k oceneniam i k darčekom a ďakujeme im, že sa súťaže zúčastnili. Ďakujeme všetkým partnerom súťaže za ceny, za pomoc aj za spoluprácu. Ďakujeme všetkým za účasť na vyhodnotení súťaže a spoluorganizátorom za zabezpečenie priebehu podujatia, i za jeho záznam na kameru a za fotodokumentáciu.   

Ako ďalej v súťaži KongenScript - v budúcom, jubilejnom V. ročníku? V podstate už teraz súťaž vyhlasujeme. Súťažné kategórie budú tri: poézia, próza a tematická, jednorazová kategória Ja, my a 30. výročie Novembra 1989. Vyhlásenie a propozície Literárnej súťaže KongenScript 2019 budú včas zverejnené - aj na tomto blogu. Súťaž bude určená pre neprofesionálne autorky a neprofesionálnych autorov literatúry z okresu Liptovský Mikuláš (trvalé bydlisko v okrese, študujúci, študujúca v okrese, pracujúci, pracujúca v okrese Liptovský Mikuláš). Na záver sa ešte vrátim k tohtoročnej súťaži. Pravdepodobne v marci 2019 uskutočníme v Liptovskom Hrádku verejnú prezentáciu výberu z diel všetkých, ktorí a ktoré sa tohto roku do súťaže zapojili. Aj pozvanie na toto podujatie nájdete i na mojom blogu.
Hlavnou myšlienkou súťaže KongenScript je podporovanie aktívnej literárnej a umeleckej tvorby  neprofesionálov, ich motivovanie k získavaniu vzťahov k literatúre, k umeniu, k autorskej tvorbe a aj prispenie k rozvíjaniu ich talentov. Cieľom súťaže je i to, aby sa ľudia prostredníctvom svojej tvorby, literatúry, umenia, svojich záujmov spoznávali, aby medzi sebou komunikovali a, literárne "viaczmyselne" povedané - aby písali a aby si písali.    
  Videospravodajstvo z vyhodnotenia súťaže KongenScript 2018 (3:56 minúty).  


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?