Je to biele a má to päťdesiat rokov

Autor: Martin Droppa | 22.11.2018 o 0:50 | (upravené 22.11.2018 o 8:00) Karma článku: 2,19 | Prečítané:  811x

 Je to biele. Nemá to meno - názov. Má to päťdesiat rokov a stále je to mladé. Má to štyri strany a nie je to mapa sveta. Je to biele a veľmi dobre známe na celom svete. Čo je to?  

 V piatok 22. novembra 1968 skupina The Beatles vydala svoj jediný oficiálny dvojalbum, ktorý nemá názov, je celý biely, len na prednej strane je slepotlačou vyrazený názov skupiny. Pretože je obal albumu biely, zaužilo sa jeho pomenovanie The White Album - alebo Biely dvojalbum. Určitou "predzvesťou" vydania Bieleho albumu bolo vydanie vyše sedemminútovej skladby Hey Jude, ktorá vyšla na singli 26. augusta 1968.  

 Bítlsácky Biely album bol treťou platňou, ktorú som mal od The Beatles. Najskôr mi otec na Vianoce podaroval The Beatles At The Hollywood Bowl, ktorý vyšiel 4. mája 1977 a obsahuje záznam koncertu štvorice z Liverpoolu v Hollywoode v auguste 1964 a v auguste 1965. Neskôr som si kúpil bítlsácky album Abbey Road (vyšiel 26. septembra 1969), v Československu vyšiel vo vydavateľstve Supraphon v edícii Gramofonový Klub v roku 1972, a napokon The Beatles ako 2LP, ako 2CD a iné bítlsácke albumy + komplet sólo-diskografiu Georga.   

V roku 1967, presne 26. mája 1967, vydáva The Beatles album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band a v tom istom roku, 27 novembra 1967, album Magical Mystery Tour (záznam hudby k filmu The Beatles: Magical Mystery Tour). Príznačné pre tieto album je to, že oba majú pestrofarebné, postavami a rôznymi motívmi až preplnené obaly. The Beatles (The White Album) je absolútnym obalovým protipólom k nim - je biely, názov skupiny je na ňom len vytlačený - vyrazený slepotlačou, reliéfnym písmom. Prvá séria albumov bola na prednej strane očíslovaná drobnými čiernymi číslicami. Nič viac. The Beatles akoby bielym obalom albumu naznačili, že netreba fotiek, kresieb, malieb, koláží, fotomontáží - stačilo, my sme tu aj bez toho. Okrem toho to bolo v čase, keď John Lennon vyhlásil, že The Beatles sú populárnejší než Ježiš Kristus. Nuž - boli, pre fanúšikov, a vari aj sú a budú. Na moju otázku, či počúva The Beatles a čo o ich pesničkách hovorí, mi Ježiš Kristus zatiaľ neodpovedal. Nateraz Ježiško rieši vianočné darčeky. Okrem iného aj to, kto dostane jedinečnú kolekciu The Beatles: The White Album, ktorá vyšla k jeho päťdesiatke, pod strom(ček). A napokon - čistobiely obal albumu bol prvým v histórii vydávania hudobných albumov, ktorý bol len jednofarebný. Teda biely.  

Všetci, ktoré a ktorí prežili s The Beatles všetky ich albumy, od začiatku, museli byť, a veľakrát i boli, z nového diela skupiny "v šoku." Z "prastarých čias" jé-jé-jé & šilavsjú na Bielom albume horko - ťažko nájdeme nejakú tichú ozvenu. Lenže - neboli by to bítlsáci, keby opäť neprišli s niečím absolútne novým, dokonca aj prevratným, zas určujúcim isté trendy, prúdy, v nasledujúcom vývoji svetovej populárnej hudby. Predovšetkým - Biely album je nesmierne žánrovo pestrý. Nájdeme na ňom skladbu v štýle budúceho hardrocku aj originálnu uspávanku, country aj rock, blues aj číry popík i psychedelickú koláž zvukov. Ten dvojalbum sa aj preto dá stále radostne počúvať. Vždy v piesňach z neho nájdeme niečo nové. Aj "po päťdesiatke." Niečo také - ale dokonalejšie - sa podarilo už len skupine Pink Floyd. 
Keď už som spomenul Pink Floyd - je zaujímavé, že ani jeden z obalov The Beatles ani sólových albumov členov skupiny The Beatles nerobilo renomované grafické, dizajnérske štúdio Storma Thorgersona  Hipgnosis,  o ktorom som písal tu - link.    

Ako teda pristupovať dnes, po päťdesiatych rokoch k Bielemu albumu, ale aj k The Beatles a k ich tvorbe? Myslím si, že s rešpektom, s obdivom - a hlavne ich dielo treba počúvať. Oplatí sa to, pretože piesne The Beatles sú nielen pekné, počúvateľné, príjemné, ale aj inšpirujúce, originálne a doslova vhodné, súce ku každej príležitosti. Ja viem, hudby, aj výbornej hudby, je dnes na svete "na mraky" a takmer ku všetkému sa dá legálne a ľahko dostať. Ale aj tak, podľa mňa The Beatles z toho všetkého stále vyčnieva. The Beatles bola skupina, ktorej hudba stále trvá a bude pretrvávať. Kto tvorbu bítlsákov pozná - vari bude so mnou súhlasiť. A kto ju nepozná, tomu ju odporúčam. Začať môže dajme tomu s Bielym albumom.  
Z Bielebo albumu The Beatles som vybral štyri skladby - každú od iného zo štvorice The Beatles. Aby to bolo trošku pestré - tak každá zo skladieb je v originálnom, koncertnom podaní. Skladby som zoradil podľa abecedy priezvisk ich autorov: George Harrison (1943 - 2001), John Lennon (1940 - 1980),  Paul McCartney (1942), Ringo Starr (1940).  

Na záver niečo k dobru - ako sa vraví na Spiši: ta to bonus. V roku 1965 si Paul McCartney kúpil šteniatko Psíka - anglického ovčiaka. Dal mu meno Martha. "Bol to môj mláčik a maznáčik. Vždy som bol prekvapený tým, ako ma ten Psík miloval - a aj ja jeho. Mali sme sa veľmi radi," riekol Paul Barrymu Milesovi (Zdroj: Barry Miles: Paul McCartney: Many Years From Now, 1997.). Psíček Martha sa stal inšpiráciou, predlohou k pesničke Martha My Dear, ktorú Paul počas dvoch dní nahral v hudobnom štúdiu Trident Studios v londýnskom Soho na osemstopový záznam. Paul v tejto pesničke hrá na piano, na bicie a spieva. Ďalších štrnásť(!) hudobníkov do piesne nahralo dychy a strunové nástroje. George Harrison nahral gitaru. Pesnička otvára 2. stranu I. platne Bieleho albumu. Hawko Martha je i vo videu na záver.   
      Na koniec malý kvíz o The Beatles so štrnástimi otázkami  ---  link.   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?