Zdravé, pekné aj úspešné

Autor: Martin Droppa | 2.11.2018 o 21:41 | Karma článku: 1,99 | Prečítané:  638x

 Žiť zdravo je bez pochýb vhodnou víziou. Byť zdravým, pekným a úspešným je i dobrým základom pre našu budúcnosť - či už individuálnu alebo kolektívnu.    

 K 1. januáru 2018 mal Liptovský Hrádok 7 382 obyvateľov, z toho 1 010 v Dovalove - jedinej liptovskohrádockej mestskej časti. V ostatných piatich až desiaticj rokoch sa počet obyvateľov v peknom podtatranskom mestečku dramaticky nemení, skôr stagnuje. Liptovský Hrádok stále priťahuje pozornosť ako mesto ak nie priam optimálne, tak určite veľmi vhodné a žiadané na bývanie. To je dané hlavne dvojicou skutočností: Liptovský Hrádok leží v peknom prírodnom prostredí, dokonca na hranici s Národným parkom Nízke Tatry, a je z neho ľahká dostupnosť - do okresného mesta Liptovský Mikuláš je z Liptovského Hrádku 11 kilometrov, do obce Demänovská Dolina je to 26,5 kilometra, do mesta Vysoké Tatry je to 48,5 kilometra, do Popradu 47 kilometrov, do Banskej Bystrice 83 kilometrov... Liptovský Hrádok leží na hlavnom ťahu cesty prvej triedy I / 18, na železničnej trati Žilina - Košice (v Liptovskom Hrádku stoja aj niektoré rýchliky) a na diaľnicu D 1 sú z Liptovského Hrádku necelé tri kilometre alebo necelých päť kilometrov - podľa toho, či sa na diaľnicu pripájame v Liptovskom Petre alebo v Uhorskej Vsi. Limitujúcim prvkom pre rozvoj bývania, hlavne pre výstavbu nových bytových domov, je relatívne malý kataster mesta. Na druhej strane treba zdôrazniť, že nové domy, dokonca celé domové štvrte, vznikajú v mestskej časti Dovalovo, v okolí a aj v obciach medzi Liptovským Hrádkom a Liptovským Mikulášom.  

Nedávno mimovládna organizácia INEKO - Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy zverejnila prehľad - link o efektívnosti hospodárenia slovenských miest v rokoch 2014, 2015, 2016 a 2017. V sumarizačnej tabuľke, presne mapujúcej hospodárenie samospráv, sa Liptovský Hrádok umiestnil na 85. mieste. Mestá Bratislava a Košice boli hodnotené samostatne. Mestá, porovnateľné počtom obyvateľov s Liptovským Hrádkom, ktoré sa v tabuľke INEKO ocitli na lepšom umiestnení, sú, napríklad:  Gelnica (3. miesto), Vráble (4.), Tornaľa (5.), Medzilaborce (12.), Veľký Šariš (19.), Žarnovica (23.), Nemšová (35.), Lipany (38.), Turčianske Teplice (60.), Hurbanovo (62.), Želiezovce (73.), Sobrance (82.). Ružomberok (27 551 obyvateľov) sa v hodnotení INEKO umiestnil na 50. mieste, Liptovský Mikuláš (31 593 obyvateľov) na 126. mieste. Na prvom mieste sa umiestnili Nové Zámky (38 941 obyvateľov\), posledný, na 136. mieste, skončil Martin (56 053 obyvateľov). Je dôležité vedieť, že sledovanosť efektívnosti hospodárenia našich miest je zo strany INEKO objektívna, nebola robená na objednávku žiadnej slovenskej samosprávy.          
     Prepis tabuľky INEKO s hodnotením Liptovského Hrádku:  
  • 85. miesto - Liptovský Hrádok - 7 629 obyvateľov
  • Dlh (% ročných bežných príjmov) --- 2014 = 14,3 % 2017 = 2,3 % = pokles o 12,0 %
  • Dlhová služba (%) --- priemer 2015 - 2017 = 8,2 %
  • Bilancia bežného účtu (%) --- priemer 2015 - 2017 = 16,9 %
  • Intenzita investícií (%) --- priemer 2015 - 2017 = 20,5 (%)
  • Záväzky po lehote splatnosti (%) --- 2014 = 0,00 %, 2017 = 0,00 %, nárast 0,00 %
  • Záväzky vyše 60 dní po lehote splatnosti (%) --- 2014 = 0,00 %, 2017 = 0,00 %, nárast 0,00 %
  Finančné zdravie (skóre 0 až 6) --- 2014 = 5,42, 2017 = 5,69 • nárast zdravia mesta = 0,28 

 Počas celého mimovládnou organizáciou INEKO sledovaného obdobia bol primátorom Liptovského Hrádku Mgr. Branislav Tréger, PhD., ktorý na funkciu primátora kandiduje aj v týchto komunálnych voľbách, ktoré budú v sobotu 10. novembra 2018. Požiadal som ho, aby sa k umiestneniu Liptovského Hrádku v hodnotení INEKO vyjadril.  

Pán primátor, ako hodnotíte naše umiestnenie v tabuľke INEKO?

Veľmi pozitívne. Ide totiž o súhrn faktorov s relevantnou vypovedacou hodnotou. Samozrejme, že každé hodnotenie má aj subjektívny uhol pohľadu. Treba si ale uvedomiť, že za týmto hodotením je aj naplnenie vytýčených cieľov v našom meste, jeho smerovanie, veľmi dobrý kurz samosprávy, ktorý si držíme. 

Aké je celkové zadĺženie Liptovského Hrádku na jedného jeho obyvateľa v tomto roku - 2018?

Rok 2018 ešte nie je ekonomicky uzatvorený, takže ešte nemôžeme zadĺženosť za tento rok uvádzať. Zadĺženie mesta je ale minimálne a má výraznú klesajúcu tendenciu. V roku 2015 bolo zadĺženie Liptovského Hrádku 5,58 %, v roku 2016 bolo 3,85 % v roku 2017 bolo 2,47 %. Sme veľmi výrazne pod hranicou limitovanou § 17 odstavcom 6 zákona číslo 582 / 2004 Z. z. v platnom znení a náš dlh nepredstavuje pre mesto žiadne riziko. V porovnaní s inými mestami je suma našej zadĺženosti zanedbateľná. Aj preto patríme v rámci Slovenska medzi najlepšie samosprávy.

Ako treba "čítať" tabuľku INEKO? Čo konkrétne z nej vyplýva?

Je to jednoduché. Celková ekonomická situácia v našej spoločnosti nie je ľahká ani jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Celé obdobie sme pozorne sledovali plnenie príjmov rozpočtu a realizovali sme výdavky len v súlade so schválenými ukazovateľmi rozpočtov. Súčasne sme včas prijímali opatrenia na viazanie výdavkov pri neplnení predpokladaných príjmov rozpočtu. Investovali sme pomerne veľa prostriedkov. Ciele sme splnili a boli sme aj spoľahlivým partnerom - naše záväzky sme platili včas, ľudovo povedané "nemáme sekeru." Z tej tabuľky okrem iného vyplýva aj to, že mesto má veľmi dobrú finančnú disciplínu.
Mohol by som toho napísať o ekonomike ešte veľa, ale použijem len jeden fakt, jedno číslo: Za  obdobie od roku 2015 do roku 2018 majetok mesta vzrástol o 7 922 661 eur. To je naozaj veľmi dobrý výsledok, pretože o takúto sumu sa mesto Liptovský Hrádok zveľadilo. Aj touto cestou preto ďakujem občanom, obyvateľom Liptovského Hrádku aj mestskej časti Dovalovo, spolupracovníkom a nášmu mestskému zastupiteľstvu - všetkým, ktorí sa na tomto výsledku podieľali. 

Aké je celkové finančné zdravie Liptovského Hrádku?

Ak by sme mohli použiť vo finančníctve  lekársku terminológiu, tak žiadnym chronickým ani iným ochorením naše mesto netrpí.


Liptovský Hrádok je výborný v investíciách. Do čoho sa v rokoch 2015 až 2017 najviac investovalo?

Stavali a opravovali sme cesty, parkoviská, odstavné, parkovacie plochy, chodníky v našom majetku, zavádzali sme nové osvetlenie, doplnili sme kamerový systém, budovali sme potrebnú infarštruktúru... Rozsiahlo sme modernizovali mestskú športovú halu, vybudovali sme ihrisko s umelou trávou, viacero detských ihrísk. Zmodernizovali sme dom kultúrny, v meste pribudlo veľa novej zelene. Nemalé prostriedky sme dali aj do vybavenia a modernizácie podniku Technické služby i do životného prostredia v rámci odpadového hospodárstva.

 Ekonomické výsledky - ukazovatele, ktoré dlhoročne spracúva INEKO, jednoznačne, jasne a nespochybniteľne svedčia o situácii, v akej Liptovský Hrádok je. Sú výsledkom dlhoročnej práce primátora Branislava Trégera počas niekoľkých volebných období a zamestnancov samosprávy. Tie výsledky napokon môžu obyvatelia mesta a jeho návštevníci vidieť. Vidia ako sa mesto za ostatné roky zmenilo a ako sa rozvíja k lepšiemu. Hodnotenie INEKO je objektívne - aj preto, lebo nebolo robené na objednávky žiadnej hodnotenej samosprávy (teda ani Liptovského Hrádku) a hodnotenie sa všeobecne používa aj ako kritérium napríklad v štátnom, verejnom, ale i bankovom sektore. Napriek tomu sa nájde zopár jedincov, ktorí takéto nezávislé hodnotenie odmietajú - dokonca rázne, a dokonca to deklarujú aj vo svojom "volebnom programe" pri kandidatúre na poslanca Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Hrádku. Vraj, citujem: "Odmietam pozitívne hodnotenie finančného zdravia nášho mesta - kto nič nerobí nemá žiadne dlhy. Ten kto chce zmeniť pozitívne život svojich spoluobčanov, ten si určite požičia." Čo k takémuto negatívnemu nezmyslu dodať? Asi len jedno: Iba neobjektívny človek nevidí všetky pozitíva v Liptovskom Hrádku. Iba problematiky neznalý človek môže tvrdiť, že samospráva si nepožičala či nepožičiava. Keby tomu tak nebolo, keby si samospráva nepožičiavala, nemal by Liptovský Hrádok finálny pokles dlhov o 12 %, nemal by dlhovú službu na úrovni 8,2 % a nulové záväzky po lehotách splatnosti za obdobie štyroch rokov. Samozrejme, je jednoduché všetko odmietať, kritizovať a dehonestovať - ale neponúknuť pri tom žiadny argument, vysvetlenie, dokonca ani riešenie - to je len také typické pre večných kverulantov spoza zvetralého piva.    
     Súvisiace články:  
 O využívaní eurofondov v Liptovskom Hrádku  -  link. 
 O separovaní komunálneho odpadu v Liptovskom Hrádku  -  link.   
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Delta variant udrie asi už v polovici júla. Zasiahne nezaočkované regióny

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.

Slováci pôsobili, akoby boli na majstrovstvách omylom

Pokazili sme si dojem, tvrdí Šatka.

CYNICKÁ OBLUDA

Cynická obluda: Ako vystrašiť ľudí

Plány na karanténu po návrate zo zahraničia pre nezaočkovaných zaúčinkovali okamžite.


Už ste čítali?