Mons., ThDr. Najväčší Slovák

Autor: Martin Droppa | 24.10.2018 o 13:14 | (upravené 24.10.2018 o 23:10) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  18617x

 Slovenské verejnoprávne obcovanie s vražednou ikonou vojnového Slovenského štátu naberá rozmery odpornej obludnosti. A to i v roku 100. výročia vzniku Česko-Slovenska.   

 Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) - teda slovenská verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, poskytujúca službu verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania, zo zákona zabezpečuje verejnoprávne vysielanie. To je taká stručná a jasná akože definícia RTVS. V rámci toho, čo RTVS má robiť, robí aj rôzne vlastné programy. To je fajn, to treba - pretože divákov je potrebné pritiahnuť pred obrazovky a nejako ich primäť k tomu, aby sledovali, čo najčastejšie a čo najdlhšie, práve televízne vysielanie RTVS. Konkurencia je veľká a silná: Na obrazovke jednej konkurenčnej telky varia, na obrazovke druhej pečú, na obrazovke tretej kopú do lopty alebo navzájom do seba, prípadne štuchajú palicami do kotúča z tvrdej gumy. Inde sa silikónové fešandy dlhé hodiny venujú šopingovaniu, v ďalšom vysielaní sa vyspevuje a tancuje, v tom istom čase sa dá prepnúť na bazár kadejakých zvláštnych neobvyklostí vraj supertalentov. A tak. To všetko je fajn, veď konkurencia má posúvať tvorbu a následne ponuku dopredu. Teda - mala by.  
 Marek Ťapák, programový riaditeľ RTVS porozprával o novej šou - link, ktorú RTVS pripravila, ktorá má názov Najväčší Slovák. V uputávke, teda v istom druhu reklamy na túto šou - vlastne asi len obyčajnú všeľudovú hlasovaciu súťaž typu "pošli sms," je Tiso. Jozef Tiso. Mons., ThDr. Jozef Tiso - prezident Slovenskej republiky v období II. svetovej vojny. Slovenskej republiky, ktorá vznikla vo frenetickom jasote separatistických slovenských ľudákov a ich prisluhovačov ako vedľajší, vynútený produkt politiky Adolfa Hitlera. Len si pripomeňme, ako to bolo: Hitler si 13. marca 1939 predvolal Tisa do Berlína. Hitler na Tisa poriadne zatlačil aby Slovensko ihneď vyhlásilo samostatnosť. Ak nie - tak Hitler nechá Maďarsku, svojmu spojencovi, voľnú ruku aby zo Slovenska obsadilo koľko sa len dá. Tiso bol Hitlerom očarený. Ešte z Berlína telefonoval prezidentovi Emilovi Háchovi. Hácha na druhý deň zvolal zasadnutie Slovenského snemu a Slovenský snem na základe Tisovej intervencie 14. marca 1939 vyhlásil autonómiu - samostatnosť Slovenskej republiky - politického aj vojenského vazala nacistického Nemecka. Stalo sa tak už päť a pol mesiaca po podpise Mníchovskej zmluvy, ktorá predznamenala rozpad spoločného štátu Čechov a Slovákov. V podstate Tiso a Hácha rozbili spoločnú republiku - samozrejme že konali na základe príkazu a vôle Hitlera. Robiť skrze Tisa reklamu na anketu o Najväčšom Slovákovi práve v roku 100. výročia vzniku Česko-Slovenska mi príde, mierne povedané, šialené a nevhodné.  

 Uputávka na program RTVS Najväčší Slovák s Jozefom Tisom "v hlavnej úlohe" a so sloganom Mučeník alebo vojnový zločinec? ihneď vyvolala vlnu emócií a protichodných názorov. Mnohí, pravdepodobne väčšina, jednoducho nesúhlasia aby pojem "najväčší Slovák" bol spájaný práve s Jozefom Tisom - eufeministicky neraz nazývaným "kontroverznou postavou v slovenských dejinách." K vysvetleniu celej situácie, a hlavne toho, kto prišiel na nápad dať do uputávky práve Tisa, neprispeli ani nejasné, až zahmlievacie a odmietavé odpovede riaditeľa Mareka Ťapáka - viď link na rozhovor vyššie. Viac sa, bohužiaľ, nedozvieme ani z článku Mareka Hudeca v SME - link. Súhlasím ale s názorom Zuzany Kepplovej zo SME, ktorá  v komentáriV RTVS akoby boli vyoraní nad našimi dejinami - link píše: "Tiso je výsledkom, keď si marketér podá ruku s ideologickým kádrom vo vedení." Už táto veta vystihuje podstatu témy aj problému. Dobre totiž vieme, že uputávka - teda reklama, má (u)pútať, pritiahnuť pozornosť a vzbudiť záujem. V tomto prípade záuem verejnosti, potenciálnych divákov, o program RTVS. Takže niet o čom. A predsa - "niečo" by sa našlo: Je smiešne, komické a neúprimné, ak RTVS ústami svojho programového riaditeľa Ťapáka lavíruje a zahmlieva či bude alebo nebude Jozef Tiso zaradený do ankety o Najväčšieho Slováka. Jasné že bude! Keby v nej nemal byť - tak by predsa nebol v uputávke, v reklame na program. (V ďalšej uputávke na program je Alexander Dubček - ako Zbabelec alebo hrdina Pražskej jari?) Logicky - ak je v telke reklama na novú predajňu mliečnych výrobkov a v rekleme sú zobrazené: mlieko, parenica, bryndza a jogurt - tak je každému jasné, že v predajni majú aj jogurty, bryndzu, parenice a mlieko. Takže ako Dubček tak aj Tiso v programe, kde sa bude hlasovať o Najväčšom Slovákovi, budú. Už aby sme si dobíjali kredity na posielanie sms-hlasovaní. Pretože - a to je ďalší dôležitý prvok reklamy, uputávky: produkt - teda v tomto prípade súťaž a či anketu; to je vlastne jedno - treba predať. A niekto ju musí kupovať - a tým niekým sú diváci RTVS. Tak nech esemeskujú a platia hoc aj do nemoty!  

 Dostávame sa do zvláštneho, začarovaného kruhu: Na jednej strane rozumiem tomu, že anketa a či súťaž o Najväčšieho Slováka (mimochodom - a Slovenky sú kde?) je celkom fajn, určite aj z mnohýh pohľadov potrebná, hlavne pre mladých ľudí. Rozumiem aj tomu, že takýto projekt treba náležito, výrazne spropagovať. Nerozumiem ale tomu, prečo má byť predmetom reklamy - uputávky vojnový zločinec, ktorý bez pochýb poslal na smrť do koncentrákov alebo dal pozabíjať priamo na slovenskom území desaťtisíce občanov štátu, ktorému bol prezidentom. Nepíšem len o Židoch či Rómoch. V lágroch, vo vápenke v Nemeckej, v masových hroboch... nekončili len Židia a Rómovia.  Napokon - aj za to bol Tiso súdený, právoplatne odsúdený a popravený. Hlavne, predovšetkým ale nerozumiem tomu, prečo má byť Mons., ThDr. Jozef Tiso, rímskokatolícky kňaz, ktorý skončil ako vojnový zločinec, vôbec radený medzi najväčších Slovákov. Komu tento šialený nápad prišiel na um? Nejakému marketingovému bláznovi v kancelárii číslo 88 na 14 poschodí budovy RTVS? Alebo je to všetko len výborne, prezieravo vykalkulovaný "ťah na efekt" aby sme sa mali pár dní - týždňov čím zaoberať a prestali myslieť dajme tomu na Jána Kuciaka a na Martinu Kušnírovú, na vyšetrovanie ich vraždy? Neviem. Viem ale jedno - nikdy v živote nebudem voliť za najväčšieho Slováka Jozefa Tisa. Už len z úcty k tým skutočne veľkým Slovákom a Slovenkám, ktorí a ktoré zahynuli v bojoch za našu slobodu, demokraciu, aj česť a hrdosť. 

 Tu bolo pôvodné video - predmetná uputávka na šou Najväčší Slovák s Jozefom Tisom. Video už nie je k dispozícii - používateľ You Tube ho odstránil.  

 Priznám sa, že som zvedavý, kto všetko bude "nominovaný na titul" Najväčší Slovák. Počkám si - už sa teším. Som totiž zvedavý, či medzi nimi budú - okrem Milana Rastislava Štefánika a Márie Terézie či Juraja Jánošíka (táto trojica v ankete vraj bude)  - dajme tomu, aj: Aurel Stodola, Milan Rúfus, Jozef Murgaš, Ester Šimerová - Martinčeková - link, jej manžel Martin Martinček, Alfréd Israel Wetzler a Rudolf Vrba, Štefan Banič, Soňa Kovačevičová, Dominik Tatarka, Matej Hrebenda, Marián Varga, Hana Ponická, Fedor Gál, Iboja Wandal-Holm, Dušan Jurkovič, Albert Škarvan, Vladimír Krivoš, Dušan Makovický, Jozef Kroner, Albín Brunovský, Ondrej Nepela, Martin Benka, Michal Dočolomanský, Chatam Sofer, Jozef Gregor Tajovský, Ľudovít Fulla, Ján Cikker, Eugen Suchoň, Ján Lajčiak, Pavol Dobšinský, Pavol Strauss, Ján Roháč, Aloiz Štróbl, Juraj Jakubisko, Ivan Laučík, Rudolf Sloboda, Juraj Herz, Hana Meličková, Gašpar Fejérpataky - Belopotocký, Štefan Kvietik, Ivan Gálfy, Peter Hámor, Miroslav Válek, Juraj VII. Turzo, vari i Majster Pavol z Levoče, Jozef Gabčík, rómsky primáš Jožko Piťo, generáli Ján Golian, Rudolf Viest a Pavol Ján Kuna, Samuel Bohdan Hroboň, Eduard Grečner, Dušan Hanák, Ernest Spitz, Magdaléna Zai, Janko Kráľ, Michal Martikán, Elena Kaliská... a mnohí, mnohé ďalší, ďalšie. Obávam sa ale, že celá tá šou (áno - šou, tak o nej vraví programový šéf RTVS Ťapák) bude len akousi odnožou Farmy alebo Superstar pre "stádo inteligentnejších." Ale ten Tiso, vojnový zločinec Jozef Tiso - tak ním to teda tá naša verejno(nesvoj)právna RTVS-ka riadne zabila už hneď od začiatku.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mala 14 a vedúci na tábore od nej chcel intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania.


Už ste čítali?