reklama

Vykrádajú a okrádajú nás!

• Idú po našom majetku, vykrádajú nás, spôsobujú nám nemalé škody, problémy, ale aj traumy a strach, obavy. Treba sa proti nim účinne brániť, lebo zlodeji sú stále medzi nami! •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

 "...išli po zlate a ukradli im aj päťtisíc v hotovosti,..." začul som útržok z rozhovoru kamarátok na ulici v Liptovskom Mikuláši. To, čo teraz hýbe našou verejnosťou a vyvoláva znepokojenie, obavy i strach, to sú opakované vlámania sa hlavne do bytov a ich vykrádanie zatiaľ neznámym páchateľom či páchateľmi. "Polícia v Liptovskom Mikuláši k 19. októbru tohto roka eviduje šestnásť prípadov krádeží vlámaním sa do bytov, domov, ku ktorým došlo v celom okrese Liptovský Mikuláš. Majiteľom bola spôsobená škoda vo výške za vyše 30 000 eur. Páchateľ alebo páchatelia sa zameriavajú na krádeže najmä predmetov zo žltého kovu, cenností, peňažných hotovostí, alebo aj cennej, drahej elektroniky," informovala ma mjr., Mgr. Jana Balogová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Slovenskej republiky v Žiline, a informáciu dopĺňa: "Polícia v Liptovskom Mikuláši intenzívne pátra po doposiaľ neznámom páchateľovi, ktorý sa mal vlámať do bytov v obci Svätý Kríž v okrese Liptovský Mikuláš. Neznámy páchateľ v utorok 16. októbra 2018 v dopoludňajších hodinách vošiel do bytových domov v obci Svätý Kríž. Nezisteným predmetom vypáčil uzamknuté vchodové dvere do troch bytov. Z bytov odcudzil finančnú hotovosť, viacero predmetov zo žltého kovu, hodinky. Majiteľom spôsobil krádežou škodu vo výške za vyše 3 000 eur a poškodením zariadenia škodu vo výške vyše 230 eur. V prípade začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci pokračovacieho zločinu krádeže a pokračovacieho prečinu porušovania domovej slobody. Polícia prijíma a vykonáva opatrenia smerujúce k odhaleniu páchateľa či páchateľov vlámačiek. V opatreniach je i získavanie informácií, poznatkov od občanov. Preto sa polícia so žiadosťou o spoluprácu obracia aj na verejnosť." 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Neporiadok po vlamačoch do bytu. •
• Neporiadok po vlamačoch do bytu. • (zdroj: • Zdroj: Facebook Liptovský Hrádok - Neše mesto bez cenzúry / https://www.facebook.com/groups/1661228000758297 •)

   Polícia vyzýva všetkých občanov na spoluprácu. 
 V súvislosti s vyšetrovaním krádeží vlámaním do bytov v okrese Liptovský Mikuláš, nielen v obci Svätý Kríž, polícia žiada a prosí verejnosť o pomoc pri pátraní po neznámom páchateľovi alebo páchateľoch. Polícia vyzýva občanov, aby boli obozretní a všímaví k pohybu neznámych ľudí v blízkosti ich domov, bytov, v ich obciach. Akýkoľvek pohyb neznámych ľudí, ktorých správanie sa môže javiť ako podozrivé, je potrebné ihneď - bezodkladne oznámiť. Stačí bezplatne zatelefonvať na telefónne číslo 158 (Polícia Slovenskej republiky), na bezplatné telefónne číslo 159 (mestské alebo obecné polície) alebo na bezplatné telefónne číslo 112 (zjednotené celoeurópske číslo tiesňového volania). Informácie, súvisiace s trestnou činnosťou môžu občania polícii poskytnúť aj osobne na ktoromkoľvek oddelení policajného zboru alebo prostredníctvom správy na oficiálnu facebookovú stránku Políci Slovenskej republiky - Facebook Polícia Slovenskej republiky --- link. Je možné a niekedy i vhodné súčasne zavolať na 158 aj na 159. "Ľudia hlavne na dedinách, v malých obciach, ale aj v bytovkách, bytových domoch sa zvyčajne navzájom poznajú. Preto, ak sú všímaví, ľahko spozorujú neznáme a podozrivé osoby, ktoré sa v obci alebo v bytovke, okolo nej pohybujú a správajú sa nápadne: obzerajú si, monitorujú terén, vyhliadajú si možné ciele svojej budúcej trestnej činnosti. Aj v takýchto prípadoch je potrebné volať štátnu alebo obecnú políciu - policajti majú právo kohokoľvek legitimovať a aj tak môžu prípadných páchateľov odradiť od budúcej trestnej činnosti. Nikto, koho totožnosť už bola políciou overená, alebo bol overený aj jeho automobil, sa už pravdepodobne nebude vracať na miesto, aby sa tam dopustil protizákonnej činnosti," vysvetľuje mjr. Mgr. Jana Balogová. 
  Ako sa vlamači a zlodeji dostali do bytov? 
 Teraz sa pozrime na to, ako sa páchatelia - vlamači, zlodeji, dostali do bytov, ktoré vykradli. Všimnite si, prosím, aké zámky takmer bez problémov a námah vylomili, ale i v akých zárubniach boli osadené dvere, ktoré si otvorili a dostali sa tak k lupom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: • Zdroj: Policajný zbor Slovenskej republiky •)
Obrázok blogu
(zdroj: • Zdroj: Policajný zbor Slovenskej republiky •)
Obrázok blogu
(zdroj: • Zdroj: Policajný zbor Slovenskej republiky •)
Obrázok blogu
(zdroj: • Zdroj: Policajný zbor Slovenskej republiky •)
Obrázok blogu
(zdroj: • Zdroj: Policajný zbor Slovenskej republiky •)
Obrázok blogu
(zdroj: • Zdroj: Policajný zbor Slovenskej republiky •)

 Je prirodzené a pochopiteľné, že ľudia si chránie svoje - svoj majetok, hodnoty ktoré nadobudli - nielen peniaze ktoré majú doma, šperky, cennosti, drahé veci a podobne, ale aj rôzne osobné cennosti, napríklad zdedené po predkoch, to, k čomu majú veľmi osobný, vrúcny vzťah. Nikto nechce aby o to všetko prišiel lebo mu to niekto ukradne. Preto je veľmi potrebné, aby si každý chránil nielen svoje zdravie, ale aj svoj majetok i majetok blízkych, aj susedov, priateľov či známych. Preto treba byť bdelými, ostražitými, všímavými, pozornými - a treba aj poznať svojich susedov v blízkom okolí. Platí, že ľudia pozorní, všímaví, bdelí často pomôžu nielen pri odhalení páchateľov rôznej trestnej činnosti, ale dokážu aj efektívne pomôcť pri prevencii. Treba si uvedomiť, že polícia je tu skutočne na to, aby nás chránila a pomáhala nám - ale k tomu všetkému jej musíme i my aktívne a efektívne, dobre napomáhať, spolupracovať s ňou. Nesmieme čakať - dokým bude neskoro. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Ilustračná fotografia. •
• Ilustračná fotografia. • (zdroj: • Zdroj: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky •)

   Ako sa ochrániť pred bytovými, domovými zlodejmi? 
Zlodeji vždy hľadajú cestu najmenšieho odporu - to je jedno z najzásadnejších upozornení polície. Ďalšie rady, upozornenia, odporúčania sú v nasledovných bodoch - zdroj --- link:
 Starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.
 Zabezpečte si kvalitný bezpečnostný zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami, napr. bezpečnostné závory, bezpečnostné retiazky, výplne dverí zabezpečte proti roztiahnutiu poistky dverových závesov, dvere spevnite oplechovaním.
 V prípade, že bývate na prízemí, nainštalovanie okrasných mreží a bezpečnostnej fólie na okná, balkóny a loggie so spoľahlivým zatváraním okien zvýšia bezpečnosť bývania.
 Nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach ( pod rohožkou, v kvetináči atď.) Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas. Ak v období vašej neprítomnosti zveríte niekomu kľúče od svojho bytu, dôkladne zvážte, či je to osoba spoľahlivá a dôveryhodná.
 Neuschovávajte väčšie finančné obnosy doma, bezpečnejšie budú v banke na vkladnej knižke s heslom. Heslo, v prípade, že si ho zapíšete, nikdy nevkladajte do vkladnej knižky, uložte ho oddelene na inom bezpečnom mieste.
 Cennosti, hlavne šperky, cenné zbierky a pod. môžete uschovať počas vašej dlhodobejšej neprítomnosti v prenajatom trezore banky.
 Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po vašom odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.
 Počas dlhodobejšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych, susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a kontrolovali neporušenosť bytu.
 Nezaťahujte okná bytu roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
 Mať dobré vzťahy so susedmi je jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, prípadne si všímali pohyb neznámych podozrivých osôb.
 Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý.
 V súčasnosti je viac než vhodné mať byt či dom poistený. Dnes už môžete využiť služby rôznych poisťovní a vybrať si čo najvýhodnejšiu ponuku poistenia vášho majetku.

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu