Indiáni s (aj) rockovými gitarami

Autor: Martin Droppa | 10.10.2018 o 8:08 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  263x

   Vedeli ste, že Jimi Hendrix, Robbie Robertson, Buffy Sainte-Marie alebo Charley Patton boli Indiáni? Viete čo má s Indiánmi spoločné inštrumentálka Rumble z filmu Pulp Fiction z roku 1994?  

 Skôr než vám napíšem o čo ide, vypočujme si spomínanú inštrumentálku Rumble z filmu Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994, réžia Quentin Tarantino, v hlavných úlohách John Travolta, Uma Thurman, Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Tim Roth...)  

O čo ide? O ďalšie z mojich tradičných pozvaní do jednej z kinosál Kina Lumière v centre Bratislavy. Presnejšie - na jediné predstavenie filmu Rumble, ktoré sa v rámci unikátneho cyklu Music & Film uskutoční v pondelok 22. októbra o 20:30 hodine.  

 Film Rumble (Rumble: The Indians Who Rocked The World, réžia Catherine Bainbridge - spoluréžia a kamera Alfonso Maiorana, Kanada, 2017, 102 minút) je hudobný dokument o Indiánoch, ktorí ovplyvnili hudbu - blues, folk, heavy metal, jazz, pop, rock a ďalšie svetové hudobné žánre a podžánre. V roku 2017 film Rumble získal Zvláštnu cenu poroty na Filmovom festivale Sundance a veľa iných cien a ocenení. Vo filme sa dozviete veľa nového a zaujímavého, napríklad to, že Jimi Hendrix, Robbie Robertson, Buffy Sainte-Marie či Charley Patton boli Indiáni, mali indiánske korene. Alebo aj to, že Link Wray, autor inštrumentálky Rumble, tiež mal indiánskych predkov - a ako jeho skladba, ktorú mali rádiá zakázané hrať - aby nepodnecovala gangy mladých k násilnostiam vzájomných súbojov, zmenila životIggyho Popa. Vo filme účinkujú napríklad Martin Scorsese, Quincy Jones, Tony Bennett, Iggy Pop, Jesse Ed Davis, Steven Tyler zo skupiny Aerosmith, Slash a Matt Sorun z Guns ‘N’ Roses, George Clinton, Steven van Zandt, Randy Castillo, Taj Mahal, Wayne Kramer z MC5, Stevie Salas, John Trudell, Jackson Browne, Billy Cox z The Jimi Hendrix Experience, Buddy Guy, David Fricke z magazínu Rolling Stone, Marky Ramone z The Ramones, Taylor Hawkins z Foo Fighters,, Mike Inez z Alice in Chains, Robert Trujillo z kapely Metallica, Taboo z Black Eyed Peas a mnohí iní a iné ikony hudby. Vo filme odznejú skladby a piesne v podaní Jimiho Hendrixa, Boba Dylana, The Band, Taj Mahal, Pura Fé, Charley Pattona, Howlin' Wolfa, Mildreda Baileyho, Linka Wraya, The Who, MC5, Johnnyho Casha, Buffy Sainte-Marie, Jacksona Browne, The Black Eyed Peas, Georgea Clintona, Roda Stewarta, Ozzyho Osbourna, Little Steven a ďalších hudobníkov i skupín.  
 Oficiálna webstránka filmu  Rumble  -  link. 
 Vstupenky si môžete kúpiť aj online na webe  Kina Lumière  -  link. 
 Kino Lumière  - link. 

•   ~   •   ~   •
Naše filmy na prestížnych festivaloch

 V októbri 2018 sa na významných filmových festivaloch premietnu digitálne reštaurované filmy zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu. V španielskej premiére bude na festivale v Sitges uvedených sedem animovaných filmov Viktora Kubala a na jednom z najvýznamnejších podujatí klasického filmu vo francúzskom Lyone sa vo svetovej premiére predstaví film Petra Solana Prípad Barnabáš Kos (1964).  
 Medzinárodný festival fantastických filmov Sitges v Katalánsku patrí k najvýznamnejším podujatiam svojho druhu na svete. Na jeho už 51. ročníku bude uvedená retrospektíva slovenského režiséra, animátora a výtvarníka Viktora Kubala. Celovečernú snímku Krvavá pani (1980) o zločine a láske, inšpirovanú historickou legendou o krutej Čachtickej panej, doplní šestica jeho krátkych filmov. Diváci uvidia Kubalovu Zem (1966), upozorňujúcu na devastovanie prírody priemyselnými stavbami, snímku Janko Hraško u kúzelníka (1973) na tému či má cenu zahrávať sa s prírodou, a Kino (1977), ktoré preskúma vzťah diváka a filmu. Premietnuté budú i filmy Čo sa stalo Janíkovi na ceste (1981) o zápase malého hrdinu s dopravným značením, Meteorológ (1983) o nevšednom spôsobe ako predpovedať počasie, a Idol (1989), ktorý poukazuje na dvojaký boj proti pseudoautoritám a kultom. Medzinárodný festival fantastických filmov v Katalánsku uvedie aj súčasné filmy. Je medzi nimi krátky animovaný film o (lokál)patriotizme, turizme a emigrácii  Untravel (2018) režisérskej dvojice Ana Nedeljković a Nikola Majdak ml., ktorý vznikol v srbsko-slovenskej koprodukcii, krátky virtual reality film Samuela Ivašku Nosferatu (2018) a česko-slovenský celovečerný hraný film Domestik (2018) debutujúceho Adama Sedláka.  

V programe jubilejného 10. ročníka Medzinárodného festivalu klasických filmov Lumière vo francúzskom Lyone bude mať svetovú premiéru digitálne reštaurovaná satirická tragikomédia Prípad Barnabáš Kos (1964) režiséra Petra Solana. Príbeh zachytáva trianglistu veľkého symfonického orchestra, ktorý je nečakane menovaný za jeho riaditeľa. Skromný hudobník sa spočiatku bráni, no neskôr pochopí, akými pravidlami sa riadi mechanizmus kariéry, ku ktorému nevyhnutne patrí pochlebovanie a šplhúnstvo kolegov. Festival Lumière je jedným z najväčších a najuznávanejších medzinárodných festivalov klasického filmu a jeho zámerom je upozorňovať na zásadné filmy z histórie kinematografie a zachovanie ich kontinuity v súčasnosti. Jeho program je venovaný reštaurovaným archívnym dielam, retrospektívam a poctám významných filmových tvorcov. Filmová adaptácia poviedky Petra Karvaša Barnabáša Kosa vzostup a pád zo zbierky Čert nespí, pranierujúca malomeštiacke prežitky, pokrytectvo a intrigánstvo, je zaradená do sekcie Archívne poklady a kuriozity, ktorá uvádza výnimočné diela z celého sveta.  

 Film Prípad Barnabáš Kos budú mať diváci príležitosť vidieť na lyonskom festivale na dvoch projekciách 16. a 17. októbra 2018, retrospektíva filmov Viktora Kubala na festivale v španielskom Sitges sa premietne 12. októbra 2018. Projekcie všetkých filmov odborne lektorsky uvedie Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu.  
 Sitges - 51 Festival International de Cinema Fantàstic de Catalunya  -  link. 
 Lumière 2018 - Grand Lion Film Festival  -  link. 
 Slovenský filmový ústav  - link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?