reklama

Ako sme bránili mier

• Tak dávno. Prijímač. Ráno štyri, aj šesť kilometrov behu v húfe spolubojovníkov po škvárovom ovále. Vyleštené kanady, denne oholený. Vyplazený do zodratia maskáčov. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (103)

Vari niet chlapa, z tých, ktorí sa narodili hlavne pred rokom 1990, ktorý by nebol na základnej vojenskej službe. Na vojnu, ako sa vravelo, nás odviedli - lebo to tak muselo byť - a aby sa nevravelo, tak sa vravelo, že: Vojna robí z chlapca chlapa. Na tie naše vojny, teda na pobyty na základnej vojenskej službe, každý z nás, chlapov, má rôzne spomienky. Zlé aj dobré. Zaujímavé je, že čím dlhšie a dlhšie sme z vojny doma, tým rýchlejšie sa strácajú tie nanič spomienky a prevládajú spomienky na to veselé, zábavné, zaujímavé. Rozprávanie príbehov z vojny sa dokonca stalo akýmsi zvykom, tradíciou, doslova folklórom pri rôznych príležitostiach. Napríklad ja by som vám mohol... Jasné, zas aby som písal o sebe ;-) Nie. Ale dobre, tak aspoň pár viet: Mohol by som písať - spomínať dajme tomu, ako som na základe denného rozkazu celú noc so samopalom, s ostrými v zásobníku, strážil zo šesť prasiatok v kasárenskom chlieviku. Nie - neboli to za opakované opilstvo v službe pozavieraní gumáci... Mohol by som písať napríklad o po členky dlhom, ťažkom, huňatom kožušinovom kabáte, ktorý sme nosili v treskúcich mrazoch do stráže. Nie na stráž :-) Ten kabát som mal rád, výborne sa v ňom driemalo. Mrazivé noci som nemal rád. Mohol by som napísať príhodu z jedného letného nedeľného podvečera, keď na kontrolu kasární - teda kasína - neohlásene prišiel podplukovník i s majorom. Hneď na bráne - v objekte vstupu do kasína, prichytili spolubojovníka v radostnej situácii s miestnou devou z dediny. Spolubojovník bol riešený - ale nie za tú devu, ale za to, že ho prichytili v červených trenkách. Teda v trenírkach nie predpisových, zelených. Alebo by som mohol opísať, ako som počas služby v sklade potravín zjedol poldruhakilovú pražskú šunku, zo zásob pre dôstojníkov, a k tomu peceň čerstvého chleba. Na vojne nám zásadne nedávali čerstvý chlieb, ale len odležaný. Vraj aby nás nezdulo. Brómový čaj s nelegálnym rumom posilňoval erekcie našich spomienok na civil. Aj o tom by som mohol písať, ako som spolubojovníkovi písal zaľúbené listy, ktoré posielal domov, snúbenici. Rozišli sa. A chodili sme na vychádzky... A potom sme strihali meter... Ale, čo vám budem vypisovať. Veď vy popíšte svoje príhody z vojny, na to tu máme diskusiu.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže - tá základná vojenská služba - to bola aj komunistická ideológia, denné politické školenia mužstva, všadeprítomné dlhé a prázdne jalové heslá, šikanovanie a nezmyselné rozkazy, nariadenia, pokyny, aj papierové holubice mieru a celý svet rozdelený na mierumilovný socializmus a krvilačný kapitalizmus a imperializmus. Bola to aj nevýslovná doslova tuposť premnohých vojakov z povolania, čím vyššia hodnosť - tým vyšší predpoklad až kozmickej tuposti. Ziapanie, rev a, s prepáčením - buzerácia. Príznačné je, že mnohí z tých vzorných absolventov vysokých vojenských škôl, mnohí z tých revačov a vykrikovačov nezmyselných rozkazov a komunistických hesiel, prednášateľov tých zelených ideologických táranín a bludov a donášačov vojenskej kontrarozviedke a pre istotu aj štátnej bezpečnosti, tí kadejakí politruci, tie zelené mozgy, gumy, sú už dávno kŕmení tučným výsluhovým dôchodkom, ale nezaháľajú: dnes tárajú o slobode a o demokracii a chceli by byť demokrati, ctiaci si slobodu. Pretože ono je to tak: prevracať sa dajú nielen kabáty, ale aj uniformy. Lenže - zelený mozog ostane mozgom zeleným, darmo by chcel spievať ako slávik, bude len ručať ako ožran kdesi na poľnom či kasárenskom buzerpľaci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Kanady. •
• Kanady. • (zdroj: • Zdroj: www.pyroex.sk •)

V bratislavskom Kine Lumière sa v pondelok 19. novembra 2018 o 18:15 hodine uskutoční projekcia dokumentov v rámci obľúbeného, hodnotného a zaujímavého cyklu Kino Čas, ktorý dramaturgicky pripravuje a lektorsky uvádza filmová historička a vysokoškolská pedagogička aj fotografka Eva Filová. Tento diel cyklu má názov Ako sme bránili mier.  

• "Blíži sa deň, keď naši pracujúci spoločne s príslušníkmi ozbrojených síl oslávia Deň čs. armády. Pripomenú si tak víťazné boje našich a sovietskych vojakov v Karpatsko-duklianskej operácii pri oslobodzovaní našej vlasti spod jarma fašizmu." Agentúrny popis k fotokoláži. •
• "Blíži sa deň, keď naši pracujúci spoločne s príslušníkmi ozbrojených síl oslávia Deň čs. armády. Pripomenú si tak víťazné boje našich a sovietskych vojakov v Karpatsko-duklianskej operácii pri oslobodzovaní našej vlasti spod jarma fašizmu." Agentúrny popis k fotokoláži. • (zdroj: • Zdroj: TASR - www.tasr.sk •)

 program 
 Kino Čas IX. - Ako sme bránili mier 
 Československo / 1952 - 1982 
 Kino Lumière - pondelok, 19. 11. 2018 o 18:15 hodine 

 Do boja za mier! (réžia Dušan Kodaj, 1952, 10 minút)
Strihový film o hnutí boja za mier.
 Proti zrade (réžia Ladislav Kudelka, 1955, 14 minút)
Reportáž o varšavskej konferencii ľudovodemokratických štátov a ich boji proti vojne.
 Hranica vedie mestom (réžia Jozef Zachar, 1960, 15 minút)
Reportážny film zachytáva Berlín v lete roku 1960, rok pred postavením Berlínskeho múru.
 S otvoreným srdcom (réžia Vladimír Čech, Štefan Orth, Ladislav Kudelka, 1961, 10 minút)
Dokumentárny film o cieľoch a priebehu veľmi vzácnej návštevy sovietskej delegácie pod vedením Nikitu Sergejeviča Chruščova na Slovensku, kam zavítal cestou do Viedne.
 Ruky preč od Vietnamu! (réžia Igor Dobiš, 1979, 6 minút)
Príspevok k boju proti čínskej agresii proti Vietnamskej socialistickej republike.
 Pod krídlami holubice (réžia Dušan Rapoš, 1982, 15 minút)
Filmový dokument o Pochode mieru, ktorý cez pohľad vtedy mladého slovenského publicistu a spisovateľa Drahoslava Machalu približuje nesmierne úsilie pokrokových ľudí z celého sveta v boji za mier a oslobodenie.
   Celkový čas projekcie: 70 minút + lektorský úvod. 
 ...ani sme sa nenazdali a mali sme to ani nie za rok, tak sme spievali nesmrteľnú hitovku...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 ...a potom sme už len strihali meter, a keď sme to mali "za dvadsaťdva..." 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu