reklama

Učiteľka v Moskve

• Bolo by zaujímavé zistiť, ako dnešná inteligentná ruská verejnosť vníma ľudskú malosť, zákernosť, pokrivené charaktery, zbabelosť, pa-chuť moci. Spoznať to je možné v Moskve. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Slovenskú kinematografiu z obdobia ostatných troch rokov predstaví na reprezentačnej verejnej prehliadke Dni slovenského filmu v Moskve sedem filmov. Kolekciu tvoria diela, overené v domácich kinách i na medzinárodných filmových festivaloch. Podujatie sa začne vo štvrtok 27. septembra 2018 a potrvá do 3. októbra 2018. 
 Dni slovenského filmu v Moskve slávnostne otvorí film Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka o ľudskej malosti a pokrivenom charaktere. Príbeh učiteľky základnej školy v podaní Zuzany Mauréry, ocenenej Krištáľovým glóbusom za najlepší ženský herecký výkon na MFF Karlove Vary i cenou Slnko v sieti, je inšpirovaný skutočnou postavou a v zobrazení ľudskej povahy je stále aktuálny. Film úspešne precestoval celý svet a pred moskovským publikom ho osobne uvedie jeho producentka Ľubica Orechovská. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Zuzana Mauréry ako súdružka učiteľka vo filme Učiteľka. •
• Zuzana Mauréry ako súdružka učiteľka vo filme Učiteľka. • (zdroj: • Zdroj: PubRes / www.pubres.sk •)

 Počas ďalších dní diváci uvidia film Čiara (2018) z prostredia organizovaného zločinu na slovensko - krajinskom pohraničí od režiséra Petra Bebjaka, ktorý na tohtoročnom udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti získal šesť sošiek, vrátane tej pre najlepší film. Zároveň rezonoval aj u divákov a bol uvedený na desiatkach zahraničných filmových festivaloch. Na podujatí sa premietne aj Bebjakov film Čistič (2015) - urbánna dráma o mladom mužovi, tajne pozorujúcom životy druhých ľudí. Ruskí diváci budú mať príležitosť vidieť i film Ivety Grófovej Piata loď (2017) o dôležitosti rodiny a domova, ocenený už počas svojej svetovej premiéry na vlaňajšom ročníku Berlinale, kde od detskej poroty získal Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus. Do programu prehliadky v Moskve je zaradený i hudobno-tanečný film Backstage (2018) režisérky Andrey Sedláčkovej, ktorého hrdinovia chcú dobyť svet prostredníctvom tanečnej súťaže, tragikomická roadmovie Stanko (2015) režiséra Rasťa Boroša o dôležitosti priateľstva i morálnych hodnotách, a dráma Eva Nová (2015) od Marka Škopa o starnúcej herečke, ktorá po rokoch hľadá cestu k svojmu „zabudnutému“ synovi a napokon aj k sebe. 
 Podujatie je súčasťou Plánu kultúrnych stykov MK SR pre rok 2018. Prehliadku Dni slovenského filmu v Moskve organizujú na základe bilaterálnej dohody o kultúrnej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou Slovenský filmový ústav z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom kultúry Ruskej federácie a ruskou spoločnosťou Noy Film Company, Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Ruskej federácii a Slovenským inštitútom v Moskve. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu