Umenie hore nohami

Autor: Martin Droppa | 10.9.2018 o 15:15 | (upravené 10.9.2018 o 15:30) Karma článku: 2,58 | Prečítané:  260x

•  Päťdesiate výročie Pražskej jari a vpádu okupantov do Československa a sté výročie vzniku Česko-Slovenska - to sú hlavné témy, ktoré tohto roku hýbu dianím na Slovensku, v Česku i v zahraničí.  •

Zatiaľ čo sa v Madride až do konca septembra tohto roku premietajú československé, české a slovenské filmy v rámci filmovej prehliadky Česko-slovenské storočie --- link, podobne tematicky zamerané podujatie sa čoskoro začne v Austrálii: v Melbourne a v Canberre. Podujatie má názov Česko-slovenský filmový festival v Austrálii. Začína sa v stredu 12. septembra 2018 v Melbourne a 18. októbra 2018 v Canberre.  

 Aktuálny ročník podujatia sa nesie v znamení výročí: odkazuje na päťdesiate výročie Pražskej jari a na sté výročie vzniku Česko-Slovenska. Zo slovenských filmov v programe festivalu sa k historickým udalostiam vracia predovšetkým autentický strihový film z augustových udalostí roku 1968 Čierne dni, na ktorom sa podieľali režiséri Ladislav Kudelka, Milan Černák, Štefan Kamenický a Ctibor Kováč. Film bude premietnutý spolu s filmami Oratorium pro Prahu (1968) Jana Němca a TGM Osvoboditel (1990) Věry Chytilovej v bloku pod názvom Dokumentárne filmy 1918 – 1968, ktorý bude zároveň poctou kľúčovým osobnostiam spomínaných udalostí. Austrálski diváci uvidia aj farebnú feériu o potrebe zázraku v ľudskom živote - film Slávnosť v botanickej záhrade (1969), ktorý ako svoj celovečerný debut nakrútil Elo Havetta, ďalej psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322 (1969) vtedy tiež debutujúceho Dušana Hanáka.  

 Súčasnú slovenskú kinematografiu bude na podujatí reprezentovať film zo zákulisia tanečnej súťaže Backstage (2018) Andrey Sedláčkovej, ďalej dráma päťdesiatnika, ktorý prišiel o prácu, Out (2017) Györgya Kristófa, lyrický film o detstve počas Protektorátu Po strništi bos (2017) Jana Svěráka a animovaný film z mestského prostredia Lichožrúti (2016) Galiny Miklínovej. Doplní ich snímka o vrcholovom cyklistovi zotavujúcom sa zo zranenia pomocou náročného cvičenia a prísnej životosprávy Domestik (2018) režiséra Adama Sedláka, ktorá mala svetovú premiéru na MFF Karlove Vary 2018 a do slovenskej distribúcie vstúpi až začiatkom októbra. V programe sú i krátkometrážne dokumenty Paraskina záhrada (2017) Miša Suchého, tichá meditácia o domove, exile, koreňoch a o starnutí, a tiež študentský film Márie Pinčíkovej venovaný českému fenoménu Chlebíčky – český unikát (2017).  
     Uputávka na film  Out  (2 minúty). 

 Česko-slovenský filmový festival v Austrálii vznikol so zámerom vytvoriť na tomto vzdialenom kontinente pravidelné podujatie sústredené na prezentáciu súčasných i historických diel oboch  našich kinematografií. Jeho prvý ročník sa konal v roku 2013 v Melbourne, v druhom ročníku pribudlo mesto Sydney, v treťom Perth a počas štvrtého ročníka sa festival rozrástol aj o Canberru, hlavné mesto Austrálie. Aktuálne sa festival uskutoční v Melbourne v termíne od 12. do 26. septembra a v Canberre od 18. do 21. októbra, neskôr sa presunie aj do miest Perth a Sydney. Festival tento rok premietne celkovo trinásť dlhometrážnych filmov a devät krátkometrážnych filmov, jeho otváracím filmom v Melbourne bude romantický thriller o láske vodníka k vidieckej dievčine Hastrman (2018) v réžii debutujúceho Ondřeja Havelku - zakladateľa swingového telesa Melody Makers.  
     Uputávka na film Hastrman (2 minúty).  

 Česko-slovenský filmový festival v Austrálii organizujú združenie Czech And Slovak Film Festival Of Australia a IKSIMA Films. Prezentáciu slovenskej kinematografie zabezpečujú s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí produkčná spoločnosť ARINA a Slovenský filmový ústav. Partnermi podujatia sú Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Austrálii (Canberra), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a VŠMU v Bratislave.  

 Viac informácií a podrobností o festivale:  
 Czech And Slovak Film Festival Of Australia --- link. 
 IKSIMA Films --- link. 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mala 14 a vedúci na tábore od nej chcel intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania.


Už ste čítali?