Žltá ponorka zakotví v Bratislave!

Autor: Martin Droppa | 27.6.2018 o 20:02 | Karma článku: 2,69 | Prečítané:  878x

Ringo, George, John, Paul - aj keď len nakreslení - idú k nám! Žltá ponorka sa proti prúdu Dunaja plaví tam, kde to máme tak radi: do kina. Jej periskop je už na dohľad, poďte za ňou, nezmeškajte!

Legendárny, kultový, fantastický i fantazijný, uletený aj mierne surrealistický hudobný animovaný film Žltá ponorka (Yellow Submarine, réžia George Dunning, Veľká Británia, 1968) so slávnou štvoricou členov The Beatles oslavuje päťdesiat rokov od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti film, ako jedno z mála kín na Slovensku, vo vysokej kvalite premietne bratislavské Kino Lumière - a to v digitálnej podobe s remastrovaným obrazom aj zvukom! Stane sa tak v piatok 29. júna 2018 o 20:30 hodine. Film bde súčasne uvedený počas mesiaca, v ktorom populárny cyklus Music & Film v Kine Lumière oslavuje piate výročie od svojej prvej projekcie v júni 2013. A pretože sa oslavuje - tak bude vstup na predstavenie príťažlivo milej, melodickej i rytmickej Žltej ponorky  voľný - teda bezplatný.

 Animovaná fantazijná komédia vznikla na motívy rovnomennej piesne Johna Lennona a Paula McCartneyho, ktorú s nadšením spieva Ringo Starr. Členovia skupiny The Beatles v nej dostanú za úlohu zachrániť mesto pred modrými gaunermi. Vydajú sa preto žltou ponorkou cez oceán plný nástrah a nebezpečenstva, aby hudbou porazili zlo. Lenže vznik filmu nebol celkom priamočiary.  „The Beatles podpísali so spoločnosťou United Artists zmluvu na tri celovečerné filmy. V roku 1964 mal premiéru ich prvý film Ťažký deň (A Hard Day's Night) a o rok neskôr druhý film Pomoc! (Help!). Oba režíroval Richard Lester,“  približuje pozadie zrodu filmu  programový dramaturg cyklu Music & Film Miro Ulman. „Kapele sa veľmi nechcelo ísť do ďalšieho projektu, pretože s výslednou podobou druhého filmu neboli veľmi spokojní. Preto sa narýchlo rozhodli pre animovaný film. Pôvodne v ňom mali aj hovoriť, ale napokon Paula, Johna, Georgea a Ringa nahovorili iní umelci a štvorica sa naživo ukázala a pozdravila všetkých divákov až v samotnom závere snímky. Dôvod bol jednoduchý – podľa zmluvy sa jednoducho 'mali objaviť vo filme'. Tak sa aj objavili.“  

 Režisérom filmu je George Dunning (17. november 1920, Toronto, Kanada - 15. február 1975, Londýn, Veľká Británia), ktorý v rokoch 1965 až 1967 nakrútil 39 epizód seriálu The Beatles. Podoba členov kapely vychádzala z videoklipu k piesni Strawberry Fields Forever, kresby vytvoril nemecký výtvarník Heinz Edelmann, pôvodom Čech (20. jún 1934, Ústí nad Labem. ČSR - 21. júl 2009, Stuttgart, Nemecko). Scenár k filmu písali štyria autori, bol medzi nimi aj Erich Segal, autor knižného bestselleru Love Story. Na filme celkovo pracovalo vyše 200 umelcov celých jedenásť mesiacov! Slávnostná premiéra sa uskutočnila v londýnskom Palladiu 17. júla 1968. Vo filme znejú najznámejšie piesne slávnej liverpoolskej štvorky, napríklad Lucy In The Sky With Diamonds, Nowhere Man, Eleanor Rigby, All You Need Is Love a ďalšie. Dopĺňajú ich inštrumentálne skladby, ktoré skomponoval a aranžoval "piaty Beatle" - hudobník, skladateľ i hudobný producent Sir George Henry Martin (3. január 1926, Londýn, Veľká Británia - 8. marec 2016, Wiltshire, Veľká Británia).

 Aktuálna jednodňová premiéra filmu Žltá ponorka vo Veľkej Británii, v Írsku, v USA a v Kanade sa uskutoční až v nedeľu 8. júla 2018, film sa pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku dostáva do kín s reštaurovaným obrazom s rozlíšením 4K a surround zvukom. „Samotný film obsahuje širokú škálu v tom čase ešte experimentálnych animačných techník. Pri reštaurovaní bolo najzložitejšie určiť, čo sú chyby a  čo je potrebné opraviť – a naopak, ktoré časti filmového políčka síce vyzerajú byť chybné, ale boli súčasťou pôvodnej animácie a musia sa zachovať,“  vysvetľuje Miro Ulman. Projekcia filmu v Kine Lumière je zároveň oslavou piateho výročia spustenia cyklu Music & Film. „Veľmi si vážime, že sme dostali možnosť zaradiť  Žltú ponorku do programu nášho kina ako súčasť osláv výročia nášho hudobného cyklu. A to dokonca ešte skôr, než v krajine jeho vzniku,“ teší sa dramaturg. Cyklus Music & Film začal premietať v júni 2013 a počas svojej existencie uviedol 43 filmov na 57 predstaveniach, na ktoré prišlo vyše 7 000 divákov. „To je takmer štyrikrát viac než je priemerná návštevnosť na predstaveniach v slovenských kinách. Niektorých divákov dokonca už z videnia poznám,“ usmieva sa. Najviac divákov si prišlo pozrieť filmy Led Zeppelin: Celebration Day (2012), Nick Cave: One More Time with Feeling (2016) a Pearl Jam: Let’s Play Two (2017), veľký záujem bol aj o projekcie filmu David Gilmour: Live At Pompeii (2017). „Ľudia počas projekcií často podupkávajú či pokyvujú hlavami do rytmu, na koncertnom zázname kapely Muse z olympijského štadióna v Ríme sa dokonca i tancovalo a spievalo,“ dodáva Miro Ulman.

 Pri príležitosti osláv bude vstup na projekciu filmu Žltá ponorka voľný, ako predfilm sa premietne prvý slovenský animovaný videoklip Pieseň (1969) režisérky Jaroslavy Havettovej na skladbu To se nikdo nedoví v podaní Waldemara MatuškuHeleny Vondráčkovej. Vstupenky sa budú vydávať v pokladni kina v deň projekcie 29. júna od 19:00 hodiny. Držitelia kariet LUMIERKA si môžu vyzdvihnúť voľné vstupenky v predstihu, karta je v predaji v pokladni kina. Voľné vstupenky sa vydávajú do naplnenia kapacity kinosály (195 miest), maximálny povolený výber na jednu osobu je päť vstupeniek.
            veľmi užitočné linky:
     Kino Lumière / program, informácie - link. 
     Informácie o karte LUMIERKA - link. 
     FB event a profil cyklu Music & Film - link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.


Už ste čítali?