Filmová žatva pred dverami

Autor: Martin Droppa | 12.6.2018 o 20:20 | Karma článku: 2,94 | Prečítané:  252x

Deväť dní a takmer 200 filmov: dokumenty, animované filmy, celovečerné komédie i drámy, diela naše i zo sveta, autogramiády aj besedy - taký bude Art Film Fest Košice 2018. 

 Art Film Fest Košice 2018 ponúka rozsiahly priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, ale aj významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade kvalitatívny výber snímok zo slovenského audiovizuálneho prostredia. Dominantami programu festivalu sú dve súťažné sekcie – pre hrané a pre krátkometrážne tituly. Obe hodnotia medzinárodné poroty, ktoré udeľujú najvyššie ocenenie: Modrého anjela pre najlepší film, réžiu, herečku a herca. Nesúťažné sekcie uvádzajú diela etablovaných tvorcov, významné filmy národných kinematografií, kultové snímky, ktoré sa zapísali do histórie kinematografie, tematicky zamerané filmové projekty, ale aj profily či retrospektívy oceňovaných umelcov. Toľko o charakteristike tejto filmovej prehliadky v metropole východu Slovenska.

Priaznivcom československej a slovenskej filmovej tvorby by na tohtoročnom festivale Art Film Fest Košice nemali uniknúť kolekcie filmov, ktprými si vďaka Slovenskému filmovému ústavu pripomenieme "osmičkové" výročia v našej histórii. Účasť Slovenského filmového ústavu v programe festivalu je charakteristická celospoločenským rozmerom. Najviac filmov z archívnych fondov Slovenského filmového ústavu sa predstaví v ucelenej, akoby konceptuálnej tematickej sekcii Téma: 100 SK / CZ (Sto rokov vzájomnosti), ktorej zámerom je v tomto "osmičkovom" roku ponúknuť prierezový prehľad našimi rozhodujúcimi dejinnými udalosťami a osudovými míľnikmi. Slovenský filmový ústav sa okrem toho bude na festivale predstavovať aj ako významný a nenahraditeľný koprodukčný partner mnohých nových domácich filmových titulov - a to v pútavej sekcii Slovenská sezóna. 

 „Pretože tento rok sa nesie v znamení historických, osudových a magických osmičiek, jedným z leitmotívov tohtoročného festivalu je 100. výročie vzniku Česko-Sslovenska,“ hovorí filmová historička Eva Filová (ktorú poznáme ako dramaturgičku cyklu Kino Čas v Kine Lumière), zostavovateľka sekcie Téma: 100 SK / CZ (Sto rokov vzájomnosti), dodávajúc: „Táto programová sekcia si prostredníctvom starších aj celkom nových hraných i dokumentárnych filmov pripomenie niekoľko vybraných osobností a zlomových udalostí spoločnej histórie našich dvoch národov.“ Z archívnych fondov filmového ústavu v tejto „výročnej“ sekcii diváci uvidia dokumentárny film o demokratizačnom procese v Československu Čas, ktorý žijeme (1968). Ide o unikátne kolektívne dielo bratislavského Štúdia krátkych filmov a režisérsky sa na ňom podieľali Ivan Húšťava, Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Otakar Krivánek a Jaroslav Pogran. Film zachytáva významné udalosti Pražskej jari, ktoré sa diali v našej spoločnosti od zvolenia Alexandra Dubčeka do funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ v januári 1968 do abdikácie prezidenta Antonína Novotného v marci 1968. Formou ankety, svedectiev, prejavov, archívnych materiálov a najmä otvorenou kritikou sa film vyjadruje najmä k pálčivým spoločenským problémom. Pred filmom sa premietne krátky dokument Ladislava Kudelku Leopoldovská pevnosť (1968) o histórii jednej z najkrutejších väzníc v komunistickom Československu, kde sa vedľa seba ocitli nebezpeční kriminálnici, politickí väzni, vojnoví zločinci i vojnoví hrdinovia, kňazi a ďalší nespravodlivo odsúdení. Do sekcie je zaradený aj Kinožurnál č. 20 / 1990 - Znovuzrodenie M. R. Štefánika od Vladimíra Mináča, v ktorom sa zábery zo Štefánikovho rodného kraja striedajú s archívnymi materiálmi a záznamom z celonárodnej púte na Bradlo pri príležitosti 71. výročia tragickej smrti generála. Uvedený bude ako predfilm k snímke Věry Chytilovej TGM Osloboditeľ  (1990). Slovenský filmový režisér, scenárista a producent žijúci v Čechách Fero Fenič, zakladateľ festivalu Febiofest, predstaví na Art Film Feste Košice okrem filmov so spoločnou témou osudovosti aj kľúčové filmy vlastnej tvorby. Budú medzi nimi i dve snímky z obdobia Feničovho pôsobenia v Štúdiu krátkych filmov v Bratislave, kam nastúpil po absolvovaní filmovej a televíznej dokumentárnej réžie na pražskej FAMU. Dokumenty zo zbierkových fondov Slovenského filmového ústavu Diadém (1978) o problémoch mladých ľudí v amatérskej hudobnej skupine a Tam a späť (1980) o živote stavebných robotníkov, ktorí väčšinu času strávia na cestách, sa premietnu v sekcii Fero Fenič pozýva. 

 Z kolekcie nových filmov, ktoré odprezentuje tradičná festivalová sekcia Slovenská sezóna, participoval Slovenský filmový ústav koprodukčným vkladom na dvoch tituloch: Válek (2018) režiséra Patrika Lančariča približuje jednu z kontroverzných postáv slovenskej kultúry, básnika a ministra kultúry v čase normalizácie - Miroslava Válka. Film vykresľuje jeho osobnosť prostredníctvom výpovedí rodinných príslušníkov, básnikov, pamätníkov s využitím archívnych materiálov a ukážok z básnikovej tvorby. Dokument Inde (2018) režisérskej dvojice Juraj NvotaMarian Urban divákom predstavuje život a dielo neopakovateľného tvorcu a výtvarníka Alexandra Mlynárčika a zachytáva ho priamo v akcii. Filmový portrét pristihuje tohto svetobežníka pri rôznych príležitostiach v jeho výnimočných prejavoch,  umeleckých aktivitách, eskamotážach, ale aj v protichodnostiach a kontroverznostiach doby.
Z ponuky Art Film Festu Košice 2018 som vybral kolekciu filmov, na ktoré by som sa určite išiel pozrieť a ktoré vám odporúčam na základe mojich subjektívnych odhadov, že budú "dobré." Niektoré, staršie filmy som videl - tam je moje odporúčanie "jasné." 
15. jún (piatok): Mäsiar, kurva a jednooký muž (réžia János Szász, 2017). Čiernobiely hyperrealistický filmový manierizmus, vkusne odrážajúci atmosféru 20. rokov XX. storočia vo všetkých nechutných i chutných detailoch. Viac o filme - link. 
16. jún (sobota): Magický hlas rebelky (réžia Olga Sommerová, 2014). Životný príbeh speváčky Marty Kubišovej na pozadí turbulentnej doby v socializme. Viac o filme - link. 

16. jún (sobota): Kapitán (réžia Robert Schwentke, 2017). Film podľa životného príbehu desiatnika Wehrmachtu Williho Herolda o úplnej strate morálky v nemeckej spoločnosti pár týždňov pred definitívnou porážkou nacizmu. Vojak Willi sa zachráni pred smrťou náhodou, keď nájde uniformu vyznamenaného kapitána Luftwaffe a oblečie si ju. Viac o filme - link. 
17. jún (nedeľa): Európa, Európa (réžia Agnieszka Holland, 1990). Historická vojnová dráma patrí k najznámejším, najvýznamnejším a aj najlepším dielam režisérky. Viac o filme - link. 
18. jún (pondelok): Mary Poppins (réžia Robert Stevenson, 1964). Pôvabná klasická animovano-hraná "disnejovka," vhodná aj pre detičky od 7. roku veku, plná pesničiek a trikov, ocenená piatimi Oscarmi (z trinástich nominácií). Viac o filme - link. 
19. jún (utorok): Prekliate dedičstvo (réžia Ari Aster, 2018). Silná rodinná dráma a súčasne kvalitný horor, prirovnávaný k žánrovým klasikám ako Rosemary má dieťatko, Vyháňač diabla alebo Osvietenie od  Stanleyho Kubricka. Viac o filme - link. 
20. jún (streda): Úsmevy letnej noci (réžia Ingmar Bergman, 1955). Príjemná letná komédia, za ktorú režisér získal v roku 1956 na festivale v Cannes zvláštne ocenenie za "poetický humor." Viac o filme - link. 
20. jún (streda): Zasľúbená krajina (réžia Warwick Thornthon, 2017). Dej dobového westernu, inšpirovaného skutočnými udalosťami, sa odohráva v roku 1929 v austrálskom vnútrozemí. Aborigénsky strážca dobytka Sam zabije v sebaobrane belošského majiteľa farmy a v panike sa i s nemocnou manželkou vydá na útek. Viac o filme - link. 
21. jún (štvrtok): All That Jazz (réžia Bob Fosse, 1979). Vrcholné a žánrové kultové dielo amerického režiséra, ohromujúcej po stránke myšlienkovej, choreografickej, hudobnej aj tanečnej je súčasne aj tragikomickou autobiografiou. Viac o filme - link. 
21. jún (štvrtok): Hmyz (réžia Jan Švankmajer, 2018). "Kombinovaný" film - hraný, animovaný, dokumentárny i inscenovaný - českého surrealistu vznikol podľa motívov hry bratov Čapkovcov Zo života hmyzu a poviedky Premena od Franza Kafku. Viac o filme - link. 
21. jún (štvrtok): Žltá ponorka - Yellow Submarine (réžia George Dunning, 1968). Animovaný fantazijný (a fantastický!) film s pesničkami The Beatles netreba predstavovať. 

22. jún (piatok): Donbas (réžia Sergej Loznica, 2018). Keď sa vojna nazýva mierom, keď sa propaganda vydáva za pravdu, keď sa nenávisť pomenúva láskou a keď život pripomína smrť - taký je dnešný vojnový Donbas a Krym. Viac o filme - link. 
22. jún (piatok): Budujeme Slovensko (réžia Bibiana Beňová, 2017). Tri dokumenty o industrializácii Slovenska s podtitulmi: Zbrojovka v Dubnici, Zimný prístav v Bratislave a Obuvnícke závody v Partizánskom.
23. jún (sobota): Begónia a veľká ryba (réžia Liang Xuan, Zhang Chun, 2016). Animovaná rozprávka o starobylej legende, podľa ktorej je pod oceánmi nášho sveta svet ďalší - svet bytostí, kontrolujúcich príliv i odliv, striedanie ročných období, počasie aj prírodné živly... Keď tieto bytosti dosiahnu vek 16 rokov, môžu sa premeniť na delfíny a tak sa dostať do nášho sveta a spoznávať ho. Viac o filme - link. 
23. jún (sobota): Som vrah (réžia Maciej Pieprzyca, 2016). Napínavá kriminálka, nakrútená na motívy skutočných udalostí. Píše sa rok 1972 a poľská polícia objavila jedenástu ženskú obeť sériového vraha, ktorý sa prostredníctvom anonymných listov vyhráža, že pri príležitosti 30. výročia vzniku Poľskej ľudovej republiky zavraždí tridsať žien. Vyšetrovatelia pátrajú na plné obrátky - jedenástou obeťou vraha je totiž príbuzná prvého tajomníka komunistickej strany. Dráma naberá obludné rozmery. Viac o filme - link. 
23. jún (sobota): Whitney (réžia Kevin Macdonald, 2018). Životopisný film o Whitney Houston - fascinujúcej americkej ikone pop music, ktorá predala vyše 200 000 000 albumov a ako jediná speváčka mala sedem singlov za sebou v americkej hitparáde. Viac o filme - link. 
Festival  Art Film Fest Košice 2018  sa uskutoční od 15. do 23. júna 2018.
Podrobné informácie, vrátane programu festivalu (väčšina filmov je v programe doplnená ukážkami) nájdete na webstránke festivalu - link aj na prehľadnom webe link. •  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dostali sme sa do civilizačnej pasce (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi priateľmi a spojencami, bez motivácie a plánu, bez peňazí.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Teraz Šefčoviča nastrkajú všade

Do prezidentskej zápletky už chýba len Danko.


Už ste čítali?