Štipka erotiky a zabudnuté výročie

Autor: Martin Droppa | 2.6.2018 o 10:11 | (upravené 2.6.2018 o 18:15) Karma článku: 3,09 | Prečítané:  1144x

  Pripravujúc nový "pozývací článok" do Kina Lumière na ďalšiu projekciu dokumentov v rámci projektu Kino Čas, našiel som na internete dve zaujímavé dobové správy.  

 Keď pripravujem - píšem články na môj blg na webe denníka SME, vyberám k nim aj fotografie, niekedy len ilustračné. Hľadám pri tom na serióznych internetových stránkach - aby som mal istotu napríklad aj o tom, kto je autorom, autorkou fotografie (alebo iného ilustračného obrázka), aby som jeho či jej meno mohol uviesť, spolu so zdrojom, v popise pod fotografiou alebo obrázkom. Nejde len o to, že tak káže záväzný predpis v Kódexe blogera. V istých, mnohých veciach som precízny pedant. Toto je jedna z nich. Kiežby som taký bol aj v inom - napríklad v poriadkumilovnosti ;-) Ale to je už iná téma.  
 Takže - hľadajúc "ilustračky" k článku o júnovej časti cyklu Kino Čas, našiel som na internete dve zaujímavé správy, ktoré vari stoja za pozornosť. Preto sa s vami o ne podelím. Obe pochádzajú z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky a sú publikované na webe TASR - v rámci digitalizovaného archívu agentúry. Ten je zverejnený na portáli  Vtedy.sk - link. 
 Včera, teda 1. júna 2018, uplynulo 60 rokov od zriadenia pravidelnej autobusovej linky z Bratislavy cez Komárno do Budapešti. V dobovej agentúrnej správe TASR sa píše, citujem: "Cestujúci sa za šesť hodín prepravia z hlavného mesta do metropoly Maďarska." Dnes by sme prakticky tú istú trasu, dlhú necelých 232 kilometrov, precestovali automobilom za dve hodiny. Dobová správa je stručná, citujem: "Na novej autobusovej linke bude denne premávať autobus Škoda 706, ktorý má odchod z Bratislavy z autobusového nádražia pred Avionom o 07.10 hod. a príchod do Budapešti o 13.20 hod." Správa je doplnená pôvabnými fotografiami so štylizovanými popiskami - uvádzam ich "v pôvodnom znení, bez titulkov."  

   •  V nedeľu 1. júna (1958 - pozn. blogera) otvorili autobusovú linku Bratislava - Budapešť cez Komárno.  

     V nedeľu 1. júna otvorili autobusovú linku Bratislava - Budapešť cez Komárno.  

     Moderne zariadený autobus Škoda 706 je pohodlným dopravným prostriedkom.  

     Moderne zariadený autobus Škoda 706 je pohodlným dopravným prostriedkom.  
 
Ako ma uporornili v diskusii, na dobových fotografiách nie je československý autobus Škoda 706, ale maďarský autobus Ikarus.  


 ~•  ~•~     ~•~  •~  

  Vedeli ste o tom, že včera, teda 1. júna 2018, uplynulo presné štvrťstoročie, teda 25 rokov, od súťaže Novohradské hore bez, ktorá - a jej podobné - v tých časoch žali úspechy po celej republike? Spomínate si na to, ako sa v tých časoch, v prvej polovici deväťdesiatych rokov, začali u nás objavovať nielen súťaže ženskej krásy, ale aj súťažné prehliadky "hore bez," rôzne striptízbary, erotické  a "masážne" salóny, nočné bary a "podniky" pre pánov a iné výsledky podobných podnikateľských a organizátorských aktivít? Poďme k súťaži Novohradské hore bez. Uskutočnila sa 1. júna 1993 v Lučenci a v dobovej agentúrnej správe z TASR sa o nej píše toto: "Netradičnú súťaž krásy usporiadali v Dome kultúry v Lučenci. Uskutočnil sa tam prvý ročník súťaže Novohradské hore bez. Zvíťazila Viera Godušová, druhá skončila Jarmila Štrbová a na treťom mieste sa umiestnila Žaneta Šusteková." Hľadal som, pátral po výsledkoch ďalších ročníkov tejto lučeneckej súťaže, ale nikde som nič nenašiel. Ale to, napokon, nie je podstatné. Veď takých a podobných súťaží sa v tých rokoch u nás mesiac čo mesiac, hlavne v lete, organizovali desiatky. Upozornenie:  Nasledujúca fotografia je mládeži neprístupná ;-) ! 

    Zvíťazila Viera Godušová, druhá skončila Jarmila Štrbová a na treťom mieste sa umiestnila Žaneta Šusteková.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.


Už ste čítali?