reklama

Us + Them = Roger Waters

• my a oni / a napokon všetci sme len obyčajní ľudia / ja a ty / iba boh vie že toto nie je práve to / čo naozaj chceme • Roger Waters: Us And Them • Album The Dark Side Of The Moon (Pink Floyd, 1973) •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

  najstaršie spomienky 
George Roger Waters (6. september 1943, Great Bookham, Surrey, United Kingdom) sa mi prvý raz naživo predstavil na jeho obrovskom koncerte The Wall - Live In Berlin 21. júla 1990 na berlínskom Potsdamer Platz. Vtedy, kratučko po zjednotení východného Nemecka (DDR - Deutsche Demokratische Republik) a západného Nemecka (BRD - Bundesrepublik Deutschland), to bolo akési "územie nikoho," pokryté hlinou, pieskom, prachom a špinou, cez ktoré sa predtým tiahol Berlínsky múr a ktoré bolo potrebné pred koncertom najskôr dôkladne odmínovať. Povyvážali z neho plné nákladné autá bômb, mín, munície, delostreleckých granátov - nebezpečných pozostatkov z II. svetovej vojny. Spomínam si na doslova pekelnú horúčavu toho dňa, najbližší obláčik sa vtedy potuloval kdesi nad ostrovom Hoy v škótskom súostroví Orkneje. Od skorého rána sme čakali pri bránach, ktoré sa otvorili až o druhej hodine popoludní. Kto prešiel kontrolou (bezpečnostná služba sa zameriavala hlavne na fotoaparáty - ja som im ukázal otvorenú praktiku na kinofilm, pričom film v kazete som si skryl do slipov, s vierou, že práve "tam" ma nebude nepôvabná nemecká "sekuriťáčka" ohmatávať - a aj sa tak stalo), tak ten sa ihneď rozbehol k zátarasám pred pódiom, dlhým desiatky metrov, na ktorom počas koncertu vyrastal obrovský, vysoký múr. Celý priestor bol v okamihoch zavalený horúcim prachom spod rútiacich sa nôh davu. Dobehol som pod pódium a pevne som uchopil mohutné zábradlie. Za ním bolo už len pódium. Založil som film do fotoaparátu. Bolo asi pol tretej - tri hodiny popoludní. Koncert, na ktorý ma vstupenka stála 40 mariek, sa mal začať až o pol desiatej večer. Bol som smädný ako ťava nevlastného šejkovho syna. Polievali nás vlažnou vodou z požiarnych cisterien, dobre to padlo. Zdravotníci nalievali čistú pitnú vodu do pollitrových plastových pohárov, my vpredu sme ich podávali ďalej a ďalej dozadu. Koncert, ktorý naživo videlo a počulo vyše 250 000 návštevníkov (a ďalšia vyše miliarda(!) ľudí ho sledovala prostredníctvom priameho televízneho vysielania do celého sveta) sa mohol začať. Pred nami postupne vyrastal impozantný múr, dlhý 170 metrov, vysoký 25 metrov. Len mi tak zalamovalo v krku, ak som chcel vidieť všetko to, čo sa dialo na pódiu, všetky projekcie na stene a obrovské nafukovacie atrapy Matky, Učiteľa, Milenky... Napriek mnohým technickým zádrheľom a občas nepresvedčivým výkonom účinkujúcich (však, Cyndi Lauper!) to stálo za to. Aj za ďalšiu stomarkovku, ktorú som "vyvalil" za katalóg ku koncertu a za tričko - do ktorého sa zmestím ešte aj dnes ;-) Veď - neberte to :-) Už si ani nespomínam na to, ako som sa vlakmi dostal z Berlína cez Drážďany do Prahy. Pamätám si len na to, že som časť cesty presedel v kupé plnom Američaniek, zvedavých na Karlův most. Moje dobrodružstvá s Rogerom Watersom sa začali. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Roger Waters: The Wall - Live In Berlin, 1990, prasiatko Algie vykúka spoza Steny. •
• Roger Waters: The Wall - Live In Berlin, 1990, prasiatko Algie vykúka spoza Steny. • (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Nasledovali ďalšie koncerty Rogera Watersa, na ktorých som bol: v rámci turné In The Flesh v Budapešti (15. júna 2002), v rámci turné The Dark Side Of The Moon v Budapešti (14. apríla 2007), v rámci turné The Wall vo Viedni (23. augusta 2013) a ten ostatný - Roger Waters: Us + Them Tour 2018 v Prahe (27. apríla 2018) a vo Viedni (16. mája 2018).

• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. •
• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. • (zdroj: Foto: Tomáš Krist / MAFRA. Zdroj: www.idnes.cz)

  najnovšie spomienky 
Hudobní recenzenti sa zhodli na tom, že koncert Rogera Watersa v rámci jeho európskej časi turné Us + Them Tour 2018 v pražskej O2 aréne bol vynikajúci. "Roger Waters přivezl do Prahy hity z období Pink Floyd, pár písniček ze své aktuální sólové desky a především koncert, jaký se jen tak neslyší a výpravnou show, jaká se jen tak nevidí," pravdivo napísal Václav Hnátek v recenzii - link na webe iDNES.cz a dodal: "Bylo to intenzivní, silné, krásné." Čo sme teda na koncerte počuli? Vyše dvojhodinové predstavenie bolo zložené z dvadsiatich dvoch skladieb + príhovoru Rogera Watersa "urbi et orbi." Okrem štyroch skladieb (Déjà Vu, The Last Refugee, Picture That a Smell The Roses) z najnovšieho Rogerovho albumu Is This The Life We Really Want? sme počuli takmer celý album The Dark Side Of The Moon, sýty výber z dvojalbumu The Wall, dve skladby z albumu Wish You Were Here (Welcome To The Machine a Wish You Were Here), dve z albumu Animals (Dogs a Pigs (Three Different Ones)) a jednu z albumu Meddle - moju mimoriadne oddávna obľúbenú, inštrumentálnu pecku One Of These Days. (Zoznam skladieb na koncerte - link.Všetko to bolo hlavne vynikajúco inštrumentálne odohrané - za zmienku stojí spomenúť aspoň brilantný výkon sólového gitaristu: Dave Kilminster "vytiahol" z gitár maximum a takmer verne tak napodobnil Davida Gilmoura - a to vrátane vizáže a gesta: dlhé vlasy, mierny predklon, nad struny sklonená hlava. Vyzeral skutočne ako David Gilmour počas pamätného koncertu Pink Floyd Live At Pompeii z októbra roku 1971. Za zmienku stoja aj skvelé výkony bubeníka Joey Waronkera a saxofonistu Iana Ritchieho. Na druhej strane - kritiku, aj keď takú skôr umiernenú, si zaslúži spevácke duo Lucius. Obe dámy sa nejako extra nepredviedli, dokonca na koncerte vo Viedni (nielen) podľa mňa "statočne skazili" kľúčové vokály v The Great Gig In The Sky. Ktosi kdesi uštipačne napísal či poznamenal, že aktuálny Roger Waters a jeho sprievodná skupina sú pravdepodobne najlepším revivalom koncertného Davida Gilmoura :-) 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. •
• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. • (zdroj: Foto: Tomáš Krist / MAFRA. Zdroj: www.idnes.cz)

 Čo sme na koncertoch Rogera Watersa v Prahe a vo Viedni zažili? Dokonalý kvadrofonický zvuk (ktorý bol vo Viedni oveľa lepší než v Prahe - asi preto, lebo pražská O2 aréna sa vraj veľmi ťažko ozvučuje, na rozdiel od haly D vo Wiener Stadthalle) v koexistencii hlavne so zadnou projekciou na obrovskom "plátne," tiahnucom sa poza celé pódium. Na ňom boli premietané nielen projekcie k najnovším skladbám Rogera Watersa (napríklad emotívny videoklip ku skladbeThe Last Refugee), ale aj staršie filmy (spomeňme aspoň animovaný film ku skladbe Welcome To The Machine) a, pochopiteľne, polodetaily i detaily priamo z pódia. Akoby to všetko nestačilo, projekciu náhle doplnili tri obrovské "plátna," ktoré sa spustili priamo nad hlavy divákov, kolmo na pódium. Vďaka projekčnej technike sa "plátna" premenili na symbol elektrárne Battersea z obalu albumu Pink Floyd Animals - aj s komínmi, z ktorých sa dymilo a medzi ktorými bolo ukotvené primerane veľké nafukovacie prasiatko Algie. Okolo neho poletovala maketa Mesiaca. Keď z ľavého rohu nad pódiom (z pohľadu divákov) vyletelo obrovské, diaľkovo ovládané prasa Algie, nastalo divácke nadšenie. Prasa tam a späť obletelo priestor nad hlavami divákov, vrhajúc impozantné tiene na steny haly (viď video nižšie). Zdalo sa, že je to všetko - ale nebolo tomu tak. Pred záverom koncertu sa nad pódiom a nad divákmi "rozprestrel" laserový nákres hrán veľkého ihlana v priestore, vytvoreného z bielych lúčov laserového svetla. Do neho sa valili ďalšie biele lúče laserov, meniace sa v jeho vnútri na paletu farebného spektra dúhy. Bolo to nielenže impozantné, ale aj obdivuhodné, doslova vyrážajúce dych - a v spojení s úžasnou hudbou a spevmi doslova opíjajúce zmysly. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. •
• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. • (zdroj: Foto: Tomáš Krist / MAFRA. Zdroj: www.idnes.cz)

  o politike aj o hovorenom slove
 Roger Waters je známy mnohými svojimi politickými a spoločenskými názormi a postojmi, ktoré neraz vzbudili (a ešte aj vzbudia) kontroverzné reakcie. Waters je proti akýmkoľvek formám násilia a "okupácií," ale hlavne je proti vojne - určite i preto, lebo jeho otec padol v druhej svetovej vojne a starý otec položil život v prvej svetovej vojne. To všetko sa, pochopiteľne, prenieslo a prenáša do jeho tvorby a napokon aj na koncertné pódiá. Ako keby toho bolo málo - všetkých tých nápisov na projekcii či už Steny alebo elektrárne Battersea. Na koncerte sme sa pekne a stručne dočítali, k čomu všetkému cíti Roger Waters odpor, vzdor. Celosvetové turné Us + Them sa totiž nesie v znamení Watersovho hesla resist! a koncerty sú ním doslova nasiaknuté; asi tak, ako keď vrecúško anglického Earl Grey Tea nasaje do seba horúcu vodu. A tak sme sa na projekciách dočítali, že: Resist War - Resist Donald Trump - Resist Vladimir Putin - Resist Israel Military Police - Resist Viktor Orban - Resist Banks a tak ďalej. Lietajúce prasa Algie letelo ponad nás s nápisom Piggy Bank Of War na boku a s neodmysliteľným portrétom súčasného severoamerického prezidenta. No čo už - sú to jeho, Rogerove Watersove koncerty - tak mu nemôžeme uprieť právo čo-to nám povedať, ak sa ovšem domnieva, že jeho hudba a hlavne texty na to "nestíhajú." Ja osobne v podstate nepotrebujem na utvrdzovanie si môjho "politického a anitimilitaristického svetonázoru" doslova pretlak nápisov a odkazov - či už na projekciách alebo na lietajúcom prasati. Aby som bol objektívny a úprimný, musím napísať aj to, že poznám niekoľko fanúšikov Pink Floyd a Rogera Watersa, ktorí sa chceli politicko - názorovým agitkám Rogera vyhnúť a tak na jeho koncert nešli. Boli aj takí, ktorí keď to videli a počuli, odišli z koncertu v jeho polovici, počas 20-minútovej prestávky. Mne osobne Watersove resisty a reči z pódia neprekážali, dokázal som ich "prehltnúť" - aj keď som ich dobre vnímal - pretože som prišiel predovšetkým na koncert - za hudbou, na jej veľkolepé scénické podanie, na show. A bol som nadmieru spokojný. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. •
• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. • (zdroj: Foto: Tomáš Krist / MAFRA. Zdroj: www.idnes.cz)

 Akoby tých agitiek na projekčných plátnach nebolo dosť, Roger Waters sa rozhodol, že sa počas koncertov prihovorí v niekoľkominútovom monológu návštevníkom svojej show. Vo Viedni som nemal chuť počúvať ho, zato v Prahe sme sa dozvedeli približne toto:
"Viete, ono je to tak, bohužiaľ, že náš boj sa stále neskončil. Prial by som si, aby som k vám mohol prehovárať vo vašom jazyku, nie svojím, pretože stále nie sme na konci nášho zápasu. Som v tej časti Európy, ktorá opäť trpela hlavne od konca druhej svetovej vojny. Podľa mňa ste prežívali tu, na Balkáne, * počas studenej vojny, veľmi ťažké časy. Bojovali ste, ale ten boj sa ešte neskončil. Preto sú o to viac potrební takí ľudia, akými ste vy, tu, v tejto hale, dnes večer - aby vysvetľovali vodcom nášho sveta, že nechceme vojny o ropu. Oni tú vojnu a ropu asi potrebujú, pretože, ako spievam v skladbe Smell The Roses, zarábajú na tom obrovské prachy. Vy to viete, ja to viem, ale nevedia to všetci. Dnes som videl z lietadla vašu krásnu krajinu, ponorenú v mieri a v pokoji, a to ma priviedlo k myšlienkam na našich priateľov v Sýrii a v pásme Gazy - pretože oni sú utláčaní a likvidovaní silami, ktorým na jednej strane môžu rozumieť, ale na strane druhej nemajú šancu ovplyvniť ich. My, homo sapiens, sme v podstate len osemdesiat tisíc rokov starí a všetci pochádzame z Afriky. Všetky národy, každý na svete pochádza z africkej línie DNA, a na to by sme si mali zvyknúť a mali by sme to prijať za svoje ako skutočnosť - nech už sme príslušníkmi akéhokoľvek etnika, rasy, národnosti, náboženského vierovyznania alebo sme akokoľvek inak rozdielni. Všetci sme ale bratia a sestry, len sme umelo porozdeľovaní a umelo sa rozdeľujeme. Všetci máme tú najvyššiu zodpovednosť starať sa o druhých, o všetky naše deti, o všetkých, ktorí po nás zdedia všetko to, čo je na tejto malej, krehkej a krásnej planéte. Ak, samozrejme, ešte bude čo dediť. Len to som chcel," riekol Roger Waters, zobral gitaru a začal hrať a spievať pieseň Mother.
* Presne tak - z neznámych dôvodov Roger Prahu a Českú republiku situoval na Balkán, za čo si žiadny potlesk nevyslúžil a ani nezaslúžil. Treba ale dodať, že Rogera v Prahe za ten Balkán nikto nevypískal. Pravda je i to, že na druhom pražskom koncerte, 28. apríla 2018, už "nerečnil" (fajn) a z programu vyhodil pieseňMother (nefajn). 

• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. Vľavo duo Lucius. •
• Roger Waters v Prahe - 27. apríl 2018. Vľavo duo Lucius. • (zdroj: Foto: Tomáš Krist / MAFRA. Zdroj: www.idnes.cz)

 Koncert sa skončil, zasypali nás ružové obdĺžnikové papieriky s čiernym nápisom resist! a bol čas na odchod. Pred Wiener Stadthalle už na nás čakal autobus spoločnosti DirectBus, ktorým sme sa do Viedne pohodlne doviezli z Bratislavy a ktorý nás hlbokou polnocou opäť bezpečne odviezol naspäť a jeho vodič nás "porozhadzoval" po našom hlavnom meste. Ak by som to všetko mal zhrnúť, tak v žiadnom prípade nikomu tento koncert Rogera Watersa 'nedoporučujem.' Prečo? Nie som totiž poštár, ktorý 'doporučuje.' Práve naopak - koncert Rogera Watersa v rámci turné Us + Them úprimne odporúčam tým, ktorí a ktoré chcú zažiť Zážitok s naozaj veľkým "Z." Prijateľne k nám najbližšie koncerty Us + Them sa uskutočnia 1. a 2. júna 2018 v Berlíne, 13. júna 2018 v Mníchove a 3. augusta 2018 v Krakove.

• Roger Waters: Us + Them •
• Roger Waters: Us + Them • (zdroj: Foto: Martin Droppa)
• Roger Waters: Resist •
• Roger Waters: Resist • (zdroj: Foto: Martin Droppa)
• Roger Waters: We Don't Need No Thought Control •
• Roger Waters: We Don't Need No Thought Control • (zdroj: Foto: Martin Droppa)

  koncertné video zo skladby pigs (three different ones)  

  poďakovanie 
 Ďakujem kamarátkam a kamarátom z fanklubu PinkFloyd.CZ - link, hlavne Janke, Martinovi + Martinovi, Miroslavovi, Petrovi, Vlastovi a Zdeňkovi za pomoc, ktorú mi poskytli nielen na pražskom a viedenskom koncerte Rogera Watersa. Ďakujem pani Zdenke Němcovej, fotoeditorke MF DNES (multimediálna skupina MAFRA) za poskytnutie fotografií Tomáša Krista z prvého pražského koncertu Rogera Watersa. Ďakujem Petrovi Labošovi za "zavesenie" videa Pigs (Three Different Ones) z Rogerovho koncertu vo Viedni na You Tube. Na záver ďakujem Rogerovi Watersovi, jeho sprievodnej skupine a technikom za vynikajúci a hodnotný umelecký, kultúrny i spoločenský zážitok z oboch koncertov. 
  moje hodnotenie koncertov 
 Roger Waters: Us + Them - O2 aréna, Praha, 27. 4. 2018:
* * * * * * * * * * z celkového počtu 11 hviezd (jednu hviezdu Rogerovi stŕham za Balkán). 
 Roger Waters: Us + Them - Wiener Stadthalle, Viedeň, 16. 5. 2018:
* * * * * * * * * * * z celkového počtu 11 hviezd. 

• DirectBus: bezpečne, pohodlne a spoľahlivo - nielen na koncerty a z koncertov •
• DirectBus: bezpečne, pohodlne a spoľahlivo - nielen na koncerty a z koncertov • (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu