Môj obľúbený obraz (V.)

Autor: Martin Droppa | 15.5.2018 o 22:22 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  473x

Vyjdime zo starých školských tried a chodieb a poďme do lesov, do prírody - tak, ako som vám to sľúbil v aprílovej časti - link seriálu o obrazoch, ktoré sa mi páčia, mám ich rád. 

Vari budete so mnou súhlasiť, keď poviem, že krajiny a krajinky vo výtvarnom umení sú "divácky veľmi vďačné obrazy." Asi už len preto, lebo nevzbudzujú "natvrdlé a nemiestne vášne" kadekoho, kto sa "rozhodne akože kritizovať" napríklad moderné či postmoderné umenie, abstrakciu, kubizmus a podobne. Ale - čert tam po nich, no nie? Tak sa teda pozrime prostredníctvom "klasických" obrazov do prírody, hlavne do lesa. Do ruského lesa.
Ivan Ivanovič Šiškin (13. január 1832, Jelabuga, Rusko - 20. marec 1898, Sankt Peterburg, Rusko) bol akademik - maliar, hlavne krajinkár. Podobne ako Vasilij Grigorievič Perov aj Ivan Ivanovič Šiškin patril k peredvižnikom (o ktorých som aspoň v skratke písal pred mesiacom). Šiškin v rokoch 1852 až 1856 študoval na Moskovskom výtvarnom učilišti, potom na Výtvarnej akadémii v Sankt Peterburgu, ktorú absolvoval v roku 1865. V roku 1861 vycestoval do Mníchova, o dva roky neskôr do Zürichu, do Ženevy a do Düsseldorfu. Práve výsledok práce na obraze Krajina v okolí Düsseldorfu (1865) mu zabezpečil to, že bol vymenovaný za akademika. Akademik Ivan Ivanovič Šiškin sa v roku 1866 vracia do Sankt Peterburgu, kde tvoril a žil až do skonu - symbolicky nad rozpracovanou olejomaľbou.

 Diela akademika Šiškina patria k mimoriadne obľúbeným v širokej verejnosti a sú uznávané odborníkmi, kunsthistorikmi, znalcami umenia. Určite je tomu tak aj preto, lebo Šiškin vedel ako dať prostredníctvom ťahov štetcami vyniknúť kráse majestátnosti a veľkoleposti ruskej prírody. V dielach sa Šiškin prejavuje aj ako veľký znalec foriem života a jeho milovník. Neustále cestoval - za prírodou a do prírody, svoje pozorovania a poznatky dopĺňal intenzívnym prírodovedeckým štúdiom. Vedel čo robí a vedel, že je potrebné aby tak robil, pretože človek sa má po celý život učiť a to čo sa naučí - to má využiť a sprostredkúvať iným. Ivan Ivanovič Šiškin sa snažil o čo najlepšie, najdokonalejšie realistické zobrazenia prírody, jej motívov, jej celkov i polodetailov. Dôslednosť a pravdivosť v umeleckom prejave boli mu svätými. Jednou z prvotín Šiškina, vytvorených v intenciách týchto predsavzatí, je olejomaľba na plátne Rúbanie lesa (1867). Jej originál je v Štátnej Tretiakovskej galérii v Moskve.  

V sedemdesiatych rokoch XIX. storočia sa akademik Ivan Ivanovič Šiškin "rozmaľoval" naplno a postupne vytváral pravdepodobne najcharakteristickejšie obrazy (z) ruskej prírody, ktoré odrážajú nielen krásu, bohatstvo ruskej krajiny, ale istým spôsobom aj povestnú "širokú ruskú dušu," ktorú bez pochýb Šiškin mal. A tak Ivan Ivanovič Šiškin patrí a bude patriť medzi najznámejších a najobľúbenejších ruských maliarov - krajinárov. Myslím si, že zaslúžene.
Prečo mám rád obrazy akademika Ivana Ivanoviča Šiškina? Prečo sa mi tak páčia? Neviem. Neviem to presne vyjadriť - ale určite to nie je preto, že Šiškinov prírodný realizmus, jeho maľby, sú "ako fotografie." Nie, nie sú "ako fotografie." Fotografií prírody existujú miliardy, je ich "na mraky," a tých naozaj výborných, umelecky skvelých, obsahujúcich umenie v zmysle osobného, duševného autorského prínosu, vkladu, je neveľa, skoro málo. Napokon - fotografia je fotografia a obraz, majstrovský obraz, je obraz. Rozhodovať ktorý z obrazov akademika Šiškina je "môj obľúbený" alebo dokonca "najobľúbenejší," je mi zaťažko. Preto som sa napokon podujal, že zverejním niekoľko reprodukcií Šiškinových portrétov ruskej prírody, krajiny - vo viere, že sa budú páčiť i vám. Tak poďme na pragúlku dávnou ruskou prírodou.

O mesiac, 15. júna tohto roku, si spomeniem na návštevu výstavy a expozícií v Centre national d'art et de culture Georges-Pompidou, Paris.
Predchádzajúce články tohto seriálu:
 Paul Klee: Zlatá rybka - link 
 Salvador Dalí: Zjavenia tváre a misky na ovocie na pláži - link 
 Ivan Konstantinovič Ajvazovskij: Búrka v Severnom ľadovom oceáne - link 
 Vasilij Grigorievič Perov: Fiodor Michajlovič Dostojevskij - link 
 Tematicky súvisiace články: 
 Na obranu moderného umenia - link 

 Hipgnosis stále hypnotizuje - link 
 Z tráv, zo snehu, zo stôp a z tieňov - link  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dostali sme sa do civilizačnej pasce (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi priateľmi a spojencami, bez motivácie a plánu, bez peňazí.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Teraz Šefčoviča nastrkajú všade

Do prezidentskej zápletky už chýba len Danko.


Už ste čítali?