Môj obľúbený obraz (V.)

Autor: Martin Droppa | 15.5.2018 o 22:22 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  420x

Vyjdime zo starých školských tried a chodieb a poďme do lesov, do prírody - tak, ako som vám to sľúbil v aprílovej časti - link seriálu o obrazoch, ktoré sa mi páčia, mám ich rád. 

Vari budete so mnou súhlasiť, keď poviem, že krajiny a krajinky vo výtvarnom umení sú "divácky veľmi vďačné obrazy." Asi už len preto, lebo nevzbudzujú "natvrdlé a nemiestne vášne" kadekoho, kto sa "rozhodne akože kritizovať" napríklad moderné či postmoderné umenie, abstrakciu, kubizmus a podobne. Ale - čert tam po nich, no nie? Tak sa teda pozrime prostredníctvom "klasických" obrazov do prírody, hlavne do lesa. Do ruského lesa.
Ivan Ivanovič Šiškin (13. január 1832, Jelabuga, Rusko - 20. marec 1898, Sankt Peterburg, Rusko) bol akademik - maliar, hlavne krajinkár. Podobne ako Vasilij Grigorievič Perov aj Ivan Ivanovič Šiškin patril k peredvižnikom (o ktorých som aspoň v skratke písal pred mesiacom). Šiškin v rokoch 1852 až 1856 študoval na Moskovskom výtvarnom učilišti, potom na Výtvarnej akadémii v Sankt Peterburgu, ktorú absolvoval v roku 1865. V roku 1861 vycestoval do Mníchova, o dva roky neskôr do Zürichu, do Ženevy a do Düsseldorfu. Práve výsledok práce na obraze Krajina v okolí Düsseldorfu (1865) mu zabezpečil to, že bol vymenovaný za akademika. Akademik Ivan Ivanovič Šiškin sa v roku 1866 vracia do Sankt Peterburgu, kde tvoril a žil až do skonu - symbolicky nad rozpracovanou olejomaľbou.

 Diela akademika Šiškina patria k mimoriadne obľúbeným v širokej verejnosti a sú uznávané odborníkmi, kunsthistorikmi, znalcami umenia. Určite je tomu tak aj preto, lebo Šiškin vedel ako dať prostredníctvom ťahov štetcami vyniknúť kráse majestátnosti a veľkoleposti ruskej prírody. V dielach sa Šiškin prejavuje aj ako veľký znalec foriem života a jeho milovník. Neustále cestoval - za prírodou a do prírody, svoje pozorovania a poznatky dopĺňal intenzívnym prírodovedeckým štúdiom. Vedel čo robí a vedel, že je potrebné aby tak robil, pretože človek sa má po celý život učiť a to čo sa naučí - to má využiť a sprostredkúvať iným. Ivan Ivanovič Šiškin sa snažil o čo najlepšie, najdokonalejšie realistické zobrazenia prírody, jej motívov, jej celkov i polodetailov. Dôslednosť a pravdivosť v umeleckom prejave boli mu svätými. Jednou z prvotín Šiškina, vytvorených v intenciách týchto predsavzatí, je olejomaľba na plátne Rúbanie lesa (1867). Jej originál je v Štátnej Tretiakovskej galérii v Moskve.  

V sedemdesiatych rokoch XIX. storočia sa akademik Ivan Ivanovič Šiškin "rozmaľoval" naplno a postupne vytváral pravdepodobne najcharakteristickejšie obrazy (z) ruskej prírody, ktoré odrážajú nielen krásu, bohatstvo ruskej krajiny, ale istým spôsobom aj povestnú "širokú ruskú dušu," ktorú bez pochýb Šiškin mal. A tak Ivan Ivanovič Šiškin patrí a bude patriť medzi najznámejších a najobľúbenejších ruských maliarov - krajinárov. Myslím si, že zaslúžene.
Prečo mám rád obrazy akademika Ivana Ivanoviča Šiškina? Prečo sa mi tak páčia? Neviem. Neviem to presne vyjadriť - ale určite to nie je preto, že Šiškinov prírodný realizmus, jeho maľby, sú "ako fotografie." Nie, nie sú "ako fotografie." Fotografií prírody existujú miliardy, je ich "na mraky," a tých naozaj výborných, umelecky skvelých, obsahujúcich umenie v zmysle osobného, duševného autorského prínosu, vkladu, je neveľa, skoro málo. Napokon - fotografia je fotografia a obraz, majstrovský obraz, je obraz. Rozhodovať ktorý z obrazov akademika Šiškina je "môj obľúbený" alebo dokonca "najobľúbenejší," je mi zaťažko. Preto som sa napokon podujal, že zverejním niekoľko reprodukcií Šiškinových portrétov ruskej prírody, krajiny - vo viere, že sa budú páčiť i vám. Tak poďme na pragúlku dávnou ruskou prírodou.

O mesiac, 15. júna tohto roku, si spomeniem na návštevu výstavy a expozícií v Centre national d'art et de culture Georges-Pompidou, Paris.
Predchádzajúce články tohto seriálu:
 Paul Klee: Zlatá rybka - link 
 Salvador Dalí: Zjavenia tváre a misky na ovocie na pláži - link 
 Ivan Konstantinovič Ajvazovskij: Búrka v Severnom ľadovom oceáne - link 
 Vasilij Grigorievič Perov: Fiodor Michajlovič Dostojevskij - link 
 Tematicky súvisiace články: 
 Na obranu moderného umenia - link 

 Hipgnosis stále hypnotizuje - link 
 Z tráv, zo snehu, zo stôp a z tieňov - link  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf Reportérov: Otázky na Kočnera podráždili Fica aj Sulíka

Nebojím sa žalôb, tvrdí šéf Reportérov RTVS Vincent Štofaník.

Píše Petr Kocina

Podvody so záverečnými prácami sa vymkli kontrole

Kauza Dankovej práce je takou hanbou, pri ktorej sa ťažko hľadajú paralely.

ČESKOSLOVENSKÍ LEGIONÁRI

V zákopoch i na železnici. Legionári krstili republiku krvou

Československí vojaci sa postarali aj o výnimočnú epizódu 1. svetovej vojny.


Už ste čítali?