Päťkrát o žene - a vždy o tej prvej

Autor: Martin Droppa | 12.5.2018 o 23:59 | (upravené 13.5.2018 o 7:47) Karma článku: 3,98 | Prečítané:  1148x

Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik, Alexander Dubček, Miroslav Válek, Dominik Tatarka... Muži, o ktorých veľa vieme, i vďaka filmom. Boli prví. Ale čo vieme o našich prvých ženách? Ach, málo. 

Už tento pondelok, 14. mája 2018 o 19:30 hodine, bratislavské Kino Lumière na Špitálskej ulici spúšťa nový cyklus dokumentárnych filmov s názvom Prvá. Cyklus až do pondelka 11. júna 2018 vždy v rovnakom čase predstaví jeden zo série piatich filmov o významných slovenských ženách, osobnostiach, ktoré sa ako prvé presadili v rôznych oblastiach života a menili tak našu spoločnosť na obraz dneška, kde je žena vo verejnej sfére vnímaná ako samozrejmosť. Úvodná projekcia cyklu bude patriť fotografke Irene Blühovej (2. marec 1904, Považská Bystrica - 30. november 1991, Bratislava). Umelecky ladený dokument, plný informácií aj zaujímavostí o fotografke, osobne uvedie jeho režisérka Lenka Moravčíková - Chovanec a producentka Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti Hitchhiker Cinema. Po projekcii sa uskutoční divácka beseda s režisérkou a s producentkou.

Séria dokumentárnych portrétov o ženách je intímnou spomienkou na osobnosti ženských dejín, ktoré zostali popri našich známych mužských hrdinoch takmer neviditeľné. Tieto ženy sa ako prvé odhodlali vstúpiť na neprebádanú pôdu sebarealizácie a aj napriek tradíciám a predsudkom sa rozhodli vybočiť z radu. Neprávom sa na ne zabúda, ale práve ony stáli v čele zápasu aj o zrovnoprávnenie žien. Medzi takéto ženy patrila i prvá slovenská fotografka Irena Blühová, ktorá ako prvá Slovenka študovala na legendárnom nemeckom avantgardnom Bauhause v meste Dessau. Precízne a vnímavo zaznamenala život „pofeudálneho“ Slovenska v dvadsiatych rokoch minulého storočia a bola prvou autorkou mužského aktu v slovenskej fotografii. Na intelektuálku Irenu Blühovú, ktorá figuruje medzi zakladateľmi Komunistickej strany Československa, bol počas jej života trikrát vydaný zatykač. „Každé prvenstvo vzniká v inej, zvláštnej konštelácii okolností,“ hovorí režisérka Lenka Moravčíková - Chovanec, dodávajúc, že „najsilnejším ´sponzorom´ Blühovej bola idea. Blühová je príkladom toho, ako ani vo svojom šľachetnom rebelantstve nie je človek imúnny voči tomu, aby sa nekriticky neupísal idei. Vo filme som hľadala odpoveď, ako sa z človeka stane niečí nástroj. Irena Blühová prekľučkovala v relatívnej priazni všetkými režimami minulého storočia, až po ten súčasný. Prežila to, aj keď každý z režimov chcel jej hlavu.“ Prvej oficiálnej výstavy a aj uznania odborníkov sa Irena Blühová dočkala až v roku 1974. Jej dielo ale aj prostredníctvom množstva nasledovníčok a nasledovníkov žije dodnes.

V nasledujúcich dieloch v rámci cyklu Prvá sa návštevníci Kina Lumière môžu pozrieť na profesné, osobné i ľudské príbehy botaničky Izabely Textorisovej v réžii Jany Bučky, pilotky Ľudmily Šapošnikovovej od Mareka Šulíka, etnografky Sone Kovačevičovej od Terezy Križkovej a prekladateľky Zory Jesenskej v réžii Róberta Švedu. Zámerom cyklu je upozorniť na to, že aj ženské osobnosti tvoria našu históriu a mali by sa stať súčasťou spoločenskej pamäte. Podľa producentky Barbary Janišovej Feglovej „cyklus má ambíciu vypátrať, pomenovať a sprostredkovať trvalé hodnoty, ktoré v dnešnej spoločnosti absentujú. Každý z nás je dieťaťom svojej doby a účastníkom kultúry, z ktorej nemôže vystúpiť. Všetci si nejakým spôsobom nesieme so sebou celé dejiny západnej duchovnej kultúry i s traumatizujúcimi dejinnými skúsenosťami. Príbeh jednotlivca v sebe nesie celé veľké dejiny. A kultúrna spoločnosť si stráži históriu, pamätá na svoje osobnosti, ctí a zachováva  si svoje dedičstvo.“

 Pri zakúpení vstupenky získajú záujemcovia zľavu v hodnote 3,- eur na DVD-kolekciu Prvá, obsahujúcu desiať portrétov slovenských žien, ktorú vydal Slovenský filmový ústav. Kolekcia má anglické titulky, slovenské titulky pre nepočujúcich a audiokomentár. Jej súčasťou je aj dvojjazyčná slovensko-anglická výpravná brožúra s textami režisérky a scenáristky Zuzany Liovej, dramaturgičky projektu Ingrid Mayerovej a estetika a filmového teoretika Petra Michaloviča. Obsahuje aj biografické údaje o všetkých protagonistkách filmov. Bežná cena DVD-kolekcie Prvá je 12,50 eur, v predaji je v predajni Slovenského filmového ústavu Klapka.sk --- link na Grösslingovej ulici v Bratislave a vo vybraných dobrých slovenských kníhkupectvách. 

 Cyklus Prvá (termíny i názvy projekcií) --- link. 
 Kino Lumière --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?