Moja obľúbená hudba (V.)

Autor: Martin Droppa | 15.5.2018 o 15:05 | Karma článku: 2,70 | Prečítané:  281x

Je čas na májový osobný výber mojich obľúbených interpretov, ktorých mám rád, ktorí sú famózni - slávni, známi vo svete i u nás. Vybral som od nich kolekciu piesní, ktoré sa mi páčia.

V predchádzajúcich dieloch môjho seriálu - v marcovom - link a v aprílovom - link - dostali priestor výhradne ženské interpretky rockovej a populárnej hudby. Je čas na malú zmenu, preto dnes budú znieť zaujímavé, originálne aj krásne hlasy mužov, a k tomu jedinečná a nenahraditeľná hudba, ktorá ich - spevákov, skladateľov aj hudobníkov - sprevádza(la).
Roy Kelton Orbison (23. apríl 1936, Vernon, štát Texas, USA - 6. december 1988, Hendersonville, štát Tennessee, USA) - baladický spevák, skladateľ a gitarista. Chlapík v tmavých alebo v dymových, silne dioptrických okuliaroch, ktorý "bez mihnutia brvou," takmer bez mimiky, odspieval štyri oktávy. Obdivuhodné a v žánrovej kombinácii doslova brilantné. Aj briliantné! Roy Orbison zomrel mladý - mal 52 rokov, keď ho skolil infarkt srdca. Muž, takmer nehybne stojaci na pódiu, najčastejšie v čiernom oblečení, s gitarou, s hlasom na ktorý sa nedá zabudnúť a ktorý sa nedá nahradiť, nahral štvrťstovku štúdiových albumov (prvý v roku 1961 - Roy Orbison At The Rock House, posledný v roku 1988 - Mistery Girl). Po Royovej smrti vyšli ešte tri jeho albumy - King Of Hearts (1992), One Of The Lonely Ones (2015), zostavené aj z nevydaných nahrávok zo šesťdesiatych rokov, a reedícia albumu Mistery Girl z roku 1988, vyšla k 25. výročiu vydania pôvodnej nahrávky. Okrem toho vyšlo vyše tridsať originálnych výberoviek skladieb Orbisona a päť záznamov jeho koncertných a iných nahrávok. Od roku 1980 do roku 1998 získal šesť ocenení Grammy, okrem toho získal šesť prestížnych cien - už v roku 1987 bol zapísaný do Rock And Rollovej Siene slávy, bol ocenený na celoamerickej úrovni ako najlepší spevák aj ako najlepší skladateľ. Časopis Rolling Stone Roya Orbisona zaradil na 37. miesto v zozname najlepších umelcov všetkých čias.

Vybral som pre vás štvoricu skladieb od Roya Orbisona, ktoré nie sú chronicky známe (ako napríklad  Only The Lonely z albumu Lonely And Blue (1961) či Oh, Pretty Woman z albumu Orbisongs (1965) alebo California Blue z albumu Mystery Girl (1988) ). To sú skladby, ktoré neraz znejú aj z našich rádií, kde sa sporadicky mihne i dobrá hudba. Ako prvú ponúkam príjemnú pieseň Devil Doll z Royovho debutu Roy Orbison At The Rock House (1961). Po nej nasleduje pokojná, melodická In Dreams z rovnomenného albumu z leta 1963. Už v tejto skladbe môžeme počuť všetky charakteristické znaky Royovho speváckeho prejavu. Nasleduje nežná pesnička Here Comes The Rain, Baby z albumu Cry Softly Lonely One (1968) a na záver niečo rezké a z koncertu - orbisonovskú klasiku You Got It z albumu Mystery Girl (1988), pod ktorou je autorsky podpísaný Roy, Jeff Lynne a Tom Petty. A ako bonus dopĺňam "klipovku" I Drove All Night z Royovho albumu King Of Hearts (1992).

Lewis Allan "Lou" Reed (2. marec 1942, Brooklyn, New York, USA - 27. október 2013, Southampton, New York, USA) bol významný americký rock’n’rollový spevák, gitarista, multiinštrumentalista, hudobný skladateľ, producent, fotograf aj herec. Priateľ Václava Havla, ktorý s českou undergroundovou skupinou The Plastic People Of The Universe vystúpil v roku 2012 na festivale Pohoda - link v Trenčíne. Nezabudnuteľný koncert nezabudnuteľného umelca, ktorý tvorbou ovplyvnil mnohých hudobníkov a umelcov nielen v USA. 

Koncom novembra 1964 sa Lou Reed, dovtedy pôsobiaci v rôznych rockových kapelách, v New Yorku zoznamuje s Welšanom, multiinštrumentalistom, skladateľom, spevákom Johnom Caleom. V roku 1965 Reed a Cale zakladajú jednu z najvýraznejších a najznámejších amerických skupín - The Velvet Underground. Skupina, pôsobiaca do roku 1973 (a neskôr pár rokov v deväťdesiatych rokoch) nahrala deväť albumov, ktoré "z východného pobrežia USA" zásadne ovplyvnili rockovú hudbu nielen v celej Amerike. Lou Reed nahral dvadsať sólových albumov - prvý, s názvom Lou Reed, vychádza v roku 1972, posledný, nazvaný Hudson River Wind Meditations, vyšiel v roku 2007. Pozoruhodný je Reedov album The Raven (2003) - zhudobnená poéma Havran od básnika Edgara Allana Poa (1809 - 1849). K základnej diskografii Reeda pripočítajme i osem koncertných albumov, ktoré vyšli v rokoch 1974 až 2004. Reed, ktorý univerzitne vyštudoval angličtinu, bol nositeľom francúzskeho Radu čestnej légie a v roku 2014 bol zapísaný do Rock And Rollovej Siene slávy. 
Hudba Lou Reeda je "ťažká a vážna," jeho texty nie sú práve trikrát a viac najveselšie, sú o vážnych, aj veľmi vážnych "veciach medzi nebom a zemou," depresívnosť v nich nie je javom výnimočným. Tvorbu Lou Reeda mám rád. Podobne ako v prípade Roya Orbisona ponúkam vám Reedove skladby, ktoré u nás nie sú známe. Zabudnime na to, že by sa Lou hrával v našich rádiách - s naozaj veľmi občasnou svetlou výnimkou skladieb Perfect Day alebo Walk On The Wild Side, obe z albumu Transformer (1972). Kolekciu  mojich obľúbených skladieb od Reeda vám ponúkam vo forme koncertných záznamov alebo oficiálnych videoklipov. Ako prvá nech zaznie skladba Legendary Hearts z rovnomenného albumu z roku 1983. Druhou je My Red Joystick z albumu New Sensations (1984), treťou je Modern Dance z albumu Ecstasy (2000). Po nej ide Bus Load Of Faith z albumu New York (1989) a Nobody But You z albumu Songs For Drella (1990), v ktorej Lou speiva a hrá s Johnom Caleom. V roku 1992 Lou Reed vydáva album Magic And Loss, jeden z mojich najobľúbenejších, preto som z neho vybral dve skladby: Power And Glory - v ktorej fantastický vokál naspieval Jimmy Scott (1925 - 2014) - a Sword Of Damocles s ťažkou, (proti)drogovou témou textu. Na záver bonus: niečo rockové a do tanca - I Love You, Suzanne - z albumu New Sensations (1984).  

Thomas Earl Petty (20. október 1950, Gainesville, Florida, USA - 2. október 2017, Santa Monica, Kalifornia, USA) je mojou okľukou, ktorou sa vraciam k Royovi Orbisonovi. Hlavne preto, lebo Tom Petty často úzko skladateľsky aj interpretačne s Royom Orbisonom spolupracoval, neraz spoločne nahrávali i vystupovali. Petty, rocker pre všetky generácie, v roku 1976 založil skupinu Mudcrutch a v tom istom roku skupinu Tom Petty And The Heartbreakers. Vo februári 1988 spoluzakladaj superskupinu The Traveling Wilburys v ktorej hrali a spievali Bob Dylan (1941), George Harrison (1943 - 2001), Jeff Lynne (1947), Roy Orbison (1936 - 1988), Tom Petty (1950 - 2017) a na bicích James Lee "Jim" Keltner (1942).

Tom Petty nahral tri sólové albumy: Full Moon Fever (1989), Wildflowers (1994) a Highway Companion (2006). So svojou skupinou Tom Petty And The Heartbreakers nahral a vydal trinásť albumov, prvý s názvom Tom Petty And The Heartbreakers v roku 1976, posledný, s názvom Hypnotic Eye, v roku 2014. Britsko-americkej skupine The Traveling Wilburys vyšli dva základné albumy: Traveling Wilburys Vol. 1 (1988) a Traveling Wilburys Vol. 3 (1990). Skupine Mudcrutch vyšli dva albumy s pôvodnými nahrávkami: Mudcrutch (2008) a 2 (2016).
Od Toma Pettyho som pre vás, milé moje fanúšičky a milí moji fanúšikovia  ;-) , vybral kolekciu piatich pesničiek + bonus. Začíname skladbu American Girl z albumu Tom Petty And The Heartbreakers (1976), ktorá má milý "punkový štart a nádych." Pokračujeme ďalšou "melodikou:" The Waiting z albumu Hard Promises (1981), ktorú Tom spieva a s Eddie Vedderom z kapely Pearl Jam. Po nej ide I Won't Back Down z albumu Full Moon (1989) a typická "prettyovka" Mary Jane's Last Dance z albumu The Live Anthology (2009). Z albumu Traveling Wilburys Vol. 3 (1990) som vybral rýdzo Tomovu pesničku Cool Dry Place. A bonus? End Of The Line - záverečnú z albumu Traveling Wilburys Vol. 1 (1988).
Tak, a to by bolo všetko. Teraz premýšľam, s čím prísť presne o mesiac, 15. júna. Mám nápad: Chceli by ste "po á" punk alebo "po bé" inštrumentálky? Pretože máme demonahrávku demokraciu, tak "dávam hlasovať" - napíšte do diskusie, či a) alebo či b). A aby ste sa pri tom nenudili, tak dávam ešte jednu - ale už naozaj záverečnú - takú "motivačnú," že prečo chodiť do fitka a prečo nezabúdať na to, že ide leto, čas "lastminútiek" a  dovoleniek  :-)  Užívajte si dní i nocí - i s výbornou hudbou, ktorú máte radi a rady.  

 ~• ~• ~•    ~• ~• ~•  


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dostali sme sa do civilizačnej pasce (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi priateľmi a spojencami, bez motivácie a plánu, bez peňazí.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Teraz Šefčoviča nastrkajú všade

Do prezidentskej zápletky už chýba len Danko.


Už ste čítali?