reklama

Dušan Hanák - jubilujúci režisér

• Dušan Hanák - významný slovenský filmový režisér - sa v piatok 27. apríla 2018 dožíva 80. narodenín. V Kine Lumière pri tej príležitosti uvedú pôvodnú verziu jeho filmu 322. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Okrúhle životné jubileum Dušana Hanáka si v bratislavskom Kine Lumière na Špitálskej ulici v pripomenieme verejnou projekciou celovečerného režijného debutu Dušana Hanáka - filmu 322 z roku 1969. Dušan Hanák za tento film získal Grand Prix na XVIII. Medzinárodnom filmovom festivale v Mannheime. Piatkové uvedenie filmu v Kine Lumière bude výnimočné, pretože na strieborné plátno sa dostane pôvodná, necenzurovaná verzia filmu. Okrem toho sa na podujatí zúčastní aj Dušan Hanák (27. apríl 1938, Bratislava). Slávnostnú projekciu pripravil a organizuje ju Slovenský filmový ústav a Slovenská filmová a televízna akadémia.
  Podujatie sa uskutoční v pondelok 30. apríla o 19:00 hodine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Filmový režisér a scenárista Dušan Hanák.
Filmový režisér a scenárista Dušan Hanák. (zdroj: Zdroj: www.dafilms.cz)

 Film o živote, o hľadaní šťastia a miesta medzi ľuďmi (nakrútený podľa novely Potápača priťahujú pramene mora, autor Ján Johanides, 1969, aj autor scenára filmu) rozpráva príbeh človeka, ktorý cez hrozbu nevyliečiteľnej choroby prehodnocuje svoj život, svoje hodnoty aj ideály. Chápe chorobu ako trest za nehumánne činy, ktorých sa dopustil v 50. rokoch. V životnej kríze a v pokuse o vlastnú očistu naráža v kontakte s realitou na bariéru ľahostajnosti, nezáujmu, individuálneho aj kolektívneho sebectva. So svojou chorobou aj so životom sa však musí vysporiadať sám. „Literárna postava kuchára Lauka nemala žiadne politické pozadie. Prišiel som s motívom viny hlavného hrdinu, ktorý sa kedysi angažoval v čistkách a v akcii združstevňovania a zaujal ma rozpor, že táto postava by mohla byť dobrým človekom,“ spomína na film Dušan Hanák. „Pomáhal mi pri tom aj môj silný osobný pocit relativity hodnôt. Navyše, v tom období sa akosi nehodilo, aby vo filme mladého režiséra bol ústrednou postavou komunista. Moji kolegovia z novej vlny mali rovnako ako ja iné kritérium hodnôt – boli sme zameraní na život autentických ľudí z ulice, a k nim stranícki funkcionári nepatrili,“ povedal režisér pred pár rokmi pri vydaní filmu 322 na DVD.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pôvodný plagát k filmu 322.
Pôvodný plagát k filmu 322. (zdroj: Autor: Ján Meisner, 1969. Zdroj: © Slovenský filmový ústav – fotoarchív.)

 V Kine Lumière sa premietne pôvodná, necenzurovaná verzia filmu, ktorú Slovenskému filmovému ústavu poskytli z archívu festivalu v Mannheime. Režisér Dušan Hanák si na jeho uvedenie na festivale v roku 1969 spomína v pripravovanom rozhovore do tohtoročného májového čísla mesačníka Film.sk„Krabice s filmom, prikryté šatami, previezla cez hranice v kufri svojho auta pani Vaillant, riaditeľka MFF v Mannheime. Na tom festivale chceli mať svoje filmy mladí režiséri z celého sveta. Pani Vaillant odmietla vyhovieť žiadosti vedenia Československého filmu, aby bol film 322 vyradený zo súťaže. Film získal Veľkú cenu a vybrali ho do sekcie Týždeň kritiky v Cannes.“ Pôvodná verzia z Mannheimu sa premietne v Kine Lumière aj vďaka tomu, že „v Mannheime si podľa stále platných pravidiel ponechali slovenskú kópiu filmu 322 vo svojom archíve. V období zverejnenia Charty 77 bola uvedená v oficiálnom programe disidentského ročníka MFF v Benátkach. Festival v Mannheime v priebehu normalizácie upozorňoval aj v rozhlasových vysielaniach Slobodnej Európy na diskrimináciu režisérov československej novej vlny,“ dodáva režisér.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ikonický záber z filmu 322.
Ikonický záber z filmu 322. (zdroj: Zdroj: © Slovenský filmový ústav – fotoarchív.)

 Režisér a scenárista Dušan Hanák po absolvovaní štúdia réžie na pražskej FAMU pracoval od roku 1965 v Štúdiu krátkych filmov a od roku 1968 v Štúdiu hraných filmov v Bratislave. Nakrútil dvadsať krátkometrážnych dokumentárnych filmov, napríklad Artisti, Učenie, Výzva do ticha (všetky 1965), Prišiel k nám Old Shatterhand (1966), Omša (1967), Deň radosti (1972) a ďalšie, ktoré získali významné domáce i zahraničné ocenenia v Oberhausene, Montevideu, na Bienále mladého umenia v Paríži a na mnohých ďalších festivaloch. Dlhometrážne filmy začal nakrúcať až po okupácii Československa, pričom viaceré z nich boli ihneď po svojom vzniku zakázané. „Možno som bol jediný režisér v Československu, ktorému v rôznych obdobiach normalizácie dali do trezoru tri filmy, ak nehovorím o tých krátkometrážnych,“ spomína si Dušan Hanák vo Film.sk na možnosti doby, v ktorej jeho filmy vznikali, dodávajúc, že: „v minulom režime bolo najťažšie presadiť to, o čom všetci vedeli a nesmelo sa o tom hovoriť. V postavách mojich filmov je zakotvená túžba po slobode, možno preto ich zakazovali.“ Hanákov dlhometrážny dokumentárny film Obrazy starého sveta (1972) o ľuďoch žijúcich na okraji civilizácie, ktorý dodnes patrí k najviac uvádzaným slovenským filmom copyrightovo viazaným na Slovenský filmový ústav, sa premietal až po jeho sedemnásťročnom nútenom pobyte v trezore. Tento film získal nomináciu na Oscara, festivalové ocenenia Zlatý sestercius v Nyone, Grand Prix v Mníchove, Alcan Prize v Montreale, Cenu Don Quijote, Cenu Asociácie losangeleských filmových kritikov za najlepší dokumentárny film a celý rad iných ocenení. Medzinárodný úspech získali aj jeho hrané filmy Ružové sny (1976) a ďalší zakázaný film Ja milujem, ty miluješ (1980), ktorý bol uvedený až po ôsmich rokoch od svojho vzniku na MFF v Berlíne, kde získal Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu. V roku 1995 nakrútil Hanák svoj druhý dlhometrážny dokument Papierové hlavy o vzťahu občana a moci, za ktorý získal hlavnú cenu Golden Spire na MFF v San Franciscu. Retrospektívy jeho filmov sa konali v San Reme, v La Rochelle, v Châteauroux, v Paríži, v Berlíne, v Lipsku, v Chicagu, v Múzeu moderného umenia v New Yorku a v mnohých amerických mestách a na univerzitách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Záber z filmu 322.
Záber z filmu 322. (zdroj: Zdroj: © Slovenský filmový ústav – fotoarchív.)

 Projekcia filmu 322 Kine Lumière pri príležitosti Hanákovho jubilea sa uskutoční za jeho osobnej účasti a ako predfilm sa premietne filmová feéria o „nájazde“ cudzincov do našej domoviny a problémoch s nimi - film Prišiel k nám Old Shatterhand (1966), pri ktorom sa Dušan Hanák podľa vlastných slov prvýkrát stretol s cenzúrou. „Počas jeho premietania na festivale v Karlových Varoch sa ozývali salvy smiechu, ale nesmel byť ocenený, aj ho stiahli z distribúcie,“ hovorí. Slávnostné „laudatio“ režisérovi prednesú scenárista a spisovateľ Dušan Dušek a režisér a herec Juraj Nvota. Počas večera sa uskutoční aj krst aktuálne vydaných DVD nosičov Hanákových filmov Tichá radosť (1985) a Súkromné životy (1990). Od 30. apríla 2018 do konca mája bude v Kine Lumière inštalovaná výstava Hanákových fotografií.

Záber z filmu Prišiel k nám Old Shatterhand.
Záber z filmu Prišiel k nám Old Shatterhand. (zdroj: Zdroj: © Slovenský filmový ústav – fotoarchív.)

 Dušan Hanák získal viacero ocenení. V roku 2004 bol ocenený štátnym vyznamenaním Pribinov kríž I. triedy „za mimoriadne významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky“, v roku 2006 získal Cenu za celoživotné dielo (Award to the Career) na Medzinárodnom filmovom festivale umeleckých filmov v Bergame, v roku 2011 Cenu Stredoeurópskej iniciatívy za celoživotné dielo na filmovom festivale v Terste a v roku 2014 Cenu za výnimočný prínos svetovej kinematografii na 18. medzinárodnom filmovom festivale v Sofii. V minulosti bol aj predsedom Asociácie slovenských filmových režisérov, zakladajúcim prezidentom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a pôsobil aj ako pedagóg na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave.
Môj súvisiaci článok (nielen) o Dušanovi Hanákovi --- link. 
 Viac informácií o Dušanovi Hanákovi --- link. 
 Viac informácií o filme 322 --- link. 
 Kino Lumière --- link. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu