Viktor Kubal v krabici

Autor: Martin Droppa | 16.4.2018 o 22:22 | (upravené 16.4.2018 o 22:47) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  700x

Viete čo spája Viktora Kubala s Alfredom Hitchcockom, s Davidom Lynchom, s Fritzom Langom alebo s Andrejom Tarkovským - okrem toho, že sú to svetoznámi, významní filmoví tvorcovia?

Viktor Kubal - presnejšie jeho filmy - budú slovenskú kinematografiu a slovenskú kultúru reprezentovať v súťaži o najlepšie Blu-ray a DVD vydanie archívnych filmov. Stane sa tak na XXXII. ročníku prestížneho festivalu archívneho filmu Il Cinema Ritrovato --- link, ktorý sa od 23. júna do 1. júla 2018 uskutoční v severotalianskom meste Bologna. Slovensko bude na súťaži zastupovať reprezentatívna kolekcia diel Viktora Kubala, zostavená z animovaných filmov Zbojník Jurko (1976), Krvavá pani (1980) a z trinástich krátkometrážnych snímok z dielne Viktora Kubala. Všetky filmy prešli odborným, starostlivým procesom digitálneho reštaurovania, na Blu-ray nosičoch sú doplnené titulkami v siedmich jazykových verziách.

 Európsky festival archívneho filmu Il Cinema Ritrovato v Bologni je jedným z najväčších svetových festivalov zameraných na archívne diela, ich obnovu a prezentáciu. Každoročne vyhlasuje súťaž Il Cinema Ritrovato DVD Awards o najlepšie Blu-ray a DVD vydania archívnych filmov starších ako tridsať rokov s cieľom zviditeľniť vydávanie dôležitých archívnych diel z celého sveta na DVD a Blu-ray nosičoch. Ceny sa aj tohto roku budú udeľovať v piatich kategóriách: najlepšie DVD alebo Blu-ray vydanie – Cena Petra von Bagha,* najlepšie samostatné vydanie filmu, najlepší bonusový materiál, najlepší objav zabudnutého filmu a najlepšia filmová kolekcia. *Kari Peter Conrad von Bagh (1943 - 1914) bol významný fínsky filmový historik a režisér, riaditeľ Fínskeho filmového archívu, spoluzakladateľ a riaditeľ filmového festivalu Midnight Sun Film Festival, od roku 2001 bol umeleckým riaditeľom festivalu Il Cinema Ritrovato v Bologni. 

 „Blu-ray kolekcia Best of Viktor Kubal, vydaná Slovenským filmovým ústavom v jeseni 2017, bola v rámci súťaže nominovaná do úzkeho výberu finalistov,“ hovorí Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu, dodávajúc: „Digitálne zreštaurované dielo legendy slovenského animovaného filmu Viktora Kubala sa tak dostalo do spoločnosti diel velikánov svetovej kinematografie akými bez pochýb sú  Billy Wilder, Alfred Hitchcock, Jean-Luc Godard, Fritz Lang, Sergej Paradžanov, Marcel Carné, Andrej Tarkovskij, Jean-Pierre Melville alebo David Lynch. Slovenský filmový ústav ako vydavateľ kolekcie bude v Bologni súťažiť o prestížne ceny so svetovou vydavateľskou špičkou Arrow Films Distribution, BFI, Carlotta Films, The Criterion Collection, Lobster Films, Second Run, Pathé či Studiocanal." Všetky filmy v „kubalovskej“ kolekcii prešli procesom digitálneho reštaurovania. Blu-ray nosiče majú sedem jazykových verzií, voliteľné titulky majú anglické, nemecké, francúzske, španielske, talianske, ruské a pre nepočujúcich aj slovenské, nosiče obsahujú aj audiokomentár pre nevidiacich. Súčasťou kolekcie je dvojjazyčný booklet s filmografiou Viktora Kubala a s rozsiahlou štúdiou Rudolfa Urca Kubalov rok 2017.

 Festival Il Cinema Ritrovato organizuje Cineteca di Bologna od roku 1986. Vznikol ako trojdňové podujatie, ktoré sa postupne rozrástlo na renomovaný festival. Počas deviatich dní tento rok predstaví archívne filmy v zreštaurovanej digitalizovanej verzii na takmer 400 projekciách. O držiteľoch cien, o ktoré sa uchádza aj Blu-ray kolekcia Best of Viktor Kubal, rozhodne počas festivalu šesťčlenná porota z filmových odborníkov, ktorú tvoria Lorenzo Codelli, Philippe Garnier, Pamela Hutchinson, Miguel Marías, Shivendra Singh Dungarpur na čele s filmovým kritikom a festivalovým konzultantom Paolom Mereghettim. Ceny budú vyhlásené na slávnostnom ceremoniáli vo štvrtok 28. júna 2018.
Ak máme odpovedať na otázku z perexu článku, môžeme s radosťou a s hrdosťou skonštatovať, že dielo Viktora Kubala sa vďaka precíznej, dlhotrvajúcej práci našich odborníkov zo Slovenského filmového ústavu dostáva vďaka festivalu Il Cinema Ritrovato do sveta, medzi filmových divákov, obdivovateľov hodnotnej kinematografie.
 Zoznam finalistov  Il Cinema Ritrovato DVD Awards 2018  --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?