Pozor! Kotlebovci sú na vzostupe!

Autor: Martin Droppa | 10.4.2018 o 11:11 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  1316x

Z najnovších výsledkov prieskumu predvolebných preferencií (agentúra AKO, apríl 2018) je okrem iného zrejmé, že strana Smer - SD si pohoršila. Na druhej strane Kotleba - ĽSNS zaznamenáva úspech.

Ak by sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky uskutočnili už v apríli tohto roku, zvítazila by v nich strana Smer - SD so ziskom 20,7 percenta hlasov. Strana Roberta Fica by "utrpela výhru" aj napriek tomu, že v porovnaní s podobným prieskumom agentúry AKO z februára tohto roka by jej preferencie klesli až o rovné 4 percentá - čo nie je zanedbateľný pokles. Iný súčasný parlamentný subjekt, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - by sa v prípadných aprílových voľbách dostal do parlamentu s výrazným ziskom 10 percent, čo je oproti februáru, keď kotlebovcom prieskum ukázal 8,2 percenta, slušný a alarmujúci nárast preferencií o 1,8 percenta. Súčasná koaličná Slovenská národná strana by sa teraz dostala do parlamentu so ziskom 10,7 percenta, čo je oproti februárovým preferenciám na úrovni 9,9 percenta nárast o 0,8 percenta. Koaličný Most - Híd by si v aprílových voľbách pohoršil, ale do parlamentu by sa dostal so ziskom 5,6 percenta hlasov, čo je v porovnaním s prieskumom vo februári, keď mal preferencie 6,3 percenta, strata o 0,7 percenta.
Prieskum agentúry AKO sa uskutočnil telefonicky od stredy 4. apríla do soboty 7. apríla 2018 na vzorke 1 000 respondentov. Pracovníci agentúry zisťovali koho by respondenti išli voliť a čítali im "ponuku" všetkých politických subjektov v náhodnom poradí. Z prieskumu vyplynulo, že voliť by určite išlo 69,8 percenta opýtaných, určite by voliť nešlo 12,7 percenta opýtaných. Nerozhodných voličov bolo medzi respondentmi 17,5 percenta.

Tak si to zhrňme: Smer - SD = pokles preferencií, SNS = nárast preferencií, Most - Híd = pokles preferencií, Kotleba - ĽSNS = nárast preferencií. V komplexnom výsledku sa ale v podstate nič nezmenilo, je to tak, ako som o tejto téme na blog písal v piatok 30. marca v článku Predčasné voľby? Teraz? Radšej nie! --- link. Už vtedy som upozornil na to, že kotlebovci budú rásť a budú v prípade či už predčasných alebo riadnych parlamentných volieb percentuálne posilnení. Prečo? Uvažujem jednoducho. Predstavme si, že na Slovensku existujú nespokojní drlhoroční voliči strany Smer - SD, ktorí náhle pocítili veľkú potrebu vykašľať sa na celý Smer - SD aj s jeho Robertom Ficom na čele. Ich dôvody môžu byť rôzne, ale nepredpokladám, že by tým hlavným dôvodom bola dvojnásobná vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, dokonca nepredpokladám, že tým dôvodom je akési ich uvedomenie sa - napríklad pod vplyvom zhromaždení Za slušné Slovensko. Smeráci a ficovci nie sú stotožnení s tým, čo sa na zhromaždeniach hlása a hlavne za zhromaždeniami vidia nepriateľov Slovenska, ktorých reprezentuje prezident Andrej Kiska - pre nich neprijateľná postava a nedôveryhodný politik. Logicky potom nie sú stotožnení ani s rekonštrukciou vlády (ak sa vôbec o tej symbolickej úprave vládneho mejkapu ako o rekonštrukcii vlády dá hovoriť) a hlavne nie s tým, že si ju "vyžiadala ulica a prezident." Súčasne títo skalní voliči Smeru - SD a Roberta Fica, Roberta Kaliňáka & Co. vedia, dobre šípia, že je "akýsi čas" na to, aby akože zmenili svoje názory a presadli si na inú stoličku svojich volebných preferencií. S otázkou komu venovať svoj volebný hlas sa príliš netrápia - hodia ho alebo národniarom alebo kotlebovcom. To sú pre nich vierohodné strany. Voličom strany Smer - SD národniari i kotlebovci ponúkajú relevantný program v mnohom sa prelínajúci s programom, s tézami, s myšlienkami strany Smer - SD. Volič Roberta Fica stále verí Robertovi Ficovi, ale aby sa nepovedalo, bude voliť "zmenu" - teda SNS alebo kotlebovcov.  Volič Smeru - SD názorovo preniká, často splýva s názormi národniarov a kotlebovcov. Z týchto pohľadov musí byť každému zrejmé, že volič strany Smer - SD, fanúšik Roberta Fica, nebude voliť "liberálnu" stranu Sloboda a Solidarita ani stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti - NOVA s lídrom a s "osobnosťami" vo svojich názoroch nečitateľnými a v činoch nepredvídateľnými. 

Za nárastom preferencií kotlebovcov treba, podľa mňa, hľadať aj iný "slovenský fenomén" - prvovoličov a  tých mladých ľudí, ktorí majú dnes okolo 16 - 17 rokov. Mnohí sa prejavujú ako "odporcovia štandardných politických strán a politikov" a zastávajú pokrútené, zdeformované názory na kotlebovcov ako na "neštandardných a správnych politikov" a stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko vnímajú ako "spasiteľov" na politickej scéne. Aj preto, lebo sa títo mladí ľudia stotožňujú s iniciatívami kotlebovcov aby Slovensko vystúpilo z Európskej únie a z NATO. Fatálne dôsledky, ktoré by takýto krok vystúpenia pre Slovensko znamenal, si premnohí mladí ľudia vôbec neuvedomujú - už len preto, lebo (našťastie pre nich) nezažili neslobodný, totalitný komunistický režim spred roka 1990 a doma pravdepodobne "musia" počúvať staro-rodičovské znôšky spomienkového optimizmu, postaveného na nekonečnom porovnávaní cien litra mlieka, krabičky cigariet, bochníka chleba a štyroch špekáčikov za socializmu a dnes. K tomu sa pridá tvrdenie rodinných "autorít" ako nám bolo fajn počas vojnového "slovakštátu," kde si každý hovel, mal sa fajn a bol poriadok. Komu (arizátorom, gardistom) bolo fajn a za akú cenu (deportácie židovského spoluobyvateľstva, lúpenie ich majetku, vraždenie nielen Židov - viď vápenka v Nemeckej...) - tak o tom sa už doma málokde mladým rozpráva. Do toho treba pridať aj pretrvávajúce, narastajúce a veľmi nebezpečné extrémistické nálady našej mládeže --- link a máme verný obraz o tom, ako nebezpečne to majú mnohí naši mladí v hlavách pomotané a vybielené.

Ak sa niekto domnieva, že sa nič nedeje a že nad rastom preferencií kotlebovcov stačí mávnuť rukou a otočiť sa k nim chrbtom, tak sa mýli. Kotlebovci sa v NR SR navonok správajú "poslušne," nie sú nápadní, zdá sa, že aj vo výrokoch za "kecpultom" sa krotia. Ticho podporujú (viď ich hlasovania) vládnu koalíciu a hlavne Smer - SD. Škandály, ktoré sa občas okolo nich omotajú, nie sú stredobodom dní a nie sú v hľadáčikoch veľkých záujmov médií. To všetko kotlebovcom vyhovuje - tá hra na "neštandardnú politickú stranu" im prináša ovocie. Aj v dvojcifernom percente preferencií. Domnievam sa preto, že by sme nemali byť prekvapení, keď jedného dňa budú preferencie kotlebovcov útočiť na + / - 15-percentnú hranicu. Čo sa v takom prípade môže stať? Napríklad aj to, že sa kotlebovci dostanú do koalície a budú si nárokovať nejaké ministerské posty, aspoň jeden post. A ako ich, kotlebovcov, poznáme, o post ministra propagandy kultúry záujem mať nebudú.

 Čo s tým, teda čo s kotlebovcami? Podľa mňa treba dať túto extrémistickú stranu čo najskôr mimo zákon. V máji 2017 (teda takmer pred rokom!) podal generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár návrh na rozpustenie strany Kotleba - ĽSNS --- link. Dôvod? Okrem iného aj ten hlavný: podľa prokuratúry "cieľom strany Kotleba - ĽSNS je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike." Prešiel takmer rok - a nič sa neudialo, kotlebovci sú stále, ako strana, de jure "v poriadku." Ak sa teda zo strany Generálnej prokuratúry SR rýchlo nič nezmení, môžeme v súčasnej politicko - spoločenskej situácii na Slovensku očakávať, že kotlebovci budú silnieť a dostane sa im stále viac kariet, s ktorými budú hrať šialenú hru aj o budúcnosť Slovenska.
 Aktuálne výsledky prieskumu predvolebných preferencií agentúry AKO --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Imrecze na lopate, prvý slovenský islamista a piknik v Košiciach (Schutzov týždeň)

Na reguláciu zostáva už len populizmus.

EKONOMIKA

Zavreté účty, odídený premiér. O čom bola Panama Papers

Najvýraznejši zistenie zo Slovenska bolo o akcionárovi poisťovne Dôvera.


Už ste čítali?