Zvláštny prípad Marián Kuffa

Autor: Martin Droppa | 18.3.2018 o 20:02 | (upravené 20.3.2018 o 11:53) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  32651x

V roku 2007 som ako reportér týždenníka .týždeň navštívil Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach a jeho zakladateľa, rímskokatolíckeho kňaza Mariána Kuffu. Príbeh kňaza ma vtedy očaril. Ako je to teraz?

Vtedy, v spišských Žakovciach, pod Vysokými Tatrami, v obzvlášť mrazivom februári 2007, ma zaujali tri skutočnosti: osobný príbeh kňaza Mariána Kuffu, potom to, ako z ruín roky nefunkčnej družstevnej sýpky a z rozpadnutých hospodárskych budov vystaval originálne, unikátne sociálne zariadenie a napokon to, ako nezištne pomáhal vtedy dvom stovkám bezdomovcov, sociálne odkázaným, ľuďom na dne bytia. Príbeh kňaza Kuffu a príbeh jeho Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach vtedy imponoval viacerým a bol aj stredobodom záujmu médií. Vtedy sa mi zdalo, nie - nezdalo sa mi to, bol som o tom presvedčený - že to, čo robí Marián Kuffa je veľmi úprimné, osožné, ľudské i šľachetné.

Preleteli roky - medzi iným poznačené aj našťastie nie dlhým "poslancovaním" Štefana Kuffu, brata Mariána Kuffu. Štefan Kuffa sedel v Národnej rade Slovenskej republiky za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti, neskôr sa stal členom Kresťanskodemokratického hnutia. Ako poslanec sa "preslávil" až extrémne konzervatívnymi názormi, ale aj legislatívnymi návrhmi - napríklad takým, aby ženy, ktoré sa rozhodli pre interrupciu, boli za to trestne zodpovedné a postavené pred súd. Štefan Kuffa sa nevhodne "preslávil" aj fyzickým konfliktom, keď v roku 2015 hrubo napadol vtedy 79-ročnú babku --- link, čo zaujalo hlavne bulvárne médiá. V tom čase som začínal mať akési neurčité pochybnosti o "čistom srdci" kňaza Mariána Kuffu.
Späť k Mariánovi Kuffovi. Dlhé roky som mu nevenoval pozornosť, nebol na to dôvod. Až donedávna, keď som ostal prekvapený tým, ako sa útočne, netolerantne aj s verbálnou agresiou vyjadril vo svojich kázňach a prejavoch proti Istanbulskému dohovoru. Keď sa s dešpektom vyjadroval proti homosexuálom, proti akejsi takzvanej "homoloby." Keď hovoril o tom, že  "homosexuáli sú genocídou národa," alebo že "tieto prasatá treba referendom zahnať naspäť do prasačinca." Nie - nejdem vymenovávať dávnejšie i nedávnejšie vyjadrenia Mariána Kuffu. Nie je to potrebné. O inom chcem napísať. 

Dnes (18. marca 2018) som si v záhlaví hlavnej webstránky parlamentnej politickej strany kotlebovcov Ľudová strana Naše Slovensko všimol nápadný odkaz: "Odporúčame vám - darujte 2 % z dane Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach pod vedením otca Mariána Kuffu." Oznam, umiestnený na webe pravicovoextrémistického politického subjektu, ma nepríjemne prekvapil. Na jednej strane som si vedomý toho, že Marián Kuffa vo svojom inštitúte v Žakovciach určite pomáha bezdomovcom, ľuďom v núdzi a na okraji spoločnosti - ale na druhej strane nerozumiem tomu, prečo so žiadosťou o 2 % z daní oslovuje práve priaznivcov kotlebovcov. Podľa mňa sa tak Marián Kuffa jasne a transparentne zaradil medzi tých, s ktorými mnohí z nás pre ich názory, politiku aj mnohé činy nesúhlasia. Hlavná otázka znie: Podporiť alebo nepodporiť 2 % zo svojich daní niekoho, koho propagujú kotlebovci a vyhovieť tak ich nepriamej žiadosti na ich oficiálnej webstránke? Potrebuje Marián Kuffa podporu kotlebovcov - aj keď, zdalo by sa, že nepriamu? Aj keď nepochybujem o tom, že v Inštitúte Krista Veľkňaza v Žakovciach takto získané peniaze použijú na dobrú vec (rád tomu uverím), 2 % z mojich daní do Žakoviec nepôjdu. Preto, lebo nechcem mať nič spoločné s tými, ktorí majú čokoľvek spoločné s kotlebovcami. 

Dôležité upozornenie - vyhlásenie Inštitútu Krista veľkňaza prostredníctvom Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska z utorka 20. 3. 2018 o 08:00 hod.: 
Bratislava 20. marca (TK KBS) Inštitút Krista veľkňaza vydal vyhlásenie k banneru, ktorý zverejnila stránka http://www.naseslovensko.net. Vyhlásenie prinášame v plnom znení.
Vyhlásenie Inštitútu Krista veľkňaza k banneru na stránke http://www.naseslovensko.net
Otec Marián Kuffa a  Inštitút Krista Veľkňaza nikdy nepropagoval žiadnu svoju zbierku verejným spôsobom, a preto, keď sa dozvedel o tom, že niekto zverejnil na stránke www.naseslovensko.net a v letáku propagáciu zbierky na 2 % z daní žiadal jeho zástupca už pred týždňom o to, aby bol tento propagačný materiál stiahnutý. Zatiaľ sa tak nestalo.
Nerobíme žiadne verejné zbierky, lebo veríme, že Pán sa o svoje dielo postará. Ďakujeme všetkým, ktorí si svojim darom spomenuli na tých najslabších a opustených.
TK KBS informoval Inštitút Krista Veľkňaza

  Zdroj: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180320012 --- link  
 Autorova poznámka:  Od publikovania môjho článku prešli viac než dva dni. Nielen ja som sa neúspešne snažil zistiť stanovisko Mariána Kuffu k téme banneru na webstránke ĽSNS a totožnej reklame v tlačovinách ĽSNS. Vysvetlenie prichádza až teraz - domnievam sa, že možno aj vďaka môjmu článku. Marián Kuffa sa vo vyhlásení od reklamy na webe a v tlačovine ĽSNS dištancuje - som tomu úprimne rád.  Ak v tejto súvislosti sa Mariáovi Kuffovi ospravedlňujem, podobne aj rozhorčeným čitateľkám a čitateľom. Je na rade ĽSNS - ich sa teraz treba spytovať, prečo je sporný a Mariánom Kuffom neobjednaný banner stále zverejnený na hlavnej webstránke ĽSNS: http://www.naseslovensko.net --- link - aj v tomto okamihu, 20. 3. 2018 o 11:53 hodine - a to napriek tomu, že Marián Kuffa žiadal "pred týždňom" o jeho stiahnutie. 

súvisiaci článok:
 moja reportáž o Mariánovi Kuffovi z časopisu .týždeň Dobrý vlk medzi ovačkami --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.


Už ste čítali?