Ktorý slovenský film je najlepší?

Autor: Martin Droppa | 10.3.2018 o 15:51 | Karma článku: 3,20 | Prečítané:  555x

Na Slovensku sa nakrúca stále viac slovenských alebo slovensko-koprodukčných filmov. V ostatných dvoch, troch rokoch ich vzniklo takmer tridsať - a to je dobrá správa pre milovníkov kinematografie.

Podobne ako v zahraničí, aj na Slovensku sa od istého času udeľujú národné filmové ceny. Vo Francúzsku sa udeľuje Cézar, v Taliansku David, v Spojených štátoch amerických Oscar, v Nemecku Zlatý medveď, v Českej republike Český lev... Na Slovensku sa od roku 2004 udeľuje Národná filmová cena Slnko v sieti. V roku 2004 ju za celoživotný prínos slovenskej kinematografii získal režisér Juraj Herz. Prvé slávnostné udeľovanie cien Slnko v sieti sa uskutočnilo 8. decembra 2006 - Slovenská filmová a televízna akadémia nimi ocenila domácu filmovú tvorbu z rokov 2004 a 2005. Národné filmové ceny Slnko v sieti sú určené na ocenenie najkvalitnejších filmov a tvorivých výkonov slovenskej kinematografie. Organizátorom a garantom podujatia je Slovenská filmová a televízna akadémia - verejnoprospešná záujmová organizácia, združujúca významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry. Názov ceny - Slnko v sieti - je odkazom na prelomový film československej kinematografie šesťdesiatych rokov a jedno z najvýznamnejších slovenských filmových diel - na film Slnko v sieti (réžia Štefan Uher, 1962, premiéra 15. februára 1963). Autorom umeleckého návrhu a samotnej ceny Slnko v sieti  je umelecký sklár, magister umenia Oliver Leššo. 

O tom, kto dostane jednu z cien Slnko v sieti, môže už druhý raz v histórii udeľovania tejto národnej filmovej ceny rozhodovať aj široká verejnosť - samotní diváci, návštevníci kín. Divácku cenu v minulom roku získal film Učiteľka (slovensko-česká koprodukcia, réžia Jan Hřebejk, 2016), ktorý získal aj hlavnú cenu Slnko v sieti 2017 za najlepší hraný film. Diváci môžu do 31. marca 2018 rozhodnúť o najlepšom filme zo všetkých prihlásených hraných, dokumentárnych aj animovaných snímok. Svojho víťaza vyberú z celkového počtu 27 filmov, z toho je 12 hraných, 10 dokumentárnych a 5 animovaných filmov. O víťaza v diváckej ankete sa uchádzajú aj filmy, ktoré sa neprebojovali do užšej nominácie akademikov. Divácka cena tak bude zaujímavou konfrontáciou vkusu zástupcov filmovej a televíznej akademickej obce s divákmi. Záujemcovia o hlasovanie v diváckej ankete môžu dať svoj hlas hlasovaním na internetovej stránke Slovenskej filmovej a televíznej akadémie pod linkom

Slnko v sieti - Divácka cena

Hlasovanie trvá do 31. marca a po jeho ukončení akadémia v utorok 3. apríla vyžrebuje jedného z hlasujúcich, ktorý získa dva cinepassy a ubytovanie pre dve osoby na Art Film Fest Košice 2018 na dve noci (podľa vlastného výberu) v termíne od 15. júna do 23. júna 2018. Ďalší dvaja vyžrebovaní dostanú vecné ceny v podobe filmových publikácií a DVD-nosičov so slovenskými filmami. Všetci vyžrebovaní sa zároveň zúčastnia slávnostného ceremoniálu Slnko v sieti, ktorý sa uskutoční v piatok 6. apríla 2018 o 20:20 hodine v bratislavskej Starej tržnici. Prenos z podujatia bude vysielať verejnoprávna Jednotka RTVS.

Počas slávnosti budú udelené ceny vo všetkých 17 kategóriách vrátane Ceny za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii. V kategórii Najlepší hraný film sa bude o Slnko v sieti uchádzať film Čiara (réžia Peter Bebjak, 2017), nominovaný v trinástich kategóriách, film Piata loď (réžia Iveta Grófová, 2017) s desiatimi nomináciami a film Špina (réžia Tereza Nvotová, 2017) so šiestimi nomináciami. V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované snímky Diera v hlave (réžia Robert Kirchhoff), Mečiar (réžia Tereza Nvotová a film Ťažká duša (réžia Marek Šulík). Nominácie v kategórii Najlepší animovaný film majú snímky Lichožrúti (réžia Galina Miklínová), Ocko hrdina zo série Websterovci (réžia Katarína Kerekesová a "animák" Žltá (réžia Ivana Šebestová).


 Odovzdávaniu národných filmových cien Slnko v sieti bude tento rok predchádzať prehliadka Týždeň slovenského filmu, ktorá sa uskutoční v dňoch 9. apríla – 15. apríla 2018 v bratislavskom Kine Lumière a súbežne v ďalších slovenských mestách. Prehliadka ponúkne slovenské filmy, ktoré mali premiéru v roku 2017 a aj prihlásené i nominované filmy na cenu Slnko v sieti. Pripravený je aj bohatý sprievodný program. Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia. Spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska a Slovenský filmový ústav. Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky a finančne ho podporili Audiovizuálny fond, autorská spoločnosť LITA a Slovenská pošta. Myšlienku projektu podporila aj Nadácia Tatra banky.
dôležité linky:
 Slnko v sieti 2018 
 Všetky nominácie na národnú filmovú cenuSlnko v sieti za rok 2017 
 Divácka cena Slnko v sieti - hlasovanie 
 Slnko v sieti 2017 - výsledky 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Aj s tromi traktormi sa dá obsadiť Bratislava

Načo farmárom hovoriť, že zákony sú, keď ich efekt necítia.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?