Ktorý slovenský film je najlepší?

Autor: Martin Droppa | 10.3.2018 o 15:51 | Karma článku: 3,20 | Prečítané:  669x

Na Slovensku sa nakrúca stále viac slovenských alebo slovensko-koprodukčných filmov. V ostatných dvoch, troch rokoch ich vzniklo takmer tridsať - a to je dobrá správa pre milovníkov kinematografie.

Podobne ako v zahraničí, aj na Slovensku sa od istého času udeľujú národné filmové ceny. Vo Francúzsku sa udeľuje Cézar, v Taliansku David, v Spojených štátoch amerických Oscar, v Nemecku Zlatý medveď, v Českej republike Český lev... Na Slovensku sa od roku 2004 udeľuje Národná filmová cena Slnko v sieti. V roku 2004 ju za celoživotný prínos slovenskej kinematografii získal režisér Juraj Herz. Prvé slávnostné udeľovanie cien Slnko v sieti sa uskutočnilo 8. decembra 2006 - Slovenská filmová a televízna akadémia nimi ocenila domácu filmovú tvorbu z rokov 2004 a 2005. Národné filmové ceny Slnko v sieti sú určené na ocenenie najkvalitnejších filmov a tvorivých výkonov slovenskej kinematografie. Organizátorom a garantom podujatia je Slovenská filmová a televízna akadémia - verejnoprospešná záujmová organizácia, združujúca významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry. Názov ceny - Slnko v sieti - je odkazom na prelomový film československej kinematografie šesťdesiatych rokov a jedno z najvýznamnejších slovenských filmových diel - na film Slnko v sieti (réžia Štefan Uher, 1962, premiéra 15. februára 1963). Autorom umeleckého návrhu a samotnej ceny Slnko v sieti  je umelecký sklár, magister umenia Oliver Leššo. 

O tom, kto dostane jednu z cien Slnko v sieti, môže už druhý raz v histórii udeľovania tejto národnej filmovej ceny rozhodovať aj široká verejnosť - samotní diváci, návštevníci kín. Divácku cenu v minulom roku získal film Učiteľka (slovensko-česká koprodukcia, réžia Jan Hřebejk, 2016), ktorý získal aj hlavnú cenu Slnko v sieti 2017 za najlepší hraný film. Diváci môžu do 31. marca 2018 rozhodnúť o najlepšom filme zo všetkých prihlásených hraných, dokumentárnych aj animovaných snímok. Svojho víťaza vyberú z celkového počtu 27 filmov, z toho je 12 hraných, 10 dokumentárnych a 5 animovaných filmov. O víťaza v diváckej ankete sa uchádzajú aj filmy, ktoré sa neprebojovali do užšej nominácie akademikov. Divácka cena tak bude zaujímavou konfrontáciou vkusu zástupcov filmovej a televíznej akademickej obce s divákmi. Záujemcovia o hlasovanie v diváckej ankete môžu dať svoj hlas hlasovaním na internetovej stránke Slovenskej filmovej a televíznej akadémie pod linkom

Slnko v sieti - Divácka cena

Hlasovanie trvá do 31. marca a po jeho ukončení akadémia v utorok 3. apríla vyžrebuje jedného z hlasujúcich, ktorý získa dva cinepassy a ubytovanie pre dve osoby na Art Film Fest Košice 2018 na dve noci (podľa vlastného výberu) v termíne od 15. júna do 23. júna 2018. Ďalší dvaja vyžrebovaní dostanú vecné ceny v podobe filmových publikácií a DVD-nosičov so slovenskými filmami. Všetci vyžrebovaní sa zároveň zúčastnia slávnostného ceremoniálu Slnko v sieti, ktorý sa uskutoční v piatok 6. apríla 2018 o 20:20 hodine v bratislavskej Starej tržnici. Prenos z podujatia bude vysielať verejnoprávna Jednotka RTVS.

Počas slávnosti budú udelené ceny vo všetkých 17 kategóriách vrátane Ceny za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii. V kategórii Najlepší hraný film sa bude o Slnko v sieti uchádzať film Čiara (réžia Peter Bebjak, 2017), nominovaný v trinástich kategóriách, film Piata loď (réžia Iveta Grófová, 2017) s desiatimi nomináciami a film Špina (réžia Tereza Nvotová, 2017) so šiestimi nomináciami. V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované snímky Diera v hlave (réžia Robert Kirchhoff), Mečiar (réžia Tereza Nvotová a film Ťažká duša (réžia Marek Šulík). Nominácie v kategórii Najlepší animovaný film majú snímky Lichožrúti (réžia Galina Miklínová), Ocko hrdina zo série Websterovci (réžia Katarína Kerekesová a "animák" Žltá (réžia Ivana Šebestová).


 Odovzdávaniu národných filmových cien Slnko v sieti bude tento rok predchádzať prehliadka Týždeň slovenského filmu, ktorá sa uskutoční v dňoch 9. apríla – 15. apríla 2018 v bratislavskom Kine Lumière a súbežne v ďalších slovenských mestách. Prehliadka ponúkne slovenské filmy, ktoré mali premiéru v roku 2017 a aj prihlásené i nominované filmy na cenu Slnko v sieti. Pripravený je aj bohatý sprievodný program. Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia. Spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska a Slovenský filmový ústav. Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky a finančne ho podporili Audiovizuálny fond, autorská spoločnosť LITA a Slovenská pošta. Myšlienku projektu podporila aj Nadácia Tatra banky.
dôležité linky:
 Slnko v sieti 2018 
 Všetky nominácie na národnú filmovú cenuSlnko v sieti za rok 2017 
 Divácka cena Slnko v sieti - hlasovanie 
 Slnko v sieti 2017 - výsledky 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Audio Gorila, Air Danko a parížska komúna (týždeň Petra Schutza)

Marček a spol. sú už kmeňoví koaličníci.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.

PRIMÁR

Erekciu môže zachrániť pohyb. Vedci radia ako a koľko treba cvičiť

Ak muž vydrží, zmena príde do pol roka.


Už ste čítali?