C. S. I.: Kriminálka Veľká Mača

Autor: Martin Droppa | 7.3.2018 o 11:00 | (upravené 7.3.2018 o 22:27) Karma článku: 10,31 | Prečítané:  4605x

Slovensko má 5 435 343 obyvateľov. Ak odpočítame batoľatá a školopovinné deti, zistíme, že u nás žije 4 604 875 vyšetrovateľov, kriminalistov a odborníkov na všetko - od súdneho lekárstva po agrodotácie.

Samozrejme - okrem toho sú všetci politológmi, znalcami domácej, európskej a svetovej politickej scény, jej vývojov a prognóz. Okrem toho sa bez pochýb vyznajú vo svetových financiách, vo finančných trhoch, v investíciách a podobne. Ale aj, ako inak, vo filantropii. Veď predsa každý pozná meno George Soros. Kto by tohto "prekliateho" finančníka a mecenáša nepoznal - veď je to maďarský rodák židovského pôvodu a - ako povedal premiér Robert Fico, vlani sa s ním za "čudesných okolností," dokonca priamo v New Yorku (to je v Spojených štátoch amerických, bacha na to!) stretol slovenský prezident Andrej Kiska. Podozrivé, nepredstaviteľné! "V tom určite niečo bude," vzrušil sa u nás každý, kto sa o tom z telky alebo z novín dozvedel. Ten Soros nám poriadne pije krv, veď robí niečo pre nás nepredstaviteľné: svoje milióny (Alebo miliardy? To je jedno!) vráža do vzdelávania - a to nám, Slovákom, nesedí. Nám, z ktorých väčšina odmieta svojmu decku kúpiť nejakú učebnicu alebo k vyučovaniu v škole potrebnú knihu - lebo to je predsa povinnosť štátu! Takže 87-ročný Soros nám prekáža až tak, že si poniektorí potrebujú robiť posmech z jeho priezviska. Zaujímavé je, že nikomu neprekážajú iní miliardári na svete, ktorí zbohatli a stále bohatnú z obchodov so zbraňami = so smrťou a s nešťastím. Neprekážajú nám kadejakí zbrojní oligarchovia z ruských stepí, ani miliardári z latinskoamerických pralesov, ktorí zbohatli a bohatnú z predaja drog = zo smrti a z nešťastí. Nám prekáža len ten George Soros. Veď aj pán premiér Fico tak povedali, tak to musí byť tak a nie inak! Čo na tom, že to povedal ten istý Robert Fico, ktorého tak náhle všetci krížom-krážom po celom Slovensku urputne, do krvi nenávidia.

Poďme do Veľkej Mače. Napriek tomu, že v tomto okamihu asi nikto na Slovensku poriadne nevie ani to, v ktorom okrese a v ktorom kraji sa táto obec s asi 2 540 obyvateľmi nachádza, všetci "to tam poznajú" - asi ako doma v špajzi a v obývačke. Ako tak čítam mnohé články, hlavne od blogerov a blogeriek, mám dojem, že každý, každá už najmenej trikrát boli v tom dome hrôzy, kde sa odohrala šialená dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Je neuveriteľné, čo všetko dokážu ľudia popísať, posplietať. Neanonymne, s portrétnou fotkou pri článku. Ako píšem - Slovensko je plné špeciálnych kriminalistov, vyšetrovateľov, súdnych lekárov, znalcov strelných zbraní, odborníkov na daktyloskopiu i polohy mŕtvol. Všetci vedia všetko a - hlavne - sú o svojich "pravdách" presvedčení. Hnaní dohadmi, bulvárnymi titulkami a napokon aj veľmi emotívnymi vyjadreniami matky nebohej Martiny. Pani Zlatica Kušnírová má nespochybniteľné právo ako na smútok a pietu, tak aj na názor. Mnohé jej vyhlásenia, hlavne na adresu tímov vyšetrovateľov (aj medzinárodných) sú, podľa mňa, nekompetentné. Možno ste teraz nad mojimi slovami pohoršení či pobúrení, ale vedzte, že mne v týchto dňoch viac ako na hocičom inom záleží na tom, aby dvojnásobná vražda bola čo najskôr detailne vyšetrená a aby bol / -i zatknutý / -í páchateľ / páchatelia. Pre nič iné - len pre pokoj v rodinách Kuciakovcov a Kušnírovcov. A to nič nepíšem o tom, že sa do kauzy začal ako advokát angažovať Daniel Lipšic. Spomenul som hlavne blogerov. Bokom nenechám ani anonymnú masu diskutérov. Čítajúc mnohé ich príspevky, podľa ktorých každý vie všetko a dokopy nevedia nič, ma často privádza do stavu, ako keby som za polhodinku vypil fľašu portského. To už nepomáha ani mokrý a studený uterák na čelo. Nadobúdam stále silnejší dojem, že kadekto na Slovensku si vyšetrenie dvojnásobnej vraždy predstavuje ako nejakú epizódu z krimisérií Kosti alebo C. S. I.: Kriminálka Miami: Od nálezu mŕtvoly po zatknutie vraha a jeho predvedenie pred súd preletí asi 50 minút, prerušených reklamou na dámske vložky, na čokoládové vajíčka, na pivo a na "bankový produkt." Lenže to, čo aktuálne máme na Slovensku, to, vážené a vážení, nie je žiadna C. S. I.: Kriminálka Veľká Mača!

Politika. Ako inak, ihneď sa do celého prípadu zamontovala politika. V nedeľu 4. marca 2018 ju, podľa mňa, ako prvý začal do prípadu vsúvať prezident Andrej Kiska, keď vo svojom prejave vyzval na rekonštrukciu Ficovej vlády alebo na vyhlásenie predčasných volieb. Ten prezident, ktorému trvalo týždeň dokým sa k situácii na Slovensku vyjadril. Pretože bol na lyžovačke kdesi na ľadovci v zahraničí. (Teraz sa pýtam: Je alebo nie je Andrej Kiska slovenským prezidentom 24 hodín 7 dní v týždni ako to tvrdí? Ak je - tak sa mal vyjadrovať ihneď, hoc aj z dovolenky. Alebo ju mal ihneď prerušiť. Ak nie je - tak potom si môžem(e) myslieť, že prezidentom nie je napríklad ani počas víkendov v rodnom Poprade.) Ale dobre - nech je tak, ako prezident navrhuje. Ako by taká "rekonštrukcia vlády" mala vyzerať? Vieme, že odstúpil Ficov minister kultúry Marek Maďarič (Smer - SD). Nahradiť ho vraj má Dušan Jariabek (HZDS, Smer - SD). Tak to je pecka! To je, ako keby do "rekonštruovanej vlády" Robert Fico za ministra vnútra posadil Vladimíra Mečiara - nech si prilepší k dôchodku. Ako sa vôbec dá rekonštruovať niečo, čo je totálne skazené, prelezené starou boľševickou plesňou a bezohľadnými ambíciami prospechárov? To akože stačí premiešať staré, ošúchané karty a odznova ich rozdať v zmysle hry "krabice - hýbte sa?" To vari nie. Predčasné voľby? Fíha - v tomto stave, keď by sa pokojne mohlo stať, že v počte získaných percent by mohli byť "antisystémoví" kotlebovci na piatom, možno štvrtom mieste? (Všimnite si - kotlebovci sa k tragédii vo Veľkej Mači takmer vôbec nevyjadrujú. Podľa mňa len číhajú na to, ako zo situácie včas politicky vyťažiť, pretože vedia, že ich premiér Fico teraz potrebuje.) Opozícia? Hlavne SaS a OĽaNO - nuž, čo aktuálne a v podstate dlhodobo okrem protificovskej a protivládnej rétoriky ponúkajú? Nič. Ale bolo by to fajn, pán Sulík, byť predsedom vlády, však? O tom, že najsilnejšie opozičné strany veľmi túžia po moci svedčí podľa mňa už aj to, že sa ani len neskrývajú s tým, že organizujú aktuálne protivládne protesty na námestiach (viď Košice). Veď každý hlások do volebnej urny je dobrý. A ja náhle tak ambicióznemu Ľubomírovi Galkovi, ktorý ako minister, vraj, nechal odpočúvať novinárov, neverím ani to, že má dioptrické okuliare.

Slovensko je teraz v patovej politickej situácii. Čaká sa na to, kto s čím príde vo večerných správach. Ľudia sú v napätí, aj dezorientovaní, aj podliehajúci rôznym konšpiračným teóriám a názorom. To nie je dobre. Preto si viac než čokoľvek iné želám, aby sa našej polícii, kriminalistom a odborníkom - v spolupráci s odborníkmi zo šíreho zahraničia - čo najskôr podarilo vierohodne odhaliť páchateľa či páchateľov dvojnásobnej vraždy vo Veľkej Mači a jej pozadie a aby sa situácia na Slovensku konečne upokojila a aby Slovensko prestalo byť živnou pôdou pre dohady, pre konšpirácie, pre politikárčenie, pre manipulácie a napokon aj pre nepochopiteľnú a primitívnu nenávisť, posmech či pohŕdanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Identikit je chabý, ale stále náznak nádeje (Schutzov týždeň)

Na reguláciu zostáva už len populizmus.

EKONOMIKA

Zavreté účty, odídený premiér. O čom bola Panama Papers

Najvýraznejši zistenie zo Slovenska bolo o akcionárovi poisťovne Dôvera.


Už ste čítali?