My Sweet George

Autor: Martin Droppa | 25.2.2018 o 0:25 | Karma článku: 3,47 | Prečítané:  696x

Narodil sa vo štvrtok 25. februára 1943 v anglickom meste Liverpool. Bol držiteľom Rádu Britského impéria. S trojicou priateľov tvoril najlepší kultúrny vývozný artikel Veľkej Británie. Dnes by mal 75 rokov.

Volá sa George Harrison. Napriek tomu, že zomrel 29. novembra 2001 v Los Angeles, štát Kalifornia, USA, píšem o ňom v prítomnom čase. George Harrison - "najmladší, najtichší a najnenápadnejší" člen The Beatles (link) - je, podľa mňa, stále prítomný vo svete hudby. Okrem toho je George môj najobľúbenejší člen The Fab Four. Mám rád i jeho sólové dielo.
George nahral desiatky albumov, vyšlo veľa záznamov s jeho koncertmi, spolupracoval, nahrával a koncertoval s mnohými najlepšími hudobníkmi na svete. Jeho hudba a jeho prínos do svetovej hudby sú neprekonateľné, nenahraditeľné a nenapodobiteľné. Okrem toho - možno to dnes už vie málokto - bol autorom prvého dobročinného, charitatívneho koncertu. Volal sa Concert For Bangladesh a uskutočnil sa 1. augusta 1971 v Madison Sqare Garden v New Yorku. Koncert pre Bangladéš bol motivovaný obrovskou prírodnou katastrofou, ktorá Bangladéš v čase jeho vojnového konfliktu s Pakistanom za nezávislosť krajiny postihla následkom cyklónu Bhola v roku 1970. Z koncertu s hviezdnym obsadením vyšla úspešná nahrávka a bol nakrútený zaujímavý dokumentárny film.
 Obľúbeného Georga si teraz pripomeniem(e) niekoľkými skladbami, ktoré mám rád. 
 Old Brown Shoe je Georgeova skladba, ktorú nahral ešte spolu s The Beatles a vyšla v roku 1969 ako druhá strana singla - na prvej je The Ballad Of John And Yoko od Johnna Lennona. Ponúkam vám jej koncertnú verziu z roku 1991 z albumu Live In Japan. Pieseň sa mi páči okrem iného aj pre jej "zbesilý rytmus," ktorý mi v mysli evokuje cval hnedého koňa.

What Is Life je skladba, ktorá vyšla na dvojalbume All Things Must Pass v rook 1970. Je to jedna z klasických, typických ľúbostných piesní, v ktorých sa George cítil "ako doma." Je to milá, melodická pieseň. Videoklip nakrútil režisér Brandon Moore v roku 2014 a manželka Georga Olivia a ich syn Dhani ho vybrali ako ten, ktorý najlepšie a najvýstižnejšie ilustruje atmosféru skladby. Tanečné výkony dvojice sú naozaj pozoruhodné. 

Woman Don't You Cry For Me a Crackerbox Palace sú rezké skladby z albumu Thirty Three & 1/3, ktorý George vydal v novembri 1976. Ako je to u Georga zvykom, obe piesne sú veľmi melodické a príjemné - aj keď text tej druhej hovorí o vrtkavom šťastí v živote.

Save The World je pesnička, ktorú George nahral v roku 1981 a vyšla na albume Somewhere In England. Napriek tomu, že je melodická, dobre počúvateľná, v texte sa nespieva o príjemných pozemských veciach. Text je Georgeovou úprimnou výpoveďou o rôznych fatálnych hrozbách, ktoré ohrozujú náš svet, našu planétu.

Cloud 9 a Devil's Radio sú skladby, ktoré vyšli v novembri roku 1987 na albume Cloud Nine. Prvú vám ponúkam v koncertnej verzii - vyšla v roku 1991 na albume Live In Japan. Ako hosť v skladbe hrá gitarista Eric Clapton. Podobne aj druhá skladba je z koncertného pódia - a opäť s Ericom Claptonom.

Vráťme sa na začiatok - ku Koncertu pre Bangladéš. Prri príležitosti nedožitej Georgeovej sedemdesiatpäťky vychádza v limitovanom náklade kolekcia LP / CD / DVD / Blue Ray so záznamom koncertu, ktorý pre svojho dávneho priateľa zorganizoval neprekonateľný Eric Clapton. Concert For George (link) môže byť veľmi vhodným darčekom pre tých, ktorí majú radi Georga a dobrú hudbu. Nuž a aká by to bola spomienka na Georga, keby v nej chýbala pravdepodobne najslávnejšia skladba najtichšieho Beatla: My Sweet Lord. Tu je verzia z Koncertu pre Bangladéš - ako inak, s Ericom Claptonom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Imrecze na lopate, prvý slovenský islamista a piknik v Košiciach (Schutzov týždeň)

Na reguláciu zostáva už len populizmus.

EKONOMIKA

Zavreté účty, odídený premiér. O čom bola Panama Papers

Najvýraznejši zistenie zo Slovenska bolo o akcionárovi poisťovne Dôvera.


Už ste čítali?