Az apád! Čo tí Maďari zas chcú?

Autor: Martin Droppa | 22.2.2018 o 18:41 | (upravené 27.2.2018 o 9:06) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  1195x

Nemám na mysli Maďarov v Maďarsku. Mám na mysli "našich" Maďarov - národnostnú menšinu na Slovensku. A nášho ministra dopravy. Volá sa Árpád Érsek, je nominantom aktuálne koaličnej strany Most - Híd.

Minister Érsek pred niekoľkými dňami, odvážne a v hustom snežení, prezentoval pred cestným vstupom do Šamorína svoj politický zámer povymieňať tabule s názvami obcí, v ktorých žijú národnostné menšiny. Aby sme si rozumeli - názvy obcí v jazyku menšín, ktoré v nich žijú, už máme. Lenže sú modré s bielym písmom a o čosi menšie ako tie, na ktorých je slovenský názov obce. Tie sú biele s čiernym písmom. Teraz by to podľa ministra Érseka malo byť tak, že nové tabule s názvom obce v jazyku menšiny budú rovnako veľké ako tie so slovenskými názvami. Mali by byť biele, s modrým lemovaním a s čiernym písmom tenšej linky. Podľa ministra Érseka treba len na našich - slovenských - cestách prvej triedy vymeniť 384 tabúľ, z toho 325 je v maďarčine a len 59 v rusínštine. Podľa nášho ministra Érseka by jedna nová tabuľa mala stáť aj s daňou z pridanej hodnoty a s namontovaním 108,- eur. Podľa mňa - veď vieme, ako to na Slovensku chodí - je to len akási "vyvolávacia" cena, ktorá bude neskôr "pochopiteľne" vyššia. Ale aj tak: 384 tabúľ - jedna za 108,- eur - to máme spolu 41 472,- eur. Najmenej. Nejdem teraz špekulovať o tom, koľko dier v našich cestách prvej triedy by sa dalo za tie peniaze kvalitne opraviť. Alebo koľko kilometrov bielych krajníc by sa dalo za tie prachy na cesty nastriekať. Nie som odborník - nepoznám technologické postupy a ani ceny asfaltérskych prác alebo špeciálnej bielej reflexnej farby. Viem len to, v akom stave sú naše cesty prvej triedy. V žalostnom. Veď sú naše - slovenské!

Myslím si, že tabule - či už v maďarčine alebo v rusínštine - sú to posledné, čo naši motoristi a motorizovaní návštevníci Slovenska potrebujú. (Napokon - tam, kde sa chcú dostať, tam ich celkom spoľahlivo dovedie ak nie automapa, tak navigácia.) Nepotrebujú hľadieť kade-tade po tabuliach, potrebujú sa sústrediť na cestu: aby si neodtrhli nápravu alebo neprerazili pneumatiku či nezničili tlmič. Ale prosím - keď už je toto, akési tabule, najväčší problém na Slovensku, tak dobre - nech ho riešia. Lenže nejaké dvojjazyčné tabule (či už pri cestách alebo na železničných staniciach) nie sú a bohužiaľ ešte dlho nebudú najväčším problémom na Slovensku v rezorte dopravy. Napokon - koľkože je tých dopravných a informačných tabúľ pre motoristov na krásnej, novej diaľnici, po ktorej slovenskou krajinou už od roku 2010 jazdíme z Košíc do Bratislavy a späť? Ani jedna! A vôbec: nové slovenské diaľnice a diaľničné úseky - to je kapitola sama osebe. Napríklad také diaľničné mosty a nadjazdy pri Liskovej východne za Ružomberkom. Sú krásne, impozantné - trčia do vzduchoprázdna a vytvárajú tak neskutočný a nenahraditeľný kolorit dolnoliptovskej krajiny.
Nápad ministra Érseka treba, podľa mňa, dotiahnuť do dokonalého konca. Tým by bez pochýb malo byť inštalovanie tabúľ v lokálnej rómčine - samozrejme tam, kde je to v duchu zákonov. Tie vravia, že "nárok" na tabule pri cestách majú tie mestá a obce, kde žije najmenej 20 % obyvateľstva, hlásiaceho sa k tej či onej národnostnej menšine. Rómovia sú u nás, ak sa nemýlim, národnostnou menšinou. Tak teda nech majú aj oni svoje tabule! Kde? Predsa tam, kde ich žije najmenej 20 %! Napríklad v takom Trebišove. Toto aktuálne mediálne prepierané mesto má približne 25 000 obyvateľov. Nech 26 000. V meste žije najmenej 5 000 Rómov, niektoré odhady vravia až o počte 8 000 Rómov. Či už je to tak alebo inak - vždy je to viac ako 20 %. tekže, pán minister Érsek, šup-šup do výkonnej vládnej limuzíny, aj s asistentkou, s osobným vodičom, s nejakým poradcom a hlavne s krásnou novou tabuľou - a hajde do Trebišova. Večer nech ste v televíznych správach, ako demonštratívne ukazujete novú tabuľu v jazyku našej rómskej náodnostnej menšiny. Že neviete, ani vy a ani vaši poradcovia, ani asistentka, ako sa po rómsky povie Trebišov? Je to jednoduché - tu máte radu od mňa, zadarmo: predsa Trebišovos! Kedysi sme si s kamarátom vymysleli taký náš "tajný jazyk," ktorý vychádzal z niektorých rómskych slov, ktorým sme rozumeli. Napríklad "telegramos." Tvorba nášho "tajného jazyka" spočívala v tom, že sme k slovenským slovám prilepili prípony "-os" alebo "-sos." K tomu sme doplnili prízvuk s dominanciou na konci slova. Výsledok bol a je impozantný. Napríklad: "Váženos pános ministros Érsekos, ajos mysos bysos chcelos novos dopravnos tabuľos! Ďakujemos zasos vašos priazňos!" Neviem, koľko obcí a miest na Slovensku obýva vyše 20 % oficiálne registrovaných Rómov, ktorí sa k rómskej národnosti hlásia. Myslím si, že ich nie je málo. Stačí sa pozrieť na mnohé naše spišské, šarišské dedinky. Napokon možno nájdeme na Slovensku aj také obce, kde žije napríklad 25 % "našich" Maďarov, 30 % Rómov a zvyšok sú Slováci. Takže pred dedinou - za dedinou budú visieť dvakrát tri tabule! Alebo nájdeme podobnú obec, kde je napríklad 40 % Rusínov, 25 % Rómov a zvyšok sú Slováci. Aj tam by mali visieť tabule v každom jazyku.

Priznám sa, že neviem, o čo stále a dookola "našim" Maďarom ide. Len nad niečím špekulujú. Raz sú to tabule pri cestách, potom zas tabule s názvami železničných staníc, inokedy protestujú, pretože ich deťom nevonia slovenčina a nechcú sa ju na školách učiť... Nepáči sa im, že majú vlastné národnostné vysielanie v našej televízii, že v maďarčine pre nich vychádzajú mnohé noviny, časopisy, magazíny - a tak volajú po ďalších novinách, ktoré im údajne má platiť maďarská vláda Viktora Orbána... Je zaujímavé, že napríklad "naši" Poliaci, Rusíni, Ukrajinci, a hlavne Česi nič také nepotrebujú, po ničom takom nevolajú. Možno je to len preto, lebo nemajú na príslušných ministerstvách a v koalícii "svojich ľudí."  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Imrecze na lopate, prvý slovenský islamista a piknik v Košiciach (Schutzov týždeň)

Na reguláciu zostáva už len populizmus.

EKONOMIKA

Zavreté účty, odídený premiér. O čom bola Panama Papers

Najvýraznejši zistenie zo Slovenska bolo o akcionárovi poisťovne Dôvera.


Už ste čítali?