Frank Zappa na striebornom plátne

Autor: Martin Droppa | 18.2.2018 o 16:16 | (upravené 19.2.2018 o 6:35) Karma článku: 2,72 | Prečítané:  757x

V programe bratislavského Kina Lumière sú aj projekcie hudobných filmov, ktoré sú raz mesačne formou jediného predstavenia uvádzané v pôvodnom cykle Music & Film. Februárová projekcia patrí Frankovi Zappovi.

Hudobník, skladateľ, producent, gitarista aj filmár Frank Vincent Zappa (21. december 1940, Baltimore, štát Maryland, USA - 4. december 1993, Hollywood Hills, Los Angeles, štát Kalifornia, USA) bol jedným z najoriginálnejších amerických hudobníkov XX. storočia. V cykle Music & FilmKine Lumière sa predstaví vo filme Frank Zappa: Vlastnými slovami (réžia Thorsten Schütte, 2016). Nemecký režisér a zároveň veľký Zappov fanúšik Schütte film pripravoval osem rokov. Film bude v Kine Lumière uvedený

v stredu 21. februára 2018 o 20:30 hodine.
Ide o jediné predstavenie na Slovensku!

Frank Zappa je v cykle Music & Film povinná jazda,“ hovorí dramaturg cyklu Miro Ulman a dodáva: "Jeho filmy a záznamy koncertov boli na kvalitných digitálnych nosičoch donedávna nedostupné, a tak, keď sa v roku 2016 v programe prestížneho festivalu Sundance objavil dokument Frank Zappa: Vlastnými slovami, zbystril som pozornosť. Ako novinka už musel byť na digitálnom nosiči a bolo len otázkou času a peňazí, kedy sa nám ho podarí získať. Podarilo sa. Je tak trochu symbolické, že jedinečnú príležitosť pozrieť si ho v bratislavskom Kine Lumière budú mať diváci v roku, kedy si pripomenieme 25 rokov od smrti Franka Zappu."
Skladateľ, gitarista, spevák, kapelník, provokatér, experimentátor, aktivista a najmä nespútaný umelec Zappa začal svoje avantgardné kompozície tvoriť už ako štrnásťročný - pod vplyvom diel francúzskeho skladateľa Edgarda Varèseho (1883 - 1965). Už ako desaťročný písal aj texty. V roku 1966 vydal so skupinou The Mothers of Invention debutový dvojalbum Freak Out!, ktorý predznamenal jeho ďalšiu tvorbu. Dielo je považované za prvý konceptuálny (dvoj)album. V roku 2003 americký prestížny hudobný dvojtýždenník Rolling Stone zaradil toto dielo medzi prvých 500 najlepších albumov všetkých čias. Počas svojej kariéry vydal Zappa až šesťdesiat albumov. "Napriek nesmiernemu pracovného vyťaženiu dokázal vyprodukovať v priemere dva albumy ročne a mnohé z nich sa stali klasikou. Zappa na nich striedal i spájal rôzne žánre, ako rhythm & blues, džez, hovorené slovo, pop, rock, klasickú aj avantgardnú hudbu, ale i nahrávky rôznych zvukov," vysvetľuje Ulman.

Frank Zappa sa počas svojho umeleckého pôsobenia objavil v mnohých hraných aj dokumentárnych filmoch a niekoľko ich tiež sám režíroval. Podľa Ulmana dokument Frank Zappa: Vlastnými slovami ponúka komplexný obraz umelca. Postavený je na jednoduchom a vynaliezavom strihu výlučne historických záznamov a zameriava sa hlavne na vzťah Zappu k médiám. Uvidíte napríklad Zappovo vystúpenie v televíznej show Steva Allena, ktorý sa v roku 1963 pripojil k Zappovi v improvizovanej skladbe pre dva bicykle, nahraný zvuk a orchester. Aj to, ako Zappa do rozhovorov dostával i často neočakávané, uštipačné komentáre o štáte a o náboženstve, o hudobnom priemysle aj o kultúre mládeže. Súčasne film predstavuje Zappu aj ako bojovníka za slobodu prejavu umelcov, ako hudobníka, dirigenta i aranžéra, a tiež ukážky z jeho vystúpení i filmov. Je veľkým potešením sledovať ho na pódiu počas jeho, v mnohých prípadoch doteraz nikdy nevidených, koncertných vystúpení,“ približuje dokument Ulman.
Počas svojej kariéry Zappa navštívil aj Československo a mal u nás "jeden z najpočetnejších a najaktívnejších fanklubov. Vo filme môžete vidieť aj to, aký záujem vyvolal jeho prílet do Prahy v roku 1990. V roku 1991 sa Zappa do Prahy vrátil, aby sa zúčastnil koncertu kapely Pražský výběr pri príležitosti odchodu sovietskych vojsk z Československa. Bolo to predposledný raz, čo zobral do rúk gitaru a zahral pred publikom. O dva roky neskôr, krátko pred 53. narodeninami, podľahol boju s rakovinou," vysvetľuje Ulman.

Film Frank Zappa: Vlastnými slovami nakrútil nemecký dokumentarista Thorsten Schütte, ktorý patrí k Zappovým fanúšikom a z troch dekád spevákovho života nazhromaždil množstvo rozhovorov a vystúpení. "Keď Schütte na svojich cestách navštívil nejakú televíznu stanicu alebo produkčnú spoločnosť, nikdy sa nezabudol opýtať: ´Čo tu máte o Zappovi?´ A čím viac klenotov nachádzal, tým viac ho to povzbudzovalo, aby v tejto činnosti neprestával. Vedel, že vdova po Zappovi po jeho smrti založila organizáciu Zappa Family Trust, ktorá v súčasnosti vlastní veľký hudobný a iný kreatívny materiál. Rok a pol sa pokúšal o osobné stretnutie, aby mohol rodine ukázať, čo všetko našiel, a osobne vysvetliť svoj zámer. Nakoniec sa to podarilo, ale aj napriek podpore Zappovej rodiny práca na projekte trvala dlhých osem rokov. Vznikol však unikátny 90-minútový dokument,“  hovorí Miro Ulman.

O filme Frank Zappa: Vlastnými slovami režisér Thorsten Schütte povedal: „Keď Zappa vo veku 52 rokov zomrel, svet stratil jedného z najkreatívnejších a najproduktívnejších umelcov. Ako rockový hudobník a skladateľ bol Zappa kultovou postavou v hudobnej histórii XX. storočia. Pri sledovaní filmu sa za ´enfant terrible´ objavuje citlivý človek, nezávislý mysliteľ, ktorý presadil hranice hudby, umenia a morálky, ale ktorý bol zároveň neodmysliteľne konzervatívny a rodinne zameraný. Ako otvorený kritik americkej kultúry a spoločnosti zastával Zappa základné americké hodnoty. Hoci sa vysmieval zbožným morálnym konvenciám, bol prekvapujúco proti hippies a drogám. Jeho komentáre k hudobnému priemyslu, náboženstvu a úlohe štátu i dnes silno rezonujú. Môj film sa vedome vyhýba zvyčajným rozhovorom s ´hovoriacimi hlavami´ súčasníkov alebo odborníkov, ktorí trvajú na tom, že ho poznajú. Namiesto toho film obsahuje množstvo rozhovorov so Zappom a živých vystúpení. Je to skúmanie fenoménu Frank Zappa.“
Užitočné linky:
 Kino Lumière --- klik
 FB udalosti a profil cyklu Music & Film --- klik

Na záver vám ponúkam jedenásťminútový záznam z vystúpenia Franka Zappu a skupiny Pražský výběr v pražskej Sportovní hale 24. júna 1991: 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Imrecze na lopate, prvý slovenský islamista a piknik v Košiciach (Schutzov týždeň)

Na reguláciu zostáva už len populizmus.

EKONOMIKA

Zavreté účty, odídený premiér. O čom bola Panama Papers

Najvýraznejši zistenie zo Slovenska bolo o akcionárovi poisťovne Dôvera.


Už ste čítali?