Ako sme plánovali a budovali

Autor: Martin Droppa | 13.2.2018 o 17:55 | Karma článku: 2,08 | Prečítané:  371x

Kino Lumière na Špitálskej ulici v centre Bratislavy prichádza tohto roku s desaťdielnym tematickým cyklom dokumentárnych filmov, nazvaným Kino Čas. Februárový diel má podtitul Ako sme plánovali a budovali. 

Prvá časť cyklu Kino Čas, obsahujúca lektorský úvod a projekciu šiestich dokumentárnych filmov, sa v Kine Lumière uskutočnila v pondelok 22. januára t. r. Kolekciu filmov zostavila, pripravila a lektorsky uviedla filmová historička Eva Filová. Pozvánku na podujatie ste si mohli prečítať v mojom článku O slovo sa hlási Kino Čas --- link. 
Zatiaľ čo prvá časť cyklu mala podtitul Ako sme sa konštituovali, druhá časť cyklu má podnázov Ako sme plánovali a budovali. Opäť ju zostavila, pripravila a lektorsky ju uvedie Eva Filová. V programe Kina Lumière je v pondelok 19. februára 2018 o 18:15 hodine. Ako napovedá podtitul, v pásme dokumentárnych a reportážnych filmov uvidíme filmársky zachytený proces povojnového budovania nového Slovenska. Budeme môcť vidieť dianie na stavbách a výstavbách niekoľkých vzorových projektov, ktoré sa odvtedy prezentovali ako výdobytky či symboly socializmu: Dediny Mládeže na Žitnom ostrove, Trate mládeže, Východoslovenských železiarní, "atómky" v Jaslovských Bohuniciach. Šesť československých filmových dokumentov a reportáží, ktoré sú vybraté do projekcie Kino Čas II., vzniklo postupne od konca štyridsiatych do prvej polovice sedemdesiatych rokov. Preto bude určite zaujímavé sledovať, do akej väčšej či menšej miery filmy nesú podľa dnešného diváka ideologický a propagačný náboj doby, v ktorej vznikli a boli masívne uvádzané. V nespochybniteľnom kontraste s istou dobovou poplatnosťou týchto filmových záznamov a reportáží je ich dokumentárny a poznávací význam. Ten má aj dnes výpovednú hodnotu - už len preto, lebo na filmových pásoch sú zachytené výrazné a významné okamihy industrializácie Slovenska od povojnových čias do polovice sedemdesiatych rokov. Za pozornosť stojí aj (s)poznanie, že mnohí režiséri v tých rokoch museli urobiť viaceré ústupky voči režimu a jeho ideológii. V tomto kontexte vnímame napríklad študentské dokumentárne filmy Juraja Jakubiska (aj film Stavba storočia, ktorý februárové Kino Čas uvedie). Režisér ich musel nakrútiť, ak sa chcel dostať ktvorbe vlastného, originálneho hraného filmu. Za pozornosť stojí aj sledovanie režijného a filmárskeho umenia tvorcov, ktorí sú viac či menej zvučnými menami na slovenskej kinematografickej mape. 

Program  Kino Čas II. - Ako sme plánovali a budovali
  Kino Lumière, 19. 2. 2018, 18:15 hod.

A predsa sa stavalo... (réžia Štefan Ondrkal, 1949, 6 minút).
Strihový dokument o rozmachu stavebníctva na Slovensku po februári 1948.
Industrializácia Slovenska (réžia Jozef Zachar, 1950, 22 minút).
Dokument o premene zastaralého agrárneho Slovenska na vyspelú poľnohospodársku a priemyselnú krajinu a o úspechoch prvej päťročnice.
Dedina Mládeže (réžia Ján Beer, 1952, 15 minút).
Filmová reportáž o výstavbe Dediny mládeže na Žitnom ostrove. 
Pohľadnica z VSŽ (réžia Štefan Kamenický, 1963, 11 minút).
Reportáž o výstavbe Východoslovenských železiarní v Košiciach.
Stavba storočia (réžia Juraj Jakubisko, 1972, 21 minút).
Filmová báseň o ľuďoch a ich práci na budovaní strategického tranzitného plynovodu.
Ovocie spolupráce (réžia Milan Černák, Leopold Bródy, 1973, 9 minút).
Filmová reportáž z návštevy sovietskych odborníkov na stavbe prvej československej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Celkový čas projekcie: 84 minút + lektorský úvod.
Cyklus Kino Čas uvádza Filmotéka Kina Lumière, dramaturgicky zameraná okrem iného aj na uvádzanie archívnych slovenských filmov, ktoré sú vzácnym prameňom našej histórie a súčasne v nových súvislostiach o nej prinášajú cenné výpovede.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?