reklama

Moja obľúbená hudba (II.)

• Mesiac sa stretol s mesiacom, je polovica februára - čas na druhý diel seriálu o mojej obľúbenej hudbe. Tentoraz sa vydáme za jednou známou hudobnou klasikou a za jednou (pre mňa) novinkou. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

  Tento diel môjho hudobného seriálu som sa rozhodol úprimne venovať trojici diskutérov, ktorí radi diskutujú o hudbe - čo sa prejavilo v diskusii nielen pod mojím januárovým hudobným článkom. Takže - tento diel venujem diskutujúcim s prezývkami IIIoggirIII, matusealem a rpg. Diskutér matusealem nám v minulej diskusii dal do pozornosti jednu podľa mňa skvelú skladbu - svižnú, odspievanú a odohranú "od podlahy," s chytľavým rock 'n' rollovým nádychom, s iskrou (a s pekným saxofónovým sólom). Interpretom skladby Old Time Rock And Roll je Robert Clark "Bob" Seger (6. máj 1945, Lincoln Park, Michigan, USA) - americký spevák, skladateľ, gitarista a klavirista. Tak si ju dajme - ako rozcvičku :-)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá časť tohto dielu je špeciálne venovaná diskutujúcemu s nickom IIIoggirIII - ako spomienka na vynikajúcu speváčku, skladateľku, hudobnú aranžérku a umelkyňu; hotovú divu so zlatom v hlase. Janis Lyn Joplin (19, január 1943, Port Arthur, Texas, USA - 4. október 1970, Los Angeles, Kalifornia, USA) je, podľa mňa, právom považovaná za výraznú a zásadnú ženskú predstaviteľku umenia hnutia hippies. Pre jej spev bol typický výrazný expresívny prejav, ktorý bol spojený so skvelou schopnosťou spievať černošské blues, na základe čoho bola táto biela umelkyňa považovaná za prvú rockovú speváčku. Súčasne sa stala preborníčkou, pionierkou na hudobnej speváckej scéne, ktorej dovtedy dominovali muži. Bola aj jednou z prvých speváčok, na ktoré sa verejnosť nepozerala ako na sexuálny symbol. Miesto a význam Janis Joplin v rockovej hudbe sú o to vzácnejšie, že umelkyňa zomrela veľmi mladá a nezanechala po sebe veľa albumov, skladieb. Pravdou je ale to, že každá jej skladba patrí k rockovým perlám, diamantom, drahokamom, opálom. Janis počas svojho krátkeho života (zomrela 27-ročná na predávkovanie heroínom a alkoholom) vydala len štyri sólové albumy: Big Brother & The Holding Company (1967), Cheap Thrills (1968), I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama! (1969) a Pearl (1971). Okrem toho vyšlo viac než pätnásť kompilácií s jej piesňami + jedna oficiálna koncertná nahrávka: Joplin: In Concert (1972).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Janis Lyn Joplin
Janis Lyn Joplin (zdroj: Zdroj: www.woodstock.com)

Prvá skladba, ktorú som od Janis pre vás vybral, sa volá Mercedes Benz a je z albumu Pearl. Skladbu som vybral preto, lebo je naspievaná a cappella - teda bez hudby. Janis pri jej speve len udržiava rytmus búchaním topánkou o podlahu. Skladbu napísala Janis a otextovali ju dvaja americkí básnici: Michael McClure a Bob Neuwirth. Text piesne, ktorý je považovaný za vyjadrenie odporu voči konzumu, je akousi modlitbou k Pánovi, aby modliacej dokázal svoju lásku tým, že jej kúpi nielen Mercedes Benz (pretože jej priateľky majú Porsche), ale aj farebnú telku... Skladba je poslednou, ktorú Janis nahrala. Nahrávala sa 1. októbra 1970 - tri dni pred jej smrťou. Skladbu, pochopiteľne, niekoľkokrát použila v reklame automobilka Mercedes - Benz a prespievaná bola mnohými umelcami po celom svete. Dočkala sa dokonca aj prekladu do ukrajinčiny, ktorý v roku 2012 interpretoval ukrajinský spevák a skladateľ Jurij Mikolajevič Verec. Za zmienku stojí i to, že s obľubou ju na koncertoch spieval Miro Žbirka. Na You Tube sa Mekyho interpretácia dá ľahko nájsť, ale... ...radšej si nekazme výborný dojem z originálu. Zaujímavosťou je, že názov skladby sa na albume Pearl a na kompiláciách uvádza bez pomlčky medzi slovami Mercedes a Benz, pričom názov automobilky, presnejšie áut tejto značky, sa píše s pomlčkou. Vybral som pre vás záznam tejto ani nie dvojminútovej piesne, ktorý v popise videa obsahuje aj anglický text a jeho preklad do francúzštiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nasledujúce štyri skladby, ktoré vám ponúkam, patria nielen k mojim obľúbeným, ale - podľa mňa - aj k vrcholom interpretačného, speváckeho umenia Janis Joplin. Mám ich rád nielen pre hlasový prejav, ktorým Janis disponovala, ale aj pre výbornú hudbu jej sprievodných skupín, ktorá je silná, emotívna, dynamická, ponárajúca sa do basových hĺbok aby sa opäť vynášala nad hladinu pocitov - napríklad vďaka silným dychovým sekciám. Je to hudba, ktorú veľmi rád počúvam. Ako prvú vám ponúkam pieseň Piece Of My Heart z albumu Cheap Thrills. Ide o zaujímavý "tanečný" videoklip z koncertu speváčky v Nemecku v roku 1968. Po nej nasleduje pieseň To Love Somebody z albumu I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama! Po nej ide pieseň Me & Bobby McGee z albumu Pearl a na koniec silná Try (Just A Little Bit Harder) z albumu Joplin: In Concert, predstavená 18. júla 1969 v The Dick Cavett Show. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teraz prišiel čas predstaviť vám hudobnú novinku, ktorú som objavil vďaka odporúčaniu môjho pražského priateľa. Marek je členom fanklubu Pink Floyd.cz --- link, to ale neznamená, že nepočúva aj inú, dobrú, priam výbornú hudbu. Nedávno nás všetkých vo fanklube (prostredníctvom e-mailovej "konfery") upozornil na existenciu a tvorbu americko - britsko - švédskej formácie Transatlantic, ktorá vznikla v roku 1999. Fantastická skupina - výborná hudba, niečo presne také, aké mám rád a súčasne dúfam, že sa to zapáči i vám.

Transatlantic
Transatlantic (zdroj: Zdroj: www.transatlanticweb.com)

Rocková superskupina Transatlantic vznikla ako akýsi "vedľajší produkt" špičkových hudobníkov, ktorí chceli hlavne koncertovať. Skupina vznikla v roku 1999, ale v roku 2002 sa hudobníci rozišli - asi len preto, aby sa v roku 2009 opäť dali dokopy a spoločne koncertovali a nahrávali. Základnú zostvu skupiny tvorí Neal Morse (ex-Spock's Beard - klávesy a vokály), Mike Portnoy (The Winery Dogs, Dream Theater - bicie, vokály), Roine Stolt (The Flower Kings - vokály) a Pete Trewavas (Marillion - basgitara, vokály). Predovšetkým na koncertoch vystupuje so skupinou Transatlantic aj gitarista, hráč na klávesy a spevák Daniel Gildenlöw a ďalší gitarista, hráč na klávesy a spevák Ted Leonard. Ak sa pozornejšie sústredíme na tvorbu skupín, z ktorých členovia Transatlantic pochádzajú, v ktorých hrali alebo stále hrajú, bude nám ihneď zrejmé, na vlnách akých hudobných žánrov sa tvorba Transatlantic plaví. Veď čo už len iného, než vynikajúce hudobné a spevácke umenie, môže vzniknúť na základe spoločnej tvorby členov takých famóznych skupín ako Marillion, Dream Theater, The Flower Kings, Spock's Beard? Len krása a vznešenosť! To všetko je poctivo a súčasne bez nežiaducich, povrchných efektov i afektov zabalené do všeobjímajúcej, pravdivej kategórie "progresívny rock." Priznám sa, že do Vianoc 2017 som Transatlantic vôbec nepoznal, a keď som sa vďaka Marekovi so skupinou zoznámil, ako prvé mi prišlo na um prirovnanie jej tvorby s dielami skupiny Yes. Myslím si, že je to vhodné prirovnanie, ktoré súčasne nič neuberá z kvality, sily a hudobnej výpovede skupiny Transatlantic. Hudba skupiny Transatlantic sa doslova rozprestiera na veľkých, meniacich sa plochách - ako hladina hlbokého oceánu. Niekedy je pokjná, tichá, inokedy sa prudko zvlní, kulminuje v silnej energii vĺn a vlnobití - aby sa opäť stíšila, takmer znehybnela. Pod jej hladinou stále prežívajú tajomstvá objavov.
Skupina Transatlantic vydala štyri štúdiové albumy: SMPT:e (2000), Bridge Across Forever (2001), The Whirlwind (2009) a Kaleidoscope (2014). Okrem toho vydala päť koncertných albumov. Z debutu skupiny Transatlantic som pre vás vybral takmer sedemminútovú ráznu kompozíciu Mystery Train. Po nej nasleduje pokojná, ani nie šesťminútová klavírna skladba Bridge Across Forever z rovnomenného albumu skupiny. Z albumu The Whirlwind vám ponúkam skoro desaťminútovú skladbu Spinning. Ako predposlednú ochutnávku skupiny Transatlantic ponúkam pekný koncertný, skoro dvadsaťsedemminútový záznam skladby Stranger In Your Soul z albumu Bridge Across Forever. A na záver prekvapenie...

...v podobe pokojnej, plynulej skladby Shine On You Crazy Diamond od "najlepšej hudobnej skupiny na svete ;-) " Pink Floyd z ich rovnomenného albumu z roku 1975. O mesiac, 15. marca o 15:15 hodine, som tu opäť aj s mojou obľúbenou hudbou pre vás.  


 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu