O holokauste v Kine Lumière

Autor: Martin Droppa | 23.1.2018 o 22:55 | (upravené 24.1.2018 o 7:52) Karma článku: 2,45 | Prečítané:  567x

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu - ktorý si pripomíname 27. januára, pripravili v bratislavskom Kine Lumière prehliadku filmov. Niektoré z nich budú u nás uvedené prvý raz.  

 Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. január. Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov 1. novembra 2005. V tento deň na konci januára si svetová verejnosť pripomína utrpenie a smrť vyše šiestich miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dátum sa viaže na 27. január 1945, keď sovietska Červená armáda  oslobodila nemecký nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim - Brezinka (Auschwitz - Birkenau) v Poľsku.
 Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustusa v bratislavskom Kine Lumière na Špitálskej ulici od štvrtka 25. januára do stredy 31. januára tohto roku uskutoční prehliadka siedmich tematických filmov, ktoré sa vyrovnávajú so stále aktuálnou témou holokaustu a zobrazujú ju vo viacerých filmárskych uhloch pohľadu. Niektoré z filmov budú uvedené v celoslovenskej premiére. Prehliadku otvorí poľsko - nemecký dokumentárny film Dotyk anjela z roku 2015 (réžia Marek Tomasz Pawłowski (1963)), ktorý bude premietnutý vo štvrtok 25. januára o 18:00 hodine. Na projekcii sa zúčastní aj režisér filmu. 
 "Koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim - Brezinka je medzinárodným symbolom zločinov proti ľudskosti. Boli v ňom väznení, týraní a vraždení občania všetkých európskych krajín, ktoré okupovalo nacistické Nemecko alebo v ktorých pôsobili vlády spolupracujúce s nemeckými nacistami. Obeťami boli prevažne Židia. Viac ako milión sto tisíc ľudí bolo len v Osvienčime - Brezinke od roku 1941 do oslobodenia tábora povraždených. Mnohí z nich nemajú ani hroby. Spomienky na nich uchovávajú ľudia, pamätné miesta a inštitúcie. Je dôležité si tieto udalosti neustále pripomínať a rozvíjať tak citlivosť budúcich generácií na problém holokaustu a zločiny proti ľudskost," hovorí Monika Olech z Poľského inštitútu v Bratislave, ktorý je spolu so Slovenským filmovým ústavom organizátorom prehliadky. Prehliadka vznikla na základe podnetu slovenského režiséra Dušana Trančíka.
Prehliadku otvorí beletrizovaný dokument Dotyk anjela (Dotknięcie anioła), ktorý odhaľuje neznámy tragický príbeh nádeje na židovskú emigráciu. „Skôr než vznikol projekt založenia tábora Osvienčim - Brezinka, vznikol na jeseň roku 1939 v meste založený Úrad pre židovskú emigráciu do Palestíny. Tisíce ľudí z celého Sliezska s nádejou na záchranu prichádzali do obyčajného mestečka Osvienčim. Žiaľ, vzhľadom na ľahostajnosť sveta, myšlienka legálnej emigrácie Židov stroskotala,“ približuje film Monika Olech. Dielo v Kine Lumière osobne uvedie jeho režisér, scenárista aj producent Marek Tomasz Pawłowski, absolvent Fakulty réžie Štátnej vysokej divadelnej školy vo Varšave. Prehliadka uvedie i poľsko - nemeckú drámu, vychádzajúcu z reálnych udalostí, s názvom Spravodlivý (Sprawiedliwy) z roku 2015 od režiséra, scenáristu Michała Szczerbica. Jeho  matka  dostala medailu za záchranu šesťročného židovského dievčatka počas vojny.

 Diváci prehliadky budú mať tiež jedinečnú príležitosť vidieť americko - britský film Popieranie holokaustu (Denial) z roku 2016 od režiséra Micka Jacksona. Dramatický príbeh filmu je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Dej filmu sa týka právneho sporu spisovateľky a historičky Deborah E. Lipstadtovej, ktorú obvinil z urážky na cti vojnový historik David Irving - pretože ho verejne označila za popierača holokaustu a falšovateľa dejín. Tento film doteraz nebol uvedený v slovenskej distribúcii. Premietne sa aj maďarský film Saulov syn (Saul fia) z roku 2015 od režiséra Lászlóa Nemesa. Film bol ocenený Oscarom za najlepší cudzojazyčný film, o maďarskom Židovi, ktorý v koncentračnom tábore objaví telo svojho syna a chce mu bez ohľadu na neustále nebezpečenstvá obstarať riadny židovský pohreb.
 Slovenskú kinematografiu na podujatí zastúpi oscarový film Obchod na korze z roku 1965 režisérov Jána KadáraElmara Klosa. Komorný príbeh jednoduchého stolára v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom osvetľuje temné obdobie našich národných dejín a hovorí o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako o živnej pôde pre hlásateľov násilia. Židovku s tragickým osudom v tejto snímke stvárnila poľská herečka Ida Kamińska. Zo súčasnej kinematografie sa premietne koprodukčná česko - slovenská snímka V tichu z roku 2014 režiséra Zdeňka Jiráského o zabudnutých osudoch židovských hudobníkov, poznamenaných nástupom nacizmu. Prehliadku uzavrie polohraný dokumentárny film režiséra Dušana Trančíka Optimista z roku 2008 o životných osudoch Ľudovíta Wintera, židovského zakladateľa svetoznámych kúpeľov v Piešťanoch. Film Wintera zobrazuje ako veľkého nadšenca, ktorého pri realizácii jeho sna nedokáže nič odradiť. Film v stredu 31. januára o 18:00 hodine divákom osobne predstaví jeho režisér.
 Viac o prehliadke sa dozviete na webstránke Kina Lumière --- link. 

PROGRAM PREHLIADKY

25. 1. 2018 (štvrtok) o 18:00 hodine:
Dotyk anjela
(réžia: Marek Tomasz Pawłowski, Poľsko / Nemecko, 2014, 65 minút)
hosť podujatia: Marek Tomasz Pawłowski

26. 1. 2018 (piatok) o 18:00 hodine:
Spravodlivý
(réžia: Michał Szczerbic, Poľsko / Nemecko, 2015, 95 minút)

27. 1. 2018 (sobota) o 18:00 hodine:
Popieranie holokaustu
(réžia: Mick Jackson, USA / Veľká Británia, 2016, 110 minút)

28. 1. 2018 (nedeľa) o 18:00 hodine:
Saulov syn
(réžia: László Nemes, Maďarsko, 2015, 107 minút)

29. 1. 2018 (pondelok) o 18:00 hodine:
V tichu
(réžia: Zdeněk Jiráský, Česko / Slovensko, 2014, 90 minút)

30. 1. 2018 (utorok) o 18:00 hodine:
Obchod na korze
(réžia: Ján Kadár, Elmar Klos, Československo, 1965, 120 minút)

31. 1. 2018 (streda) o 18:00 hodine:
Optimista
(réžia: Dušan Trančík, Slovensko, 2008, 52 minút)
hosť podujatia: Dušan Trančík

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?