reklama

Koľko rokov má Tisícročná včela?

• Tohto roku si môžeme pripomenúť jubilejné výročia mnohých významných československých, slovenských alebo slovensko-koprodukčných filmov. Pozrime sa na niektoré z nich - od dvadsiatych rokov k dnešku. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Cieľom tohto článku je poskytnúť čitateľom, filmovým fanúšikom, ale aj odbornej verejnosti - napríklad novinárom, píšúcim o filmoch a o kultúre - aspoň základné informácie o filmoch, ktoré tohto roku oslavujú okrúhle výročie vzniku či premiéry. Nádejám sa, že článok si všimnú nielen tí, ktorí majú radi náš film, ale i tí, ktorí o ňom píšu. V zozname sú filmy, ktorých vznik alebo premiéra sú datované do rokov, končiacich sa osmičkou alebo trojkou.
Filmy, zvýraznené tmavou červeňou a podčiarknuté, vám odporúčam do pozornosti ako tie, ktoré by ste podľa môjho subjektívneho názoru určite mali vidieť.

 Za slovenským ľudom - réžia Karol Plicka, premiéra 28. 11. 1928. Národopisný dokumentárny film, ktorý predstavuje slovenskú ľudovú architektúru, kroje, zvyky, tance, prácu a iné prejavy tradičného života na slovenskej dedine.

Zem spieva - réžia Karol Plicka, premiéra 27. 10. 1933. Etnografický záznam ľudových zvykov, tancov a slávností v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v tridsiatych rokoch. Film vyrobila Matica slovenská s podporou prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka. Dielo je prvým slovenským celovečerným zvukovým filmom. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Záber z filmu Zem spieva.
Záber z filmu Zem spieva. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Vlčie diery - réžia Paľo Bielik, premiéra 25. 12. 1948. Dráma z obdobia Slovenského národného povstania. Dej jedného z našich kľúčových filmov o Povstaní sa odohráva v neveľkej slovenskej dedine. Zachytáva tragický osud vdovy Svrčinovej (Beata Poničanová) a jej štyroch synov, bojujúcich na strane partizánov proti nemeckým okupantom.

Záber z filmu Vlčie diery.
Záber z filmu Vlčie diery. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Pole neorané - réžia Vladimír Bahna. Film podľa rovnomenného románu Petra Jilemnického bol dokončený v decembri 1953, premiéru mal 29. 1. 1954. Dráma o živote chudobných kysuckých kopaničiarov, odohrávajúca sa v tridsiatich rokoch - v období vrcholiacej hospodárskej krízy, vĺn vysťahovalectva za prácou hlavne do Ameriky.

Rodná zem - réžia Josef Mach. Film bol dokončený v závere roku 1953, premiéru mal 26. 2. 1954. Hudobno-tanečný film, oslavujúci ľudovo-umeleckú tvorivosť slovenského národa. Príbeh o objavovaní mladých ľudí z rôznych oblastí Slovenska, ktorí sa postupne stávajú zakladajúcimi členmi profesionálneho Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) a Lúčnice. Ide o prvý slovenský farebný film.

Nikdy viac - réžia Ctibor Kováč, premiéra 29. 8. 1958. Prvý slovenský strihový celovečerný film. 91-minútový dokument o zločinoch nacizmu a fašizmu, o vraždách, týraní a neprávostiach, ktorých sa počas Povstania dopustili na slovenskom obyvateľstve príslušníci Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy a súčasne o povojnových procesoch s nimi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Povojnový súdny proces so slovenskými príslušníkmi jednotky Edelweiss, ktorí vypaľovali slovenské obce, lúpili a vraždili bezbranné, nevinné slovenské obyvateľstvo, vrátane malých detí.
Povojnový súdny proces so slovenskými príslušníkmi jednotky Edelweiss, ktorí vypaľovali slovenské obce, lúpili a vraždili bezbranné, nevinné slovenské obyvateľstvo, vrátane malých detí. (zdroj: Zdroj: TASR)

Posledný návrat - réžia František Kudláč. Film bol dokončený v roku 1958, premiéru mal 21. 2. 1959. Psychologický príbeh o manželskej kríze bývalého partizánskeho veliteľa Petra (Ladislav Chudík) a jeho manželky Leny (Jela Lukešová). Pomocná réžia: Stanislav Barabáš.

Statočný zlodej - réžia Ján Lacko, premiéra 4. 4. 1958. Nezabudnuteľný komediálny príbeh drobného, bezvýznamného úradníčka v dobročinnom spolku Humanitas Jožka Púčika (Jozef Kroner), ktorého obvinia zo sprenevery veľkého finančného obnosu. Film bol nakrútený podľa motívu divadelnej hry Jožko Púčik a jeho kariéra od dramatika Ivana Stodolu.

 Šťastie príde v nedeľu - réžia Ján Lacko. Film bol dokončený v roku 1958, premiéru mal v januári 1959. Veselá komédia zo športového prostredia o trojici mladých mužov, ktorí sa holdujúc Športke dostávajú do rôznych komických i nepríjemných situácií. Ich predstavy o rýchlom zbohatnutí sa ale rozplývajú.

V hodine dvanástej - réžia Jozef Medveď, Andrej Lettrich. Film bol nakrúcaný v roku 1958, premiéru mal 25. 8. 1959. Jeden z najlepších slovenských hraných filmov s témou druhej svetovej vojny a Povstania. V malej slovenskej dedinke nemecký vojak v bitke zabije svojho kamaráta. Vojak sa ukryje. Sadistický veliteľ SS (Ladislav Chudík) dá zavrieť desiatich rukojemníkov za oboch zmiznutých vojakov. Po návrate nemeckého vojaka k jednotke musia rukojemníci vybrať spomedzi seba piatich, ktorým bude udelená milosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Z filmu V hodine dvanástej.
Z filmu V hodine dvanástej. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

 Slnko v sieti - réžia Štefan Uher. Film bol dokončený v roku 1962, premiéru mal 15. 2. 1963. Lyrický príbeh nesmelej lásky dvoch mladých ľudí zachytáva emocionálne dozrievanie mládeže v polovici šesťdesiatych rokov. Mladí ľudia sa snažia zakryť svoju neistotu, neskúsenosť a strach zo života hraným cynizmom a odmietavou pózou. Ich vnútorný svet je ale plný citov, ku ktorým sa nechcú verejne priznať v obavách z výsmechu, neporozumenia. Slnko v sieti je aj filmové ocenenie, ktoré od roku 2004 udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia za najlepšie filmové diela a tvorivé počiny v oblasti domácej kinematografie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Záber z filmu Slnko v sieti.
Záber z filmu Slnko v sieti. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

 Boxer a smrť - réžia Peter Solan. Film bol dokončený v roku 1962, premiéru mal 22. 2. 1963. Nový pohľad na tému degradácie človeka v období nacizmu a fašizmu, zachytávajúci tragický príbeh jednotlivca, ktorého jedinou šancou na záchranu je prijať pravidlá boxerskej hry s veliteľom koncentračného tábora. Konfrontácia moci a fyzickej sily s mravnými hodnotami jednotlivca a jeho zodpovednosťou voči nevinným obetiam útlaku. V hlavných úlohách Štefan Kvietik a Manfred Krug.

Záber z filmu Boxer a smrť.
Záber z filmu Boxer a smrť. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Jánošík II - réžia Paľo Bielik, premiéra 23. 8. 1963. Príbeh o legendárnom ľudovom zbehovi, zbojníkovi, lupičovi a vrahúňovi Jurajovi Jánošíkovi (1688 - 1713).

Kto si bez viny - réžia Dimitrij Plichta. Film bol dokončený v roku 1963, premiéru mal 17. 1. 1964. Tragický príbeh z vojenského prostredia - o láske, žiarlivosti, o nedostatku ľudského porozumenia. Príbeh mladého Róma Vinca (Ján Mistrík) prinúteného na základnej vojenskej službe žiť medzi ľuďmi, ktorí mu nechcú ani nemôžu rozumieť.

Tvár v okne - réžia Peter Solan, premiéra 25. 12. 1963. Poviedkový film o živote ľudí v malom slovenskom mestečku. Príbeh vzájomných vzťahov, prekrytých malomeštiactvom, upodozrievaním, závisťou a nevraživosťou.

 Čas, ktorý žijeme - réžia Vladimír Kubenko, Otakar Krivánek, Jaroslav Pogran, Ladislav Kudelka, Ivan Húšťava, premiéra 24. 4. 1968. Celovečerný dokumentárny film o obrodnom procese v Československu v roku 1968. Sugestívna výpoveď o spoločnosti, o politikoch, obyčajných ľuďoch, ale aj záznam historických udalostí od zimy 1967 do leta 1968.

Dialóg 20 - 40 - 60 - réžia Peter Solan, premiéra 29. 11. 1968. Sonda do citových vzťahov mužov a žien rôzneho veku. Analýza lásky a manželstva u tých, ktorí do života vstupujú, ktorí sú na jeho vrchole, ale i u tých, ktorí so svojím bytím účtujú.

Muž, ktorý luže - réžia Alain Robbe-Grillet, premiéra 12. 3. 1968 v Paríži, 12. 7. 1968 v Bratislave. Koprodukčný film slovenských a francúzskych tvorcov, v hlavných úlohách Jean-Louis Tritignant, Ivan Mistrík, Zuzana Kocúriková, Jozef Kroner... Rozprávanie plné pravdy a klamu, skutočnosti a predstierania. Hrdinom je akýsi novodobý barón Prášil, ktorý svojimi historkami o hrdinovi miestneho odboja mystifikuje obyvateľov malého mesta a získava si pozornosť, priazeň i lásku krásnych žien.

Záber z filmu Muž, ktorý luže.
Záber z filmu Muž, ktorý luže. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Niet inej cesty - réžia Jozef Zachar, premiéra 20. 9. 1968. Životopisný film o slovenskom národovcovi Ľudovítovi Štúrovi (1815 - 1856). Film zachytáva revolučné udalosti v roku 1848 v Rakúsko - Uhorsku, keď sa Štúr ako poslanec snemu postavil do čela za národné práva slovenského ľudu. V hlavnej úlohe Štefan Kvietik.

Sladký čas Kalimagdory - réžia Leopold Lahola, premiéra 2. 8. 1968. Lyrický, malebný a zvláštny príbeh človeka, ktorý nežije podľa času, ale podľa ročného kolobehu v prírode. Na jar je takmer dieťaťom, v lete dospieva v muža, s jeseňou prichádza pomalá strata jeho vnútornej energie a zimu prespáva v zapadnutom salaši.

Záber z filmu Sladký čas Kalimagdory.
Záber z filmu Sladký čas Kalimagdory. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Stopy na Sitne - réžia Vladimír Bahna. Film bol dokončený v roku 1968, premiéru mal 30. 1. 1969. Dobrodružný príbeh z bojov slovenských partizánov počas Povstania, nakrútený podľa spomienok členov partizánskej skupiny Sitno. Film zachytáva skutočné udalosti.

Zbehovia a pútnici - réžia Juraj Jakubisko, premiéra 17. 6. 1968. Poviedkový film, podávajúci apokalyptický obraz troch vojen v troch príbehoch: v príbehu z prvej svetovej vojny o vojenskom zbehovi, v ktorom sa krutosť prenáša z bojiska do zázemia (Zbehovia); v príbehu z druhej svetovej vojny o zákone, ktorým si ľudia ospravedlňovali svoje zlo-činy (Dominika) a v príbehu vízie života na svete, ktorý je zničený atómovou vojnou a apokalypsou (Pútnici).

Hriech Kataríny Padychovej - réžia Martin Hollý, premiéra v júni 1973. Dráma z prostredia Kysúc v období medzivojnového Československa. Príbeh osamelej mladej ženy a jej životných osudov po manželovom nedobrovoľnom odchode za prácou do Francúzska.

Očovské pastorále - réžia Jozef Zachar, premiéra 23. 11. 1973. Dráma o chlapskej cti a odvahe. Hrdinom príbehu je svojrázny očovský bača Golian (Július Pántik), predtým súkromný hospodár, ktorému sa z družstevného stáda stratí tridsať oviec.

Skrytý prameň - réžia Vladimír Bahna. Film bol dokončený v roku 1973, premiéru mal 18. 11. 1974. Historický príbeh z prvej polovice XVI. storočia o Majstrovi Pavlovi z Levoče (Ctibor Filčík) a o vzniku jeho najslávnejšieho diela - oltára svätého Jakuba, ktorý je v Levoči. V úlohe majstrovko tovariša Krištofa hrá Štefan Kvietik, vo filme hrá i Magda Vášáryová, Mikuláš Huba, Karol Machata, Květa Fialová, Michal Dočolomanský, Zuzana Kocúriková... 

Záber z filmu Skrytý prameň.
Záber z filmu Skrytý prameň. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Krutá ľúbosť - réžia Martin Ťapák, film mal premiéru 2. 2 1978 (televízna premiéra bola 27. 3. 1978). Poviedkový film o dvoch podobách lásky - o nespútanej ľúbosti Kristky (Mária Mačáková) k hôrnemu chlapcovi Jaškovi (Juraj Kukura) a o krehkej, oddanej láske inej Kristky (Magda Vášáryová) k drsnému Paľovi Badáňovi (Jozef Majerčík). Obe mladé ženy bojujú o svoj vzťah: jedna zbraňami ženskej nehy a poddajnosti, druhá tvrdo a neústupne.

Poéma o svedomí I., II. - réžia Vladimír Bahna. Film bol dokončený v roku 1978, premiéru mal 29. 8. 1979. Historická rekonštrukcia udalostí protifašistického a protinacistického odboja na Slovensku počas Slovenského národného povstania v rokch 1943 a 1944.

Víťaz - réžia Dušan Trančík. Film bol dokončený v roku 1978, premiéru mal 9. 3. 1979. Dráma o hľadaní zmyslu ľudskej existencie. V boxerskom ringu stoja proti sebe dvaja muži rôznych charakterov, vyznávajúci odlišné životné princípy: majetný Vinco Moravec (Jaroslav Pucher), ekonomický námestník, šťastne ženatý, spokojný so životom, a Vlado Valhar (Jaroslav Tomsa), opravár pneumatík s rozpadnutou rodinou, bez osobnej i pracovnej perspektívy. 

Zlaté časy - réžia Štefan Uher. Film bol dokončený v roku 1978, premiéru mal 17. 1. 1979. Citlivý návrat do posledných dní druhej svetovej vojny, videný očami detí. Súčasne s ich zážitkami a s ich vnímaním a chápaním vojny sa rozvíja tragicky ladený príbeh mladého muža s veľkými životnými snami a so silnou túžbou žiť za každých okolností ako človek.

Mŕtvi učia živých - réžia Martin Hollý. Film bol dokončený v roku 1983, premiéru mal v máji 1984. Psychologický film o osudovom stretnutí dvoch mužov s odlišnými postojmi k závažnému spoločenskému problému, ktorý v našej spoločnosti pretrváva dodnes. Je ním úplatkárstvo, korupcia. Na jednej strane stojí mladý ambiciózny chirurg, ktorý zásadne odmieta od pacientov prijať za svoju prácu peniaze. V kontraste s jeho postojmi sú postoje vedúceho autoservisu, pre ktorého vedľajší príjem zo "všimného" predstavuje úplnú a očakávanú, žiadanú samozrejmosť.

Záber z filmu Mŕtvi učia živých.
Záber z filmu Mŕtvi učia živých. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

 Štvrtý rozmer - réžia Dušan Trančík. Film bol dokončený v roku 1983, premiéru mal v januári 1984. Psychologická dráma, príbeh mladého učiteľa, amatérskeho astronóma, ktorý je nútený žiť v prostredí konzumnej malomeštiackej spoločnosti a musí neustále bojovať proti ľuďom, ktorí sa sebecky starajú len o svoj prospech, o hmotné zisky, o osobné pohodlie.

Tisícročná včela - réžia Juraj Jakubisko, premiéra 5. 10. 1983. Výpravná 163-minútová sága murárskeho rodu Pichandovcov z Hýb, nekrútená podľa rovnomenného románu Petra Jaroša. Príbeh zachytáva obdobie rokov 1887 až 1917.

Záber z filmu Tisícročná včela.
Záber z filmu Tisícročná včela. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Iba deň - réžia Michal Ruttkay, Vladimír Štric, Kvetoslav Hečko. Film bol dokončený v roku 1988, premiéru mal v apríli 1989. Poviedkový film približuje životné postoje bývalých členov kedysi zakázanej bigbeatovej hudobnej skupiny. Jednotlivé príbehy zobrazujú životné štýly a názory hudobníkov, ktorí vymenili hudbu za obyčajné zamestnania.

Postoj - réžia Vladimír Balco. Film bol dokončený v roku 1988, premiéru mal v marci 1989. Dráma z prostredia archeológov, skúmajúca morálne aspekty vzťahov súdobých ľudí. Archeológ Viktor Hatala (Jiří Kodeš) sa neustále dostáva do rozporov s protichodnými egoistickými záujmami svojho nadriadeného a svojich kolegov.

Správca skanzenu - réžia Štefan Uher. Film bol dokončený v roku 1988, premiéru mal 23. 5. 1989. Príbeh mladého muža (Pavol Mikulík), ktorý sa rozhodol opustiť zamestnanie a postavenie a vrátiť sa do rodného kraja a stať sa správcom skanzenu. Ide predovšetkým o jeho osobnú vzburu proti zneužívaniu jeho vedeckej práce. Cíti potrebu vrátiť sa k niečomu čistému, nájsť sa. Mravnú očistu a návrat k stratenej psychickej rovnováhe mu prináša až úprimná osobná spoveď v rozhovore s dospievajúcou dcérou.

Anjel milosrdenstva - réžia Miloslav Luther, premiéra 11. 2 1993. Psychologická dráma, nakrútená podľa rovnomennej novely českého spisovateľa Vladimíra Körnera, o strhujúcej vášni ženy a muža, ktorí sa pokúsili vydobyť si trošku šťastia v atmosfére všeobecného vojnového marazmu a nepokoja kdesi v nehostinnom Halíči počas I. svetovej vojny. Pôsobivý obraz drsného a pravdivého vzťahu bez romantizujúcej idealizácie vyznieva ako jediná protiváha k neľudskej dobe, plnej násilia a utrpenia.

Záber z filmu Anjel milosrdenstva.
Záber z filmu Anjel milosrdenstva. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Rivers Of Babylon - réžia Vladimír Balco, film mal premiéru 23. 4. 1998. Film, nakrútený podľa rovnomenného románu Petra Pišťanka (1960 - 2015), vypovedá o nezadržateľnom raste moci jedného primitívneho jedinca, postupne ovládajúceho celé veľké mesto.

66 sezón - réžia Peter Kerekes. Film bol dokončený v roku 2003, premiéru mal 9. 2. 2004. Štylizovaný dokument o šesťdesiatich šiestich sezónach na starej plavárni v Košiciach. Prostredníctvom príbehov protagonistov filmu sa veľa dozvedáme aj našej o histórii.

Bathory - réžia Juraj Jakubisko, premiéra 10. 7. 2008. Výpravný film "o živote a diele" "krvavej grófky" Alžbety Báthoryovej z Čachtíc, podaný typickou filmovou rečou režiséra.

Cinka Panna - réžia Dušan Rapoš, premiéra 23. 10. 2008. Hudobný, muzikálový príbeh o túžbe, sebavedomí, o láske k hudbe, o zložitosti ľudského rozhodovania sa, o inom - ale nesmierne poetickom a pôvabnom cigánskom svete.

Záber z filmu Cinka Panna.
Záber z filmu Cinka Panna. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Ježíš je normální - réžia Tereza Nvotová. Film bol dokončený v roku 2008, premiéru mal 15. 1. 2009. Režijný debut herečky sa zaoberá ponímaním náboženskej viery, manipuláciou a výchovou detí v kontroverzných kresťanských spoločenstvách a skupinách.

Momentky - réžia Peter Krištúfek. Film bol dokončený v roku 2008, premiéru mal 1. 10. 2009. Spomienkový profilový filmový dokument o Dežovi Ursinym (1947 - 1995), výraznom hudobníkovi, skladateľovi, hráčovi a interpretovi.

Dežo Ursiny.
Dežo Ursiny. (zdroj: Zdroj: www.sashe.sk)

Posledná maringotka - réžia Peter Beňovský, film mal premiéru 2. 10. 2008. Výborný autentický dokument o živote posledných skutočných kočovných umelcov - bábkarov - v stredoeurópskom regióne, v rôznych kultúrnych a sociálnych kontextoch.

Slepé lásky - réžia Juraj Lehotský, film mal premiéru 27. 3. 2008. Film o láske medzi nevidiacimi ľuďmi. Lásky sú smiešne, beznádejné, naplnené, ale aj slepé. Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre ľudí vidiacich. O čo ťažšia je táto cesta pre nevidomých. 

Záber z filmu Slepé lásky.
Záber z filmu Slepé lásky. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Colette - réžia Milan Cieslar, premiéra 12. 9. 2013. Film, nakrútený podľa románu Arnošta Lustiga (1926 - 2011) Colette, dívka z Antverp. Vili Feld (Jiří Mádl) stretáva na selekčnej rampe v koncentračnom tábore Osvienčim - Brezinka krásne belgické židovské dievča Colette (Clémence Thioly) a rozhodne sa, že práve s ňou utečie z pekla na zemi.

Kandidát - réžia Jonáš Karásek, premiéra 10. 10. 2013. Film o tom, ako možno za dva mesiace stvoriť z neznámeho kandidáta z ľudu prezidenta krajiny. Film vznikol ako adaptácia románu Kandidát - denníky z odpočúvania  od Maroša Hečka a Michala Havrana.

Kauza Cervanová - réžia Robert Kirchhoff, premiéra 16. 5. 2013. Filmová výprava do temných hlbín verejne známeho a stále medializovaného nepresvedčivo vyšetreného prípadu vraždy z roku 1976, ktorej obeťou bola študentka medicíny Ľudmila Cervanová.

Študentka medicíny Ľudmila Cervanová.
Študentka medicíny Ľudmila Cervanová. (zdroj: Zdroj: Archív Roberta Kirchhoffa)

 Môj pes Killer - réžia Mira Fornay, premiéra 21. 3. 2013. Príbeh z jediného dňa na slovensko - moravskom pohraničí z pohľadu osemnásťročného mládenca, ktorý žije s otcom a priatelí sa s rasistickými kamarátmi. Jeho život sa dramaticky zmení v okamihu odhalenia tajomstva o svojej matke, ktorá rodinu kedysi opustila.

Záber z filmu Môj pes Killer.
Záber z filmu Môj pes Killer. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Zamatoví teroristi - réžia Peter Kerekes, premiéra 4. 10. 2013. Filmová mapa teroristických akcií v normalizačnom Československu, ktoré boli pripravené jednotlivcami.

Zázrak - réžia Juraj Lehotský, premiéra 5. 9. 2013. Tie dievčatá majú okolo pätnásť rokov a zažili viac než dospelí: záškoláctvo, úteky z domu, prostitúciu, život na ulici, osudové lásky... Sú z neúplných rodín a majú zbabrané životy. Sú ich plné polepšovne. Medzi nimi je aj Ela (Michaela Bendulová), ktorá sa rozhodne z polepšovne ujsť.
___
Zdroje:
 1. slovenská filmová databáza --- link. 
 Slovenský filmový ústav --- link. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu