O slovo sa hlási Kino Čas

Autor: Martin Droppa | 18.1.2018 o 10:30 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  597x

Tohto roku si pripomíname niekoľko spoločensko - politických prelomových "osmičkových" výročí. Slovenský filmový ústav pri tejto príležitosti prichádza s cyklom filmov, ktoré uvedie Kino Lumière.

Filmotéka Kina Lumière na Špitálskej ulici v centre Bratislavy prináša na svoje plátna nový celoročný cyklus Kino Čas, ktorý bude sledovať a mapovať život našej spoločnosti pred rokom 1990. Už v pondelok 22. januára o 18:15 hodine sa Kine Lumière uskutoční projekcia kolekcie šiestich filmov, ktoré sú tematicky a obsahovo zamerané, sústredené na niektoré z "osmičkových" výročí. Kolekciu filmov lektorsky uvedie filmová historička Eva Filová, ktorá cyklus zostavila. Pondelkové pásmo filmov obsiahne revolučný rok 1848 v analógii k takzvanému Víťaznému februáru 1948, ďalšie dokumenty a filmy budú venované vzniku a založeniu Matice slovenskej, koncipovaniu novej Ústavy Československej socialistickej republiky, prijatiu zákona o federalizácii Československa, tendenciám skresľovať naše novodobé dejiny do roku 1990 aj 71. výročiu úmrtia generála MIlana Rastislava Štefánika. Prvý diel cyklu Kino Čas je jednou z ojedinelých možností vidieť na filmovom plátne archívne filmy, ktoré sú vzácnami, zaujímavými aj exkluzívnymi prameňmi poznatkov o našej histórii a aj v novom kontexte po roku 1990 prinášajú cenné a hodnotné výpovede. Filmy sú krátke - najdlhší z nich má sedemnásť, dva najkratšie po jedenásť minút. 

 Desaťdielny cyklus Kino Čas je zostavený z blokov krátkometrážnych dokumentárnych a spravodajských filmov, reflektujúcich "životný cyklus" našej spoločnosti pred rokom 1990. „Kino Čas som koncipovala ako pomyselnú jazdu našimi dejinami,“ vysvetľuje filmová historička Eva Filová, zostavovateľka a lektorka cyklu: „Pásma sa budú odlišovať tematicky, ale v rámci nich bude existovať chronológia vo forme časových rezov od 40-tych rokov, 50-tych rokov - až do konca 80-tych rokov a do prelomu rokov 1989 - 1990. Počas roka 2018 tak diváci budú môcť prejsť rôznymi časovými a tematickými pásmami: od budovateľského étosu industrializácie a mechanizácie cez reorganizácie školstva a náborov do odborných učilíšť a do robotníckych profesií, cez chvíle oddychu, športovania, cez zlaté časy bezplatnej zdravotníckej starostlivosti až po zdolávanie aj zachraňovanie prírody, dobývanie vesmíru, etapy boja za mier či občianskych vzdorov.“ Prvé, januárové pásmo cyklu Kino Čas má názov Ako sme sa konštituovali. Pripomenieme si ním viacero tohtoročných významných výročí, medzi nimi aj okamihy  a súvislosti, spojené so 100. výročím vzniku Česko-Slovenska, ktoré boli po dlhých desaťročiach, spolu s kľúčovými osobnosťami tohto procesu: Tomášom Garrigue Masarykom a generálom Milanom Rastislavom Štefánikom, až po roku 1990 plnohodnotne vrátené do našich učebníc dejepisu a aj do povedomia obyvateľov Slovenska. Do "jednotky" cyklu Kino Čas je zaradených šesť filmov z rokov 1948 až 1990, všetky pochádzajú z archívnych fondov Slovenského filmového ústavu. Podľa Evy Filovej je v týchto archívoch vyše 3 500 dokumentárnych filmov nakrútených do roku 1990, ponúkajúcich dostatočne bohatý materiál na nekonečné variovanie pásiem alebo celých cyklov, - či už z hľadiska spoločnej témy, jedného autora, celej generácie, časového rozpätia a podobne: "Aj keď z tohto množstva oddelíme explicitne politické a ideologické filmy, tak nám ostane dostatok materiálu. Je mylné domnievať sa, že všetko, čo tu bolo do prevratu v roku 1989 nakrútené, najmä v Krátkom filme, bolo len o budovaní socializmu, komunistoch a pionieroch," pripomína filmová historička. K výberu filmov januárového bloku, ktorý sa bude niesť v štátotvornom duchu, Eva Filová dodáva: "Čo sa týka ´magických osmičiek,´ tak napríklad k výročiu takzvaného Víťazného februára boho bolo toho nepreberné množstvo. Lenže kto by sa chcel pozerať iba na oslavné filmy o víťazstve pracujúceho ľudu a o histórii revolučného robotníckeho hnutia? Naopak, o prvej Česko-Slovenskej republike je toho oveľa menej, keďže z toho obdobia sa zachovalo len zopár filmových fragmentov a po roku 1948 sa z historického vedomia mazali osobnosti a hodnoty, spojené s touto ´buržoáznou, panskou´ republikou. Veľa materiálu máme aj z roku 1968, nielen s Alexandrom Dubčekom a s tankami, ale i vo vzťahu k celému obrodnému procesu, ktorý uvoľnil ruky aj filmovým tvorcom. Tí sa chopili spoločensky pálčivých tém alebo dali voľnosť svojej fantázii."  

Cyklus Kino Čas uvádza Filmotéka Kina Lumière, dramaturgicky zameraná okrem iného aj na uvádzanie archívnych slovenských filmov, ktoré sú vzácnym prameňom našej histórie a v nových súvislostiach zároveň prinášajú cennú výpoveď. „Tie filmy sú obrazom svojej doby, ba čo viac, sú Mefistotelovým zrkadlom, v ktorom je predvádzaná vytúžená budúcnosť. Pre mňa sú zaujímavé aj ich presahy do súčasnosti, rámcované otázkami: Ako sme na tom teraz? Ako dopadla v toku času Matica slovenská? Ako sa dnes prejavuje náš entuziazmus a ako dnes u nás funguje 'vymývanie mozgov'?“ dodáva Eva Filová. 
Zdroje:  Kino Lumière --- link  a  Slovenský filmový ústav --- link.

Program Kino Čas I. - Ako sme sa konštituovali - Kino Lumière, 22. 1. 2018, 18:15 hod.

Za práva ľudu, Ivan Július Kovačevič, 1948 (12 minút)
Filmová spomienka na revolučný rok 1848 na Slovensku.
Sto rokov Matice slovenskej, Pavel Čalovka, 1962 (14 minút)
Dokumentárny film o histórii a o súčasnosti Matice slovenskej, založenej 6. júna 1861.
Hľadanie budúcnosti, Jozef Zachar, 1960 (11minút)
Dokumentárny film o novej Ústave Československej socialistickej republiky.
Týždeň vo filme 45/1968, Milan Černák, 1968 (11 minút)
Monotematický žurnál k prijatiu zákona o federalizácii Československa k 50. výročiu vzniku spoločnej republiky Čechov a Slovákov.
Sonda 4 / 1990. Stratené dejiny?, Rudolf Ferko, 1990 (17minút)
Film o skresľovaní našich novodobých dejín do roku 1989 pri príležitosti tlače nových učebníc dejepisu. Anketa medzi žiakmi odhaľuje deravé znalosti o prvej republike.
Kinožurnál 20 / 1990, Znovuzrodenie M. R. Štefánika, Vladimír Mináč, 1990 (15 minút)
Monotematické číslo filmového žurnálu k 71. výročiu úmrtia M. R. Štefánika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Audio Gorila, Air Danko a parížska komúna (týždeň Petra Schutza)

Marček a spol. sú už kmeňoví koaličníci.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.

PRIMÁR

Erekciu môže zachrániť pohyb. Vedci radia ako a koľko treba cvičiť

Ak muž vydrží, zmena príde do pol roka.


Už ste čítali?