Môj obľúbený obraz (I.)

Autor: Martin Droppa | 15.1.2018 o 20:00 | (upravené 28.3.2018 o 23:25) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  666x

Nový seriál článkov, ktoré budem do konca roka zverejňovať na mojom blogu, bude zameraný (podobne ako seriál o mojej obľúbenej hudbe) na obrazy, umelecké diela, ktoré mám rád a páčia sa mi, oslovujú ma. 

Vždy v strede mesiaca, teda pätnásteho, vám ponúknem jedno výtvarné dielo, ktoré obľubujem i obdivujem, na ktoré sa dokážem dlho pozerať. Tie obrazy, diela, mám dokonca dlhé roky uložené v hĺbke pamäti. Mnohé z nich ma sprevádzajú od detstva, od čias mladosti. Nejedno z nich ma aj inšpirovalo pri mojej vlastnej výtvarnej, umeleckej, grafickej tvorbe, alebo aj pri písaní - napríklad poézie. Niektoré som objavil dávno, iné nedávno. Niektoré som mal možnosť vidieť skutočné - v obrazárňach, iné len v podobe reprodukcií: napríklad v katalógoch, v knihách alebo vo výpravných kalendároch. 
 Autorom januárového diela v mojej ponuke je švajčiarsko-nemecký umelec Paul Klee (18. december 1879, Münchenbuchsee, Švajčiarsko - 29. jún 1940, Muralto, Švajčiarsko). Obraz sa volá Zlatá rybka (Der Goldene Fisch, Der Goldfisch) a Paul Klee ho v roku 1925 namaľoval technikou oleja a akvarelu na papieri, pripevnenom na kartón. Obraz s rozmermi 48,5 x 68,5 cm visí v Kunsthalle v nemeckom Hamburku. Život Paula Klee bol mimoriadne pestrý a turbulentný - to sa odrážalo aj v jeho tvorbe. Klee, v tvorbe ovplyvnený expresionizmom, kubizmom i surrealizmom bol členom umeleckého spolku Modrý jazdec (Der Blaue Reiter) a spolu s priateľom Vasilijom Vasiljevičom Kandinskim (16. december 1866, Moskva, Rusko - 13. december 1944, Neuilly-sur-Seine, Francúzsko) pedagogicky pôsobil v progresívnej škole slobodnej umeleckej tvorby Bauhaus, kde zotrval až do roku 1930. Potom pôsobil ako profesor na Düseldorfskej akadémii - až do obdobia masívneho nástupu nacizmu v Nemecku. V tom čase si od nacistov vyslúžil pejoratívne pomenovanie "zdegenerovaný umelec" a za také bolo považované aj jeho "neárijské," "špinavé" umenie. Z akadémie bol prepustený.


Teraz sa pozrime na Zlatú rybku - ako vlastne vyzerá, aj v dvoch detailoch 

Obraz, s ktorého reprodukciou som sa prvýkrát stretol veľmi dávno - na prvom stupni základnej deväťročnej školy - ma fascinuje, priťahuje dodnes. Obdivujem jeho farebnosť, kompozíciu a z týchto dvoch základných prvkov výtvarnej tvorby vyplývajúcu atmosféru. Obraz znázorňuje v centre horizontálne umiestnenú zlatú rybičku, akoby nehybne stojacu vo fantazijnom akváriu. V jej žiarivej zlatožltej farbe a v odtieňoch žltej, zelenkavej aj jemne oranžovej farby detailov rybky sa skrýva pokojná svetelná žiara, násobne vynikajúca na tmavom pozadí, kombinovanom s modrým svetom prevažne vertikálne umiestnených detailov rastliniek. Púhe horizontálne a vertikálne členenie kompozície obrazu - bez dynamiky diagonálnych ťahov štetcom a bez uhlopriečne umiestnených objektov na obraze - robí dielo veľmi stoickým, pokojným, ba až meditatívnym. Chladné tmavomodré pozadie s modrými detailami rastliniek jedinečne vyvažujú teplé farby ako zlatej rybky, tak aj rybičiek, vznášajúcich sa okolo hlavného motívu obrazu v centre. Rybky sú umiestnené v rohoch obrazu, čím akoby ho podvedome rámovali. Zaujímavé a dôležité sú jemné drobnokresby či už detailov rastlín alebo aj náznakov šupiniek a sfarbenia na zlatej rybke a na rybkách, ktoré ju sprevádzajú v tušenej nehybnosti. Obraz mám veľmi rád pre jeho pokojnú, priam rozprávkovú atmosféru a pre výbornú, kontrastnú farebnosť. Zlatá rybka Paula Klee je veľmi známy a priam ikonický obraz umelca - je preto dostupný v širokej ponuke reprodukcií - od veľkých plagátov až po malé pohľadnice. Okrem toho býva často predlohou pre výtvarnú tvorbu detí. Určite i preto, lebo Klee často maľoval a kreslil ako dieťa. Ale to je iný príbeh...
Viac obrazov od Paula Klee nájdete tu --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Audio Gorila, Air Danko a parížska komúna (týždeň Petra Schutza)

Marček a spol. sú už kmeňoví koaličníci.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.

PRIMÁR

Erekciu môže zachrániť pohyb. Vedci radia ako a koľko treba cvičiť

Ak muž vydrží, zmena príde do pol roka.


Už ste čítali?