Moja obľúbená hudba (I.)

Autor: Martin Droppa | 15.1.2018 o 15:15 | (upravené 30.12.2018 o 22:33) Karma článku: 3,26 | Prečítané:  519x

Obstojný čitateľský úspech článkov o hudbe na mojom blogu a pekná odozva v diskusiách ma inšpirovali k tomu, že i tohto roku budem pokračovať v prezentácii mojich obľúbených skladieb od rôznych skupín.

Plán je jednoduchý. Vždy pätnásteho v mesiaci sa budem snažiť zverejniť kolekciu mojich obľúbených skladieb od domácich aj zahraničných skupín, ktoré mám rád, ktoré rád počúvam, alebo ktoré mi bolo dopriate objaviť - napríklad aj vďaka mojim priateľom.
Dnes začneme zhurta a s poriadnym rámusom. Doslova. Spomenieme si totiž na klasickú, starú zostavu britskej heavymetalovej a rockovej skupiny Motörhead. Spomenieme si na ňu preto, lebo nedávno zomrel jej pôvodný gitarista --- link. Skupina Motörhead patrí k mojim obľúbencom v žánri heavymetal, ale na druhej strane sa musím priznať, že jej albumy nepočúvam neustále a neprestajne. Takúto výsadu má u mňa len Pink Floyd - o ktorom ešte bude v tomto roku reč ;-) Skupinu Motörhead založil v júni 1975 skladateľ, spevák, textár a hlavne originálny basgitarista Ian Fraser "Lemmy" Kilmister (24. december 1945, Stoke -on-Trent, Staffordshire, Veľký Británia - 28. december 2015, Los Angeles, USA) spolu s bubeníkom Philipom Johnom "Philthy Animal" Taylorom (21. september 1954, Hasland, Chesterfield, Veľká Británia - 11. november 2015, Londýn, Veľká Británia) a sólovým gitaristom Edwardom Allanom "Fast" Clarkem (5. október 1950, Londýn, Veľká Británia - 10. január 2018, Londýn, Veľká Británia). Zostava skupiny sa často menila, ale Lemmy ako jej centrum v nej vždy zostával. Bolo jasné, že po jeho smrti nastal definitívny zánik skupiny. Finálnu bodku za tým všetkým dal skon Fasta Clarkeho. Skupina Motörhead debutovala albumom s názvomMotörhead, ktorý vyšiel v roku 1977. Postupne, vrátane debutu, nahrala 22 albumov - posledný, nazvaný Bad Magic, vyšiel v roku 2015. Skupina vydala aj niekoľko nosičov so záznamami z koncertov a filmov o svojej histórii. Nedávno bola len vo vybraných českých kinách a len jeden večer projekcia filmu Clean Your Clock --- link z posledného turné skupiny. Dúfajme, že sa film dostane i do našich kín, aspoň do Kina Lumière --- link. 
Z bohatej ponuky Motörhead som pre vás vybral kolekciu skladieb, ktoré považujem za veľmi zauímavé a súčasne ilustrujúce, že heavymetal sa dá celkom dobre počúvať - nie je to neznesiteľný, uši trhajúci "hluk a rev." Dôležité ale je, že v mojom výbere vari nájdete to, prečo bol a napokon i zostáva Motörhead "kultovou skupinou" vo svojom žánri. Ako prvú som vybral ich veľmi známu rockovku Damage Case z albumu Overkill (1979). Druhou je ich veľký hit Ace Of Spades z rovnomenného albumu, ktorý vyšiel v roku 1980. Do tretice vyberám song Too Late Too Late z albumu No Sleep 'til Hammersmith (1981), po ňom nasleduje skladba I Ain't No Nice Guy (vo verzii unplugged). Predposlednou je poriadny rockový nárez Please Don't Touch z roku 2013. Na záver, možno vás prekvapím, zaraďujem "klasiku" Stand By Me v exkluzívnej interpretácii Lemmyho. Skladbu Stand By Me zložil, naspieval a v apríli 1961 vydal na singli Ben E. King (pôvodným menom Benjamin Earl "King" Nelson, 28. september 1938, Henderson, USA - 30. apríl 2015, Hackensack, USA). Existuje údajne viac ako štyristo interpretácií - cover verzií - tejto skladby. Medzi najznámejšie patrí interpretácia v podaní Johna Lennona z roku 1975 (je na jeho albume Rock 'n' Roll). Ak ste si všetky skladby postupne pozorne vypočuli, dáte mi za pravdu, že ako Motörhead, tak i Lemmy sú nenahraditeľnými ikonami rockovej a hardrockovej hudby.

Druhá skupina, na ktorú chcem upriamiť vašu pozornosť, je relatívne mladá - má iba jedenásť rokov a domnievam sa, že ju nepoznáte (o tom, že ju nepoznajú hudobní dramaturgovia našich rádií, vôbec, ale vonkoncom nepochybujem). Na skvelú kanadskú rockovú skupinu The Sheepdogs ma počas vianočných sviatkov pri jednej z našich "zdravotno-diskusných" prechádzok upozornil Miro - môj dávny priateľ z detstva a z čias štúdií. Skupina vznikla v roku 2006 v stredokanadskom meste Saskatoon. Skupinu založil skladateľ, gitarista a spevák Ewan Currie, basgitarista Ryan Gullen, bubeník Sam Corbett, gitarista Jimmy Bowskill a Shamus Currie - Ewanov brat - ktorý hrá na klávesové a dychové nástroje. V roku 2011 sa skupina dostala na obálku a do obsahu jedného z vydaní hudobného časopisu Rolling Stone a tým sa naplno začala jej sláva nielen doma v Kanade, ale aj v USA.  V roku 2007 skupina debutovala albumom Trying To Grow a zatiaľ vydala spolu päť dlhohrajúcich albumov - ostatný s názvom Future Nostalgia vyšiel v roku 2015 - a šesť singlov. Ostatný singel, nazvaný I've Got A Hole Where My Heart Should Be, vyšiel v roku 2017. Tvorba skupiny ľahko dýcha šesťdesiatymi rokmi, poctivým rockom, inšpirácie jej skladieb nájdeme aj v blues a v bluesrocku. Skladby "ovčiarskych psíkov" sú svieže, melodické, príjemné a súčasne originálne zaujímavé. Pre mňa akoby symbolizovali "staré, dobré časy" hudby, založenej na poctivých zvukoch gitár, bicích a klávesových nástrojov i spevu. Keď počúvam The Sheepdogs tak viem, som si istý, že dobrá hudba ešte našťastie nevymrela - určite nie v Kanade :-)
Prezentáciu skupiny The Sheepdogs štartujem rýdzou skladbou I Don't Know z roku 2011. Tá skladba ako keby "vypadla" z hudby k filmu Easy Rider z roku 1969 :-)  Po nej nasleduje skladba Feeling Good z roku 2012 so zaujímavým oficiálnym animovaným videoklipom. Za ňu radím spomínanú I've Got A Hole Where My Heart Should Be s takmer "halucinogénnym" farbistým videom. Na záver vám ponúkam 24-minútový oficiálny záznam z koncertu The Sheepdogs pre komorné publikum, nazvaný The Neighbors Dog. Uznajte - tá hudba má fakt poriadne gule - a tí hudobníci úžasné účesy... :-))) Simply Long Live Rock 'n' Roll!  

 Práve som sa dozvedel novinku ;-) - Skupina The Sheepdogs začiatkom februára tohto roku vydáva nový album - Changing Colours. Tu je pekná ukážka z neho - štvorminútová skladba Let It Roll. Dopočutia v polovici februára pri ďalšej nádielke z mojej obľúbenej hudby. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?