Robert Fico: Čelom k masám!

Autor: Martin Droppa | 9.12.2017 o 19:35 | Karma článku: 13,44 | Prečítané:  3286x

Dnešný (9. decembra 2017) snem strany Smer - sociálna demokracia v Martine prináša niekoľko noviniek, ktoré sú v skutočnosti také staré, aká stará je aj politika - či už doma alebo vo svete. 

Robert Fico - predseda strany Smer - SD a súčasne premiér Vlády Slovenskej republiky, ako skúsený a politickými vetrami ošľahaný politik určite vie - musí vedieť, že do politického člna s názvom Smer - SD prúdom tečie voda, ktorú už nestačí vylievať. Napriek tomu, čo sa udialo so Smerom - SD v ostatných voľbách do vyšších územných celkov, Robert Fico nehádže veslo do vĺn, nerezignuje, ale sa snaží vyvíjať maximálne, enormné úsilie ako situáciu zachraňovať, stabilizovať a napokon sanovať. Vie, že jeho stranu treba udržať v činnosti a postupne pripravovať na ďalšie rôzne voľby, ktoré Slovensko o pár rokov čakajú. To všetko napokon nevie a nevníma len Robert Fico. Sú si toho vedomé aj najvyššie politické špičky strany Smer - SD. Smer - SD totiž aj napriek neľahkým stratám naďalej ostáva najsilnejším politickým subjektom na domácej politickej scéne. Jeho unikajúcu silu ale treba osviežiť a posilniť. Toho si je Robert Fico práve teraz vedomý viac ako inokedy. Podľa toho aj koná.

Z publikovaných vystúpení Roberta Fica na martinskom sneme ma zaujalo niekoľko jeho vyhlásení, ktoré si dovolím laicky - nepolitologicky, stručne komentovať. „Musíme, ľudia, chodiť. To nie je, že budeme sedieť v kancelárii v Bratislave, urobíme dve-tri tlačové konferencie a máme urobenú prácu," povedal Robert Fico a pokračoval: "Treba chodiť, podávať ruky, presviedčať, nie je to ľahké. Niekedy si aj vypočujete možno iný názor. Budem vytvárať celý budúci rok predpoklady, aby takéto stretnutia s verejnosťou boli možné.“ Robert Fico chce, aby na budúci rok mala vláda štrnásť výjazdových rokovaní a súčasne nástojí, aby potom každý minister išiel do regiónu, kde vláda zasadne. Robert Fico sa chce vrátiť aj k otváraniu multifunkčných ihrísk. „Očakávam, že pôjdeme s veľkou parádou na Medzinárodný deň žien a na 1. máj - je to predsa náš sviatok, budem vás tlačiť do množstva podujatí,“ dodal Robert Fico. Čo si o tom myslím? Všetci dobre vieme, že to, čo Robert Fico v Martine naplánoval, tu už neraz v réžii Vlády Slovenskej republiky a jej premiéra Roberta Fica a strany Smer - SD bolo. Pán Fico už "pootváral" veľa multifunkčných ihrísk. Výsledok je v nejednom prípade taký, že ihriská nefungujú aj pustnú - nie sú peniaze na ich prevádzku. Vláda premiéra Fica už uskutočnila veľa výjazdových zasadnutí - hlavne v oblastiach povestných "hladových dolín." Zmenilo sa tam niečo? Nie, nezmenilo sa tam nič, alebo len máličko. Pompézne, slávnostné výjazdy vlády (priznajme si otvorene, nielen vlády Roberta Fica) - výsledok žiadny alebo takmer mizivý. Chodiť pomedzi ľudí, podávať im ruky... Pekná myšlienka, ku ktorej treba dodať už len "zdvíhanie dietok do náručia." Ale, opäť, ruku na srdce - kto z obyvateľov Slovenska, okrem skalných fanúšičiek a fanúšikov premiéra alebo nejakého jeho ministra, túži po vzájomnom stisku rúk? Asi málokto. Takéto vyprázdnené gesto je totiž celkom bezvýznamné a o ničom nevypovedá - a ak áno, tak len o jednostrannom populizme. Napokon - o čom by sa už len mohol porozprávať taký ťažko zdravotne postihnutý raný šesťdesiatnik s dôchodkom 350,- eur "v hrubom" s dajme tomu ministrom sociálnych vecí v obleku, ktorý stojí viac ako je ročný príjem toho dôchodcu? Asi o ničom. Obávam sa, že ako premiér Fico, tak aj jeho vládni úradníci a špičky strany Smer - SD dlhodobo žijú v istej spoločenskej bubline, odtrhnutí od skutočných životov Sloveniek a Slovákov, ktorí veľakrát doslova prežívajú od výplaty k výplate, od dôchodku k dôchodku. O čom, okrem oprávnených sťažností, sa majú títo ľudia s premiérom a s členmi vlády rozprávať? O ničom. A ak aj - koľko toho človek stihne narozprávať napríklad takému ministrovi, ktorý "má na neho čas" ani nie tri minúty? Prvý máj a Medzinárodný deň žien - to už nestojí za komentár. Dobre vieme, ako vyzerajú oslavy týchto sviatočných dní v réžii strany Smer - SD.
 „Každý jeden, ako sme tu, každý jeden minister, každý jeden štátny tajomník, každý jeden, kto pracuje na úradoch, pracuje na týchto funkciách preto, lebo ho pokrýva strana Smer. Chcem vyzvať všetkých, aby sa netvárili, že sú ministri, že sú štátni tajomníci. My sme predovšetkým politici strany Smer. Prosím každého, aby na toto pri robote nezabúdal,“ riekol na sneme v Martine Robert Fico. Podľa mňa je to "pekné" upozornenie na potreby zachovávať rozmery straníckej disciplíny. Svedčí to o nadradenosti politickej príslušnosti nad odbornou. Ale to je interná záležitosť strany Smer - SD. Zaráža ma to zakaterizovanie menovaných medzi politikov. Vždy som si myslel, že ministri, štátni tajomníci a podobne sú predovšetkým ľudia, odborníci, ktorí majú slúžiť ľuďom - a až kdesi ďaleko potom sú politikmi. Možno sa ale mýlim a vôbec nechápem tieto "hry na politikov." Ale, páči sa mi, ako premiér Fico použil slovo "robota." Je to také skutočne proletárske. To určite zaberie. Možno.
Premiér Fico povedal, že odteraz sa už on a politici strany Smer - SD nebudú správať podľa biblického "kto do teba kameňom - ty do neho chlebom." "Kro pôjde do nás kameňom, my doňho dvomi," vyhlásil a dal tým jasne najavo, že jeho politika bude konfrontačná, drsná a bez ohľadov. Nuž - presne takúto politiku na Slovensku, podľa mňa, nepotrebujeme. Ale, prosím - nech je ako si to pán premiér želá. Mal by len dúfať, aby sa tie dva kamene neodrazili a nedopadli v plnej sile na neho. Napríklad v podobe ďalšieho poklesu preferencií. 

Na záver ešte jeden citát Roberta Fica z martinského snemu: "Zabudnime na to, že budeme oslovovať bratislavskú kaviareň, aj študentov." Neviem, čo je podľa premiéra Fica protipólom "bratislavskej kaviarne" - či nejaká krčma kdesi v Oščadnici alebo putyka v Sobranciach. A ani ma to nezaujíma, tak ako ma nezaujíma prvoplánové, populistické delenie v spoločnici na "my" a "oni." Týmto výrokom sa premiér Fico jasne vyhranil proti nemalej skupine ľudí, ktorí sú plnohodnotnými občanmi Slovenska. K tejto skupine si Robert Fico trúfol priradiť aj študentov - tých, ktorých si napríklad celkom nedávno dovolil "kúpiť" takzvaným bezplatným cestovným vo vlakoch - v mene "sociálnej politiky." Stačí len jednoducho "literárne" znegovať premiérov výrok a dostaneme niečo, čo sa podobá na "budeme oslovovať vidiecku krčmu a starých ľudí." No fajn. Nič iné, len ďalšie delenie spoločnosti a vyhrocovanie vnútroštátnej politicko - spoločenskej situácie na Slovensku nepotrebujeme. 
Slováci a Slovenky nepotrebujú nákladné a samoúčelné výjazdové zasadnutia vlády. Nepotrebujú ani stisky rúk a zhovievavo-falošné pokyvkávanie hlavami ministrov a štátnych úradníkov. Nepotrebujú ani prvomájové balóniky s logom politickej strany. Nepotrebujú ani lascívne vtipy a kytičky ruží v rámci osláv "emdéžet." Obyvatelia Slovenska potrebujú žiť v skutočne prosperujúcom a vnútorne sociálne i politicky pokojnom štáte. Nepotrebujú sa dožívať takmer sedemdesiatky v práci, dopovaní drahými a nedostatkovými liekmi. Nepotrebujú delenie na "my" a "oni," nadirigované z najvyšších straníckych miest. Nepotrebujú ži(vor)ť medzi kulisami falošného sociálneho štátu. Nepotrebujú... nepotrebujú vás, minulí a súčasní politici, poslanci a rôzne "osobnosti," vidieť vo veselých objatiach a s pohárikmi sektu v sobotňajšej Smotánke. Nepotrebujú byť stále klamaní a sklamávaní. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?