reklama

Lži Mariana Kotlebu o migrantoch

• Marian Kotleba, predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), na webstránke strany klame, dezinformuje a prekrúca informácie o migrantoch na Slovensku. Lži šíria i jeho priaznivci na sociálnych sieťach. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

V utorok 21. novembra t. r. zasadal Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. V ten deň Marian Kotleba na webstránke ĽSNS zverejnil "svoj výstup" zo zasadnutia, ktorý obsahuje text a video - link. V texte sa píše, citujem: "Minister vnútra Robert Kaliňák na dnešnom Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť priznal umiestnenie imigrantov z Guantanáma v integračnom centre vo Zvolene. Ľudia, ktorí hlásili zvýšený pohyb imigrantov vo Zvolene teda neklamali, ani si nevymýšľali. Na tento účel je rozpočte Ministerstva vnútra vyčlenených spolu až 2,2 milióna eur!" Koniec citátu aj s chybami.
"Bolo by dobré, aby sa aj prostredníctvom médií prestali šíriť vymyslené a neoverené informácie. Minister vnútra na Výbore pre obranu a bezpečnosť NR SR jasne pánovi poslancovi Kotlebovi odpovedal, že v Integračnom stredisku - nie v centre - vo Zvolene nie je momentálne žiadny migrant. To však poslancom za ĽSNS, sediacim vo výbore, neprekážalo v tom, že začali šíriť nezmysly, že sa tam migranti nachádzajú. Buď v ich prípade ide o poruchu sústredenia, alebo len drzo klamú. Správa, ktorú šíria, je lož," vysvetľuje Michaela Paulenová z Tlačového odboru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Podľa nej je Integračné stredisko vo Zvolene využívané minimálne, naposledy tam boli v máji a v júni tohto roku v rámci relokácií ubytované dve matky zo Sýrie spolu s piatimi deťmi. Čo sa týka integrácie ľudí, presídlených z Guantánama, na Slovensku to bolo osem osôb, ktorých Slovenská republika prijala od roku 2008. Z nich zostali na Slovensku piati. "Vzhľadom na to, že sú to ľudia, ktorí sa úspešne integrovali do našej spoločnosti mimo zariadení ministerstva vnútra, nebudeme k tomu poskytovať bližšie informácie," hovorí M. Paulenová a dodáva, že vo Zvolene nie je evidovaný žiadny zvýšený počet migrantov: "V prípade, že sa tam objavia nejakí migranti, nie sú to ľudia, ktorí by boli v azylovom konaní na Slovensku." Na margo Kotlebovej lživej dezinformácie, že "na pobyt imigrantov vo Zvolene je vyčlenených spolu až 2,2 milióna eur," M. Paulenová vysvetľuje, že suma približne 2,2 milióna eur ročne je rozpočet celého Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MÚ MV SR) - vrátane nákladov na všetky azylové zariadenia, integračné strediská, na humanitárne centrá na Slovensku a aj na mzdové náklady. V sume 2,2 milióna eur sú zahrnuté aj všetky náklady, vrátane prevádzkových, na Integračné stredisko vo Zvolene. Tie sú na úrovni asi 4 500 eur ročne. 
Zaujímalo nás, koľko je na Slovensku prijímacích centier, táborov či zariadení určených pre cudzincov, migrantov a koľko osôb v nich sa aktuálne nachádza. Na Slovensku máme, okrem nateraz prázdneho Integračného strediska vo Zvolene, Záchytný tábor MÚ MV SR v Humennom, kde je umiestnený len jeden žiadateľ o azyl. Tábor je určený pre žiadateľov o azyl a súčasne sa využíva na presídlenie osôb z tretích krajín v rámci humanitárnych transferov. Humanitárne transfery sú presídlenia osôb, ktoré sú pod ochranou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Transfery sa uskutočňujú na základe trojstrannej dohody * medzi Vládou SR, UNHCR a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM). Humanitárny transfer presídlencov sa v tábore v Humennom realizuje od roku 2009. Presídlenci nie sú žiadatelia o azyl v Slovenskej republike. Sú to osoby pod ochranou UNHCR a u nás sa pripravujú na transfer do tretej krajiny. "Presídlenci zostanú na Slovensku zvyčajne pol roka a u nás sa pripravujú na presídlenie do cieľovej krajiny, ktorou sú zvyčajne USA alebo Kanada. Integrácia presídlencov ale bude prebiehať v tretej krajine. Slovenská strana presídlencom poskytuje ubytovanie, stravovanie, neodkladnú zdravotnú starostlivosť, základné hygienické potreby a vreckové. Ostatné výdavky, spojené s ich pobytom na území Slovenska, hradia partneri, teda UNHCR a IOM," hovorí M. Paulenová. Slovensko takto poskytuje od roku 2009 kapacity na zvládanie ťažkej situácie najmä zraniteľným utečencom, akými sú hlavne matky s deťmi. Títo utečenci sa zvyčajne nachádzajú v konfliktných zónach a potrebujú okamžitú evakuáciu. Treba zdôrazniť, že humanitárny transfer a túto formu pomoci zraniteľným utečencom poskytujú v rámci Európskej únie iba dva štáty - Slovensko a Rumunsko. Slovensko je teda jedným z dvoch štátov Európskej únie, ktoré týmto spôsobom pomáhajú utečencom. Programy bezpečného presídlenia majú svoj význam a doteraz slovenská strana zaznamenala na tento druh pomoci iba pozitívne ohlasy z celého sveta. Okrem Záchytného tábora MÚ MV SR v Humennom sú na Slovensku ešte dva pobytové tábory. Jeden je v Opatovskej Novej Vsi, v ktorom sa aktuálne nachádza šesť žiadateľov o udelenie azylu v Slovenskej republike. Druhý pobytový tábor je v Rohovciach, v ňom je trinásť žiadateľov o udelenie azylu v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Z podujatia ku Svetovému dňu utečencov v Záchytnom tábore MÚ MV SR v Humennom.
Z podujatia ku Svetovému dňu utečencov v Záchytnom tábore MÚ MV SR v Humennom. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Tak si to teda zhrňme. Pod MÚ MV SR patrí Záchytný tábor v Humennom, Pobytový tábor v Opatovskej Novej Vsi, Pobytový tábor v Rohovciach a Integračné stredisko vo Zvolene. Aktuálne sa v týchto zariadeniach nachádza dvadsať žiadateľov o udelenie azylu v Slovenskej republike. Okrem nich v tábore v Humennom čaká na presídlenie do tretích krajín osem osôb. Od roku 2009 prešlo u nás procesom presídlovacieho transferu 1 039 osôb pod ochranou UNHCR. Žiadateľom o udelenie azylu u nás MÚ MV SR poskytuje ubytovanie, stravovanie, základné hygienické potreby, neodkladnú zdravotnú starostlivosť a vreckové vo výške 0,40 eura - teda 40 centov - na jeden deň.
 Dodajme ešte základnú informáciu o terminológii. Cudzinec je občan cudzieho štátu, pohybujúci sa na území Slovenskej republiky. Cudzinec, ktorý požiada o udelenie azylu, je žiadateľom o udelenie azylu. Keď mu je azyl udelený, stáva sa azylantom. Imigrant je prisťahovalec, emigrant je vysťahovalec. Migrant je človek putujúci, sťahujúci sa - od slova migrácia, znamenajúceho pohyb. Podrobnosti o terminológii, súvisiacej s opisovanou problematikou, nájdete interaktívne vysvetlené tu -link. 
Z napísaného je teda evidentné, že poslanec NR SR a predseda ĽSNS Marian Kotleba a jeho politickí súkmeňovci, ale i priaznivci a sympatizanti, nehovoria a nepíšu pravdu. To znamená, že klamú a pravdepodobne zámerne a cielene prekrúcajú skutočnosti a interpretujú ich len tak, aby to vyhovovalo im. Aký je cieľ týchto lží a dezinformácií, to sa môžeme len domnievať. Je príznačné, že antimigračná agenda M. Kotlebu, ĽSNS, ale aj iných politických subjektov a ich predstaviteľov u nás, sa zakladá na zámerne lživých, poprekrúcaných a neúplných informáciách, ktorých prioritným cieľom je pravdepodobne vzbudzovanie negatívnych nálad a pocitov v slovenskej spoločnosti, namierených proti migrantom a napokon aj proti migračnej a azylovej politike Vlády Slovenskej republiky. 
___
* trojstranná dohoda: Dohoda medzi Vládou Slovenskej republiky, UNHCR a IOM -link.

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu