Pár iných vianočných piesní a albumov

Autor: Martin Droppa | 15.12.2017 o 11:11 | Karma článku: 4,35 | Prečítané:  409x

Sme v polovici decembra - v čase, keď predvianočný zhon naberá na obrátkach. Málokto sa tomu aspoň ako-tak vyhne. Príjemná hudba nám pomôže toto obdobie ľahšie prekonať.

Je to veľmi zvodné - v čase predvianočnom musí byť človek mimoriadne odolný, pevný, zásadový, otrlý, vycvičený a ktovie aký ešte, aby odolal tej falošnej vianočnej atmosfére, limitovanej z jednej strany takmer bez výnimky bezduchými vianočnými reklamami hlavne v telke a na internete, a z druhej strany lákadlami tovarom pretekajúceho nákupného koša komercie, založenej na pyramidálnom prebytku ponuky. Reklamy na nás ako doterné, neodbytné blchy či vši skáču odvšadiaľ.
Môj decembrový hudobný diel som zostavil trošku netradične. Ponúkam vám v ňom niekoľko pesničiek a súčasne aj niekoľko celých hudobných albumov. Snažil som sa vybrať také piesne, ktoré sa nevalia éterom denne a v nekonečných, unavujúcich opakovaniach. Takže žiadne spotvorené Jingle Bells, žiadne syntetické All You Need Is Love s akousi maškarou, nepríčetne metajúcou saltá v gýčovej obývačke, ani inak celkom fajn skladba Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona, dokonca ani vlaňajšia novinka Vánoční od českej skupiny Jelen, ktorú som nedávno počas štvorhodinovej jazdy autom naprieč Slovenskom počul šesťkrát. Snažil som sa vybrať pesničky a albumy, ktoré sa mi na jednej strane páčia a na druhej strane som presvedčený, že sú v mnohých prípadoch už aj zabudnuté alebo menej známe. Pesničky, ktoré som vybral, si môžete prehrať hneď - aj teraz, k albumom sa môžete vrátiť napríklad pri typických predvianočných alebo vianočných činnostiach: napríklad pri príprave cesta a pečení vianočných medovníčkov, pri predvianočnom umývaní okien (nie pri vysávaní - zvuky vysávača by prehlušili hudbu!), pri umývaní slávnostnej porcelánovej jedálenskej súpravy po prababičke a pri leštení starých krištáľových pohárov na víno. Albumy môžete, samozrejme, počúvať pri balení darčekov alebo pri zdobení vianočného stromčeka. Je možné počúvať ich aj pri vyprážaní kapra, varení klobások, vianočnej kapustnice, pri príprave chutného šalátu, naťahovaní tenučkého cesta na makovo-jablkovú štrúdľu, pečení domácej vianočky a koláčikov... Možností je veľmi veľa.
Na začiatok vám ponúkam dve krásne a u nás možno už aj neznáme i zabudnuté, vyše päťdesiatročné české vianočné pesničky. Prvou je pieseň Vánoce, Vánoce přicházejí (s textom vo videu) z roku 1962. Naspievala ju malá speváčka Magda Hrnčířová s legendárnou trampskou hudobnou skupinou The Settlers (Settleři). Jednoduchú hudbu s chytľavou melódiou zložil Jaromír Vomáčka (1923 - 1978), autor veselého textu je Zdeněk Borovec (1932 - 2001). Pre zaujímavosť: Jaromír Vomáčka je autorom takých nezabudnuteľných hitov, ako napríklad Zhasněte lampióny (pre Yvettu Simonovú), Lékořice (pre Václava Neckáře) alebo protestsongu Jdi domů, Ivene.  Druhou pesničkou je Purpura. Je to jedna z najslávnejších autorských vianočných pesničiek, ktorá, podobne ako Vánoce, Vánoce přicházejí, skutočne zľudovela. Pochádza z repertoáru pražského divadla Semafor, hudbu zložil Jiří Šlitr (1924 - 1969), text Jiří Suchý (1931). Pesnička vyšla v roku 1962 na albume z programu Plakala panna, plakala. Jiří Suchý ju vtedy naspieval s Jitkou Molavcovou, neskôr s Pavlínou Filipovskou. Do repertoárov a na svoje platne ju postupne zaradilo veľa českých spevákov i speváčok - spomeniem aspoň Karla Gotta, Evu Pilarovú, Karla Štědrého, Lucii Bílou, Dagmar Patrasovú alebo duo Eva a Vašek. Ku dvom českým ikonickým vianočným pesničkám som pre vás vybral ani nie trištvrtehodinovú platňu Veselé Vánoce - Merry Christmas. V roku 1982 ju naspieval svetoznámy detský spevácky zbor Bambini di Praga, diriguje Vladimír Popelka. Album obsahuje zmes krásnych a tradičných vianočných kolied a skladieb.

Poďme na Slovensko. Najskôr pesničky. Pavol Hammel (ktorý 7. decembra oslávil 69. narodeniny),  je môj veľký obľúbenec, preto som siahol po pesničkách s vianočnou tematikou a náladou z jeho ponuky. Na začiatok som vybral nežnoclivú Pieseň o stratenej vianočnej rozprávke, ktorá vyšla v roku 1975 na albume Stretnutie s tichom. Hudbu skomponoval Pavol Hammel, autorom textu je Kamil Peteraj (1945). Druhou skladbou pre vás je "moderná" Koleda z periférie, ktorú Pavol Hammel nahral so skupinou Fermáta. Skladba vyšla v roku 1995 na kompilácii trinástich pôvodných vianočných skladieb od rôznych slovenských umelcov s názvom Bratislavská beatová omša '95. Koledu z periférie zložil Pavol Hammel a František Griglák (1953), text Daniela Heviera (1955) spieva Pavol Hammel. K dvom citlivým skladbám pripájam veľmi pekné, bez jednej minúty polhodinové čiernobiele hudobno-umelecké lyrické pásmo o zime Biely mlynček. Vzniklo v roku 1973 pre televíziu a okrem krásnych, poetických obrazov obsahuje päť pesničiek, ktoré naspievali Eva Sepešiová, Zora Kolínska, Pavol Hammel, Karol Duchoň a Jana Kocianová. Pásmo, plné sypkého a žiariaceho snehu vyše kolien,  je určené aj pre detského diváka.

Teraz sa vyberme do Spojených štátov amrických, presnejšie do kalifornského Hollywoodu. Je júl 1945, krátko po druhej svetovej vojne na území Európy. Britsko - americký spisovateľ a skladateľ Jule Styne (1905 - 1994), autor mnohých skladieb a broadwayských muzikálov, skladá pieseň Let It Snow! Let It Snow! Let It Snov! Text k budúcemu vianočnému hitu napísal textár a skladateľ Sammy Cahn (1913 - 1993), ktorý, len tak na okraj, získal osem Oscarov za filmovú hudbu. Skladbu naspievalo nepreberné množstvo speváčok a spevákov - ja som pre vás vybral jej interpretáciu v podaní nezabudnuteľného Franka Sinatru (1894 - 1969). Ostaňme ešte pri Frankovi Sinatrovi a vianočnej nálade. Styne a Cahn v roku 1954 napísali pre Sinatru ešte jednu peknú vianočnú pesničku - The Christmas Waltz. Vypočujme si jej koncertnú nahrávku. Záver "americkej vianočnej hudobnej kapitoly patrí jazzu. Vybral som pre vás sedemdesiatminútovú jazzovú kompiláciu, zloženú z najznámejších vianočných melódií a nápevov v podaní jazzového orchestra New York Jazz Lounge.

Vráťme sa na starý kontinent. Dajme si niečo svižné - napríklad peknú, melodickú skladbu Driving Home For Christmas. Na rovnomennom singli ju v decembri roku 1988 vydal anglický skladateľ a spevák Chris Rea (1951). Pred niekoľkými dňami sa v médiách objavili informácie o nie dobrom zdravotnom stave Chrisa Reu. Písali o tom i v SME - link. V článku je aj niekoľko zaujímavostí o pesničke Driving Home For Christmas. Autorom a interpretom druhej skladby je tiež Chris Rea. Pieseň Winter Song nájdete na albume Auberge z roku 1991. Obe pesničky sú charakteristické zastretým hlasom speváka a chytľavou melódiou. Na záver stretnutia s Chrisom Reom vám ponúkam jeho pokojnú, pomaly tečúcu skladbu Deep Winter Blues z albumu Blue Guitars, ktorý vyšiel v roku 2005. Nech sa páči.  

Pred záverom hudobnej vianočnej kolekcie vám ponúkam možnosť vypočuť si jemnú vianočnú pieseň Another Christmas Song od Iana Andersona a skupiny Jethro Tull, ktorá patrí medzi moje obľúbené. Skladbu nájdete na albume Rock Island, ktorý vyšiel v roku 1989. Nájdete ju, ako štvrtú v poradí, aj na platni Christmas Album, ktorý vyšiel v roku 2003. Album má asi šesťdesiatšesť minút a je veľmi príjemný. Dúfam, že sa vám bude páčiť.

Na záver tohto hudobného dielu vám ponúkam moju obľúbenú vianočnú pieseň z roku 2014. Volá sa The Ghosts Of Christmas Past a naspievala ju Kirsty Bertarelli (1971) - bývalá Miss Veľkej Británie, manželka Ernesta Bertarelliho - švajčiarskeho obchodníka a výkonnostného športového jachtára talianskeho pôvodu. Kirsty pochádza z oblasti Staffordshire a možno aj preto v nahrávke účinkuje The Y. M. C. A. North Staffordshire Choir. Pesnička je to naozaj pekná, ale ten hlavný dôvod, pre ktorý ju mám veľmi rád, je ten, že na bicích v nej hrá môj veľký obľúbenec - Nick Mason - bubeník z Pink Floyd  ;-)  
Dúfam, že vám môj výber pesničiek a albumov "sadol" a že sa vám ich podarilo prehrať vcelku - bez prerušenia reklamami. Ak sa tak stalo, ospravedlňujem sa, ale nie je v mojej moci nijako tie reklamy odstrániť. Zaujímalo by ma (a možno nielen mňa, ale aj ostatné čitateľky a ostatných čitateľov mojich článkov na blogu), akú hudbu v čase vianočnom či sviatočnom najradšej počúvate vy. Dúfam, že sa s nami v diskusii radi podelíte o zopár zaujímavých hudobných tipov, ktoré si budeme môcť vypočuť.
Aby som nezabudol - nezabudnite, prosím, v týchto časoch sypať sýkorkám a iným vtáčikom slnečnicové semienka a iný pokrm, nech to naše vtáctvo nebeské nehladuje  ;-)  Ďakujem!  

  ponúkam vám dve moje básne: staršiu o láske a novú o stratenom priateľstve - link     

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?