Pán premiér ide do nočnej

Autor: Martin Droppa | 25.11.2017 o 19:30 | Karma článku: 9,42 | Prečítané:  2233x

Dnes Robert Fico, premiér Vlády Slovenskej republiky, nastúpi na nočnú zmenu: k pásu v spoločnosti IAC Group v automobilovom priemyselnom parku v Lozorne. Je to úprimné gesto? Nie. 

"Veľmi rád sa podelím so svojimi pocitmi, keď ráno budem vychádzať z firmy, že aké je to fantastické si takto v noci zapracovať," komentoval svoje rozhodnutie sociálny premiér Robert Fico na tlačovke novinárom - link. Premiérova "nočná pracovná skúsenosť" má vraj zapadať do "dialógu o zvyšovaní príplatkov za prácu v noci." Nič nebude do ničoho zapadať a celá táto "promo-akcia" s jednou - jedinou nočnou zmenou, ktorú pán premiér akože odpracuje pri páse, je len gestom. Bez výrazného a hlavne významného obsahu. Nápadne sa podobajúceho na podobné gestá komunistických činovníkov, ktorí pred rokom 1990 občas zašli kamsi do výroby a slávnostne po niečom pobúchali kladivom, potmolili sa po nejakej stavbe päťročnice, okolo vysokých pecí v železiarňach, preorali zopár desiatok metrov role na družstevnom traktore... Patrilo sa to - patrilo sa (aspoň občas) byť s "pracujúcim ľudom." Vedieť - hlavne vidieť - ako pracuje, ako zmýšľa, ako jasá. V podstate o to isté ide aj teraz premiérovi Robretovi Ficovi. Ja mu to za zlé nemám, dokonca mu to prajem - tú skúsenosť, to (s)poznanie. Vari bolo aj načase. A nemyslím to ironcky ani posmešne. Myslím to úprimne.
Je tu ale jeden háčik. Skôr poriadny hák. Je sobota, predpokladám, že je pán premiér oddýchnutý, deň prežil v pokojnej rodinnej atmosfére. Na desiatu večer - teda na dvadsiatu druhú hodinu - nastúpi, sprevádzaný médiami, nasvietený reflektormi na tv-kamerách a žiarami bleskov na fotoaparátoch, do výroby. Myslím si, že bude mať pekné nové montérky alebo overal. Možno aj ochrannú prilbu. To všetko je nepodstatné. Napokon - nepodstatné je aj to, čo bude pán premíer v nočnej pri páse robiť. Dôležité je niečo iné.
Dôležité je, že pán premiér odpracuje jednu - jedinú nočnú zmenu. Ráno ho pred fabrickou bránou privítajú novinári, zas na neho posvietia reflektormi, bleskami, pán premiér čo-to skromne (od)povie... A bodka, koniec.
Ak by chcel náš pán premiér skutočne zažiť a hlavne prežiť to, ako je to pracovať na zmeny, zamestnal by sa v tej automobilke alebo v inej trojzmennej prevádzke aspoň na mesiac, na dva. So všetkým, čo k tomu prináleží. Vo funkcii premiéra a vo funkcii predsedu politickej strany by ho zastúpili jeho regulérni zástupcovia - tak ako inokedy, v tom by problém nemal byť. Pán premiér by teda pracoval ako obyčajný robotník, ako desaťtisíce robotníkov na Slovensku. Aby získal čo najvernejší obraz o práci "robotníka pri páse," musel by aj žiť v robotníckom prostredí. Napríklad ako kamarát môjho priateľa. Vyokoškolsky vzdelaný človek, o dva roky starší ako pán Fico. Tento kamarát už niekoľko rokov pracuje pri páse v inej automobilke na západe Slovenska. Na zmeny. Opakujem - niekoľko rokov. Býva v podnikovej ubytovni s ďalšími robotníkmi z celého Slovenska, v malej izbici s televízorom, chladničkou, posteľou, stolom a s jednou stoličkou. Z práce prichádza tak zničený a unavený, že často len zo seba zhodí kabát či bundu, zobuje sa, zoblečie si nohavice a... A zaspí. Nemá síl, doslova nemá síl ani na to, aby si pozrel film v telke. Sprchy a sociálne zariadenia sú na konci dlhej chodby v ubytovni. V ubytovni často býva hluk do neskorej noci, pretože iní robotníci "oslavujú," že zajtra a pozajtra nejdú do práce. A tak si môžu vypiť. A aj si vypijú, dosýta. Priateľov kamarát je notoricky nevyspatý, unavený, deprimovaný. Inú prácu nikde nedostane, skúšal to - lebo je "starý." Zarobené peniaze posiela rodine domov, necháva si len minimum - na bývanie, na lacnú stravu. Takto sa "krúti jeho svet" už roky, bez šance na zmenu.

Náš pán premiér, našťastie, takéto skúsenosti a zážitky nemusí prežívať, skúšať na vlastnej koži. Našťastie? Neviem. Iniciatíva pána premiéra postaviť sa na jednu noc k pásu vo výrobe je síce fajn, ale... Ale on dobre vie, že prácu skončí v nedeľu ráno a bude si opäť môcť oddýchnuť. Nuž - neviem aký má byť výsledný efekt tejto premiérovej pracovnej noci. Ak ide o poukázanie na problematiku vyplácania príplatkov za prácu v noci - tak mi zmysel premiérovej nočnej celkom uniká. Príplatky sa musia, myslím si, vyrokovať medzi zamestnávateľmi, vládou, ministerstvami, odbormi, zástupcami pracovníkov a ktovie kým všetkým ešte. Jedna nočná pracovná zmena premiéra pri páse v tomto nehrá úlohu. Ani keby naraz na jednu nočnú zmenu nastúpila celá slovenská vláda a hoc aj všetky poslankyne a poslanci Národnej rady Slovenskej republiky - nič to nezmení na tom, ako a za aké peniaze, výplaty sa u nás pracuje - a nielen pri pásoch v automobilkách. Časy, keď sa za prácu v noci alebo cez sobotu, nedeľu, sviatok dostávali 100-percentné príplatky - tie časy sú dávno preč a obávam sa, že akokoľvek sa bude náš pán premiér Fico snažiť - "zrekonštruovať" sa mu ich nepodarí. Aj keby na tom pri páse pracoval hoc i celý rok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?