Danubiana (I. - prízemie)

Autor: Martin Droppa | 19.10.2017 o 20:02 | (upravené 19.10.2017 o 23:13) Karma článku: 4,46 | Prečítané:  517x

Pokoj, ticho, príjemné prostredie - skoro celé obklopené takmer nehybným Dunajom. Moderná architektúra, presvetlené veľké miestnosti, rozptýlené svetlo. Hviezdne miliardy farieb. Danubiana - Meulensteen Art Museum. 

Do Danubiany sme prišli v jedno krásne neskoré jesenné popoludnie. Jazda autom z centra Bratislavy na parkovisko pred touto unikátnou a krásnou, modernou galériou netrvá dlhšie ako polhodinku. Náš úmysel bol jednoduchý: pomaly sa prejsť galériou, vidieť obrazy a objekty na jej výstavách, oddýchnuť si medzi nimi, načerpať pokojnú a pozitívnu energiu z nich - z ich farieb, kompozícií, obsahov, posolstiev.
Danubiana - Meulensteen Art Museum bola otvorená v roku 2000, založil ju holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard MaulensteenVincent Polakovič - významný slovenský galerista. Za sedemnásť rokov sa v galérii vystriedali desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej aj svetovej výtvarnej, umeleckej scény. Medzi návštevníkov Danubiany patrili aj mnohé významné domáce i svetové osobnosti, nevynímajúc návštevy kráľovské alebo návštevy hláv štátov a vysokopostavených politikov, a, samozrejme, osobností kultúrneho a spoločenského života. Poloha galérie symbolizuje jedno z významných poslaní výtvarného umenia a umenia vôbec, ktorým je spájanie ľudí rôznych národností, štátnych príslušností: galéria leží v podstate na hraniciach Slovenska, Rakúska a Maďarska a súčasne na neutrálnom Dunaji, ktorý preteká (nielen) týmito štátmi. Okrem toho je galéria jedinečne a veľmi citlivo architektonicky zasadená do okolitej prírody a prostredia. Dodajme ešte, že výstavbu galérie podporila i Vláda Slovenskej republiky.
V prízemí galérie je, okrem obchodu s umením a so suvenírmi, nainštalovaná stála expozícia z diel slovenských, ale i zahraničných výtvarných umelcov. Okrem nej na prízemí aktuálne až do 12. novembra 2017 vystavuje obrazy čínsky umelec Walasse Ting (13. október 1929, Wuxi, Čína - 10. máj 2010, New York, USA). Výstava má názov Fascinujúci svet farieb --- link a skutočne ponúka neskutočnú farebnú sviežosť, charakterizovanú žiarivými farbami. Mnohé z motívov jeho obrazov znázorňujú ženské postavy alebo tváre, farbistosť kvetov, záhrad, ale i živočíchov - napríklad papagájov. Tingove obrazy nie sú abstraktné, ale ani rýdzo realistické. Sú príjemné - prijemne snové, hravosťou farieb a línií podmieňujúce predstavivosť. Napokon - presvedčte sa sami. Tu je aspoň niekoľko fotografií. 

Poďme sa prostredníctvom fotografií niektorých umeleckých diel alebo ich detailov či polodetailov prejsť stálou expozíciou galérie Danubiana - Meulensteen Art Museum. 


 Danubiana Meulensteen Art Museum --- link na webstránku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič mafiánsky útočí

Matovič na svojej tlačovke k Sputniku posúva definície politického nevkusu.

Pravidlá nosenia rúšok sa menia, pozrite si ako

Žiaci na základných školách nebudú musieť nosiť respirátor. Stačiť bude rúško. Zmeny začnú platiť od pondelka.


Už ste čítali?