Danubiana (I. - prízemie)

Autor: Martin Droppa | 19.10.2017 o 20:02 | (upravené 19.10.2017 o 23:13) Karma článku: 4,46 | Prečítané:  476x

Pokoj, ticho, príjemné prostredie - skoro celé obklopené takmer nehybným Dunajom. Moderná architektúra, presvetlené veľké miestnosti, rozptýlené svetlo. Hviezdne miliardy farieb. Danubiana - Meulensteen Art Museum. 

Do Danubiany sme prišli v jedno krásne neskoré jesenné popoludnie. Jazda autom z centra Bratislavy na parkovisko pred touto unikátnou a krásnou, modernou galériou netrvá dlhšie ako polhodinku. Náš úmysel bol jednoduchý: pomaly sa prejsť galériou, vidieť obrazy a objekty na jej výstavách, oddýchnuť si medzi nimi, načerpať pokojnú a pozitívnu energiu z nich - z ich farieb, kompozícií, obsahov, posolstiev.
Danubiana - Meulensteen Art Museum bola otvorená v roku 2000, založil ju holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard MaulensteenVincent Polakovič - významný slovenský galerista. Za sedemnásť rokov sa v galérii vystriedali desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej aj svetovej výtvarnej, umeleckej scény. Medzi návštevníkov Danubiany patrili aj mnohé významné domáce i svetové osobnosti, nevynímajúc návštevy kráľovské alebo návštevy hláv štátov a vysokopostavených politikov, a, samozrejme, osobností kultúrneho a spoločenského života. Poloha galérie symbolizuje jedno z významných poslaní výtvarného umenia a umenia vôbec, ktorým je spájanie ľudí rôznych národností, štátnych príslušností: galéria leží v podstate na hraniciach Slovenska, Rakúska a Maďarska a súčasne na neutrálnom Dunaji, ktorý preteká (nielen) týmito štátmi. Okrem toho je galéria jedinečne a veľmi citlivo architektonicky zasadená do okolitej prírody a prostredia. Dodajme ešte, že výstavbu galérie podporila i Vláda Slovenskej republiky.
V prízemí galérie je, okrem obchodu s umením a so suvenírmi, nainštalovaná stála expozícia z diel slovenských, ale i zahraničných výtvarných umelcov. Okrem nej na prízemí aktuálne až do 12. novembra 2017 vystavuje obrazy čínsky umelec Walasse Ting (13. október 1929, Wuxi, Čína - 10. máj 2010, New York, USA). Výstava má názov Fascinujúci svet farieb --- link a skutočne ponúka neskutočnú farebnú sviežosť, charakterizovanú žiarivými farbami. Mnohé z motívov jeho obrazov znázorňujú ženské postavy alebo tváre, farbistosť kvetov, záhrad, ale i živočíchov - napríklad papagájov. Tingove obrazy nie sú abstraktné, ale ani rýdzo realistické. Sú príjemné - prijemne snové, hravosťou farieb a línií podmieňujúce predstavivosť. Napokon - presvedčte sa sami. Tu je aspoň niekoľko fotografií. 

Poďme sa prostredníctvom fotografií niektorých umeleckých diel alebo ich detailov či polodetailov prejsť stálou expozíciou galérie Danubiana - Meulensteen Art Museum. 


 Danubiana Meulensteen Art Museum --- link na webstránku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?