reklama

Moja letná hudba pre vás (bonus)

• Leto je ako jeho koniec; po zažltnutých linkách suchých tráv sa spúšťajú smutné noty, hudba chladne ako Rieka, melódie temnejú nad obzorom z piesní. Medzi tónmi cis a dis vybuchujú kompozície šiestich farieb dúhy. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

To najlepšie (podľa mňa a pre mňa) a moje najobľúbenejšie prichádza celkom na záver seriálu o mojej obľúbenej hudbe pre vás. ~• pink floyd ~ Kto z vás má rád Pink Floyd, ten nech teraz zdvihne ruku... ...a teraz môžete dať všetci ruky dolu ;-)
Vyberať moje najobľúbenejšie skladby od legendárnej a ikonickej britskej skupiny Pink Floyd bolo dosť obtiažne. Napokon som zvolil taký postup, že z každého radového albumu skupiny som vybral aspoň jednu moju "srdcovku." Nie je toho málo - ale nie je toho ani veľa, veď skupina Pink Floyd od konca šesťdesiatych rokov vydala len trinásť štúdiových albumov, štyri koncertné albumy a štyri albumy s hudbou k filmom. Vybraté skladby som zoradil chronologicky - od najstaršej po najmladšiu.
Na začiatok dôležité upozornenie: Ak máte záujem, vypočujte si skladby v článku čo najskôr, pretože sa môže ľahko stať, že z rôznych dôvodov budú niektoré stiahnuté z You Tube. A ešte jedna poznámka: Ak chcete vedieť, o čom sa v tej-ktorej skladbe spieva, tak preklady textov nájdete na webstránke fanklubu Pink Floyd CZ --- link - stačí si zvoliť album, rozkliknúť a nájsť text skladby, ktorá vás zaujala a chcete vedieť, "o čom je." 
Ako prvú vám ponúkam pokojnú, takmer psychedelickú pesničku The Gnome z albumového debutu skupiny, nazvanom The Piper At The Gates Of Dawn z roku 1967. Po nej nasleduje citlivá, na počutie veľmi príjemná skladba Julia Dream, ktorá vyšla na singli v roku 1968. Páči sa mi aj jej až surrealistický animovaný i keď neoficiálny videoklip:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1968 vychádza druhý štúdiový album skupiny Pink Floyd, nazvaný A Saucerful Of Secrets. Z neho pre vás vyberám moju mimoriadne obľúbenú, dynamickú skladbu Remember A Day, ktorú aj po rokoch hráva hlavne David Gilmour (6. marec 1946, Grantchester, Veľká Británia) na koncertoch. 

Dvojalbum Ummagumma, ktorý vychádza v roku 1969, obsahuje jednu platňu s výberom zo záznamov z dvoch koncertov Pink Floyd v Birminghame a v Manchestri. Druhá platňa je štúdiová a je delená na štyri samostatné časti, každá z nich je sólovým dielom členov skupiny, ale zahratým spoločne. Práve z tohto albumu pre vás vyberám skladbu Grantchester Meadows od Rogera Watersa (6. september 1943, Great Bookham, Veľká Británia). V tom istom roku vydáva Pink Floyd aj album More - ide o záznam hudby k filmu More režiséra Barbeta Schroedera. Z albumu som vybral opäť pomalú skladbu - Cymbaline. Pozor!!! Videoklip je mládeži veľmi neprístupný ;-) !!! 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1970 Pink Floyd vydáva album Atom Heart Mother. Vyberám z neho skladbu If, ktorá otvára jeho druhú stranu. Opäť - ide o pokojnú pesničku, dokreslenú nápaditým animovaným videoklipom, aj keď nie "oficiálnym." V roku 1970 vychádza aj album Zabriskie Point, obsahujúci hudbu k "hipisáckemu" filmu Zabriskie Point (1970, réžia Michelangelo Antonioni). Z albumu som vybral skladbu Crumbling Land. 

Rok 1971 prináša podľa mňa prelomový album v tvorbe Pink Floyd - Meddle. Z neho vyberám jednu z mojich najviac obľúbených skladieb od Pink Floyd - inštrumentálku One Of These Days. K nej vám ponúkam sviežu San Tropez a kurióznu "bluesovku" Seamus - The Dog (Mademoiselle Nobs) (z vystúpenia Pink Floyd v amfiteátri v Pompejách v roku 1971 - viď film Pink Floyd Live At Pompeii, 1972, réžia Adrian Maben).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1972 Pink Floyd vydáva ďalší soundtrack - hudbu k filmu La Vallée (réžia Barbet Schroeder). Album má názov Obscured By Clouds a sú na ňom aj dve moje veľmi obľúbené skladby: Wot's... Uh The Deal s krásnym a jemným klavírnym sólom a ostrá, rocková Free Four s dravým sólom Gilmourovej nenapodobiteľnej gitary. 

Prichádza rok 1973 a s ním pravdepodobne najznámejší a asi aj komerčne najúspešnejší album skupiny Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon. Konceptuálny album je v podstate jedným nepretržitým, vyše 43-minútovým hitom. Z albumu s ikonickým obalom som vybral dve skladby: The Great Gig In The Sky Money (originálny videoklip). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1975 skupina vydáva ďalší svoj mimoriadne úspešný album - Wish You Were Here, ktorý je akousi hudobnou, speváckou aj textovou poctou Sydovi Barrettovi (6. január 1946, Cambridge, Veľká Británia - 7. júl 2006, Cambridge, Veľká Británia), spoluzakladateľovi Pink Floyd. Z albumu vyberám skladby Have a Cigar (spieva Roy Harper) a Wish You Were Here v netradičnej interpretácii Rogera Watersa a Erica Claptona. Vravelo sa, že tento album mal v Československu vyjsť v licencii, ale podmienkou vtedajších našich komunistických ideológov bolo, že nebude obsahovať fotografiu s mužom v plameňoch na jednom z vnútorných obalov platne. Lebo Jan Palach. Takže z licenčného vydania nakoniec nebolo nič :-(

Rok 1977 sa nesie v znamení ďalšieho konceptuálneho albumu Pink Floyd, ktorý skupina vydala koncom januára pod názvom Animals. Album, zabalený do ďalšieho ikonického obalu s fotografiou starej londýnskej elektrárne Battersea, medzi komínmi ktorej sa vznáša obrovská héliom nafúknutá atrapa prasaťa Algie (ktoré sa stalo sprievodným znakom asi všetkých neskorších koncertov ako skupiny Pink Floyd, tak i jej sólistov Davida Gilmoura a Rogera Watersa), obsahuje iba tri skladby: Dogs, Pigs (Three Different Ones) a Sheep + dve kratučké skladby Pigs On The Wing (Part 1 & Part 2) na začiatku a na konci albumu. Z albumu som vybral skoro dvanásťminútovú kompozíciu Pigs.

Dvojalbum The Wall je právom považovaný za vrcholné konceptuálne dielo skupiny Pink Floyd. Veľmi známe je aj jeho filmové spracovanie v rovnomennom filme (The Wall, 1982, réžia Alan Parker) v hlavnej úlohe s Bobom Geldofom. Z dvojalbumu vyberám dve moje obľúbené skladby: Empty Spaces (animácia z filmu The Wall) a Hey You.

V roku 1983 Pink Floyd vydáva posledný spoločný štúdiový album pod značkou Pink Floyd, na ktorom sa atorsky podieľal aj Roger Waters. Na albume The Final Cut už ale neúčinkuje Rick Wright (28. júl 1943, Londýn - 15. september 2008, Londýn). Zastupuje ho hlavne Michael Kamen. Bubeník Nick Mason (27. január 1944, Birmingham, Veľká Británia) v skladbe Two Sun In The Sunset nehrá, nahradil ho Andy Newmark. Niektoré skladby z albumu boli plánované ako súčasť zamýšľaného trojalbumu The Wall. Napriek tomu, že sa album stretol s vlažnými reakciami ako zo strany hudobných kritikov, tak i zo strany fanúšikov skupiny, tvorí nenahraditeľnú časť tvorby Pink Floyd. Z albumu som vybral moje dve veľmi obľúbené skladby: kratučkú Southampton Dock a emotívnu Two Suns In The Sunset.

V septembri 1987 vychádza prvý album Pink Floyd bez akejkoľvek spoluúčasti Rogera Watersa. Album má názov A Momentary Lapse Of Reason a skupina sa s ním po dlhej odmlke vydáva na svetové rovnomenné koncertné turné, v rámci ktorého v júni 1989 vystupuje aj v Moskve. Bol to nezabudnuteľný koncertný zážitok, spojený so skutočným živým kontaktom s hudbou Pink Floyd a s hudobníkmi celej skupiny. Z albumu, ktorý nezožal veľkú slávu u kritikov, vyberám dve skladby: Learning To Fly (originálne video) a Sorrow, ktorú pred pár rokmi David Gilmour dal do programu koncertného turné Rattle That Lock.

Preletelo sedem rokov a Pink Floyd nahráva a v roku 1994 vydáva album The Division Bell, ktorý hneď po vyjdení zaznamenáva veľké úspechy ako vo Veľkej Británii, tak i v USA. A opäť - nasleduje pár rokov trvajúce celosvetové turné, v rámci ktorého skupina koncertovala aj v Prahe - pred absolútne vypredaným Strahovským štadiónom. Bol to krásny, nezabudnuteľný koncert - aj keď lialo ako z krhly ;-) Z albumu som vybral dve skladby: inštrumentálnu Marooned (oficiálny videoklip, nakrúcaný aj v Černobyle) - je to jediná skladba, za ktorú skupina získala cenu Grammy - a moju mimoriadne obľúbenú, pokojnú a melodicky krásne vystavanú "srdcovku" od Richarda Wrighta Wearing The Inside Out.

Odletelo ďalších neuveriteľných dvadsať rokov a Pink Floyd v novembri 2014 vydáva (vraj) posledný album - The Endless River. Album je s výnimkou jednej skladby rýdzo inštrumentálny, je zostavený z výberu z materiálov, ktré boli nahrávané ešte s Rickom Wrightom v rámci nahrávania albumu The Division Bell. Tento netypický album treba počuť viackrát - aby poslucháč(ka) objavil(a) jeho jemné čaro, súvislosti medzi skladbami a napokon aj istý koncept, ktorý sa v stručnosti dá pomenovať ako "hľadanie smeru," "hľadanie ciest." Napriek tomu, že fanúšikovia skupiny album prijali s prevládajúcou nevôľou - mne sa celkom páči, určite i pre jeho pokojný, upokojujúci zvuk a až meditatívny charakter. Z albumu som pre vás vybral dve skladby: spievanú Louder Than Words a "ostrejšiu" inštrumentálnu Nervana (oba videoklipy sú oficiálne).
• Tak - a to je naozaj všetko - seriál o mojej (letnej) obľúbenej hudbe pre vás sa skončil. Dúfam, že nebol nezaujímavý, že ste sa z neho dozvedeli aj zopár vám neznámych informácií, že ste objavili i doteraz nepoznanú hudbu - skupiny, sólistov. Vštkým vám ďakujem za pozornosť a, samozrejme, aj za mnohé príspevky v diskusiách pod jednotlivými dielmi. Majte sa krásne, užívajte si dní a nezabúdajte na dobrú hudbu. 

 • ! predaj lístkov na časť európskeho turné Rogera Watersa Us + Them --- link ! •

• • • na podstránke moja poézia a próza pribudli ďalšie tri moje básne --- link • • •


 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu