reklama

Spod francúzskej zástavy: Odpad(ky)

• Prešli sme centrami niekoľkých francúzskych miest a mnohými mestečkami i dedinkami v Normandii a v Bretónsku. Všade bolo neuveriteľne čisto a pekne. Aj na odpočívadlách pri diaľniciach. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Le Havre - vyše 180 000 obyvateľov - centrum a jeho okolie: čistota, poriadok, upravená zeleň, parky, trávniky, statné stromy i vyrastené kríky. Rouen - vyše 115 000 obyvateľov - centrum a jeho okolie: čisto, poriadok, parky a parčíky, stromy, kríky, rozkvitnuté záhony. Lorient - vyše 60 000 obyvateľov - centrum a jeho okolie: opäť čisto, poriadok, kvetinové záhony, upravené trávniky, stromy a stromčeky, množstvo kríkov a kvetov. Tri veľké mestá, navštevované desaťtisíckami (skôr státisíckami) turistov ročne. Len desaťdňový festival keltskej hudby, ktorý sa konal v meste Lorient, navštívilo tohto roku vyše 750 000 ľudí - a tí sa zabávali: jedli, pili pivo a víno, aj sa mnohí pripili, spievali, tancovali... Na druhý deň po poslednom festivalovom dni bolo centrum mesta čisté, vyumývané ako keby vyšlo spod šampónovej sprchy.
Carnac - desaťtisíce turistov ročne z celého sveta, ktorí sa prechádzajú okolo rozľahlých polí s megalitmi starými vyše + / - 4 500 rokov. Na trávnatých a lesných chodníkoch a chodníčkoch nikde ani papierik, ani ohorok z cigarety, ani plechovka či fľaša z nápoja. Pointe du Raz en Cap Sizun - najzápadnejšie miesto v Bretónsku, za ktorým sa nachádza už len horizont Atlantiku - desaťtisíce turistov ročne z celého sveta, ktorí sa prechádzajú ponad útesy cestičkami pomedzi tŕnisté kríky ostružín, pomedzi vres a trávu. Nikde ani ohorok z cigarety, ani papierik, ani fľaša či plechovica z nápojov, obal z keksíkov či z čokolády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Vo Francúzsku je čisto . Ttak čisto, že si to našinec - domased - ani nevie predstaviť.


Celé čaro a príťažlivosť francúzskej verejnej čistoty má, podľa mňa, korene v troch princípoch: 1. - v poriadkumilovnosti Francúzov a Francúziek; 2. - vo všadeprítomných košoch na odpadky a v nádobách na separovaný odpad; 3. - v premyslenom, detailnom systéme separovania všetkého druhu odpadu. 

Vrecia na separovaný odpad v hale parížskeho letiska Beauvais.
Vrecia na separovaný odpad v hale parížskeho letiska Beauvais.  (zdroj: Foto mobilom: Martin Droppa)

Všetko sa to začína na ktoromkoľvek francúzskom letisku, cez ktoré sa do krajiny galského kohúta dostanete (ale aj na staniciach vlakov alebo v námorných prístavoch). Už tam sú vrecia alebo odpadkové koše na prísne triedený - separovaný odpad. Povinnosť triediť odpad má vo Francúzsku každý - turistov nevynímajúc. Videli sme to nielen na parížskom letisku Beauvais, ale napríklad aj na modernej a vyumývanej železničnej stanici v Avignone alebo v námornom prístave v Le Havre. Prísny systém separovania odpadu je aj na odpočívadlách pri francúzskych diaľniciach a rýchlostných cestách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Informácia o povinnosti separovať odpad do veľkých kontajnerov na jednom z diaľničných odpočívadiel pri diaľnici z Paríža do Le Havre.
Informácia o povinnosti separovať odpad do veľkých kontajnerov na jednom z diaľničných odpočívadiel pri diaľnici z Paríža do Le Havre.  (zdroj: Foto mobilom: Martin Droppa)
Detail informačnej tabule na odpočívadle pri diaľnici.
Detail informačnej tabule na odpočívadle pri diaľnici. (zdroj: Foto mobilom: Martin Droppa)

Všetko sa to začína aj takými "drobnosťami," akým je svedomité, poctivé a uvedomelé upratovanie verejných priestorov, promenád pri nábrežiach a pod. po svojich psíkoch. V tejto súvislosti mi prišiel na myseľ pohľad z okna nevysokej modernej bytovky v Bratislave. Bytovka je súčasťou malého bytového komplexu s neveľkým vnútorným dvorom medzi stavbami. Dvor je plný zelene - pozorne strihaný trávnik, pekné mladé stromy, niekoľko lavičiek pri dvoch chodníčkoch krížom cez vnútroblok. Na každej strane chodníka je varovná tabuľka, že na trávnik je zakázané púšťať psov a venčiť ich tam. Podvečerný pohľad z okna - po trávniku behá pes, hľadá miesto kde by spravil veľkú potrebu. Majiteľ s cigaretou pri ústach ho trpezlivo čaká. Pes si uľaví na trávnik, majiteľ dofajčí a hodí ohorok z cigarety na chodník - asi dva metre od odpadkového koša. O tomto je Slovensko - o absolútnom a flagrantnom nerešpektovaní zákonov ani prosieb obyvateľov v súvislosti s ochranou čistoty na ich pozemkoch alebo na verejných priestranstvách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Nálepka na stĺpe pri promenáde v malom bretónskom mestečku: "Prosíme majiteľov psov, aby boli zodpovední a upratovali po nich." Predstavte si - nikde ani stopy po psích exkrementoch.
Nálepka na stĺpe pri promenáde v malom bretónskom mestečku: "Prosíme majiteľov psov, aby boli zodpovední a upratovali po nich." Predstavte si - nikde ani stopy po psích exkrementoch. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Ako teda funguje systém separovania odpadu vo francúzskych domácnostiach?
V každej domácnosti je niekoľko nádob na odpad, do ktorých sa priebežne ukladá separovaný odpad, určený na triedenie. Keď je nádoba plná, vyprázdni sa do vonkajších kontajnerov na separovaný zber, ktoré má každá domácnosť a ktoré sa nachádzajú aj na verejných priestranstvách - to práve preto, aby mohli odpad separovať aj návštevníci francúzskych miest a obcí. Zaujímavé je, že pri týchto verejných nádobách na separovaný odpad sa často nachádzajú aj protipožiarne hydranty a veľké plastové nádoby s pieskom, ktorý môže poslúžiť pri hasení prípadného požiaru hlavne v prírode.
Čo sa vo Francúzsku separuje? Odpoveď je jednoduchá - všetko.
Tohto leta bolo naše "hlavné dovolenkové sídlo" v malej dedinke Gommerville v oblasti Horná Normandia - vzdialenej asi polhodinu jazdy autom od Le Havre. Dedinka nemá ani len 1 000 obyvateľov a panuje v nej neopísateľný pokoj a ticho. Je zasadená do malebného prostredia francúzskeho vidieka. Každá domácnosť v Gommerville od miestnej samosprávy dostala plnofarebnú - 26-stranovú brožúrku formátu A5, vytlačenú na kvalitnom papieri, ktorá má v záhlaví napísané: Guide du tri et de la réduction des déchets - voľne preložené ako Sprievodca triedenia odpadu a znižovania jeho produkcie. V brožúrke je detailne rozpísané a súčasne aj jednoduchými obrázkami ilustrované ako sa aký druh odpadu z domácností musí separovať, ktorý druh odpadu patrí do ktorej zbernej nádoby a ktorý napríklad na domáce kompostovisko. Nezabúdajme na to, že Francúzi veľmi často jedia rôzne morské živočíchy a plody mora. Ulity z morských slimákov, zo sláviek alebo klepetá a panciere z krabov, podobne ako škrupiny z vajíčok, nepatria na domáce kompostovisko, ale putujú do kontajnera s biologickým odpadom. Pochopiteľne - asi najväčšie objemy odpadu vo Francúzsku, podobne ako u nás, tvorí papier, sklo a plasty. Aby obyvatelia (nielen) Gommerville mali lepší prehľad o tom, aké je využitie separovaného odpadu a aby boli aj lepšie motivovaní k separácii, brožúrka obsahuje jednoduché, kresbami ilustrované rovnice - príklady. Z nich sa dozvieme veľa zaujímavostí, napríklad aj to, že:
 jedna tona vyseparovaných plastových obalov ušetrí alebo nahradí 700 až 800 kilogramov ropy,
 z 27 plastových fliaš je možné vyrobiť jeden teplý sveter,
 z dvoch plastových fliaš sa dá vyrobiť jeden šál,
 vyseparovaná tona papierových potravinárskych obalov a tetrapakov ušetrí dve tony dreva,
 zo 100 kilogramov vyseparovaných obalov na potraviny sa vyrobí 675 roliek toaletného papiera alebo 563 ďalších obalov na potraviny,
 zo 670 plechoviek od nápojov sa vyrobí kostra jedného bicykla,
 jedna tona vyseparovaných kovov ušetrí jednu tonu železnej rudy alebo aj energiu spotrebovanú na mesiac trvajúcu prevádzku jednej štandardnej žiarovky,
 zo 700 kilogramov vyseparovaného kovu sa vyrobí karoséria jedného auta alebo 14 veľkých nákupných košov pre supermarkety,
  jedna tona vyseparovaného papiera ušetrí 2,5 tony dreva z listnatých stromov,
 zo 100 kilogramov vyseparovaného skla sa vyrobí 285 nových fliaš na víno a ušetrí sa pri tom 70 kilogramov kremičitého piesku.
Brožúrka obsahuje aj presný a ilustrovaný popis ďalších procesov spracovávania separovaných odpadov v lokálnom zbernom stredisku a aj miestny harmonogram vývozu jednotlivých nádob so separovaným odpadom z domácností. Všetky informácie - od spôsobov ako separovať odpad v domácnostiach až po harmonogramy vývozov jednotlivých vyseparovaných položiek - sú v brožúrke prehľadne, jednoducho opísané, ilustrované a aj vyznačené farbami grafiky jednotlivých stránok. Nechýbajú odkazy na webstránky zberných dvorov a stredísk finálneho separovania odpadov, kontakty, telefónne čísla a aj praktické rady ako naložiť s iným odpadom - napríklad so stavebným. Súčasťou brožúrky je i návratný kupón s anketou pre spätnú väzbu domácnosť - samospráva - odpadové hospodárstvo. Dôležité je, že za vývoz odpadu v gommervillskej domácnosti sa neplatí paušálna ročná suma ako u nás. Domácnosti platia len za toľko kilogramov odpadu, koľko ho skutočne vyprodukujú. Systém funguje na základe čiarových kódov alebo čipov na odpadkových košoch a na manuálnom zapisovaní a kontrole vývozu separovaného odpadu zo strany smetiarov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Plastové kontajnery na separovaný odpad v normandskej dedinke Gommerville. Vpravo protipožiarny hydrant.
Plastové kontajnery na separovaný odpad v normandskej dedinke Gommerville. Vpravo protipožiarny hydrant. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Veľkoobjemové kontajnery na separované plasty a sklo pri parkovisku v jednom z normandských mestečiek.
Veľkoobjemové kontajnery na separované plasty a sklo pri parkovisku v jednom z normandských mestečiek. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Ak hovoríme o Francúzsku ako o čistej krajine, musíme sa zmieniť aj o tom, že samotná krajina je veľmi upravená. Okolia ciest a diaľnic sú pravidelne kosené v najmenej päť- či desaťmetrových pásoch v celej dĺžke komunikácií (nie ako u nás, kde sa okolo štátnych ciest takmer nekosí, a ak áno, tak len na šírku ani nie dvoch metrov). Francúzsku krajinu v Normandii a v Bretónsku charakterizujú rozľahlé trávnaté pasienky s kravami, koňmi, ovcami a polia, obsiate pšenicou, kukuricou, obsadené zemiakmi. Medzi poliami a medzi pasienkami sú nekonečné remízky a husté háje zo statných stromov a kríkov, ktoré zabraňujú erózii pôdy na poliach a súčasne poskytujú úkryty zvieratám - bažantom, prepeliciam, zajacom, drobnému vtáctvu. Je radosť pozerať sa na takú krajinu, kde nenájdete stovky vyrúbaných plôch, pniakov, hektáre buriny, inváznych rastlín. To všetko sa dá pozorovať nielen z auta, ale ešte lepšie z paluby lietadla - ak letíte nad Francúzskom počas dňa. 

Francúzsky vidiek - pasienky a polia, ani meter štvorcový pôdy nie je spustnutý a zanedbaný.
Francúzsky vidiek - pasienky a polia, ani meter štvorcový pôdy nie je spustnutý a zanedbaný. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Sedím na lavičke pred halou letiska v Beauvais a fajčím nekresťansky drahú bielu gitanesku bez filtra. Dofajčím, vstanem z lavičky, spravím pár krokov a ohorček z cigarety zasuniem do diery na vrchu špeciálneho odpadkového koša na ohorky z cigariet. Čierny kôš vyzerá ako stĺpik, vysoký je okolo metra. Vedľa stoja dvaja piloti akýchsi aerolínií, aj oni fajčia a aj oni ohorky z cigariet zasunú do stĺpika. Okolo nás už ixtýkrát prejde ozbrojená hliadka francúzskych vojakov so samopalmi a v maskáčoch. Cítime sa bezpečne ... ... Večer sme pristáli v Bratislave. Popŕcha. Všetci sa natlačili pod stechu autobusovej zastávky. Idem bokom, na skromný dažď, zapálil som si cigaretu. Pozorujem vysokého mladíka, ktorý si tiež zapálil cigaretu - priamo pod strieškou prístrešku mestskej hromadnej dopravy. Keď dofajčil, zahodil ohorok pred seba na cestu. Stál pri tom asi dva metre od odpadkového koša v ktorom sa krčili papiere, prázdne plechovky a dve plastové fľaše. V jednom koši všetko pekne pokope.
Premýšľam nad tým, prečo je u nás neporiadok na verejných priestranstvách, v prírode, okolo chodníkov v mestách aj na vidieku, prečo sú tony odpadkov povysýpané okolo našich ciest a prečo naše diaľničné odpočívadlá vyzerajú ako chlievy. Prečo sa vonku nesprávame tak ako doma - doma predsa nehádžeme odpadky v kuchyni na dlážku ani ohorky z cigariet na koberec v obývačke. Na jednej strane si vieme spraviť poriadok v rámci svojich pozemkov okolo domov a víl - na druhej strane odpad vyvezieme do prírody alebo vyhodíme za plot. Neviem prečo je to tak. Asi to bude tým, že nie sme Francúzi (Švajčiari, Nemci, Rakúšania...). 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu