reklama

Spod francúzskej zástavy: Ponorka

• Pred pár dňami by mi ani v spánku neprišlo na um, že sa raz ocitnem v útrobách vojenskej ponorky. Všetko jedného dňa zažijeme prvýkrát - aj návštevu prístavu a dokov v bretónskom Loriente. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Mesto Lorient má vyše 60 000 obyvateľov a nachádza sa v departemente Morbihan v Bretónsku. Niekoľkodňovú návštevu veľkomesta sme využili aj na prehliadku prístavu plachetníc, člnov, katamaranov a rôznych iných plavidiel - ale predovšetkým sme pozornosť venovali vyslúžilému prístavu vojenských ponoriek. Centrom Lorient La Base - Základne v Lorient - je Múzeum ponoriek s francúzskou vojenskou ponorkou (le sous-marin) Flore-S645. Je to ponorka triedy Daphne a pri námorníctve slúžila od polovice šesťdesiatych rokov do konca rokov osemdesiatych - predovšetkým na výcvik námorníkov. Ponorka je dlhá takmer 58 metrov, široká skoro 7 metrov a váži vyše 800 ton. Počas služby francúzskej vlasti pätnásťkrát oboplávala moria a oceány sveta a pod morskou hladinou pobudla vyše 41 000 hodín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Le sous-marin Flore-S645.
Le sous-marin Flore-S645. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Francúzska vyslúžilá vojenská ponorka Flore-S645.
Francúzska vyslúžilá vojenská ponorka Flore-S645. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Ponorka Flore-S645 je umiestnená medzi mohutnými železobetónovými stavbami suchých dokov, ktoré dal vybudovať ríšsky veľkoadmirál Karl Dönitz ihneď po obsadení Francúzska nemeckými nacistickými vojskami. Základný kameň ponorkovej základne Keroman (pomenovanie podľa malého polostrova, na ktorom základňa je), "bol poklepaný" 28. júna 1940. Do konca januára 1942 boli na polostrove postavené tri obrovské železobetónové nadzemné bunkre s rozmermi vyše 120 x 140 metrov, vysoké takmer 20 metrov, označené ako K1, K2 a K3. V roku 1944 sa začali práce na základni K4. Každá zo základní mohla naraz ukryť až tridsať ponoriek. Spojenci, samozrejme, o týchto základniach a aj o ich infraštruktúre v Loriente dobre vedeli, preto nielen samotné základne, ale i mesto a jeho okolie intenzívne bombardovali. V období od polovice januára 1943 do 17. februára 1943 zvrhli na základne a na mesto vyše 500 vysokovýbušných - trieštivých bômb a vyše 60 000 zápalných bômb. Ponorkové základne boli definitívne odrezané od prísunu pohonných hmôt, zbraní, torpéd a náhradného materiálu. Samotné mesto Lorient utrpelo obrovské škody - bombardovanie postihlo viac ako 90 % aglomerácie. Od konca druhej svetovej vojny až do roku 1997 základňa slúžila francúzskemu vojenskému námorníctvu, v súčasnosti je jej časť otvorená pre verejnosť a pre potreby hlavne jachtárov, majiteľov člnov, plachetníc, ale aj ako priestory pre sklady a veľkoobchodné centrá. Zaujímavosťou je, že ponorková základňa v Loriente bola v roku 1946 pomenovaná po námornom stavebnom inžinierovi Jacquesovi Stosskopfovi - ktorý v dokoch pracoval pre Nemcov, ale súčasne dodával informácie pre domáci aj zahraničný odboj. Vo februári 1944 ho zatklo gestapo a 1. septembra 1944 ho nacisti ako 46-ročného popravili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


prejdime sa s fotoaparátom okolo pôvodných nemeckých ponorkových základní v Lorient

Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Martin Droppa)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Martin Droppa)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Martin Droppa)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Martin Droppa)
Pamätník domácim obetiam jedného zo spojeneckých bombardovaní ponorkovej základne 21. októbra 1942.
Pamätník domácim obetiam jedného zo spojeneckých bombardovaní ponorkovej základne 21. októbra 1942. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Pohľad "do útrob" jedného z dokov.
Pohľad "do útrob" jedného z dokov. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

cestou k múzeu ponorkovej základne je možné objaviť niekoľko zaujímavostí

Zaujímavo graficky riešené úvodzovky v názve Lorient "la base" - sú v tvare plachiet na plachetnici. Zmysel pre detail Francúzom vôbec nechýba.
Zaujímavo graficky riešené úvodzovky v názve Lorient "la base" - sú v tvare plachiet na plachetnici. Zmysel pre detail Francúzom vôbec nechýba.  (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Priehľadná tabuľa zo skla s vyobrazením rôznych morských živočíchov, ktoré sa nachádzajú v bretónskej oblasti Atlantiku. Pozor - tabuľa nie je nijako poškodená! Sme totiž vo Francúzsku...
Priehľadná tabuľa zo skla s vyobrazením rôznych morských živočíchov, ktoré sa nachádzajú v bretónskej oblasti Atlantiku. Pozor - tabuľa nie je nijako poškodená! Sme totiž vo Francúzsku...  (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Blížime sa ku vchodu do ponorkového múzea - na fotografii je masívne zadné kormidlo ponorky.
Blížime sa ku vchodu do ponorkového múzea - na fotografii je masívne zadné kormidlo ponorky.  (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Vstup do múzea - v zasklených dverách sa odráža ponorka Flore-S645 s francúzskou zástavou, vejúcou na prove.
Vstup do múzea - v zasklených dverách sa odráža ponorka Flore-S645 s francúzskou zástavou, vejúcou na prove. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
"Anatómia" ponorky Flore-S645. My by sme to nazvali priečnym rezom alebo prierezom.
"Anatómia" ponorky Flore-S645. My by sme to nazvali priečnym rezom alebo prierezom. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Expozícia múzea sa skladá z troch častí: Najskôr sa prostredníctvom asi štvrťhodinového filmu môžete oboznámiť s históriou Lorientu a s históriou námorníctva v celej oblasti. Táto časť sa končí druhou svetovou vojnou a oslobodením Francúzska spod nacistickej nadvládmi spojencami. V ďalšej časti sú vystavené typické prístroje, ktoré sa nachádzajú na palubách ponoriek doteraz - napríklad periskop. Tretiu - intermediálnu časť múzea - tvorí kinosála s delenými preklápacími projekčnými tabuľami. Na nich a na predných bočných stenách javiska sú premietané filmové koláže v časovom pásme od okupácie Francúzska cez aktivity domáceho odboja a vylodenie sa spojencov v Normandii, až po oslobodenie, budovanie vojnou zničenej krajiny vďaka povojnovému Marshallovmu plánu (European Recovery Program - Plán európskej obnovy), po pokusy s jadrovými bombami a históriu krajiny v sedemdesiatych rokoch. V "kinosále" múzea je vystavené aj dlhánske ponorkové torpédo - bohužiaľ je minimálne nasvietené, takže kvalitne ho odfotografovať je takmer nemožné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Periskop z relatívne modernej ponorky.
Periskop z relatívne modernej ponorky. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Moment oslobodenia Francúzska - člen domáceho odboja začína zatierať nacistický symbol na smerovke lietadla.
Moment oslobodenia Francúzska - člen domáceho odboja začína zatierať nacistický symbol na smerovke lietadla. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Delo z paluby vojenskej ponorky.
Delo z paluby vojenskej ponorky. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
"Spomienky sú našimi silnými stránkami. Keď sa nočné temnoty snažia vrátiť, musíme sa ako pochodne chopiť veľkých udalostí." Victor Hugo / Text nad množstvom modrých krížikov pod podlahou sály múzea, ktoré symbolizujú námorné obete vojen.
"Spomienky sú našimi silnými stránkami. Keď sa nočné temnoty snažia vrátiť, musíme sa ako pochodne chopiť veľkých udalostí." Victor Hugo / Text nad množstvom modrých krížikov pod podlahou sály múzea, ktoré symbolizujú námorné obete vojen. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Poslednou časťou múzea je návšteva interiéru ponorky Flore-S645. Obával som sa, že vďaka mojej výške si hneď pri vstupe do nej rozrazím hlavu o nejaký ventil, potrubie alebo rúrku. Nestalo sa - vnútorný priestor ponorky je dosť vysoký, skrčiť som sa musel len párkrát. Celé vnútro podmorského stroja je prepchaté rúrami, rúrkami, káblami, všade nejaký ventil, krabica s meračmi, povestné "budíky," ktorých ručičky natrvalo zakotvili na nule. Nad sebou umiestnené postele pre námorníkov, vysokých odhadujem najviac 1,45 metra. Kresielka v riadiacej časti ako pre liliputáncov, umývadlo strčené v malej miestnosti - okolo neho zas len rúrky a káble. Zaujímavé - niekedy, pri prechode z jednej "komory" ponorky do druhej, som sa zhrbil a sklonil som hlavu - asi ako keď sa musím zhrbiť a skloniť hlavu pri vstupe do bačovej koliby na severe Liptova. Rozbiť si hlavu, či už v ponorke alebo na salaši, nie je nič príjemné. Moja prvá návšteva vojenskej ponorky dopadla nad očakávanie dobre. Merci beaucoup :-) !

SkryťVypnúť reklamu
reklama
V ponorke Flore-S645
V ponorke Flore-S645 (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Postieľky pre námorných vojakov - ponorkistov.
Postieľky pre námorných vojakov - ponorkistov.  (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Miestnosť, z ktorej sa "šoféruje" ponorka.
Miestnosť, z ktorej sa "šoféruje" ponorka. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Koľko je hodín na ponorke  :-)  ?
Koľko je hodín na ponorke :-) ? (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Rozlúčka s ponorkou Flore-S645.
Rozlúčka s ponorkou Flore-S645. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Moderná budova centra služieb v ponorkovej základni Lorient La Base. Architektúra budovy pripomína morské vlny aj hydrodynamické tvary ponoriek.
Moderná budova centra služieb v ponorkovej základni Lorient La Base. Architektúra budovy pripomína morské vlny aj hydrodynamické tvary ponoriek. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu