reklama

Dve rozlúčky: Marián Varga a Jaroslav Klemeš

• V skoro rovnakom čase sme sa lúčili s dvojicou hrdinov: s generálporučíkom Jaroslavom Klemešom - hrdinom západného odboja, a s hudobníkom Mariánom Vargom - hrdinom domáceho kultúrneho odboja. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Zatiaľ čo generálporučík Jaroslav Klemeš, rodák z Čadce, ako prostý vojak a neskôr čatár počas druhej svetovej vojny bojoval vo Francúzsku, neskôr pôsobil vo Veľkej Británii a vo februári 1945 bol ako dvadsaťtriročný rádiotelegrafista vysadený nad Protektorát Čechy a Morava, Marián Varga ako dvadsaťročný prerušuje štúdiá na konzervatóriu, spoluzakladá skupinu Prúdy a v roku 1969 s ňou nahráva legendárny, famózny album Zvoňte, zvonky - ktorý sa ihneď dostáva na index - komunistickej ideológii nevyhovuje, preto komunisti album zakázali. Opätovného, plnohodnotného vydania sa mu dostáva až po Novembri 1989. Zatiaľ čo čatár Jaroslav Klemeš bojoval proti nemeckému nacizmu v uniforme československého príslušníka britského - západného odboja, za čo si po komunistickom puči vo februári 1948 vyslúžil perzekúcie a začiatkom päťdesiatych rokov aj väznenie v komunistických žalároch, Marián Varga hlavne v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch nás - vnímavých, kultúrne založených, prahnúcich po tvorivej slobode - oslobodzoval svojou tvorbou "zvnútra." Ísť na koncert Mariána Vargu a skupiny Collegium musicum bolo ako vystúpiť z estetickej sivoty a bahna socialistickorealistickej kultúry na živý, prekvitajúci a pulzujúci ostrov slobody. Zatiaľ čo príslušníci odboja v druhej svetovej vojne - západného, východného i domáceho - bojovali o nás, o naše budúce žitie v slobode a demokracii, Marián Varga, skupina Collegium Musicum, ale aj skupiny Fermáta či Prúdy s Pavlom Hammelom, Dežo Ursiny a jeho skupiny Provisorium, Burčiak a Prognóza a ďalšia neveľká hŕstka slovenských hudobných umelcov bojovali za našu vnútornú slobodu, za súkromné, intímne oslobodzovanie sa spod socialistického hudobného nevkusu, ktorý sa masovo šíril z rádií, z televízie, z politike poplatných festivalov s angažovanými piesňami na tri akordy a z kadejakých pseudoestrád.
Z diaľky, cez médiá, som sledoval dve rozlúčky s hrdinami. V Prahe sa s vojnovým hrdinom a veteránom rozlúčili stovky ľudí - tak písali noviny. Do Veľkej obradnej siene Strašnického krematória prišli ďalšie desiatky hlavne českých výsadkárov, nad areálom preleteli vojenské vrtuľníky. S nositeľom rôznych štátnych a vojenských domácich i zahraničných vyznamenaní, medzi nimi aj Řádu bílého lva, sa prišli rozlúčiť aj špičky českej politickej scény - nielen z rezortu ministerstva obrany. Vencami si pamiatku vojnového veterána uctil aj český prezident Miloš Zeman a český premiér Bohuslav Sobotka. Na rozlúčke bol prítomný i pražský arcibiskup Dominik Duka. Bohužiaľ - nikde som sa nedočítal, že by si pamiatku zosnulého veterána; zdôrazňujem rodáka zo slovenskej Čadce, aspoň vencami uctil slovenský prezident Andrej Kiska alebo predstavitelia slovenského ministerstva obrany či dokonca vlády. Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem - ale asi sa nemýlim, pretože generálporučík Klemeš od vzniku samostatnej, zvrchovanej, svojstojnej a ktovie akej ešte Slovenskej republiky nedostal žiadne slovenské štátne či vojenské vyznamenanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
fialový smútok v bielomodrom
fialový smútok v bielomodrom (zdroj: foto: mARTin droppa)

Aj o poslednej rozlúčke s Mariánom Vargom som sa aspoň čo-to dočítal v našej tlači. S umelcom (viete s ktorým - s tým nenahraditeľným a nezabudnuteľným, ako sa tu popísalo v diskusiách) sa vraj na ulici, pred kostolom Cirkvi bratskej v bratislavskej Cukrovej ulici, lúčilo zopár desiatok ľudí. V kostole sa s umelcom rozlúčila jeho manželka a priatelia - hudobníci a kazateľ Daniel Pastirčák. Nikde som ale nezachytil, že by medzi prítomnými bol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a napríklad predstavitelia slovenského ministerstva kultúry. Alebo žeby na rozlúčku s umelcom poslali kondolenčné vence, kytice. Možno sa mýlim - a ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem. Aby som bol objektívny, musím spomenúť, že prezident Andrej Kiska na oficiálnej webstránke prezidentskej kancelárie pri príležitosti úmrtia Mariána Vargu zverejnil ani nie desaťriadkový odkaz --- link. Aj na webe Ministerstva kultúry Slovenskej republiky sa objavila ešte kratšia správa --- link. Doslova "preliezol a prepátral som" aj tlačové správy Úradu Vlády Slovenskej republiky a premiéra Roberta Fica - ale v súvislosti so skonom Mariána Vargu a s poslednou rozlúčkou s umelcom tam nie je ani "mäkké f." Nekomentujem. Len pripomeniem, že Mariánovi Vargovi prezident SR Andrej Kiska udelil Pribinov kríž druhej triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia a v januári 2017 Marián Varga získal Krištáľové krídlo za celoživotné umelecké dielo.
Aby sme si rozumeli - som rád, že poslednú rozlúčku s Mariánom Vargom nevyužili a nezneužili naši politici (napríklad ten ktorý si nevšimol November 1989) na prezentovanie sa pred verejnosťou. Na druhej strane si ale nemôžem pomôcť a musím byť nespokojný. Je totiž v podstate celkom jedno kto je aktuálne vo vláde, kto jej predsedá, ktorá politická strana má svojho nominanta na poste ministra kultúry a kto ním je, a napokon je celkom jedno aj to, kto je naším prezidentom - ak náhle zomrie človek a umelec takého mena doma aj v blízkom zahraničí, akým bol Marián Varga, tak sa patrí primerane, dôstojne a decentne zareagovať - a nie "odbiť udalosť" niekoľkoriadkovými kratučkými akože "vyhláseniami." So smútkom musím len skonštatovať, že tak ako počas svojho tvorivého a bohatého života Marián Varga kadekomu zo straníckych funkcionárov tvorbou a aj slobodným životným štýlom "klal oči," tak mentálnym pohrobkom starého režimu bude "oči klať" naďalej. To len tak - na okraj - aby sme nezabudli kde žijeme a s kým máme a, bohužiaľ stále mať budeme, dočinenia.
Súvisiaci článok --- link.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu