Posledný veterán zomrel

Autor: Martin Droppa | 7.8.2017 o 22:11 | (upravené 7.8.2017 o 23:00) Karma článku: 10,92 | Prečítané:  3716x

• Statoční hrdinovia odboja, ktorí prežili druhú svetovú vojnu a dožili sa súčasnej demokracie napriek ťažkým úskaliam hlavne v päťdesiatych rokoch minulého storočia, odchádzajú tam, odkiaľ niet návratu.•

V pondelok 7. augusta 2017 vo veku 96 rokov náhle zomrel generálporučík Jaroslav Klemeš - hrdina a veterán druhej svetovej vojny. Skonal posledný československý parašutista zo západného odboja, ktorý bol vysadený nad Protektorátom Čechy a Morava - ako radista, vo februári 1945, v rámci výsadku Operácie Platinum - Pewter. Úlohou výsadku, ktorý tvorili parašutisti kapitán Jaromír Nechanský (4. december 1916, Praha -  16. jún 1950, Praha), rotný Jaroslav Pešán (28. január 1912, Klášter Hradiště nad Jizerou - 11. august 1972, Brno), radista - rotný Alois Vyhňák (11. august 1919, Hodonín - 24. júl 1994, Toronto, Kanada) a radista - čatár Jaroslav Klemeš (30. január 1922, Čadca - 7. august 2017, Praha), bola spravodajská činnosť, zabezpečenie príjmu ďalších osôb, materiálu, výzbroja a výstroja a udržiavanie rádiového spojenia v priestore Českomoravskej vysočiny. Jaroslav Klemeš bol posledným žijúcim parašutistom, vyslaným z Veľkej Británie nad okupované územie. V októbri 2016 bol vyznamenaný najvyšším štátnym vyznamenaním Českej republiky - Řádem Bílého lva. Vojnový veterán, rodák zo slovenskej Čadce, bol vyznamenaný viacerými vojenskými vyznamenaniami, ale od roku 1993 ani jedným slovenským.
Po vypuknutí druhej svetovej vojny Jaroslav Klemeš ilegálne prekročil hranice rozbitej a okýptenej Československej republiky, najskôr bojoval vo Francúzsku a neskôr pôsobil vo Veľkej Británii. "Když přišel Hitler, jediná cesta byla dostat se do zahraničí a bojovat. Když nás pak zavírali za komunistů, člověk si říkal - proč? Letce a parašutisty brali jako první. Bylo hrozné, co s námi dělali. Že to zase dojde tak daleko, to jsem si nikdy nemyslel. Doufal jsem, že budou pokorní, že se omluví, že se budou stydět. No prostě - komouši," spomínal generálporučík Klemeš na obdobia po roku 1945. Celkom rehabilitovaný bol až po roku 1990. Za odbojové zásluhy získal i Československý válečný kříž, v roku 1997 Medaili za hrdinství.
S generálporučíkom Jaroslavom Klemešom som mal tú česť a poctu osobne sa stretnúť 18. júna 2016 pri príležitosti pietnej spomienky v pražskej Resslovej ulici, kde je Pravoslávny katedrálny chrám svätého Cyrila a svätého Metoda - v ktorom statočne až do posledného náboja bojovalo sedem československých parašutistov, účastníkov úspešnej vojenskej akcie proti ríšskemu protektorovi Reinhardovi Heydrichovi. Bolo mi cťou podať generálporučíkovi Klemešovi ruku a poďakovať sa mu za ten diel oslobodenia a slobody, ktorý nám on osobne a jeho spolubojovníci v čase vojny priniesli.

Česť Vašej pamiatke, pán generálporučík Klemeš... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Majstri sveta ťažia z Nemecka i Afriky. Esá Francúzov sú potomkami prisťahovalcov

Až 15 hráčov Francúzska nemá pôvod v Európe.

ŠPORT

Sagan: Bol to šialený deň. Nevyhral som, lebo som urobil chybu

Slovenský cyklista skončil piaty.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

To nie je o manželstve. Bojíte sa, že už nebudete výnimoční

A pritom stačí jednoduché: len sa podeliť.


Už ste čítali?