reklama

Moja letná hudba pre vás (VI.)

• Leto je ako noc; z tmavomodrého baldachýnu padá zlaté svetlo lesknúcich sa činelov a strieborné nite gitarových strún. V diaľke sa blysne smutná melódia, oblohu pretne nárek spevu. Spev sa odel do parížskej modrej. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Ak sa vyberieme hľadať korene rockovej, hardrockovej, ale aj jazzovej hudby, tak skôr alebo neskôr prídeme aj k blues a možno i k jeho prameňom, ponoreným kdesi v hĺbkach riek Missouri a potom Mississippi, dostaneme sa do ulíc amerického Saint Louis a do ulíc New Orleansu, na americké bavlníkové plantáže, k otroctvu a k severoamerickej revolúcii, k občianskej vojne Sever proti Juhu v USA - a napokon aj k pilierom americkej demokracie a Ústavy Spojených štátov amerických. Blues je zrkadlom histórie USA.
Do tohto dielu hudobného letného seriálu som pripravil nemálo pre vás asi neznámych bluesových skladieb a niekoľko tých známejších. Mám ich rád, tak prečo sa o ne nepodeliť? Snažil som sa, aby skladby boli rezké, melodické možno až "skočné" - teda do skoku, do tanca. Preklady textov tentoraz neprikladám, aby toho naraz nebolo veľa.
Jimmy Johnson sa narodil 25. novembra 1928 v meste Holly Springs v štáte Mississippi. Aj niektorí z jeho súrodencov sa venovali hudbe, ale nedosiahli také úspechy ako Jimmy, ktorý sa stal bluesovým gitaristom a spevákom. V roku 1950 sa s rodinou presťahoval do Chicaga, kde pracoval ako zvárač, ale v roku 1959 sa definitívne dal na profesionálnu dráhu hudobníka. Prvý sólový album so skupinou Jimmy Johnson Blues Band s názvom Tobacco Road vydal až v roku 1978 ako päťdesiatročný. Z neho som vybral typickú bluesovú skladbu s názvom You Turn To Cry a svižnú skladbu Ain' t That Just Like A Woman. Do roku 2004 Johnny Johnson nahral trinásť sólových albumov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eddie Shaw, bluesový tenorový saxofonista, sa narodil 20. marca 1937 v meste Stringtown v štáte Mississippi, pričom už ako 14-ročný hral v sprievodnej skupine speváčky Ike Turnerovej. Ako 20-ročný získal angažmán v chicagskej bluesovej skupine famózneho predstaviteľa blues - Muddy Watersa. Vlastné bluesové kompozície začal Shaw na rôzne kompilácie bluesových albumov nahrávať až v roku 1978. Svoj prvý radový album nahral v roku 1982, do roku 2012 nahral deväť sóloviek. V rokoch 2013 a 2014 získal Shaw ako najlepší inštrumentalista ocenenia Blues Music. Z tvorby Eddie Shawa som vybral tri moje obľúbené skladby - dve rezké, do tanca: It' s Alright a Stoop Down, Baby a jednu pomalú - Sittin' On Top Of The World. Vo všetkých dominuje jeho fantastický, hlboký a čistý saxíkový zvuk. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chicagská skupina The Sons Of Blues vznikla v roku 1977 na popud speváka a hráča na ústnu harmoniku Billyho Brancha, ktorý sa narodil 3. októbra 1951 v Chicagu. Prvý album z doteraz piatich sólových nahrala skupina v roku 1985, ostatný v roku 2014. Z repertoáru skupiny som vybral clivú skladbu Prisoner Of The Blues a moju veľmi obľúbenú a milú, sviežu, výbornú, melodickú pieseň Berlin Wall. Branch, ktorý bol trikrát nominovaný na Cenu Grammy a získal okrem iného aj ocenenie Emmy, dodnes úspešne koncertuje v USA. 

Carey Bell, hráč na ústnu harmoniku a spevák, sa narodil 14. novembra 1936 v mestečku Macon v štáte Mississippi a zomrel v Chicagu 6. mája 2007. Bell patril medzi predstaviteľov typického chicagského blues. Najskôr hrával ako hosť v rôznych skupinách, na konci šesťdesiatych rokov sa osamostatnil a v roku 1969 vydal svoj prvý sólový album. Posledný jeho album z celkového počtu sedemnástich sóloviek vyšiel v roku 2007 - je to záznam z koncertu Bella s ďalšími legendami blues. Bell spolupracoval aj s mnohými známymi bluesmanmi - napríklad s famóznym Johnom Lee Hookerom. Od Bella som vybral jednu mne preveľmi milú a obľúbenú skladbu: Too Late.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

John Lee Hooker je bez pochýb bluesová legenda, gitarista a spevák, ktorý pre blues znamená tak veľa, ako číra voda znamená pre rybu. Jeho tvorba je bohatá, rozkošatená do spolupráce s mnohými americkými, ale i európskymi - hlavne britskými - bluesovými aj rockovými hviezdami. Myslím si, že by nebol problém venovať tejto hviezde blues samostatný diel seriálu - ale to asi nie je potrebné, pretože kto nepozná aspoň pár jeho skladieb, ten ako keby nepoznal blues. John Lee Hooker sa narodil pravdepodobne 22. augusta 1912 asi v mestečku Tutwiller v štáte Mississippi a zomrel 21. júna 2001 v meste Los Altos v Kalifornii. Jeho profesionálna hudobná kariéra sa začala relatívne neskoro, v roku 1948, keď nahral klasickú bluesovú skladbu Boogie Chillen, kde svoj spev sprevádza hrou na elektrickú gitaru a rytmus bicích simuluje búchaním nohami v tvrdých topánkach. Takýto zvyk "nahrádzania alebo dopĺňania bicích" ostal tomuto mágovi blues do konca jeho hudobnej kariéry. Ku skladbe Boogie Chillen (ktorú s Johnom Lee Hookerom úspešne koncertne zahral napríklad aj The Rolling Stones) som vybral sviežu a spevavú pesničku One Bourbon One Scotch One Beer s farbistým, zaujímavým videom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak bol John Lee Hooker mágom blues, potom Riley B. B. King bol jeho skutočným kráľom. Riley B. King sa narodil 16. septembra 1925 v mestečku Itta Bena v štáte Mississippi a zomrel 14. mája 2015 v nevadskom meste Las Vegas. Kariéra tohto skladateľa, gitaristu a speváka blues sa začala v roku 1949, v päťdesiatych rokoch bol jedným z hlavných predstaviteľov štýlu Rhyhtm & Blues. Samostatné nahrávanie albumov začal King realizovať na začiatku šesťdesiatych rokov - z tohto obdobia, z roku 1966 - som vybral skladbu Don' Answer The Door. King získal mnohé cenné hudobné ocenenia - medzi nimi i Cenu Grammy. Jeho skladba The Thrill Is Gone patrí medzi 500 najlepších skladieb v histórii. V rokoch 1951 až 1985 sa Kingove skladby v rebríčkoch Rhythm & Blues objavili sedemdesiatštyrikrát. Veľmi zaujímavá a pekná je i koncertná verzia skladby Crossroads z roku 2010, kde spolu s B. B. Kingom hrá ďalší super-bluesman a gitarista Eric Clapton, s nimi Robeert Cray, Jimmie Vaughan, A. Ďalší ;-)

Záver tohto dielu prenechávam hudbe a spevu americkej skupiny ZZ Top, ktorá vznikla v roku 1969 v meste Houston v štáte Texas, a legende južanského rocku - skupine Lynyrd Skynyrd, založenej v roku 1964 v meste Jacksonville na Floride. Obe skupiny, skôr než sa tvorbou celkom pretransformovali na rock, začínali s bluesom. Od ZZ Top som vybral skladbu Blue Jean Blues z roku 1975. Od skupiny Lynyrd Skynyrd som zvolil skladbu Bad Boys Blues z roku 2000. Do záveru tohto dielu sa nám prešmykol špičkový britský gitarista Snowy White (3. marca 1948, mesto Barnstaple) - známy zo skupiny Thin Lizzy, ale hlavne ako sprievodný koncertný gitarista skupiny Pink Floyd a neskôr i Rogera Watersa z Pink Floyd. Jeho pokojnou skladbou Midnight Blues z roku 2012 sa lúčim - stretneme sa o týždeň.

• • • aj v ďalšom diele seriálu ostaneme na území usa • • •
• na mojej stránke poézie a prózy pribudlo zopár nových básní --- link •

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu