Moja letná hudba pre vás (VI.)

Autor: Martin Droppa | 11.8.2017 o 8:08 | Karma článku: 5,47 | Prečítané:  254x

Leto je ako noc; z tmavomodrého baldachýnu padá zlaté svetlo lesknúcich sa činelov a strieborné nite gitarových strún. V diaľke sa blysne smutná melódia, oblohu pretne nárek spevu. Spev sa odel do parížskej modrej. 

Ak sa vyberieme hľadať korene rockovej, hardrockovej, ale aj jazzovej hudby, tak skôr alebo neskôr prídeme aj k blues a možno i k jeho prameňom, ponoreným kdesi v hĺbkach riek Missouri a potom Mississippi, dostaneme sa do ulíc amerického Saint Louis a do ulíc New Orleansu, na americké bavlníkové plantáže, k otroctvu a k severoamerickej revolúcii, k občianskej vojne Sever proti Juhu v USA - a napokon aj k pilierom americkej demokracie a Ústavy Spojených štátov amerických. Blues je zrkadlom histórie USA.
Do tohto dielu hudobného letného seriálu som pripravil nemálo pre vás asi neznámych bluesových skladieb a niekoľko tých známejších. Mám ich rád, tak prečo sa o ne nepodeliť? Snažil som sa, aby skladby boli rezké, melodické možno až "skočné" - teda do skoku, do tanca. Preklady textov tentoraz neprikladám, aby toho naraz nebolo veľa.
Jimmy Johnson sa narodil 25. novembra 1928 v meste Holly Springs v štáte Mississippi. Aj niektorí z jeho súrodencov sa venovali hudbe, ale nedosiahli také úspechy ako Jimmy, ktorý sa stal bluesovým gitaristom a spevákom. V roku 1950 sa s rodinou presťahoval do Chicaga, kde pracoval ako zvárač, ale v roku 1959 sa definitívne dal na profesionálnu dráhu hudobníka. Prvý sólový album so skupinou Jimmy Johnson Blues Band s názvom Tobacco Road vydal až v roku 1978 ako päťdesiatročný. Z neho som vybral typickú bluesovú skladbu s názvom You Turn To Cry a svižnú skladbu Ain' t That Just Like A Woman. Do roku 2004 Johnny Johnson nahral trinásť sólových albumov. 

Eddie Shaw, bluesový tenorový saxofonista, sa narodil 20. marca 1937 v meste Stringtown v štáte Mississippi, pričom už ako 14-ročný hral v sprievodnej skupine speváčky Ike Turnerovej. Ako 20-ročný získal angažmán v chicagskej bluesovej skupine famózneho predstaviteľa blues - Muddy Watersa. Vlastné bluesové kompozície začal Shaw na rôzne kompilácie bluesových albumov nahrávať až v roku 1978. Svoj prvý radový album nahral v roku  1982, do roku 2012 nahral deväť sóloviek. V rokoch 2013 a 2014 získal Shaw ako najlepší inštrumentalista ocenenia Blues Music. Z tvorby Eddie Shawa som vybral tri moje obľúbené skladby - dve rezké, do tanca: It' s Alright a Stoop Down, Baby a jednu pomalú - Sittin' On Top Of The World. Vo všetkých dominuje jeho fantastický, hlboký a čistý saxíkový zvuk.   

Chicagská skupina The Sons Of Blues vznikla v roku 1977 na popud speváka a hráča na ústnu harmoniku Billyho Brancha, ktorý sa narodil 3. októbra 1951 v Chicagu. Prvý album z doteraz piatich sólových nahrala skupina v roku 1985, ostatný v roku 2014. Z repertoáru skupiny som vybral clivú skladbu Prisoner Of The Blues a moju veľmi obľúbenú a milú, sviežu, výbornú, melodickú pieseň Berlin Wall. Branch, ktorý bol trikrát nominovaný na Cenu Grammy a získal okrem iného aj ocenenie Emmy, dodnes úspešne koncertuje v USA. 

Carey Bell, hráč na ústnu harmoniku a spevák, sa narodil 14. novembra 1936 v mestečku Macon v štáte Mississippi a zomrel v Chicagu 6. mája 2007. Bell patril medzi predstaviteľov typického chicagského blues. Najskôr hrával ako hosť v rôznych skupinách, na konci šesťdesiatych rokov sa osamostatnil a v roku 1969 vydal svoj prvý sólový album. Posledný jeho album z celkového počtu sedemnástich sóloviek vyšiel v roku 2007 - je to záznam z koncertu Bella s ďalšími legendami blues. Bell spolupracoval aj s mnohými známymi bluesmanmi - napríklad s famóznym Johnom Lee Hookerom. Od Bella som vybral jednu mne preveľmi milú a obľúbenú skladbu: Too Late.

John Lee Hooker je bez pochýb bluesová legenda, gitarista a spevák, ktorý pre blues znamená tak veľa, ako číra voda znamená pre rybu. Jeho tvorba je bohatá, rozkošatená do spolupráce s mnohými americkými, ale i európskymi - hlavne britskými - bluesovými aj rockovými hviezdami. Myslím si, že by nebol problém venovať tejto hviezde blues samostatný diel seriálu - ale to asi nie je potrebné, pretože kto nepozná aspoň pár jeho skladieb, ten ako keby nepoznal blues. John Lee Hooker sa narodil pravdepodobne 22. augusta 1912 asi v mestečku Tutwiller v štáte Mississippi a zomrel 21. júna 2001 v meste Los Altos v Kalifornii. Jeho profesionálna hudobná kariéra sa začala relatívne neskoro, v roku 1948, keď nahral klasickú bluesovú skladbu Boogie Chillen, kde svoj spev sprevádza hrou na elektrickú gitaru a rytmus bicích simuluje búchaním nohami v tvrdých topánkach. Takýto zvyk "nahrádzania alebo dopĺňania bicích" ostal tomuto mágovi blues do konca jeho hudobnej kariéry. Ku skladbe Boogie Chillen (ktorú s Johnom Lee Hookerom úspešne koncertne zahral napríklad aj The Rolling Stones) som vybral sviežu a spevavú pesničku One Bourbon One Scotch One Beer s farbistým, zaujímavým videom.   

Ak bol John Lee Hooker mágom blues, potom Riley B. B. King bol jeho skutočným kráľom. Riley B. King sa narodil 16. septembra 1925 v mestečku Itta Bena v štáte Mississippi a zomrel 14. mája 2015 v nevadskom meste Las Vegas. Kariéra tohto skladateľa, gitaristu a speváka blues sa začala v roku 1949, v päťdesiatych rokoch bol jedným z hlavných predstaviteľov štýlu Rhyhtm & Blues. Samostatné nahrávanie albumov začal King realizovať na začiatku šesťdesiatych rokov - z tohto obdobia, z roku 1966 - som vybral skladbu Don' Answer The Door. King získal mnohé cenné hudobné ocenenia - medzi nimi i Cenu Grammy. Jeho skladba The Thrill Is Gone patrí medzi 500 najlepších skladieb v histórii. V rokoch 1951 až 1985 sa Kingove skladby v rebríčkoch Rhythm & Blues objavili sedemdesiatštyrikrát. Veľmi zaujímavá a pekná je i koncertná verzia skladby Crossroads z roku 2010, kde spolu s B. B. Kingom hrá ďalší super-bluesman a gitarista Eric Clapton, s nimi Robeert Cray, Jimmie Vaughan, A. Ďalší  ;-)

Záver tohto dielu prenechávam hudbe a spevu americkej skupiny ZZ Top, ktorá vznikla v roku 1969 v meste Houston v štáte Texas, a legende južanského rocku - skupine  Lynyrd Skynyrd, založenej v roku 1964 v meste Jacksonville na Floride. Obe skupiny, skôr než sa tvorbou celkom pretransformovali na rock, začínali s bluesom. Od ZZ Top som vybral skladbu Blue Jean Blues z roku 1975. Od skupiny Lynyrd Skynyrd som zvolil skladbu Bad Boys Blues z roku 2000. Do záveru tohto dielu sa nám prešmykol špičkový britský gitarista Snowy White (3. marca 1948, mesto Barnstaple) - známy zo skupiny Thin Lizzy, ale hlavne ako sprievodný koncertný gitarista skupiny Pink Floyd a neskôr i Rogera Watersa z Pink Floyd. Jeho pokojnou skladbou Midnight Blues z roku 2012 sa lúčim - stretneme sa o týždeň.

• • •  aj v ďalšom diele seriálu ostaneme na území usa  • • •
• na mojej stránke poézie a prózy pribudlo zopár nových básní --- link •

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Majstri sveta ťažia z Nemecka i Afriky. Esá Francúzov sú potomkami prisťahovalcov

Až 15 hráčov Francúzska nemá pôvod v Európe.

ŠPORT

Sagan: Bol to šialený deň. Nevyhral som, lebo som urobil chybu

Slovenský cyklista skončil piaty.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

To nie je o manželstve. Bojíte sa, že už nebudete výnimoční

A pritom stačí jednoduché: len sa podeliť.


Už ste čítali?