Moja letná hudba pre vás (IV.)

Autor: Martin Droppa | 28.7.2017 o 9:09 | (upravené 28.7.2017 o 10:55) Karma článku: 2,89 | Prečítané:  392x

Leto je ako rozkvitnutá lúka, sad ktorý zarodil; nájdeme tam pestrofarebné suknice tancov, čierne klobúky s pierkami spevov, kvietky štyroch strún huslí, bodliaky tvrdých strún kontrabasu i sviežu rosu cimbalu. •

Štvrtý diel letného hudobného seriálu vás možno prekvapí žánrom ktorý som (si) vybral. Rozhodol som sa zahrať vám na ľudovú nôtu. Možno si aj so mnou zaspievate, možno sa i zvrtnete v tanci, ak náhodou máte s kým. Len sa nehanbite. Pohyb je zdravý :-)
Tento diel si dovolím venovať pamiatke na minulý týždeň náhle zosnulého Štefana Nosáľa (20. január 1927 - 22. júl 2017) - zakladateľa, dlhoročného umeleckého vedúceho a choreografa folklórneho umeleckého súboru Lúčnica - a súčasne milovníkom nášho spevavého folklóru. Z repertoáru Lúčnice som vybral dve dynamické, rázne a skutočne majstrovské tanečné čísla: tanec Po valašsky od zeme a Šarišskú polku. Autorom choreografií na hudbu Svetozára Stračinu (3. december 1940 - 26. február 1996) je práve nezabudnuteľný a nenahraditeľný Štefan Nosáľ. Česť jeho pamiatke.


Čerešenka červená /Už dozreli žeľene jahody / Mám ja hrušku

Nemyslel som si, že hľadať a nájsť v ponuke You Tube nejaké skutočne príjemné a hlavne pekne zahraté a naspievané slovenské ľudové pesničky bude také ťažké. Sklamalo ma hlavne to, že väčšina našich pekných ľudoviek je prespievaná a nahratá v štýle "à la Senzus" - s naprogramovanými bubnami a s kadejakými syntetizátormi a samplermi. Živej hudby v tom, bohužiaľ, niet ani za máčny máčik. Napokon som našiel tri celkom pekné a aj na letný čas príjemné pesničky z východoslovenského regiónu. Ľudovku Čerešenka červená spieva Zdenka Tkáčová so skupinou Excellent z Vranova nad Topľou. Kto je interprétom pesničky Už dozreli žeľene jahody - toho som sa na internete nedopátral. Pesničku Mám ja hrušku vám ponúkam v dvoch verziách: prvá je od hudobnej skupiny Soul zo Starej Ľubovne, druhú interpretuje rázovitá goralská skupina Kollárovci, ktorá vznikla v roku 1997.

Mária Podhradská a Richard Čanaky:
Kohútik jarabý / Po nábreží koník beží / Červené jabĺčko

Ľudová tvorba pre detičky ponúka veľa pekných pesničiek, ktoré majú jednoduchú melódiu a ľahko zapamätateľný text. Interpretáciou detských ľudových pesničiek sa u nás výrazne a úspešne zaoberá dvojica Mária Podhradská a Richard Čanaky - známi verejnosti z projektu  Spievankovo.  Vybral som od nich tri pekné pesničky (ktoré som sa učil kedysi pradávno aj ja - na prvom stupni základnej deväťročnej školy). Môžete si ich osviežiť v pamäti a zaspievať so svojimi detičkami alebo s malými vnúčencami keď ich budete čičíkať.

Zora Kolínska: Červené jabĺčko (1981)
Waldemar Matuška:
slovenské ľudovky (zmes - 1969)

Po červenom jabĺčku veľmi úspešne siahla aj Zora Kolínska (27. júl 1941 - 17. jún 2002) s orchestrálnym sprievodom, v ktorom zaujímavo zaznie aj saxofón. Jej interpretácia tejto ľudovej piesne je nezabudnuteľná. Podobne nezabudnuteľný je aj Waldemar Matuška (2. júl 1932 - 30. máj 2009), ktorý v roku 1969 pred nám neznámym publikom vystúpil aj s výberom slovenských ľudových piesní. V druhej polovici má jeho vystúpenie veľkú silu a energiu.

Hermanovčan: Ket ja sebe šedňem v Sobinove do vlaku

Z ponuky šarišského súboru Hermanovčan som vybral takmer šesťminútovú zmes vojenských - regrútskych pesničiek z obdobia prvej dekády XX. storočia, teda z doby vypuknutia a trvania I. svetovej vojny, spojenej s odvodmi mládencov do jej zákopov. "Ťažko povedať, kto bol zdrojom týchto konkrétnych piesni, ktoré sme zozbierali v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Predpokladám, že to mohlo byť od už nebohých Hermanovčanov Jána Grejtáka - Semana, prípadne od Jána Kundríka, ktorí nám poskytli viacero pôvodných piesní z regiónu," povedal mi Milan Grejták z Mestského úradu v Prešove, ktorý prišiel do folklórneho súboru Hermanovčan v roku 1983, bol jeho aktívnym tanečníkom aj spevákom a dva roky i vedúcim. Dodáva, že "odchod do vojny, či už prvej svetovej alebo neskôr do druhej, a potom už i na základnú vojenskú službu, bol vždy spojený s neustálymi obavami: o život, zdravie, trpeli aj rodiny ktoré prišli o gazdov, mužov, otcov... Tento ťažký život, strach, obava, zážitok sa prenášal aj do ľudových piesní." Zmes vojenských pesničiek je súčasťou CD s názvom Uzka dražka, ktoré Hermanovčan nahral s Ľudovou hudbou Stanislava Baláža. Len nedávno, v sobotu 15. júla t. r., oslavoval Hermanovčan úctyhodnú päťdesiatku. Blahoželám(e)  :-)

Darina Laščiaková: zmes ľudových piesní
Mária Podhradská: Dobrú noc, má milá (2007)

ver tohto dielu môjho letného výberu hudby pre vás patrí bez pochybností jednej z ikôn slovenskej ľudovej piesne - Darine Laščiakovej. Vybral som od nej zmes ľudových piesní, v ktorej vyniká speváčkin krásny hlas, intonácia, rozsah a originálnosť interpretácie. Posledná pesnička je opäť od Márie Podhradskej, pochádza z CD s názvom Uspávanky do postieľky, ktorý vyšiel v roku 2007. Video k pesničke je ilustrované obrazom Uspávanka v poli  (1935, olej na plátne) od Maestra Jana Hálu (19. január 1890 - 17. máj 1959). 

• piaty diel seriálu bude voľne naväzovať na úspešný druhý diel 
čitateľkám a čitateľom dávam do pozornosti moju novú blogovú rubriku
• • •  moje básne a poviedky  
(link) • • •

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Majstri sveta ťažia z Nemecka i Afriky. Esá Francúzov sú potomkami prisťahovalcov

Až 15 hráčov Francúzska nemá pôvod v Európe.

ŠPORT

Sagan: Bol to šialený deň. Nevyhral som, lebo som urobil chybu

Slovenský cyklista skončil piaty.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

To nie je o manželstve. Bojíte sa, že už nebudete výnimoční

A pritom stačí jednoduché: len sa podeliť.


Už ste čítali?