Verím predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi

Autor: Martin Droppa | 5.5.2017 o 17:17 | Karma článku: 12,00 | Prečítané:  10810x

• Predseda NR SR Andrej Danko tvrdí, že cudzie listy nečíta a ani neotvára. Úprimne mu verím a dodávam, že predseda parlamentu asi neotvára a nečíta ani korešpondenciu ktorá je určená priamo jemu, na jeho meno. •

Svoje tvrdenie z perexu článku môžem ľahko dokázať osobnou skúsenosťou. Osobné skúsenosti sú tie najlepšie. Aj v prípade (ne)komunikácie politikov s obyčajnými občanmi.

Možno si spomeniete, ale v januári tohto roku som na svojom blogu zverejnil článok Energie hnevu ale aj zúfalstva, v ktorom som reflektoval na situáciu okolo avizovaných obrovských zvýšení zálohových platieb za elektrickú energiu, plyn či za vodné a stočné. Článok bol zverejnený aj na titulnej stránke internetového vydania SME. V úvode článku som avizoval, že ho pošlem premiérovi, predsedovi parlamentu a aj prezidentovi. Tak sa stalo.

Napísal som podľa mňa slušný a decentný e-mail, ku ktorému som text článku pripojil a pripojil som aj link naň. E-mail som odoslal priamo na e-mailovú adresu Andreja Danka (andrej_danko@nrsr.sk), na adresu premiéra Roberta Fica (premier@vlada.gov.sk a na info@vlada.gov.sk) a tiež na e-mailovú adresu media@prezident.gov.sk s vierou, že e-mail a článok sa dostanú aj na stôl prezidenta SR Andreja Kisku. Adresy boli správne, môj e-mail sa ani z jednej z nich nevrátil. Ostalo už len čakať na odpovede. (Ne)čakám dodnes.

Pre lepšiu ilustráciu a hlavne aby ste, vážené čitateľky a vážení čitatelia, mohli dobre posúdiť obsah môjho e-mailu, dovoľujem si vložiť sem jeho text: 

Vážený pán Doc., JUDr. Robert Fico, CSc., predseda Vlády Slovenskej republiky,  v prílohe Vám posielam text môjho článku, ktorý bol zverejnený na webstránke SMEblog, a v ktorom reflektujem na závažné udalosti ostatných dní, ktorými sú zdražovania a zvyšovania platieb a zálohových platieb za energie (elektrina a plyn) a za vodné a stočné.  Článok si Vám dovoľujem poslať z dvoch hlavných dôvodov:  Tým prvým je môj verejný prísľub v perexe článku, kde píśem, že text Vám, pán premiér, pošlem.  Druhým, oveľa závažnejším, je objektívna skutočnosť, že situácia, ktorá okolo cien energií a vodného - stočného nastala, je predovšetkým pre slovenské domácnosti finančne neúmerná. Dopad zdražovania pocítia hlavne domácnosti, v ktorých bývajú starobní dôchodcovia, osamelo žijúci ľudia, invalidní dôchodcovia či nízkopríjmové rodiny. Domnievam sa ale, pán premiér, že tieto skutočnosti sú Vám dostatočne známe.  Ako v článku okrem iného píšem, slovenské domácnosti šetria energiami, alebo sa o to aspoň snažia. V tomto kontexte je absurdné a absolútne kontraproduktívne a aj nezmyselné, aby tie domácnosti, ktoré s energiami a vodou hospodária rozumne, s rozvahou a šetrne, náhle, bez predbežného varovania, mali platiť za energie a vodné - stočné násobne viac ako doteraz.  Vážený pán premiér,  obraciam sa na Vás ako na mimoriadne vplyvnú autoritu v slovenskej politike a v spoločnosti s jednoduchou prosbou: prečítajte si, prosím, môj článok a vari aj na základe poznatkov z neho spravte všetko pre to, aby ceny elektriny, zemného plynu aj vodného a stočného hlavne pre domácnosti v tomto a v ďalších rokoch nerástli a aby, ak je to možné, ostali na úrovniach rokov minulých. Nepochybujem o tom, že ste mimoriadne sociálne cítiaci človek a politik, preto si myslím, že využijete všetky možnosti, ktoré máte, aby slovenské domácnosti nedoplácali na zdražovanie energií a vodného - stočného.  Súčasne sa domnievam, vážený pán premiér, že v rámci sociálnej politiky súčasnej slovenskej vlády by stálo za úvahu, aby vybraným skupinám obyvateľstva (napr. starobným dôchodcom, osobám ťažko zdravotne postihnutým, osobám žijúcim na hranici sociálneho minima a pod.) bolo zákonnou normou umožnené uplatňovať si zľavy zo zálohových platieb za energie a vodné - stočné.  Vážený pán premiér,  ďakujem Vám za Váš vzácny čas, ktorý ste venovali tomuto môjmu e-mailu a môjmu článku v jeho prílohe. Budem rád, keď od Vás dostanem spätnú väzbu.  S úctou a s prianím všetkého dobrého... (nasledovalo moje meno, priezvisko a  poštová adresa; teleso e-mailu malo primeranú a vyžadovanú grafickú úpravu)

V súvislosti s udalosťami ostatných dní okolo predsedu NR SR Andreja Danka a okolo poslaneckej pošty je dôležité vedieť, opakujem, že môj e-mail aj s článkom dostal do svojej elektronickej pošty aj Andrej Danko. Vyvrcholenie tohto príbehu sa dá zhrnút do jednej vety:

Do dnešného dňa som na môj e-mail nedostal žiadnu odpoveď: ani od pána Andreja Danka, ani od pána Roberta Fica a ani z prezidentskej kancelárie.

Mohol by som to všetko hodiť ďaleko za hlavu (a v podstate to aj za hlavu zahadzujem), keby nebolo jedného maličkého "keby." Kedysi som bol chlapec a ako chlapec som chodieval s otcom do mesta. Otec mi vtedy povedal: "Všímaj si, komu sa pozdravím. Ty toho človeka nepoznáš, ale ja ho poznám, a preto sa mu pozdrav aj ty. Tak sa to patrí. Ak sa ale niekomu pozdravíš a on ti opakovane na pozdrav neodpovie, tak to znamená, že nie je dobre vychovaný a takého človeka už viac nezdrav a nevšímaj si ho." Slov môjho otca sa snažím držať. Snažím sa byť aj priamy a súčasne slušný, samozrejme v priestore istých hraníc. Po celej "listovej afére" predsedu nášho parlamentu si nerobím žiadne ilúzie o tom, že tomuto človeku záleží na tom akú má o neho mienku obyčajný občan - dokonca volič. Páni Fico a Danko na môj e-mail neodpovedali. Veď nemuseli priamo oni - majú dosť asistentov, sekretárok a sekretárov, "styčných dôstojníkov" pre kontakt s verejnosťou a podobne. Mohli odpovedať za nich. Ale neodpovedali. Neodpovedal nikto. Súčasne si myslím, že sa môj e-mail nedostal na stôl prezidenta Slovenskej republiky, pretože nešiel priamo na jeho adresu. Páni Fico a Danko ale môj e-mail dostali priamo do ich pracovných schránok. Neodpovedali, a to je pre mňa jasný signál, že im nezáleží na tom čo si kto o nich myslí.

Riešenie celej situácie je z môjho pohľadu veľmi jednoduché: Nikdy a v žiadnom prípade nebudem voliť SNS a Andreja Danka, ani Smer - SD a Roberta Fica. Čo sa týka voľby prezidenta - tak to sa ešte uvidí. Možno si poviete, že je to všetko maličkosť. Podľa mňa a pre mňa nie. Myslím si totiž, že ak sa na niekoho slušne obrátim - či už ústne alebo písomne - mal by primerane tomu odpovedať. Ak neodpovedá, znamená to, že tým, ktorý sa na neho obracia, jednoducho pohŕda a "nestojí mu ani za reč." Nie všetci sú ale na takéto spôsoby správania sa zvyknutí - hlavne nie u politikov, ktorí súc platení z daní občanov mali by mať v sebe aspoň primeranú hladinu slušnosti.

Takže je to všetko číro jednoduché: Vy, páni Fico a Danko, ste neodpovedali na môj e-mail - a ja zas v žiadnom prípade neodovzdám hlas ani Vám, ani Vašim stranám. Nikdy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Aj s tromi traktormi sa dá obsadiť Bratislava

Načo farmárom hovoriť, že zákony sú, keď ich efekt necítia.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?