reklama

Zákon motorovej píly

Ten zákon je nepísaný a jednoduchý: Kto má v rukách motorovú pílu, ten je Vládca, Boss, Kápo, najvyššia a najmúdrejšia Autorita. Kto má motorovú pílu - ten má Pravdu v rozhodovaní o živote a smrti hoc i len obyčajných stromov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Na jednej z ulíc v Liptovskom Hrádku už dlho rastú dve pekné vŕby a vedľa niekoľko smrekov a borovíc. Pekná idylka, chrániaca susedné domy od prachu aj hluku z cesty. Nevedomé stromy rástli do šírky aj do výšky na pozemkoch, ktoré sú síce verejné, ale udržiavajú ich majitelia priľahlých domov: kosia na nich trávu, zhrabujú lístie, čistia ich od odpadkov... Stromy ani vo sne netušili, že je nad nimi niekoľko drôtov elektrického vedenia. A tak jedného "pekného" marcového dňa prišlo auto s vysokozdvižnou plošinou, vystúpil z neho vedľa šoféra sediaci chlapík a zobral do ruky motorovú pílu. Postavil sa na plošinu, nechal sa vyzdvihnúť do výšky a začal píliť a rezať hlava - nehlava. Ako inak - bez ochrannej prilby s ochranným štítom, bez ochranných rukavíc a len tak v akýchsi rozčaptaných teniskách - bez špeciálnej obuvi s oceľovou špicou, zabraňujúcou poraneniu nohy pri pílení na zemi. Typický prípad, príznačný pre Slovensko: U nás netreba mať odborný kurz a preukaz pilčíka, u nás stačí vedieť naštartovať motorovú pílu, liať do nej olej a benzín a už možno píliť od buka do buka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak nejako začal píliť a spiľovať konáre na dvoch vŕbach a na jednej borovici samozvaný "pilčík - elektrikár" (auto malo na dverách logotyp SSE - Stredoslovenskej energetiky). S "prácou" bol hotový za niekoľko minút. To, čo po ňom ostalo, ten výsledok - tak z toho bolo a v podstate stále je človeku do plaču: vŕby prišli o polovicu konárov na jednej strane, navyše tak "odborne," že z rozštiepených pahýľov konárov, ktoré ostali na kmeni, je zlúpaná kôra. Borovica pre istotu prišla o všetky konáre a aj o vrcholec - ostal z nej len schnúci kmeň. Spílené konáre zostali na mieste. Tie z vŕby čoskoro zapustili zelené lístky. Poslednýkrát vo svojom živote. Konáre z borovice chytili mŕtvolnú sivozelenú farbu. "Majstri elektrikári - pilčíci" sa predsa nebudú zahadzovať s nejakým odvozom konárov na na to určenú skládku, ktorá v meste je, alebo na pílu, kde je aj štiepkovačka. Veď nech si s konármi, ktoré začali prerastať jarnou trávou, poradí niekto iný. Obyvatelia priľahlých domov, samospráva...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tu je výsledok bezohľadnej činnosti elektrikára s motorovou pílou:

Jedna zo starých vŕb. Polovica konárov je neodborne orezaná na pahýle. Dôvod? Drôty elektrického vedenia, ktoré vedú v blízkosti stromu.
Jedna zo starých vŕb. Polovica konárov je neodborne orezaná na pahýle. Dôvod? Drôty elektrického vedenia, ktoré vedú v blízkosti stromu. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Martin Droppa)
Kýpte hrubých konárov vŕby smutne čnejú do neba.
Kýpte hrubých konárov vŕby smutne čnejú do neba. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Detail "odborného rezu" elektrikára s motorovou pílou: strhnutá kôra i s drevom. Múdry a školený pilčík najskôr konár podreže odspodu, až potom ho odpíli z vrchnej strany. Zabráni tak tomu, aby došlo k rozštiepenu konára pri kmeni alebo k odlúpeniu kôry.
Detail "odborného rezu" elektrikára s motorovou pílou: strhnutá kôra i s drevom. Múdry a školený pilčík najskôr konár podreže odspodu, až potom ho odpíli z vrchnej strany. Zabráni tak tomu, aby došlo k rozštiepenu konára pri kmeni alebo k odlúpeniu kôry. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Ďalší z "vysokoodborných elektrikárskych rezov motorovou pílou" na úbohej vŕbe.
Ďalší z "vysokoodborných elektrikárskych rezov motorovou pílou" na úbohej vŕbe. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Martin Droppa)
Skaza na druhej, o pár rokov staršej vŕbe.
Skaza na druhej, o pár rokov staršej vŕbe. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Smutný osud mladej borovice, z ktorej po zásahu elektrikárov ostal len holý kmeň bez vrcholca.
Smutný osud mladej borovice, z ktorej po zásahu elektrikárov ostal len holý kmeň bez vrcholca. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Martin Droppa)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Martin Droppa)
Skaza, ktorá ostala po elektrikároch: konáre vŕb.
Skaza, ktorá ostala po elektrikároch: konáre vŕb. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Skaza, ktorá ostala po elektrikároch: konáre borovice.
Skaza, ktorá ostala po elektrikároch: konáre borovice. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

To je všetko, to je celý príbeh dvoch vŕb a jednej borovice kdesi v Liptovskom Hrádku. Je to smutný príbeh, ale o to smutnejší, že nie je, bohužiaľ, na Slovensku osamotený. Takmer denne sa v našich obciach a mestách vypiľujú alebo necitlivo orezávajú stromy až na holé kmene. Človek po nejakom kratšom alebo dlhšom čase niekam príde, pricestuje - a zrazu zistí, že mu "niečo" vo výhľade chýba, že nemá kam "zapichnúť" svoj zrak: stromov, ktoré tam kedysi boli, náhle niet, alebo sú z nich len okýptené pahýle kmeňov, ktoré skôr než celkom dodýchajú a zomrú stihnú ešte povypúšťať z rán slabučké konáriky, len také prútiky. Sú ale "majstri," ktorí budú do krvi tvrdiť, že práve takto sa stromy - hlavne listnaté - "zušľachťujú" a len po takýchto "zásahoch" sa ich koruny správne a predpisovo rozrastú do "žiadaných" tvarov - hlavne do zelených gúľ. Veď ako píšem: kto má v rukách motorovú pílu, ten má aj Moc a Pravdu na svojej strane. Ten rozhoduje o živote a o smrti stromu, nie nejaký bláznivý rojko, ktorý má stromy rád a keby ho na tú vysokozdvižnú plošinu pustili, tak by citlivo poodstríhal len tie koncové konáriky, ktoré do elektrického vedenia zasahujú alebo po čase zasahovať budú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôležitý dovetok: Dve vŕby ani skupinu ihličnatých stromov tam nikto nevysadil, vyrástli tam od prírody. Jedna z vŕb má odhadom vyše šesťdesiatpäť rokov, druhá je o asi desať rokov mladšia. Tie stromy tam rástli ešte predtým, než sa začala budovať blízka cesta a hlavne dávno predtým, než došlo k elektrifikácii podľa nových predpisov. Elektrikári vztýčili nové betonvé stĺpy elektrického vedenia a drôty natiahli tak, že ich viedli v tesnej blízkosti korún stromov - čiže nepredvídali ďalší rast stromov. Je to viditeľné aj z fotografií. Stĺpy s vedením mohli posunúť bližšie k ceste, je tam dosť miesta, alebo ich mohli dať na druhú stranu cesty. V článku sa prioritne zaoberám absolútnou neodbornosťou zásahu samozvaných pilčíkov do stromov. Tento zásah stromy natrvalo poškodil - borovica je súca akurát tak na úplné vypílenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

• • •

Vopred ďakujem mojim čitateľkám a čitateľom za kliknutie na "zvýšte karmu." Budem rád, ak si ma zaradíte medzi obľúbených blogerov kliknutím na "+ pridaj k obľúbeným."  Ďakujem.

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu