Zákon motorovej píly

Autor: Martin Droppa | 25.4.2017 o 21:12 | (upravené 27.4.2017 o 8:58) Karma článku: 12,54 | Prečítané:  3184x

Ten zákon je nepísaný a jednoduchý: Kto má v rukách motorovú pílu, ten je Vládca, Boss, Kápo, najvyššia a najmúdrejšia Autorita. Kto má motorovú pílu - ten má Pravdu v rozhodovaní o živote a smrti hoc i "len obyčajných stromov".

Na jednej z ulíc v Liptovskom Hrádku už dlho rastú dve pekné vŕby a vedľa niekoľko smrekov a borovíc. Pekná idylka, chrániaca susedné domy od prachu aj hluku z cesty. Nevedomé stromy rástli do šírky aj do výšky na pozemkoch, ktoré sú síce verejné, ale udržiavajú ich majitelia priľahlých domov: kosia na nich trávu, zhrabujú lístie, čistia ich od odpadkov... Stromy ani vo sne netušili, že je nad nimi niekoľko drôtov elektrického vedenia. A tak jedného "pekného" marcového dňa prišlo auto s vysokozdvižnou plošinou, vystúpil z neho vedľa šoféra sediaci chlapík a zobral do ruky motorovú pílu. Postavil sa na plošinu, nechal sa vyzdvihnúť do výšky a začal píliť a rezať hlava - nehlava. Ako inak - bez ochrannej prilby s ochranným štítom, bez ochranných rukavíc a len tak v akýchsi rozčaptaných teniskách - bez špeciálnej obuvi s oceľovou špicou, zabraňujúcou poraneniu nohy pri pílení na zemi. Typický prípad, príznačný pre Slovensko: U nás netreba mať odborný kurz a preukaz pilčíka, u nás stačí vedieť naštartovať motorovú pílu, liať do nej olej a benzín a už možno píliť od buka do buka.

Tak nejako začal píliť a spiľovať konáre na dvoch vŕbach a na jednej borovici samozvaný "pilčík - elektrikár" (auto malo na dverách logotyp SSE - Stredoslovenskej energetiky). S "prácou" bol hotový za niekoľko minút. To, čo po ňom ostalo, ten výsledok - tak z toho bolo a v podstate stále je človeku do plaču:  vŕby prišli o polovicu konárov na jednej strane, navyše tak "odborne," že z rozštiepených pahýľov konárov, ktoré ostali na kmeni, je zlúpaná kôra. Borovica pre istotu prišla o všetky konáre a aj o vrcholec - ostal z nej len schnúci kmeň. Spílené konáre zostali na mieste. Tie z vŕby čoskoro zapustili zelené lístky. Poslednýkrát vo svojom živote. Konáre z borovice chytili mŕtvolnú sivozelenú farbu. "Majstri elektrikári - pilčíci" sa predsa nebudú zahadzovať s nejakým odvozom konárov na na to určenú skládku, ktorá v meste je, alebo na pílu, kde je aj štiepkovačka. Veď nech si s konármi, ktoré začali prerastať jarnou trávou, poradí niekto iný. Obyvatelia priľahlých domov, samospráva...

Tu je výsledok bezohľadnej činnosti elektrikára s motorovou pílou:

To je všetko, to je celý príbeh dvoch vŕb a jednej borovice kdesi v Liptovskom Hrádku. Je to smutný príbeh, ale o to smutnejší, že nie je, bohužiaľ, na Slovensku osamotený. Takmer denne sa v našich obciach a mestách vypiľujú alebo necitlivo orezávajú stromy až na holé kmene. Človek po nejakom kratšom alebo dlhšom čase niekam príde, pricestuje - a zrazu zistí, že mu "niečo" vo výhľade chýba, že nemá kam "zapichnúť" svoj zrak: stromov, ktoré tam kedysi boli, náhle niet, alebo sú z nich len okýptené pahýle kmeňov, ktoré skôr než celkom dodýchajú a zomrú stihnú ešte povypúšťať z rán slabučké konáriky, len také prútiky. Sú ale "majstri," ktorí budú do krvi tvrdiť, že práve takto sa stromy - hlavne listnaté - "zušľachťujú" a len po takýchto "zásahoch" sa ich koruny správne a predpisovo rozrastú do "žiadaných" tvarov - hlavne do zelených gúľ. Veď ako píšem: kto má v rukách motorovú pílu, ten má aj Moc a Pravdu na svojej strane. Ten rozhoduje o živote a o smrti stromu, nie nejaký bláznivý rojko, ktorý má stromy rád a keby ho na tú vysokozdvižnú plošinu pustili, tak by citlivo poodstríhal len tie koncové konáriky, ktoré do elektrického vedenia zasahujú alebo po čase zasahovať budú.

Dôležitý dovetok: Dve vŕby ani skupinu ihličnatých stromov tam nikto nevysadil, vyrástli tam od prírody. Jedna z vŕb má odhadom vyše šesťdesiatpäť rokov, druhá je o asi desať rokov mladšia. Tie stromy tam rástli ešte predtým, než sa začala budovať blízka cesta a hlavne dávno predtým, než došlo k elektrifikácii podľa nových predpisov. Elektrikári vztýčili nové betonvé stĺpy elektrického vedenia a drôty natiahli tak, že ich viedli v tesnej blízkosti korún stromov - čiže nepredvídali ďalší rast stromov. Je to viditeľné aj z fotografií. Stĺpy s vedením mohli posunúť bližšie k ceste, je tam dosť miesta, alebo ich mohli dať na druhú stranu cesty. V článku sa prioritne zaoberám absolútnou neodbornosťou zásahu samozvaných pilčíkov do stromov. Tento zásah stromy natrvalo poškodil - borovica je súca akurát tak na úplné vypílenie.

•   •   •

Vopred ďakujem mojim čitateľkám a čitateľom za kliknutie na "zvýšte karmu." Budem rád, ak si ma zaradíte medzi obľúbených blogerov kliknutím na  "+ pridaj k obľúbeným."  Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Aj s tromi traktormi sa dá obsadiť Bratislava

Načo farmárom hovoriť, že zákony sú, keď ich efekt necítia.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?